روش مصرف دوفاستون برای باردار شدن/ پریود بعد از مصرف دوفاستون

دکتر برای باردار شدنم قرص دوفاستون تجویز کرده شبی یک عدد ده روز از روز چهاردهم … وقتی سیکل قاعدگی من نامنظمه بین ۲۱ تا ۲۵ روزه به نظر شما نباید قرص رو از روز دهم شروع میکردم؟؟ لطفا بهم بگید

پاسخ مشاور:

سلام باید طبق دستور پزشک معالج خود از روز ۱۴ سیکل قاعدگی قرص دوفاستون را شروع به مصرف کنید. روش صحیح مصرف قرص دوفاستون ۱۰mg از شب ۲۴-۱۴ سیکل قاعدگی به مدت ۱۰ شب، شبی یک عدد می باشد. تا ۱۲ روز پس از قطع مصرف قرص دوفاستون پریود ممکن است رخ دهد. شروع خونریزی یک روز اول حساب شود.

قرص دوفاستون برای چه چیزی استفاده می شود؟

قرص دوفاستون ده میلیگرمی برای درمان بیماری های مختلفی که ناشی از فقدان پروژسترون هستند مصرف می شود؛ از جمله اختلالات قاعدگی، آمنوره ثانویه (دوره های قاعدگی قطع شده یا نامنظم)، قاعدگی دردناک، سندرم پیش از قاعدگی و خونریزی غیر طبیعی رحم که در طول چرخه قاعدگی رخ می دهد. قرص دوفاستون ده میلیگرمی برای درمان اندومتریوز، ناباروری و سقط خود به خود (سقط جنین) استفاده می شود؛ همچنین برای مقابله با اثر تحریک هورمون استروژن بر آندومتر، و احتمال ابتلا به سرطان آندومتر نیز استفاده می شود. این قرص برای کمک به تحریک رشد پستان و کاهش تولید تستوسترون نیز استفاده می شود.

قرص دوفاستون چگونه عمل می کند؟
قرص دوفاستون ده میلیگرمی حاوی دیدروژسترون، ترکیبی مشتق شده از هورمون پروژسترون، می باشد. پروژسترون توسط تخمدان در طول مرحله دوم چرخه قاعدگی تولید می شود. این ماده در آندومتر (پوشش داخلی رحم) فاز تکثیر را به تشریح تبدیل می کند. این مسئله باعث می شود آندومتر که در پاسخ به استروژن در نیمه اول پریودی ضخیم شده است رشدش متوقف شود و هورمون ها و پروتئین های دیگر مورد نیاز برای حفظ بارداری ترشح شود (در صورت وقوع بارداری). در صورتی که بارداری رخ نداده باشد، سطح استروژن و پروژسترون کاهش یافته و اندومتر از هم می پاشد(قاعدگی). دیدروژسترون در قرص دوفاستون باعث نظم در قاعدگی می شود.

قرص دوفاستون حاوی چیست؟
قرص دوفاستون ده میلیگرمی حاوی دیدروژسترون، ترکیبی مشتق شده از پروژسترون هورمون است که برای درمان بسیاری از بیماری های ناشی از فقدان درونی (به طور طبیعی تولید) پروژسترون استفاده می شود.

روش مصرف قرص دوفاستون
قرص دوفاستون را با یک لیوان آب با یا بدون غذا یک یا دو بار در روز بخورید. مقدار دوز قرص و فاصله زمانی آن به روش درمانی شما بستگی دارد. شما باید تا زمانی که پزشک تجویز می کند قرص را مصرف کنید. ممکن است پزشک ۵ روز یا یک ماه مصرف این قرص را تمدید کند.

قرص دوفاستون را چند وقت باید مصرف کنم؟
قرص دوفاستون را تا زمانی که پزشک تجویز می کند باید مصرف کنید. گاهی نیز هر ماه در طول قاعدگی باید از این قرص مصرف کنید.

فراموش کردن قرص دوفاستون
اگر قرص دوفاستون را فراموش کردید بلافاصله پس از به یاد آوردن مصرف کنید مگر این که زمان قرص بعدی رسیده باشد. در این حالت مصرف قرص قبلی لازم نیست. هیچ گاه دو قرص را باهم مصرف نکنید.

روش نگهداری قرص دوفاستون
قرص را باید در محیطی خشک و سرد با دمای زیر ۳۰ درجه سانتی گراد نگهداری کنید.

اشتراک‌گذاری
4 نظر
  1. راستش یه بارسقط داشتم الانم خیلی مشتاقم واسه بچه دارشدن پریم هم نامنظمه رفتم دکتردوفاستون داد یعنی میشه باردارشم بننظرتون؟؟ ازروز۱۵پری گفته بخورم ۱۵عدد

    1. نگران نباشید بله شانس بارداری وجود دارد.

  2. سلام. من ۶اقدام ب بارداری کردم. قبلاتنبلی تخمدان داشتم ک رفع شده… سونو وازمایشم مشکلی نداشت فقط ۴روز پریودیم جلومیفته و۴روزش لکه بینی هس تاروزاصلی پریودی.. دکتر قرص دوفاستون ومتفورمین نوشته.. بنظرشماحین استفاد ازاین قرصاممکنه بارداربشم؟

    1. سلام بله همزمان با مصرف دارو احتمال بارداری وجود دارد .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *