سن شروع قاعدگی در دختران چند سالگی است؟!

سن شروع قاعدگی به عوامل مختلفی از جمله سابقه خانوادگی، وزن بالا و پایین، مصرف داروها و میزان استرس بستگی دارد…

سن شروع قاعدگی؛ حداکثر ۱۵ سالگی!

دختران معمولا اولین عادت ماهانه خود را در سنین ۱۲ یا ۱۳ سالگی تجربه می‌کنند. عادت ماهانه نشانه بلوغ و تکامل بدن است تا در آینده، اگر خودتان مایل باشید، بچه‌ دار شوید.

سن شروع قاعدگی

تا ۱۵ سالگی ۹۸% دختران نوجوان اولین عادت ماهانه خود را تجربه می‌کنند. اگر جزو این دسته نیستید با پزشک خود قرار ملاقات تنظیم کنید. پزشک برای کشف علت این تاخیر از شما و یکی از والدین درباره سابقه خانوادگیتان و سطح فعالیت‌های روزانه سوالاتی پرسیده و شما را معاینه می‌کند. ممکن است هیچ دلیل نگران کننده‌ای وجود نداشته باشد. یا نشانه‌ای به دست آید که بیان کننده وجود یک مشکل در خصوص سلامتی شما بوده و نیاز به درمان داشته باشد.

سن شروع قاعدگی به چه عواملی بستگی دارد؟!

سابقه خانوادگی
اگر مادر شما تا ۱۵ سالگی یا بیشتر عادت ماهانه‌اش آغاز نشده بود، این احتمال وجود دارد که تاخیر در عادت ماهانه در خانواده شما موروثی باشد. خصوصا اگر خاله‌ها، مادربزرگ‌ها و دختر خاله‌هایتان نیز تنها پس از ورود به دوره دبیرستان عادت ماهانه را تجربه کرده باشند، احتمال موروثی بودن قوت می‌گیرد. آغاز عادت ماهانه در دختران معمولا ۲ تا ۳ سال پس از شروع رشد پستان‌ها و ۶ تا ۱۲ ماه پس از این که متوجه ترشحات موکوسی واژن در لباس زیر خود می‌شوند، می‌باشد. تمامی این علامت‌ها ممکن است در بعضی بانوان با تاخیر رخ دهد، حتی شما. با این حال پزشک شما هنوز موظف است احتمال وجود سایر مشکلات مربوط به سلامتی را بررسی کرده و کنار بگذارد.

وزن پایین
اگر وزن شما خیلی کمتر از حد نرمال باشد، می‌تواند با اثر بر سطح هورمون‌های شما عادت ماهانه را تحت تاثیر قرار دهد. اگر وزن شما ۱۰% کمتر از میزان نرمال متناسب با قدتان باشد، ممکن است کارکرد هورمون‌های شما تحت تاثیر قرار گرفته و پریود شما را متوقف کند. به همین دلیل دخترانی که اختلال تغذیه‌ای مانند بی اشتهایی عصبی یا پرخوری عصبی دارند عادت ماهانه‌شان آعاز نمی‌شود.

وزن بالا
اگر اضافه وزن دارید شما هم احتمالا عادت ماهانه خود را در وقت مقرر تجربه نخواهید کرد. برای تنظیم یک چرخه عادت ماهانه بدن به میزان نرمال چربی نیاز دارد. چربی زیاد یا چربی کم هر دو می‌تواند منجر به تاخیر در عادت ماهانه شود. چاقی برای فردی با قد ۵ فوت و ۲ اینج از وزن ۱۵۵ پوند آغاز می‌شود.

فعالیت جسمانی زیاد
فعالیت جسمانی شدید نیز ممکن است عادت ماهانه شما را به تاخیر بیندازد. این اتفاق ممکن است در بالرین‌ها، دوندگان یا سایر ورزشکاران رخ دهد. فعالیت جسمانی شدید کالری زیادی می‌طلبد و در نتیجه چربی کمی در بدن باقی می‌ماند. این جریان همراه با فشار رقابتی ممکن است باعث شود تا عادت ماهانه شما تا هنگام آغاز دوره دبیرستان به تاخیر بیفتد.

استرس زیاد
استرس از جهات زیادی بدن را تحت فشار قرار می‌دهد که یکی از اثرات احتمالی آن تاخیر عادت ماهانه است. اگر در طول مدت زمان طولانی به دلایل مختلف از جمله تکالیف زیاد، مشکلات خانوادگی، آموزش‌های سخت گیرانه ورزشی یا سایر موارد تحت فشار هستید این تاخیر محتمل می‌باشد.

داروها
انواع خاصی از داروها ممکن است از وقوع عادت ماهانه در شما جلوگیری کند از جمله داروهای مورد استفاده برای درمان سرطان، فشار خون بالا، آلرژی و افسردگی. اگر هر کدام از این داروها را مصرف می‌کنید احتمالا پزشکتان در این مورد با شما صحبت خواهد کرد.

مشکلات فیزیکی
با این که بسیار نادر است اما این احتمال وجود دارد که به دلیل شکل یا سایر مشکلات مربوط به واژن، تخمدان‌ها، لوله‌های فالوپ یا رحم شما قادر به تجربه عادت ماهانه نباشید. ممکن است بافت اضافه‌ای وجود داشته باشد که دهانه رحم را پوشانده یا انسداد و مشکلات فیزیکی دیگری را موجب شده است. اگر علت مشکلاتی از این دست باشند پزشکتان متوجه خواهد شد.

سایر مشکلات
از جمله شرایط دیگری که ممکن است تاخیر در عادت ماهانه را موجب شوند:

مشکلاتی در هیپوتالاموس مغز یا قسمت نزدیک به آن یعنی غده هیپوفیز. این دو ارگان با همکاری یکدیگر کنترل هورمون‌ها را بر عهده دارند.

سندرم تخمدان پلی کیستیک که خونریزی شما را از تعادل خارج می‌کند.

مشکلات ژنتیکی مانند سندرم X شکننده، سندرم ترنر یا سندرم عدم حساسیت به آندروژن.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *