درمان سفید شدن زبان نوزاد/ سفیدی روی زبان نشانه چیست؟!

پوشش سفید زبان ممکن است برفک باشد
اگر متوجه تکه های سفید رنگ روی زبان کودک یا در دهان آن ها شدید که نمی توانند تمیز شوند (برخلاف باقیمانده شیر)، باید چک کنید آیا کودک برفک دارد یا نه. این یک عفونت قارچی است که ممکن است در طول شیردهی روی کودکان و مادران تاثیر بگذارد و معمولا بعد ازاینکه نوزاد یا مادر آنتی بیوتیک مصرف می کند رشد می کند.

این داروها در حین مقابله با عفونت ها ، هم چنین تمایل به کشتن باکتری های مفید دارند که می توانند از قارچ جلوگیری کنند. نشانه برفک در مادران ممکن است شامل خارش پوست ، حساسیت، یا ترک نوک سینه و نیز درد در سینه و یا نوک پستان باشد.

معمولا داروهای ضد قارچی برای درمان برفک تجویز می شود بنابراین مادرو بچه باید تحت درمان قرار بگیرند ، حتی اگر یکی از آن ها علائم را نشان دهد احتمال دارد عفونت را بین آن ها رد و بدل کنند.

اگر دنبال درمان طبیعی هستید، روغن نارگیل به اندازه برخی از داروهای ضد قارچ در برخورد با قارچی که باعث برفک شده ، موثر است. موضع را با روغن نارگیل پاک کنید تا عفونت ها از بین روند – اما تنها بعد از انجام تستی که اطمینان پیدا کنید کودک نسبت به آن حساسیت ندارد.

یك متخصص اطفال گفت: برفك در شیرخواران به صورت دانه‌های سفید و بیشتر در ناحیه زبان، حلق و گونه‌ها ظاهر می‌شود؛ اغلب والدین بر این باورند كه این دانه‌های سفید داخل دهان به دلیل باقیماندن شیر بر روی زبان شیرخوار بوده كه این تصور اشتباه است.

منصور بهرامی برفك دهانی را یكی از بیماری‌های شایع در شیرخواران بیان كرد و اظهار داشت: قارچ مهمترین عامل برفك به شمار می‌‌رود.

وی گفت: برفك در شیرخواران به صورت دانه‌های سفیدرنگ و بیشتر در ناحیه زبان، حلق و گونه‌ها ظاهر می‌شود؛ اغلب والدین بر این باورند كه این دانه‌های سفیدرنگ داخل دهان به خاطر باقیماندن شیر بر روی زبان شیرخوار بوده كه این تصور اشتباه است چرا كه شیر، خورده شده و بزاق دهان آثار آن را از روی زبان پاك می‌كند.

این متخصص اطفال با بیان اینكه برفك دردناك نیست، افزود: این بیماری در سلامت عمومی كودك تأثیر سوء ندارد البته در بعضی از اوقات همزمان با برفك در دهان، این بیماری در ناحیه تناسلی شیرخوار به صورت سوختگی ادرار نیز دیده می‌شود و این عارضه عموماً با پمادهای سوختگی و ضد قارچ درمان می‌شود.

وی ادامه داد: برفك دهان شیرخوار می‌تواند سینه مادر را درگیر كند؛ زمانی كه شیرخوار سینه مادر را برای شیر خوردن به دهان می‌گیرد، برفك دهان طفل با نوك سینه مادر تماس پیدا كرده و همین امر موجب آلوده شدن سینه مادر به این عارضه می‌شود.

بهرامی اضافه كرد: در صورتی كه برفك به موقع درمان نشود، كاهش مقاومت بدن به میكروب‌ها و عدم تمایل به شیر مادر در شیرخوار به وجود خواهد آمد؛ درمان برفك دهان شیرخوار به تنهایی مؤثر نیست و باید اقدامات درمانی برای نوك سینه مادر كه آلوده به این بیماری شده است، صورت گیرد.

وی خاطرنشان كرد: توصیه می‌شود مادران قبل و بعد از شیر دادن، نوك سینه خود را بشویند همچنین پستانك و سر شیشه شیرخوار باید فاقد هر گونه آلودگی باشد.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *