سقط جنین با آسپرین/ نمیدونستم باردارم و آسپرین خوردم!

مصرف دوز بالای آسپرین باعث سقط جنین می شود!

به خاطر ناراحتی قلبی که داشتم دکتر برام آ.اس.آ ۸۰ میلی گرم روزی یک عدد تجویز کرده و من نمی دونستم که باردار هستم و حدود ۱۰ روز اول بارداری آسپرین خوردم. آیا آسپرین باعث سقط جنین می شود؟ یا باعث نقص جنین می شود؟

پاسخ مشاور نی نی نما:

خیر نگران نباشید. آسپرین با دوز پایین باعث سقط جنین نمی شود. اما آسپرین با دوز بالا در ۳ ماهه اول بارداری خطر سقط جنین و یا نقص جنین و نارسایی های مادرزادی را در پی دارد. دوز بالای ۳۰۰ میلی گرم خطرناک است اما ۸۰ میلی گرم دوز ضعیفی است که جای نگرانی ندارد که باعث سقط یا نقص جنین شود.

سقط جنین با آسپرین

از مصرف دائم آسپرین در زمان بارداری اجتناب کنید!

برخی تحقیقات نشان می دهد که مصرف آسپرین در اوایل دوران بارداری احتمال خطر سقط جنین را افزایش می دهد. تعدادی ازمحققان اعتقاد دارند که مصرف دوز بالای آسپرین ممکن است بر رشد نوزاد تاثیر گذاشته و احتمال خطر جدا شدن جفت از جنین را بالا ببرد . مصرف یک دوز کامل آسپرین در اواخر زمان بارداری ممکن است باعث تاخیر در زایمان و افزایش خطر بروز مشکلات قلبی و ریوی در نوزاد شود و موجب مشکلاتی چون خونریزی برای مادر و فرزند گردد.

چه وقت ممکن است پزشک برای شما آسپرین تجویز کند؟

برخی از محققان توصیه می کنند که خانم های بارداری که به سندروم انتی فسفرید مبتلاهستند مقدار کمی آسپرین مصرف کنند. تحقیقات نشان می دهد که یقینا مصرف دوز کم آسپرین ممکن است برای خانم های بارداری که دچار ریسک بالا هستند مفید باشد، اگرچه همه محققان در این موضوع که چه نوعی از اسپرین برای این نوع درمان مناسب است ، چه زمانی باید شروع شود و مقدار دوز مناسب آن چقدر است به نتیجه ی یکسانی نرسیده اند .

اگر این دارو توسط پزشک برای شما تجویز نشده باشد باید از مصرف آن به اندازه ی دارو های غیر استروئیدی و التهابی ای مثل ایبو پروفن و ناپروکسن سدیم (آب جو) که می توانند تاثیرات مشابهی داشته باشند اجتناب کنید.

همه ی برچسب ها ی روی دارو ها را بخوانید تا مطمئن شوید در بردارنده ی آسپرین نباشد و از آن جایی که تشخیص آن مشکل است بهتر است آن را با پزشک یا دارو ساز خود چک کنید چون بعضی از محصولات فهرست محتویات دارو ها را با نام های دیگری می نویسند مثلا آسپرین گاهی سالیسیلیک ، خوانده می شود. اگر در دوران بارداری مجبورید برای کاهش درد از آسپرین استفاده کنید (استامینیفون تایلنون) همان طور که روی برچسبش هم نوشته شده خطر کمتری دارد .

حال اگر در دوران بارداری در حال استفاده از آسپرین هستید باید چه کنید؟

اگر در زمان بارداری در حال استفاده از هر دارویی هستید خوب است که همیشه پزشک خود را در جریان قرار دهید ، آن وقت می توانید باهم تصمیم بگیرید که آیا کماکان به مصرف آن دارو نیاز دارید یا خیر و همچنین می توانید مطمئن شوید که پایین ترین میزان سودمندی آسپرین را دریافت می کنید. استفاده از دوز پایین آسپرین در هر مقطعی از بارداری با تاثیرات مخرب همراه نیست. اگر شما حد استاندارد آسپرین را بعد از ۳۰ هفته از بارداری به خصوص برای یک مدت طولانی استفاده کرده اید خیلی مهم است که اجازه دهید پزشک شما مستقیما در جریان باشد. چون ممکن است نوزادان شما در رحم نیاز به ارزیابی(چکاپ _بررسی) داشته باشند

ممکن است مصرف آسپرین در زمان بارداری باعث نقص عضو جنین شود؟

بدن نوزاد و بیشتر اندام های درونی در دوازده هفته ی اول بارداری شکل می گیرند ؛ برخی پزشکان عقیده دارند مصرف آسپرین به ویژه در این زمان ممکن است موجب نقایصی در نوزاد بشود. تعداد زیای از تحقیقات حاکی از این است که احتمالا بین مصرف آسپرین در اوایل بارداری و ویژگی های خاص و نقص عضو ارتباط وجود داشته باشد و تعدادی نیز نشان می دهد که در برخی موارد نقص عضو در زمان تولد هیچ ارتباطی را نشان نمی دهد .

البته این تحقیقات به صورت جداگانه به بررسی خانم هایی که دوز پایینی از آسپرین را مصرف کرده اند نسبت به بقیه ی زنان که دوز استانداردی از آسپرین را برای تسکین درد مصرف کرده اند نپرداخته است . یکی از تحقیقات نشان داد نوزاد ۱۸ ماهه ی خانمهایی ک دوز پایینی از آسپرین را در زمان بار داری مصرف کرده است احتمال مشکلات حرکتی یا زبانی بیشتر ی نسبت به نوزادانی که مادر هایشان در زمان بارداری از آسپرین استفاده نکرده اند نداشته است .

دیگر بررسی ها نشان می دهد که بین بچه های تا سن پنج سال که در دوران جنینی در معرض استفاده ی دوز پایین آسپرین بوده اند هیچ تفاوتی با بچه های دیگر ازنظر مشکلات رفتاری یا اختلالات سیستم عصبی وجود ندارند .

آیا اگر پدر نوزاد آسپرین مصرف کرده باشد خطری نوزاد را تهدید می کند؟

باید بگوییم که چنین انتظاری نمی رود که مصرف آسپرین در پدر نوزاد در مرحله ی تشکیل جنین یا قبل از آن خطری را برای نوزاد ایجاد کند .

منبع خبر : مطلب تکمیلی از دکتر محمد حسین نجفی دکتر متخصص فشار خون

اشتراک‌گذاری
یک نظر
  1. خوردن روزی ۴ تا قرص آسپرین باعث سقط جنین میشه دوزهای پایین اثری روی جنین ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *