درد سیاتیک در بارداری چگونه است؟!

بهترین فعالیتی که خانم‌های باردار مبتلا به دردهای سیاتیکی می‌توانند انجام دهند تقویت عضلات کمر و شکم است…

درد سیاتیک در بارداری چگونه است، علت درد سياتيك در بارداري،  سیاتیک پای چپ در بارداری،  درمان سنتی سیاتیک در بارداری،  درمان گرفتگی رگ سیاتیک در بارداری،  درمان درد عصب سیاتیک در بارداری،  سیاتیک و زایمان طبیعی،  درمان دیسک کمر در دوران بارداری

دردهای سیاتیکی به دردهایی میگویند که بر اثر تحریک عصب سیاتیک یا ریشه های عصبی آن در ناحیه نخاع کمری ایجاد میشود. از علل مهم این درد ها هرنی یا فتق دیسک بین مهره ای است. در این بیماری دیسک بین مهره ای جابجا شده و بر روی ریشه عصبی که از نخاع خارج میشود فشار وارد میکند.

درد سیاتیک دردی است که از کمر، به باسن ، پشت ران و پشت و یا خارج ساق پا احساس می شود. معمولاً، درد سیاتیک یک طرفه اما میتواند دو طرفه نیز باشد . درد می تواند به صورت ناگهانی ایجاد شده یا به تدریج و با گذشت زمان افزایش پیدا کند. 

درد سیاتیک در بارداری چگونه است؟

علائم درد سیاتیک در بارداری با دیگر کمر درد‌های بارداری متفاوت است زیرا خانم باردار مبتلا به سیاتیک درد‌های شدید و تیر کِشنده را احساس می‌کند که از باسن شروع شده و گاهی تا ساق یا کف پا امتداد می‌یابد.
سیاتیک باعث درد در یکی از پا‌ها می‌شود که در بیشتر مواقع با نشستن، سرفه کردن و عطسه کردن تشدید می‌شود. در این مواقع خانم‌ها ممکن است در پای‌شان احساس ضعف، سوزن سوزن شدن و یا بی‌حسی کنند. همچنین علائم سیاتیک معمولا ناگهانی بروز می‌کنند و تا چند روز یا چند هفته ادامه می‌یابند.

خانم‌ها در دوران بارداری برای حفظ سلامت خود و فرزند‌شان باید فعالیت بدنی مناسبی داشته باشند. بهترین فعالیتی که خانم‌های باردار مبتلا به دردهای سیاتیکی می‌توانند انجام دهند تقویت عضلات کمر و شکم است. بنابر این استراحت مطلق بدترین کاری است که خانم‌های باردار می‌توانند انجام دهند.

از علل مهم تشدید کننده کمردرد و دردهای سیاتیکی افزایش وزن و افزایش لوردوز و گودی کمر است. این حالات هر دو در زمان بارداری تشدید میشوند.

 افزایش گودی کمر موجب میشود فشار بیشتری به دیسک بین مهره ای وارد شده و این فشار موجب جابجایی بیشتر آن و در نتیجه فشار بیشتر به ریشه عصبی میگردد. پس افزایش لوردوز و گودی کمر میتواند علائم درد سیاتیکی را افزایش دهد. زیاد شدن وزن هم میتواند با افزایش گودی کمر موجب بیشتر شدن درد های سیاتیکی شود.

در ماه های آخر بارداری وزن مادر بخصوص در قسمت تنه و شکم زیاد شده و همین امر موجب افزایش گودی کمر و افزایش احتمال بروز دردهای سیاتیکی میشود.

استراحت مطلق بدترین کاری است که یک خانم باردار میتواند انجام دهد. زنان در دوران بارداری هم برای حفظ سلامت خود و هم جنین خود نیاز به حفظ سطح قابل قبولی از فعالیت بدنی دارند. بهترین کاری که یک خانم باردار مبتلا به دردهای سیاتیکی میتواند انجام دهد تقویت عضلات کمر و شکم است.

با انجام نرمش ها طبی خاص میتوان عضلات کمر و شکم را تقویت کرد. تقویت این عضلات میتواند مقدار گودی کمر را در ماه های ابتدایی بارداری کاهش داده و مانع از افزایش بیش از حد آن در ماه های آخر بارداری شود. عضلات قوی شکم و کمر میتوانند مهره های ستون فقرات را در راستای مناسب تری نگه داشته و موجب شوند تا دیسک بین مهره ای فشار کمتری به ریشه های عصبی وارد کند.

روش‌های ساده‌ای که نجات‌بخش هستند!
به جز تمرینات بدنی راه‌های دیگری هم برای کاهش درد سیاتیک در بارداری وجود دارند:
– استفاده از کیسه آب گرم یا کیسه یخ هر ۲ ساعت یک‌بار و هربار به مدت ۲۰ دقیقه (می‌توانید با تجربه کردن هر دو، تشخیص دهید کدام بیشتر درد‌تان را تسکین می‌دهد).
۲- پیاده‌روی کوتاه مدت
۳- مصرف مسکّن‌های مجاز از جمله استامینوفن
۴- دوش آب گرم
۵- پرهیز از نشستن زیاد: خانم‌های باردار مبتلا به سیاتیک نباید به مدت طولانی در حالت نشسته بمانند و بهتر است به‌طور متناوب دراز بکشد.
۶- راه رفتن و ورزش در آب: با توجه به تجربه چند ساله آموزش تمرینات بدنی در بارداری، خانم‌های بارداری که درد‌های سیاتیکی‌شان حتی با تمرینات بارداری و راهکار‌های دیگر بهبود پیدا نکرده یا درد‌شان کاهش نیافته، با راه رفتن در آب و ورزش کردن در آب نتیجه بسیار مطلوبی گرفته‌اند.
البته معمولا درصد زیادی از خانم‌ها با تمرینات و به کار گیری روش‌های دیگری که گفته شد، درد‌های سیاتیکی‌شان کاهش و بهبود پیدا می‌کند. اما درصد کمی هم هستند که حتی با انجام و پیگیری این تمرینات هم درد‌شان تسکین پیدا نکرده است بنابر‌این ما به آنها راه رفتن و ورزش در آب را پیشنهاد کرده‌ایم که نتایج بسیار خوبی در پی داشته است.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *