درمان گشادی واژن بعد از زایمان بدون جراحی!

تمرینات کگل، رایج ترین ورزش های تنگ کردن واژن هستند… ورزش کگل کمک می کند عضلات واژن قدرتمند شوند؛ علاوه بر این، ورزش کگل باعث می شود واژن گشاد و باز، دوباره جمع شود و به حالت تنگ و سفت اولیه بازگردد…

هنگام تولد، جنین از دهانه واژن عبور می کند و از واژن خارج می شود که به آن کانال زایمان می گویند. همزمان با ورود جنین به کانال زایمان، واژن کشیده می شود تا جنین بتواند از آن عبور کند.

گاهی اوقات پوست بین مقعد و واژن (پرینه) کشیده می شود یا پاره می شود تا جنین بتواند خارج شود. که به این کار «اپی زیاتومی» می گویند.

اگر مادر پس از زایمان احساس کند واژن او باریکتر و خشک تر از قبل شده و یا هنگام برقراری رابطه جنسی در قسمت پرینه دردی احساس می کند، امری عادی است دراینجا چند تغییر که ممکن است شما آنها را تجربه کنید و چند نکته که به شما کمک می کند، اشاره می کنیم.

گشادی واژن پس از زایمان

چه ورزشی مفید است؟

ممکن است واژن شما نسبت به قبل از زایمان گشادتر شده باشد. ممکن است مادر در واژن خود شلی، نرمی، گشادی، کوفتگی و تورم احساس کند که کاملاً طبیعی است احساس گشادی و تورم باید چند روز پس از زایمان کمتر شود.

ممکن است واژن شما به طور کامل به شکل قبل از زایمان خود برنگردد ولی این مسئله مشکلی ایجاد نمی کند اگر این مسئله باعث نگرانی شما شده می توانید با پزشک زنان و زایمان خود مشورت کنید.

همچنین تمرینات ورزشی مخصوص کف لگن (تمرینات کگل) را توصیه می کنیم.

این تمرینات به تقویت ماهیچه های واژن و کف لگن کمک می کند.

این تمرینات از بی اختیاری ادرار جلوگیری کرده و به سفت شدن ماهیچه های واژن کمک می کند. بی اختیاری ادرار پس از زایمان امری معمول و شایع است، اما تمرینات ورزشی کف لگن این مشکل را کمتر کرده و به شما کمک می کند از رابطه جنسی لذت بیشتری ببرید.

این تمرینات را می توان هرجا و هر زمان در حالت نشسته یا ایستاده انجام داد:

– مقعد خود را جمع کرده و همزمان به سمت داخل بکشید و همچنین واژن خود را بسته و به سمت بالا بکشید.

– این کار را با سرعت انجام دهید. عضلات را سفت کرده و بلافاصله شل کنید.

– سپس این کار را به آرامی انجام دهید، تا جایی که می توانید عضلات را منقبض نگه دارید ولی مدت زمان انقباض عضلات بیشتر از ده ثانیه نشود.

– هر روز این تمرینات را چهار تا شش نوبت در روز و هر نوبت ده بار تکرار کنید.

تصور کنید می خواهید جلوی دفع یا ادرار کردن خود را بگیرید.

می توانید این تمرین را هنگام شستشو، زمانی که در صف سوپرمارکت منتظر هستید، یا هنگام تماشای تلویزیون انجام دهید.

ورزش پاها

ورزش بالا بردن پاها، ورزش مؤثری برای تنگ کردن واژن گشاد است. از آنجایی که این ورزش کارایی زیادی در سفت شدن عضلات پایینی لگن دارد، بسیاری از خانم ها این ورزش را هر روز به طور منظم انجام می دهند. ورزش بالا بردن پاها، در حالت دراز کشیده روی زمین انجام می شود. هنگام انجام این حرکت، پاها را خم نکنید. پاها را چند ثانیه بالا نگه دارید؛ سپس به آهستگی ان ها را پایین بیاورید. این ورزش نه تنها شما را گرم می کند، بلکه تمامی عضلات پایین لگن را نیرومند می کند.

برای گرفتن بهترین نتیجه، این تمرین را پنج نوبت در روز و هر بار به مدت ۱۰ دقیقه انجام دهید. انجام مرتب این ورزش، باعث تنگ شدن واژن در سریع ترین زمان می شود.

خشکی واژن پعد از زایمان 

احساس خشکی واژن پس از زایمان نسبت به قبل از زایمان امری کاملاً طبیعی است. این مسئله با کاهش ترشح هورمون استروژن نسبت به قبل از ازایمان ارتباط مستقیم دارد.

میزان ترشح هورمون استروژن مادرانی که به نوزاد خود شیر می دهند نسبت به بقیه مادران کمتر است. بنابراین خشکی واژن را بیشتر احساس می کنند.

زمانی که شیردهی را قطع کنید و عادت ماهانه روال قبل خود را پیدا کند، میزان استروژن خون به سطح قبل از بارداری برمی گردد و خشکی واژن بهبود می یابد. اگر این خشکی شما را اذیت می کند بهترین کار مراجعه به دکتر زنان و زایمان است.

درد و بخیه در پرینه پس از زایمان طبیعی

احساس درد و سوزش در واژن بلافاصله پس از زایمان امری طبیعی است، معمولاً هفته ششم تا دوازدهم پس از زایمان درد و سوزش بهتر می شود. در هر شکل برای بهتر شدن درد و سوزش تمرینات ورزشی کف لگن توصیه می شود.

قبل از مصرف هر نوع مسکن حتماً با پزشک متخصص زنان خود صحبت کنید.

تمیز نگه داشتن قسمت پرینه اهمیت بسیار زیادی دارد، بنابراین همیشه قبل و بعد از عوض کردن پد بهداشتی، دستان خود را بشوئید و هر وقت لازم بود با فاصله زمانی کم نوار بهداشتی خود را عوض کنید. برای تمیز نگه داشتن این قسمت هر روز حمام رفته یا دوش بگیرید.

اگر نگران روند بهبودی بخیه ها هستید با پزشک متخصص زنان و زایمان صحبت کنید، به ویژه زمانی که احساس درد و ناراحتی زیادی می کنید یا متوجه بوی خاصی شده اید.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *