رژیم غذایی قبل و بعد از ای وی اف/ غذاهای مفید و مضر کدامند؟

 از اصلی‌ترین اصول رژیم غذایی قبل و بعد از آی وی اف که هر خانمی که می‌خواهد از این طریق باردار شود باید آن را رعایت کند این است که بهتر است قبل و بعد از آی وی اف از مصرف غذاهای سرد یا غذاهای دیر هضم مانند سبزی‌ها خام، بستنی، اسموتی‌های سرد یا فریز شده خودداری کنید. قبل از ای وی اف بیشتر غذاهای گرم بخورید و بعد از انجام گوشت قرمز، زرشک، زعفران، باقالی و … را محدود کنید.

رژیم قبل و بعد از ای وی اف

 درمان IVF یک روش متفاوت برای بدن است و به منظور موفقیت در این روش، توصیه میشود برخی از غذاهای خاصی را مصرف کنید. رژیم غذایی خاصی در طول IVF توسط پزشک توصیه نمی شود، اما تغییرات کوچکی در رژیم غذایی می تواند باعث بهبود عملکرد این روش شود.

نرخ موفقیت روش IVF در بیشتر زنان در حدود ۳۰-۴۰٪ است. بنابراین، اگر در حال تلاش برای بارداری هستید، IVF ارزش امتحان کردن را دارد. اما برای افزایش نرخ موفقیت این روش، غذاهایی وجود دارد که می توانید به رژیم غذایی خود اضافه کنید. برخی غذاها می تواند به بدن شما کمک کند تا با این روش بهتر کنار بیایید و یا به بیان دیگر بدن میتواند بهتر به این روش پاسخ دهد.

غذاهایی که بهتر است در طول درمان IVF بخورید:
پزشکان لزوما لیستی از غذاهایی را که در طول تخمک گذاری IVF و یا هر مرحله از این روش مصرف میشود را ارائه نمی دهند. اما با توجه به روند درمان، چند راه وجود دارد که می تواند به طور غیر مستقیم بر بدن شما تاثیر بگذارد تا به این روش پاسخ دهد. در زیر لیستی از مواد مغذی مورد نیاز برای درمان IVF ذکر شده است.

۱٫ غذاهای غنی از روی
یکی از جنبه های کلیدی مربوط به تولید مثل، سطوح مناسب هورمون هایی است که فعالیت کل را به صورت موثر تنظیم می کنند. هر گونه نوسان در سطوح هورمونی شما می تواند باعث تخریب تخمدان ها و یا عدم تولید تخمک به درستی نشود. روی به تعادل سطح هورمونی کمک می کند. از این رو، در طول IVF مصرف روزانه روی، حدود ۱۵ میلی گرم می باشد. تامین روی را می توان با مصرف مکمل های روی انجام داد، اما انتخاب بهتر شامل مصرف محصولات لبنی، غلات، سیب زمینی، آجیل و گوشت در رژیم غذایی می باشد.

۲٫ کربوهیدرات ها
به تصور متخصصین تغذیه ای که اغلب افراد را به کاهش وزن راهنمایی می کنند مصرف کربوهیدرات ها انتخاب نامناسبی است. اما شیوه زندگی مقصر است، نه کربوهیدرات ها. مصرف کربوهیدرات سالم در بدن در مقادیر قابل توجه باعث می شود بدن انرژی مورد نیاز را برای فعالیت های مختلف در طول روز تامین کند. روش IVF به مقادیر زیادی انرژی نیاز دارد، در نتیجه سعی کنید از میوه ها و غلات در رژیم غذایی خود استفاده کنید تا انرژی مورد نیاز روزانه فراهم شود.

۳٫ غذاهای غنی از اسید فولیک
اهمیت اسید فولیک در دوران بارداری و حتی قبل از آن در بالاترین سطح قرار دارد. حتی در حین انجام درمان IVF، حضور اسید فولیک ضروری است تا اطمینان حاصل شود که جنین تشکیل شده سالم و بدون اختلالات رشدی است. به طور شگفت انگیز، اسید فولیک در مواد غذایی متعددی وجود دارد و بخشی از رژیم غذایی شما را به صورت ارزان و موثر می تواند به خود اختصاص دهد. غذاهایی مانند نخود فرنگی، اسفناج، بروکلی، کیوی، محصولات ماکیان، توفو منابع خوبی برای اسید فولیک هستند.

۴٫ چربی ها
چربی ها بد نیستند، اما باید چربی هایی را که برای رژیم غذایی مناسب هستند را نیز بشناسید. غذاهای نامناسب که حاوی چربی های اشباع شده هستند نباید مصرف شوند. انتخاب اسیدهای چرب سالم و چربی های غیر اشباع به شدت توصیه می شود زیرا این مواد ذخایر انرژی برای بدن را فراهم می کنند. این مواد برای تجزیه عناصر غذایی ضروری هستند و به بدن کمک می کنند عناصر لازم را جذب کند. این چربی ها در گردو، ذرت، روغن زیتون، روغن دانه کتان و غیره یافت می شوند.

۵٫ آووکادو
آووکادو برای مدت طولانی به عنوان یک میوه سالم برای زنان باردار شناخته شده است. هنگامی که خانمی روش IVF را انتخاب می کند نیز مصرف آووکادو مناسب است. بسیاری از مطالعات نشان می دهد که وجود چربی تک سیر نشده در بدن خانمی که از روش IVF استفاده می کند مناسب است. به این ترتیب، مصرف آووکادو به علت دارا بودن مقادیر قابل توجهی چربی مفید ضروری است. علاوه بر این، مصرف آووکادو سلامت منطقه تخمک گذاری در بدن خانم ها را بهبود می بخشد.

۶٫ غذاهای غنی از پروتئین
تولید هورمون های بدن شما، که به طور مستقیم یا غیر مستقیم بر رشد تخمک های تخمدان تأثیر می گذارد، وابسته به میزان مناسب پروتئین در بدن شما می باشد. پروتئین انرژی فوری را فراهم می کند و به رشد بدن کمک می کند، در نتیجه روزانه حداقل ۶۰ گرم از آن مورد نیاز می باشد. غذاهای دریایی، گوشت و تخم مرغ منابع خوبی از پروتئین هستند. همچنین حبوبات و آجیل نیز منابع خوبی از پروتئین به حساب می آیند.

۷٫ آب
در زندگی فعلی هرگز نمی توانید به اندازه کافی آب بنوشید. بهتر است هر یک ساعت یک لیوان آب بنوشید تا حداقل ۸ لیوان آب مورد نیاز روزانه را تامین کنید. به نظر می رسد باروری به طور مستقیم با آب ارتباط دارد، زیرا میزان مناسب سطح آب به حفظ تعادل عناصر مختلف بدن و همچنین گردش خون کمک می کند. بنابراین به مقدار کافی آب بنوشید!

غذاهایی که نباید در طول درمان IVF مصرف کنید:

همانطور که پیشنهادهایی برای رژیم IVF برای بهبود کیفیت تخمک وجود دارد، محدودیت هایی نیز برای جلوگیری از کاهش کیفیت آن وجود دارد.

۱٫ تخم مرغ خام
به هیچ وجه تخم مرغ خام مصرف نکنید. تخم مرغ خام حاوی ویروس سالمونلا است که به آسانی می تواند باعث مسمومیت غذایی شود.

۲٫ غذاهای حاوی شیرین کننده های مصنوعی
برخی از خانم ها برای حفظ وزن مناسب، به جای قند معمولی، از شیرین کننده های مصنوعی در چای یا قهوه استفاده می کنند. اگر چه به نظر می رسد این یک انتخاب سالم باشد، اما شیرین کننده های مصنوعی نرخ موفقیت IVF را كاهش می دهند. بنابراین، از مصرف قند مصنوعی اجتناب کنید و به جای آن از شیرین کننده هایی که بر پایه سوکرالوز یا سایر شربت های شیرین کننده طبیعی استفاده کنید.

۳٫ شکر تصفیه شده
اگر به رژیم غذایی بدون قند و بدون افزودن شیرین کننده های مصنوعی پایبند باشید، بهترین رژیم را انتخاب کرده اید. شکر تصفیه شده در این رابطه بسیار نامناسب است و بدن را به روش های بسیار ناسالم تحت تاثیر قرار می دهد. حتی مقدار کمی از آن باعث می شود سطح قند خون به سرعت افزایش یابد. این شکر باعث می شود برای مدتی احساس خوبی داشته باشید اما باعث می شود کبد انسولین را سریع تر تولید کند. شکر در برخی موارد باعث ایجاد مقاومت انسولین در درازمدت می شود که بر باروری نیز تاثیر می گذارد.

۴٫ غذاهای دریایی خام
مصرف غذاهای دریایی خام نیز باید اجتناب شود چون ممکن است باعث عفونت شود. با این حال، مصرف غذاهای دریایی عمومی نیز بهتر است که البته باید به میزان محدودی استفاده شود، زیرا ماهی حاوی مقدار زیادی جیوه است که می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در خصوص جنین شود و همچنین نقایص مادرزادی ایجاد کند.

۵٫ الکل
تخمک گذاری نامنظم مشکلی است که بسیاری از زنان در رابطه با باروری دچار آن می شوند. الکل عامل اصلی این امر است و از این رو نباید در باروری و مخصوصا در روش IVF مصرف شود. نه تنها اجتناب از مصرف الکل باعث تولید تخمک های سالم می شود، بلکه خطر ابتلا به بیماری را در جنین کاهش می دهد.

۶٫ کافئین
در حین درمان با IVF، قهوه و چای را باید در مقدار محدود مصرف کنید. سایر نوشیدنی های هوادهی شده که حاوی کافئین هستند نیز باید محدود و یا به طور کامل قطع شوند.

۷٫ انواع خاصی از پنیر نرم
مصرف محصولات لبنی خوب است اما انواع مختلفی از پنیر وجود دارد که حاوی باکتری هایی هستند که می توانند باعث عفونت شوند. شیر غیر پاستوریزه نباید مصرف شود. بهتر است از مصرف پنیرهای آبی رنگ و نرم در این مرحله اجتناب شود.

منبع خبر : برگرفته از ooma

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *