شستن صورت با آب برنج: آماده سازی، تهیه و نحوه استفاده از آب برنج برای شست و شوی پوست

شستن صورت با آب برنج: آماده سازی، تهیه و نحوه استفاده از آب برنج برای شست و شوی پوست

آب برنج یک گزینه پاک کننده طبیعی برای شستشوی صورت است که این روش ریشه در فرهنگ قاره آسیا دارد. همچنین آب برنج مانند یک تونر پاک کننده ملایم نیز عمل می کند اما به اندازه کافی برای پاک کردن آرایش یا پاکسازی پوست چرب قوی نیست. این محلول فقط با دو ماده آب و برنج تهیه می شود و می توانید از آن برای دستیابی به ظاهر پوستی بهتر، سفت تر و بدون وجود مواد شیمیایی مضر استفاده کنید. برای شست و شوی صورت با آب برنج اول باید برنج را آماده کنید؛ بعد آب برنج را تهیه کنید و در نهایت صورت خود را با آن تمیز کنید.

قسمت اول: آماده سازی برنج

آماده سازی برنج

۱٫ برنج خود را انتخاب کنید. می توانید آب برنج را با هر نوع برنجی تهیه کنید. اگرچه برنج سفید، قهوه ای و یاسمین (نوعی برنج که در تایلند کاشته می شود) گزینه های متداولی هستند. اگر قبلا برنج خود را تهیه کرده اید، صرف نظر از هر نوع برنجی که حالا در اختیار دارید، برای این کار موثر عمل خواهد کرد.

۲٫ ۲/۱ فنجان (۵/۹۲ گرم) برنج را داخل کاسه بریزید. اگر می خواهید مقدار زیادی آب برنج آماده کنید، می توانید مقدار برنجی که استفاده می کنید را بیشتر کنید. همچنین به خاطر داشته باشید که باید با افزایش مقدار برنج، مقدار آب را هم افزایش بدهید. به یاد داشته باشید که آب برنج تا ۱ هفته ماندگاری دارد.

۳٫ برنج را بشویید. آب را روی برنج بریزید و در آن بچرخانید تا گرد و خاک آن را خارج کنید. برنج را صاف کنید و آن را به ظرف خالی برگردانید. مراحل را برای شستن مجدد برنج تکرار کنید.

قسمت دوم: تهیه آب برنج

تهیه آب برنج

۱٫ تصمیم بگیرید که به چه روشی می خواهید آب برنج را تهیه کنید. می توانید آب برنج را با جوشاندن برنج، خیساندن یا تخمیر کردن آب برنج خیس شده تهیه کنید. روشی که انتخاب می کنید به مدت زمانی که در اختیار دارید و نحوه استفاده شما از آب برنج بستگی دارد.

  • جوشاندن برنج، مقداری آب برنج غلیظ برایتان فراهم می کند. خب این محلول قدرتمند تر است. برای استفاده از این محلول غلیظ باید آن را با آب تمیز ترکیب کنید.
  • خیساندن برنج یکی از ساده ترین روش های تهیه آب برنج است؛ چون مراحل کمتری برای تهیه آن دارید و نیاز نیست که زمان خیساندن برنج مراقب آن باشید. چون این نوع آب برنج، غلیظ نیست و می توانید آن را سریع تر استفاده کنید.
  • تخمیر کردن آب برنج زمان بر است اما فرایند تخمیر کردن ویتامین ها و مواد معدنی بیشتری برای شما فراهم می کند.

۲٫ آب برنج را داخل ظرف مناسبی بریزید. بعد از شستن ۲/۱ فنجان برنج باید آن را در ظرف دیگری بریزید. اگر برنج خود را می جوشانید، آن را درون قابلمه ای در دار بریزید؛ در غیر این صورت برنج را درون کاسه تمیزی بریزید.

۳٫ ۳ فنجان آب (۷۱۰میلی لیتر) را به برنج اضافه کنید. برای تهیه آب برنج نسبت به روش طبیعی که برنج تهیه می کنید، به آب بیشتری نیاز خواهید داشت تا زمانی که پختن برنج تمام شد.

  • از دستورالعمل های موجود روی بسته بندی برنج خود استفاده نکنید چون با این دستورالعمل ها آب برنجی برای استفاده شما باقی نخواهد ماند.

۴٫ برنج خود را برای تهیه آب برنج غلیظ بجوشانید. با اینکه جوشاندن برنج برای تهیه آب برنج کار پر زحمتی است، اما نتیجه آن آب برنج قوی تری است. بنابراین می توانید مقدار کمی از آن را برای شستن صورت تان استفاده کنید.

  • آب را جوش بیاورید.
  • آن را داخل برنج بریزید، در ظرف را بپوشانید و بعد، آن را با گرمای متوسط روبه کم به مدت ۱۰-۲۰ دقیقه بپزید.
  • اجازه دهید برنج جوشیده قبل از مصرف خنک شود.

۵٫ برنج خود را ۱۵ تا ۳۰ دقیقه خیس کنید تا آب برنج رقیق شود. خیساندن برنج به زمان کمتری نیاز دارد، اما آب برنج کمتری برای شما تهیه می کند. اگر برنج را خیس نکنید نیازی به رقیق کردن آن هم نخواهید داشت. از پوشیده بودن در ظرف برنج در حین خیساندن آن اطمینان حاصل کنید.

  • اگر قصد دارید که آب برنج را تخمیر کنید، خیساندن برنج بهترین روش برای تهیه آب برنج تخمیری است.

۶٫ بعد از جوشاندن یا خیساندن برنج، آن را صاف کنید. آب برنج را دورن یک ظرف جداگانه بریزید. آن را بیشتر از یکبار از صافی رد کنید تا هیچ دانه برنجی در آب نباشد. آب برنج شما رنگ سفید شیری خواهد داشت.

۷٫ تصمیم بگیرید که می خواهید برنج تان را خیس کنید یا تخمیر کنید. برای تهیه آب برنج تخمیری، آب برنجی که برای خیساندن آماده کرده بودید را درون یک ظرف بریزید. اجازه دهید آب برنج شما به مدت ۱ تا ۲ روز بدون پوشاندن درب آن باشد. بعد از اینکه بوی ترش شدن از آن خارج شد، آن را درون یخچال بگذارید تا فرایند تخمیر شدن متوقف شود.

  • آب برنج تخمیر شده را با ۱ تا ۲ فنجان (۲۴۰-۴۷۰ میلی لیتر) آب تمیز حل کنید؛ چون این نوع آب برنج بسیار قوی است.

۸٫ آب برنج خود را درون یک ظرف تمیز بریزید. باید آب برنج را در یک ظرف سربسته ذخیره کنید. بنابراین ظرف هایی مانند شیشه، ظرف نگه داری غذا یا تنگ های در بسته را انتخاب کنید.

۹٫ آب برنج خود را در یخچال نگهداری کنید. اگر آب برنج به نحوه درستی ذخیره سازی شود، بیشتر از ۱ هفته سالم باقی خواهد ماند.

قسمت سوم: تمیز کردن پوست صورت با آب برنج

تمیز کردن پوست صورت با آب برنج

۱٫ اگر آب برنج تان جوشیده یا تخمیر شده است، آن را با آب رقیق کنید. اگر از آب برنج جوشیده یا تخمیر شده استفاده می کنید، به اندازه ۲ تا ۳ قاشق غذاخوری را در نظر بگیرید و به آن ۱تا ۲ فنجان (۲۴۰-۴۷۰ میلی لیتر) آب اضافه کنید. اگر از آب برنج خیس شده استفاده می کنید، مرحله رقیق کردن را حذف کنید.

۲٫ آب برنج را به صورت خود اسپری کنید یا به کمک پنبه آن را روی صورت بمالید. این کار را در سینک روشویی یا حمام انجام دهید یا به کمک دست ها صورتتان را با آب برنج بشویید. این کار را ۴ تا ۶ بار تکرار کنید. روش دیگر این است که می توانید پنبه را در آب برنج فرو ببرید و به آرامی آن را روی صورت خود بمالید.

۳٫ در صورت تمایل می توانید صورت تان را با آب تمیز بشویید. می توانید بعد از استفاده از آب برنج صورت تان را با آب تمیز بشویید. مواد مغذی موجود در آب برنج روی پوست تان باقی می ماند. از طرف دیگر می توانید اجازه دهید آب برنج روی صورت تان خشک شود و همینطور بماند.

۴٫ اگر صورت خود را بعد از استفاده از آب برنج می شویید، آن را با حوله خشک کنید. حتما حوله تان تمیز باشد تا از انتقال باکتری به پوست خود جلوگیری کنید.

مطلب مرتبط: آیا آب برنج می تواند به رشد موی سر کمک کند؟

اشتراک‌گذاری
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *