درمان دیابت بارداری با انسولین ضرری برای جنین دارد؟

درمان دیابت بارداری با انسولین ضرری برای جنین ندارد!

هفته ۳۰ بارداری هستم و دیابت بارداری دارم دکتر گفته باید انسولین بزنم. آیا برای جنین ضرر داره؟

درمان دیابت بارداری با انسولین مشکلی برای جنین ایجاد نمی کند. 

اگر نیاز به تزریق انسولین دارید؛ نحوه تزریق آن (حداقل دو بار در روز) و نیز چگونگی کنترل قند خون از طریق نوارهای تست خانگی به شما آموزش داده می شود.

چرا در دوران بارداری بدن باید انسولین بیشتری تولید کند؟
در دوران بارداری بدن مادر باید انسولین بیشتری تولید کند تا انرژی مورد نیاز برای رشد کودک تأمین شود (مخصوصا از اواسط بارداری به بعد). در این زمان تغییرات هورمونی در کار انسولین دخالت می کنند و گاهی باعث می شوند میزان قند خون مادر بسیار بالا برود. خوشبختانه این نوع دیابت با یک آزمایش قند خون ساده قابل تشخیص است. معمولاً هیچ علائم هشدار دهنده ای هم ندارد فقط ممکن است تشنگی شدید و خستگی به همراه داشته باشد.

دیابت برای جنین چه خطری دارد؟
خطری که این بیماری برای کودک دارد این است که قند زیادی دریافت می کند و خودش برای تبدیل قند انسولین زیادی تولید می کند که به صورت چربی در بدن او ذخیره می شود. این حالت به وزن زیاد کودک منجر می شود. (به این حالت ماکروزومیا می گویند). اگر چه بیشتر کودکان درشت بدون هیچ مشکلی به طور طبیعی به دنیا می آیند ولی با این وجود خطر زایمان به روشهای دیگر و یا سزارین افزایش می یابد.

اگر دیابت حاملگی تشخیص داده شود، شما را به یک متخصص تغذیه معرفی می کنند تا او با بررسی عادات غذایی شما بر اساس وزن و مرحله بارداریتان تغییراتی را در رژیم غذاییتان بدهد. تمرینات ورزشی که برای دوران بارداری تأئید شده به کنترل میزان قند خون کمک بیشتری می کند. همچنین خون شما هفته ای یکبار یا بیشتر مورد آزمایش قرار می گیرد تا مشخص شود میزان قند خون ثابت شده است یا خیر.

اگر ثابت نشده باشد (که حدود ۱۰ درصد موارد به این صورت است) نیاز به تزریق انسولین دارید که برای جنین هیچ ضرری ندارد. نحوه تزریق آن (حداقل دو بار در روز) و نیز چگونگی کنترل قند خون از طریق نوارهای تست خانگی به شما آموزش داده می شود.

اندازه کودک و ضربان قلب او هم کنترل می شود. حتی بعد از زایمان هم مورد آزمایش قرار می گیرید. در بیشتر موارد دیابت حاملگی بعد از زایمان از بین می رود ولی گاهی خطر پیشرفت دیابت در آینده افزایش می یابد.

برای تشخیص دیابت بارداری باید تست gtt دو ساعته با ۷۵ گرم گلوکز بدهید.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *