عصبی شدن در بارداری و جنسیت جنین، آیا رابطه ای دارند؟!

هفته دهم بارداری هستم و بعد از بارداری خیلی زودرنج و عصبی شدم و بابت هر مسئله کوچکی ناراحت میشم و به گریه می افتم. ممکنه علتش جنسیت جنین پسر باشه؟؟

 عصبی شدن در بارداری و جنسیت جنین ارتباط ثابت شده علمی ندارد. اما عصبی شدن در بارداری تا حدودی طبیعی است.

تغییرات هورمونی و فیزیولوژیکی که با بارداری اتفاق می‌افتند، اجتناب ناپذیر است. در زنان باردار به طور ناگهانی و شدید، هورمون‌های استروژن و پروژسترون افزایش می‌یابد. همچنین تغییرات در مقدار و عملکرد تعدادی از هورمون‌های دیگر هم در این افراد تجربه می‌شود. این تغییرات تنها بر خلق و خوی زنان تأثیر نمی‌گذارد بلکه همچنین:

باعث ایجاد درخشش پوست بارداری می‌شود
به طور قابل توجهی در رشد جنین کمک می‌کند
تأثیر فیزیکی ورزش و فعالیت فیزیکی بر روی بدن را تغییر می‌دهد

بارداری می‌تواند به طرز چشمگیری دید زن به دنیای اطراف، طعم و حس بویایی او را تغییر دهد..

عصبی شدن در بارداری از زیر مجموعه‎‌های تغییر خلق بارداری است که به پایین آمدن آستانه تحمل زن باردار به دلیل تغییرات فیزیکی و هورمونی این دوران اتفاق می‌افتد. این مسئله می‌تواند با جیغ کشیدن در دوران بارداری و سپس ناراحتی از تاثیر عصبانیت روی جنین ادامه پیدا کند.

عصبانیت در دوران بارداری، ۳ علت دارد:

تغییر خلق بارداری می‌تواند به سه عامل زیر بستگی داشته باشد:

تغییرات هورمونی
تغییرات فیزیکی
وضعیت خانوادگی و اجتماعی

تغییرات هورمونی: در وضعیت اول، یعنی تغییرات هورمونی بدن دچار تغییراتی می‌شود تا بتواند خودش را برای زایمان و قبل از آن پرورش جنین آماده کند. برای مثال هورمون ریلکسین که روی انبساط عضله‌ها تاثیر می‎‌گذارد در این دوران بیشتر ترشح می‌شود تا مادر برای خروج جنین در هنگام زایمان دچار دردسر نشود. تک تک این هورمون‌های می‌توانند باعث نوسانات خلقی در دوران بارداری شوند.

تغییرات جسمی: تغییرات جسمی در بارداری شامل بخش عظیمی از علائم بارداری است که با تغییر سایز سینه‌ها، تغییر سایز تمام بدن، تغییر ضخامت موها، چاق شدن ران‌ها و موارد مشابه همراه است. این موارد برای بسیاری از خانم‌ها خوشایند نیستند و باعث بروز عصبانیت در بارداری یا سایر موارد تغییر خلق بارداری می‌شود.

وضعیت خانوادگی و اجتماعی: وضعیت خانوادگی و اجتماعی یکی دیگر از عوامل بسیار تاثیرگذار بر شرایط روحی زن باردار و حتی شرایط جنین است. دعوا در بارداری با همسر، سختی کار یا کار شیفتی در شغل زن باردار و همچنین شرایط اقتصادی و سیاسی می‌تواند به راحتی باعث گریه کردن در بارداری، دلشوره در بارداری و موارد مشابه شود و زن باردار را تحت تاثیر قرار دهد.

چرا مادران باردار بیشتر گریه می کنند و زود عصبی می شوند؟

شاید باور نکنید ولی گریه کردن به تنهایی برای سلامتی بدن شما مفید است! چون باعث حس تندرستی می‌شود، مواد سمی بدن را از بین می‌برد و استرس را کاهش می‌دهد. حتی گاهی اوقات بعد از گریه کردن راه حل بعضی از مشکلات به ذهنتان می‌رسد، احساس بهتری دارید و حس می‌کنید سبک شده‌اید.

درواقع همین تأثیرات مثبت است که باعث می‌شود مادر در طول حاملگی انگیزه بیشتری برای گریه کردن پیدا کند. ولی در مقابل، گریه در بارداری روی جنین اثرات منفی می‌گذارد که با اطلاع از برخی دلایل اصلی آن می‌توانید از آن جلوگیری کنید.

۱- خستگی

حالت تهوع، تغییرات هورمونی و بزرگ شدن شکم باعث می‌شود زنان باردار خواب سخت‌تری داشته باشند و به همین دلیل در اکثر مواقع احساس خستگی کنند. زمانی که مادر از نداشتن انرژی کافی برای طول روز خود احساس ناامیدی کند،ناخودآگاه به گریه می‌افتد.

۲- تغییرات هورمونی

برای اینکه فرآیند حاملگی به بهترین شکل انجام شود، هورمون‌های مادر تغییر می‌کند. این تغییرات در طول هفته‌های ششم تا دهم و نیز در اواخر بارداری برجسته‌تر هستند. تغییرات هورمونی ممکن است روی مغز هم تأثیر بگذارد و حس و حال مادر را تغییر دهد.

۳- احساس ترس و عدم اعتماد به نفس

فکر کردن به سختی‌ها و مشکلات داشتن فرزند هم می‌تواند یکی از دلایل گریه در بارداری باشد. اولین نگرانی که مادرها با آن مواجه می‌شوند، احتمال سقط جنین و مشکلات سلامتی او است. از طرفی دیگر اضافه وزن و دست و پاهای ورم کرده هم موجب ناراحتی و عدم اعتماد به نفس مادر می‌شود و ممکن است فکر کند که همسرش دیگر او را با این شرایط فیزیکی، دوست ندارد. البته این علائم طبیعی است و نشان می‌دهد جنین به خوبی در حال رشد است. ولی مادر همچنان در مورد ظاهر فیزیکی خود احساس خوبی ندارد.

۴- داشتن مشکل با همسر

داشتن فرزند تغییر بسیار بزرگی در زندگی است. به همین دلیل تصمیم در مورد بارداری، به دنیا آوردن فرزند و بزرگ کردن خانواده به سادگی انجام نمی‌شود و ممکن است با جر و بحث و چالش همراه باشد. حتی آماده کردن خانه و وسایل مورد نیاز کودک هم می‌تواند نگرانی ایجاد کند. با در نظر گرفتن تغییرات خلق و خوی مادر و همه تصمیماتی که باید بگیرد، این یک مسئله طبیعی است که احساسات برهم ریخته‌اش، فوران کند و تنها راه برای خلاصی از آن را به صورت گریه بروز دهد.

گریه در بارداری چگونه روی جنین اثر می‌گذارد؟
با توجه به دلایل گریه کردن در دوران بارداری، می‌بینید که این پیشامد طبیعی است. ولی گریه کردن به دلیل استرس، ناراحتی، افسردگی و روحیه بد می‌تواند برای رشد جنین مضر باشد.

تأثیر بر رشد مغز کودک

افسردگی طول دوران بارداری با تاثیر بر سیستم عصبی جنین روی رشد آن اثر می‌گذارد. سیستم عصبی احساسات، خلق و خو، عواطف و پاسخ عصبی را کنترل می‌کند و گریه کردن مادر با تأثیر منفی احتمال ابتلا به بیماری‌های روحی را در کودک در حال رشد افزایش می‌دهد.

تولد زودرس و سقط جنین

زمانی که گریه مادر در دوران بارداری به دلیل نگرانی و اضطراب اتفاق بیفتد، جریان خون کم می‌شود. در واقع جریان خون است که مواد غذایی ضروری را به جنین منتقل می‌کند. با گریه کردن مشکلات تنفسی جنین، داشتن وزن کم و در بدترین حالت تولد زودرس یا سقط اتفاق می‌افتد.

تأثیر بر شخصیت کودک

زمانی که مادر به دلیل اضطراب گریه می‌کند، سطح هورمون کورتیزول در خون او افزایش پیدا می‌کند و بر عملکرد جفت اثر می‌گذارد. این مسئله می‌تواند برای کودک مضر باشد، چون یکی از وظایف جفت محافظت از جنین در برابر هورمون کورتیزول است. افزایش این هورمون تأثیر منفی دارد و بروز مشکلات رفتاری در کودکان مثل بیش فعالی، اختلال کم توجهی و بیماری‌های ذهنی دیگر را افزایش می‌دهد.

رشد آهسته

اگر شرایط ناراحتی و همراه با گریه طولانی مدت مادر باردار ادامه پیدا کند، باعث می‌شود روند رشد کودک آهسته‌تر گردد. حتی زمانی که کودک درون رحم است هم حس و حال مادر را درک می‌کند.

چگونه از گریه کردن در دوران بارداری جلوگیری کنید؟

برای اینکه استرس و ناراحتی را از خود دور کنید و بتوانید کنترل زندگی را در دست بگیرید، ورزش، استراحت و رژیم غذایی سالم روش‌های مؤثری هستند. انجام حرکات یوگای مناسب برای بارداری و مدیتیشن هم می‌تواند برای پاک کردن ذهن و از بین بردن استرس مفید باشد.

سعی کنید زندگی خود را آرام کنید. زمانی که مسئولیت‌های زیادی بر دوش شما باشد، استرستان بیشتر می‌شود. پس منبع اضطراب و ناراحتی را پیدا کنید و تا حد ممکن آن را از بین ببرید یا تغییر دهید. شرکت کردن در کلاس‌های بارداری یا پیش از تولد نوزاد به شما کمک می‌کند بدانید با چه مسائلی روبرو هستید و با مادران دیگری که شرایط مشابه شما دارند، آشنا شوید.

کودک شما بهترین اتفاق زندگی‌تان است و شما را غرق در عشق و شادی می‌کند. فراموش نکنید که در دوران بارداری شما و فرزندتان به هم متصلید، پس مراقبت از خودتان هم برای شما و هم برای جنین مفید است. اجازه ندهید هیچ کس و هیچ چیزی جلوی این شادی را بگیرد. 

منبع خبر : مطلب تکمیلی از دیجی مگ، نی نی سایت

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *