رابطه در روز پریودی/ ممکنه باردار شده باشم؟!

با سلام و خسته نباشید در روزی که قرار بود پریود شوم با همسرم رابطه حفاظت نشده داشتیم الان ۴ روز میگذره و هنوز پریود نشدم، طول دوره های من ۲۳ روزه است اما گاهی ۲ الی ۳ روز عقب میافتم.. میخواستم بدونم امکان بارداری وجود داره؟ علائم خفیف پریودی مثل بی حالی و درد های جزئی رحمی هم دارم.

پاسخ مشاور:

سلام اگر تا ۱۰ روز آینده پریود نشدید آن وقت باید پیگیری نمایید. در حال حاضر هم می توانید از تست بیبی چک استفاده کنید.

تخمک گذاری در خانمها معمولا ۱۴ روز پیش از آغاز پریود بعدی انجام می شود. دقت کنید که این زمان، بر خلاف باور عموم، دقیقا در وسط دوره ماهیانه آنها قرار ندارد. اگر دوره شما ۲۸ روزه باشد (که متوسط سیکل قاعدگی در خانمها همین مدت است)، آنگاه می توان گفت که تخمک گذاری تقریبا در وسط دوره انجام می شود.

اما اگر مثلا دوره شما ۳۵ روزه باشد، تخمک گذاری در روز بیست و یکم انجام خواهد شد، نه روز هفدهم که وسط دوره است.

اکثر خانم ها ۱۲ بار در سال پریود می شوند، اما برخی از آنها ممکن است کمتر پریود شده یا حتی اصلا پریود نشوند. استرس، تمرین های سنگین ورزشی، افزایش یا کاهش شدید وزن و مواردی دیگر، از جمله عواملی هستند که می توانند بر پریود شما اثر بگذارند.

هر چقدر پریود شما نامنظم تر باشد، تشخیص زمان دقیق تخمک گذاری مشکل تر می شود. در صورتی که زمان تخمک گذاری را در چند ماه متوالی زیر نظر بگیرید، می توانید چند روزی را که بیشترین احتمال حامله شدن وجود دارد، تشخیص دهید.

فرض کنید سه دوره متوالی شما به ترتیب ۲۸، ۲۱ و ۳۲ روزه باشد. سیکل قاعدگی خود را برای چند ماه متوالی در نظر گرفته و یادداشت نمایید.

سپس عدد ۱۷ را از کوتاهترین دوره ماهیانه، و عدد ۱۱ را از طولانی ترین دوره ماهیانه کم کنید. تعداد روزهای مابین این دوعدد، روزهایی هستند که احتمال باردار شدن شما در آنها بیشتر از سایر روزها است.

اگر دوره های شما نامنظم بوده و بیشتر از ۳۵ روز نیز طول می کشند، با یک متخصص مشورت نمایید تا علت این بی نظمی را مشخص کند. علت آن می تواند یکی از موارد زیر باشد:

سندرم تخمدان پلی کیستیک یا PCOS یا به زبان ساده تر کسیت تخمدان
اختلال عملکرد تخمدان
اختلال تیروئید
کاهش وزن شدید

تصور کنید که تقریبا می دانید چه زمانی تخمک گذاری اتفاق می افتد و چند روز قبل و یا بعد از تخمک گذاری نزدیکی جنسی دارید. شانس باردار شدن شما چقدر است؟

در ادامه نتایج تحقیقات نشان داده شده است:

پنج روز قبل از تخمک گذاری: ۰٫۴ تا ۷ درصد شانس بارداری

چهار روز قبل از تخمک گذاری: ۸ تا ۱۷ درصد

سه روز قبل از تخمک گذاری: ۸ درصد تا ۲۳ درصد

دو روز قبل از تخمک گذاری: ۱۳ تا ۲۹ درصد

یک روز قبل از تخمک گذاری: ۲۱ تا ۳۴ درصد

روز تخمک گذاری: ۸ تا ۳۳ درصد

یک روز بعد از تخمک گذاری: ۰٫۸ تا ۱۱ درصد

دو روز بعد از تخمک گذاری: ۳ تا ۹ درصد

با توجه به حداقل یک مطالعه، اگر شش تا هفت روز قبل از تخمک گذاری نزدیکی داشته باشید نیز احتمال بارداری وجود دارد. این احتمال خیلی کم است (کمتر از ۱ درصد)، اما دانستن آن مهم است. بر این اساس، باروری شما تا ۱۰ روز طول می کشد.

با توجه به آمار فوق، تغییرات زیادی در شانس بارداری وجود دارد. دلیلش چیست؟

اولا هر مطالعه از روش های متفاوتی برای محاسبه روز تخمک گذاری استفاده کرده است. یعنی روز تخمک گذاری یک مطالعه ممکن است با مطالعه دیگری مطابقت نداشته باشد.

دوما، مطالعات انجام شده دارای شرکت کنندگان و چرخه باروری محدودی بوده است. صرف این که یک نفر پیش از تخمک گذاری می تواند باردار شود باعث نمی شود این قانون کلی شود.

منبع خبر : مطلب تکمیلی از drnematolahi،hidoctor

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *