درمان سوزش ادرار بعد از زایمان طبیعی!

درمان سوزش ادرار بعد از زایمان طبیعی با رقیق کردن ادرار

مادر برای پیشگیری از سوزش ادرار بعد از زایمان بلافاصله باید بطور مرتب ادرار کند. چون مثانه پر، مانع از منقبض شدن رحم می گردد. زنان برای رهایی از سوزش ادرار می توانند ادرار خود را رقیق کنند.

این کار با استفاده از بطری یا شیلنگی که آب گرم را در هنگام ادرار بر روی پرینه اسپری می کند و می پاشد، امکان پذیر است. همچنین زنان می توانند زیر دوش، در حالی که آب بر بدنشان جاری است ادرار کنند.

علایم التهاب ناحیه ادراری: این علایم عبارتند از، درجه حرارت بالا، سوزش هنگام ادرار (که بیشتر مربوط به داخل مثانه است تا در پرینه) و پرینه.

این علایم باید مورد توجه قرار گیرد و درمان شود. تا چند روز پس از زایمان احتمالا روده های مادر کار نمی کند. در این زمان احتیاجی به تنقیه نیست و تخلیه ی فوری روده ضروری نمی باشد. علاوه براین تنقیه ممکن است مضر نیز باشد.

استفاده از آب آلو، انواع فیبرها و مایعات مدفوع را نرم می کنند. بواسیر (هموروئید) که غالبا در طول حاملگی تشدید می گردد معمولا پس از زایمان خود به خود از بین می رود.

تا چند ساعت پس از زایمان، رحم باید هر ۱۵ تا ۳۰ دقیقه مورد معاینه قرار گیرد؛ و سپس ساعتی یک بار تا پایان روز معاینه انجام شود. اگر رحم نرم بود باید آن را ماساژ داد تا سفت شود. اگر ماساژ کارساز نبود باید به پزشک یا ماما اطلاع داده شود.

در هنگام انقباضات پس از زایمان باید از مادر مراقبت کامل به عمل آید. به این انقباضات، پس درد می گویند. معمولا زمان تغذیه ی نوزاد به سفت شدن رحم و میزان خونریزی پس از زایمان بستگی دارد.

رحم باید طوری مورد رسیدگی قرار گیرد و کوچک شود که در حدود روز دهم پس از زایمان در داخل شکم احساس نگردد، خونریزی از واژن نباید بیشتر از یک قاعدگی طبیعی باشد. هم چنین نباید به رنگ سبز یا تیره باشد و یا بوی عفونت بدهد.

تا روز دهم زایمان معمولا ترشحی به رنگ صورتی کم رنگ تا قهوه ای دیده می شود. در دو هفته ی اول از نوار بهداشتی به جای تامپون استفاده شود چون آلودگی می تواند از طریق تامپون وارد مهبل و رحم گردد.

هنگامی که مادر قدرت ایستادن پیدا کرد می تواند دوش بگیرد. مرسوم است تا دو هفته پس از زایمان برای استحمام از وان استفاده نشود تا از ورود عفونت به داخل رحم جلوگیری شود.

 درد پرینه ممکن است با نشستن در وان آب گرم (با ۲ سانتی متر آب)، چند بار در روز، کاهش یابد.

افزودن دانه کامفری (در فروشگاه های مواد گیاهی موجود است) به آب برای تسریع در بهبودی رحم اغلب توسط ماما توصیه می شود اما اثر آن به طور قطع ثابت نشده است.

مالیدن یخ به داخل واژن در طول ۲۴ ساعت اول زایمان به کاهش موقتی تورم آن کمک می کند. یخ خرد شده را داخل دستکش پلاستیکی ریخته، سپس آن را درون یک گاز استریل پیچیده و روی واژن قرار دهید.

گاز کتانی استریل سرما را جذب می کند. اثر بی حس کننده های موضعی به شکل کرم، اسپری یا لوسیون در تخفیف درد موثر است. استفاده از حلقه های اسفنجی یا پلاستیکی نیز در هنگام نشستن بسیار متداول است.

مطالعات نشان می دهد که آنزیمهای پیتیدی خوراکی در کاهش تورم و درد ناشی از نشستن و راه رفتن موثرند. اما مطالعات بیشتری در این زمینه لازم است.

معالجه با انرژی الکترومغناطیسی و فراصوتی بی اثر و گران است. در مورد معالجات دارویی موجود استامینوفن و ایبوپروفن احتمالا ایمن ترین و مؤثرترین داروها هستند.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *