سوزش معده در اوایل بارداری و جنسیت

سوزش معده در بارداری و جنسیت جنین

سلام ماه سوم بارداری هستم و سوزش معده شدیدی دارم و مدام ترش می کنم. آیا این درسته که میگن سوزش معده در بارداری با جنسیت جنین ارتباط دارد و نشانه دختر بودن جنین است؟!!!!

سوزش معده در اوایل بارداری و جنسیت

پاسخ مشاور:

خیر- تاکنون هیچ تحقیقی رابطه بین سوزش معده و جنسیت جنین را اثبات نکرده است. اما میان سوزش معده و پرمویی جنین ارتباط وجود دارد.

توصیه ما به شما این است که از خوردن غذاهای پرحجم، چرب و سرخ شده، میوه های ترش و مواد غذایی گازدار و کافئین دار و اسیدی پرهیز کنید. مصرف شیر، اسید معده را تعدیل می کند.

پژوهش گران دانشگاه «جان هاپکینز» در آمریکا تحقیقی را در مجله-ی Birth منتشر کرده¬اند، که نشان می دهد در واقع ارتباطی بین سوزش سردل (ترش کردن) مادران باردار و پرمویی نوزادان آن ها وجود دارد.

این تحقیق توسط خانم «کاتلین کاستیگان» پرستار رسمی بخش مامایی و پزشکی زنان و همکاران او در دانشگاه جان هاپکنز انجام شده است. در این پژوهش ۶۴ زن باردار در طی دوران بارداری مورد پژوهش قرار گرفته اند. از این زنان خواسته شده است تا شدت نشانه های سوزش سردل خود را درجه بندی کنند. هنگامی که این زنان نوزادان خود را به دنیا آوردند؛ دو ناظر مستقل انبوهی موی نوزادان را با استفاده و بررسی عکس هایی که هنگام تولد از آنها گرفته شده بود، درجه      بندی کردند.

۷۸ درصد از زنان باردار مورد مطالعه مقداری سوزش سردل داشتند و توانستند در این پژوهش شرکت کنند. از ۲۸ زنی که سوزش سردل متوسط تا شدیدی را گزارش داده بودند؛ ۸۲ درصد آن ها نوزادانی را به دنیا آوردند که مقدار موی سرشان بیش از حد معمول بود. از ۱۲ زنی که هیچ علایمی از سوزش سردل نداشتند، ۸۳ درصد آن ها نوزادانی با موی بسیار کم یا در حد هیچ به دنیا آورده بودند.

سوزش معده در بارداری و جنسیت جنین

خانم کاستیگان می نویسد: «برخلاف انتظار معلوم می شود که ارتباطی معنادار بین سوزش سردل شدید مادران در دوران بارداری و موی سر نوزادان وجود دارد. ما صدها بار این ادعا را شنیده بودیم ولی آن را باور نداشتیم و معتقد بودیم تصوری بیهوده است. تا این که این مطالعه انجام شد و حالا دیگر به ناچار آن را باور می کنیم.»

نویسندگان این تحقیق به این نتیجه رسیده اند زنانی که از سوزش سردل رنج می برند در دوران بارداری مقدار استروژن موجود در بدن آن ها کمی بیش از کسانی است که سوزش سردل ندارند. استروژن باعث شل شدن اسفنکتر انتهای مری به دستگاه گوارش شده و باعث می شود که اسید معده به مری برگردد و باعث سوزش سردل شود.

پژوهش مستقل دیگری نشان داده است که استروژن همان هورمونی است که در دوران جنینی باعث رشد موها می گردد.

این گروه پژوهش گر به دنبال این هستند که ببینند آیا باورهای دیگر نیز حقیقت دارند یا نه؟ مثلاً تأثیر میزان استرس و نگرانی مادران باردار بر روی نوزادان و یا این که آیا مادران دقیقاً می توانند جنسیت نوزاد را حدس بزنند. گزارش آن ها حاکی از آن است که معمولاً ۷۰ درصد گمان ها احتمال دارد صحیح باشد.

اشتراک‌گذاری
5 نظر
  1. به پهلو خوابیدن اثر کاهشی داره

  2. قبلا گرسنگی درمانی رو امتحان کردم خوب شدم. یک روز گرسنه می موندم یه روز میخوردم. صد در صد برام جواب داد ولی تو دوره بارداری باید دنبال یه راه دیگه بود.

  3. کم حجم بودن غذا مهمه البته عوضش تعداد وعده بیشتر شه

  4. من سعی میکنم غذاهای اسیدی رو بشناسم بالاخره از ماست ک بر ماست

  5. ممنون از همه ???

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *