دختر شبیه پدر میشود یا مادر؟!

پنج ماهه حامله هستم و جنین دختر است می خواستم بدونم دختر شبیه پدر میشود یا مادر؟ همسرم چهره اش معمولی هست اما به گفته دیگران من زیباتر هستم…

اینکه دختر شبیه پدر میشود یا مادر؟ بستگی به این دارد که ژن های غالب و مغلوب کدام است. گاهی ژن مادر و خصوصیات ظاهری مادر غالب می شود و گاهی پدر.

دختر شبیه پدر میشود یا مادر

وقتی نوزادی متولد می شود، به سختی می توان گفت که در آینده چه قیافه ای خواهد داشت و شبیه چه کسی خواهد بود. شباهت بچه به والدین چقدر است؟ آیا شیبه به مادرش می شود؟ یا شبیه پدرش می شود؟ شاید شبیه پدر بزرگ یا مادربزرگش شود. این چیزی است که هنوز کسی نمی داند. هرچه سن بچه بالاتر می رود، خصیصه های ظاهری وی جزئیات بیشتری پیدا کرده و بهتر خودشان را نشان می دهند. بچه ممکن است وقتی به دنیا می آید شبیه به پدرش باشد، اما همانطور که سنش بالا می رود، ظاهرش جا افتاده و موقع بلوغ شبیه مادرش باشد.

اما خصیصه هایی وجود دارد که بصورت تضمینی از یکی از والدین به ارث می رسد. اما باید بخاطر داشته باشیم که گرچه شانس زیادی وجود دارد که یک ویژگی و خصیصه خاص از والدین به ارث برده شود، اما همیشه قطعی و صد درصد نیست. بعضی از بچه ها خوش شانس بوده و هرگز آن خصیصه ها را به ارث نمی برند. همچنین بعضی از بچه ها ویژگی خاصی را از والدین به ارث می برند اما در محیط یا شرایط خاصی که برای ماشه شدن آن خصیصه لازم است، قرار نمی گیرند.

چگونه صفات و خصوصیاتی از پدر و مادر به کودک منتقل می گردد؟
برای آگاهی از صفات و خصیصه هایی که از پدر و مادر به کودک می رسد، باید به برخی از اصول ژنتیک اشاره نماییم:

سلول، کروموزوم و ژن ها: بدن هر انسانی تقریبا از حدود ۱۰۰ تریلیون سلول تشکیل شده است. تمام این سلولها از سلول اولیه (اسپرم مرد که تخمک زن را بارور کرده است) منشأ می گیرند.

هر سلول از محیط خارج یعنی سیتوپلاسم (ماده ژله مانند) و هسته ای که در مرکز آن قرار گرفته است تشکیل شده است. در هسته سلول ۴۶ عدد یا ۲۳ زوج کروموزوم وجود دارد.

 دختر شبیه پدر میشود یا مادر 

بر روی کروموزوم ها در حدود ۳۰۰۰۰ ژن قرار گرفته که صفات و خصوصیت هر فردی در این ژنها نهفته است. ژنها از مولکول های شیمیایی تشکیل و ترکیب شده اند که آن را دزاکسی ریبونوکلنیک اسید (DNA) می نامند و به شکل مارپیچ های دوتایی به هم پیچیده اند و رمزهای ژنتیکی تمام بدن هر فردی در این ماده مارپیچی قرار گرفته است. DNA کروموزوم ها، سلول را راهنمایی می کند که چطور تکثیر کند و چطور عمل نماید و این دستورالعمل در هر سلول وجود دارد که هر سلول از خود کپی بسازد.

کروموزوم ها رشته با الیاف میکروسکوپیک ظریفی هستند که در هسته سلول قرار دارند و خصایص و صفات هر فردی مربوط به ژن هایی است که روی آنها قرار دارند.

از ۲۳ زوج کروموزوم، یک زوج کروموزوم های جنسی می باشند که جنسیت فرزند (دختر یا پسر) را مشخص می کند و خصوصیات جنسی هر فردی روی آن ها قرار گرفته است.

 هرکسی برای هر خصوصیت خود مانند رنگ چشم، نوع و رنگ موها و چهره خود یک زوج ژن دارد که یکی را از پدر و دیگری را از مادر دریافت میکند. در بعضی از مواقع ژن پدری بر ژن مادری غلبه پیدا می کند و آن خصوصیت در کودک ظاهر می گردد.

اگر بنا بود که ژن پدر و مادر که به فرزند می رسد یکسان باشد، همه انسانها یکسان و یک شکل بودند و در مردم زیبایی وجود نداشت، چون ژن هایی که از پدر و مادر به فرزند می رسند یکسان نیستند، بنابراین انسانها کاملا شبیه یکدیگر نیستند و هر فردی برای خودش بی نظیر و بی همتا می باشد.

ژن های صفات و خصیصه های ارثی غالب و مغلوب: بیشتر صفات و خصیصه های معمولی مانند رنگ مو، چشم و پوست مربوط و وابسته به مجموعه ای از ژنهای مختلف می باشد، ولی ممکن است خصیصه ای در یک نسل پنهان باشد و در نسل بعد ظاهر شود. به طور مثال رنگ موی دختری مانند رنگ موی مادر بزرگش طلایی باشد، در صورتی که رنگ موی مادرش سیاه می باشد. از طرف دیگر ژنها ممکن است روی یکدیگر اثر کنند و تغییری در صفات و خصیصه های یک فرد به وجود آید. این خصیصه ها و صفات ممکن است به صورت مغلوب یا غالب وجود داشته باشد.

اگر ژن خصیصه یا صفتی به صورت غالب باشد، در کودک ظاهر می گردد حتی اگر در یکی از والدين وجود داشته باشد. برعکس ژن مغلوب باید در پدر و مادر هر دو وجود داشته باشد و به کودک انتقال یابد تا در او ظاهر گردد.

انتقال ژن خصیصه ای در چند نسل نیمی از ژن خصیصه ای از پدر و نیم دیگر از مادر به کودک انتقال می یابد. خود والدین کودک نیز به نوبه ی خود نیمی از ژن خصیصه ای را از پدر و مادر خود می گیرند، بنابراین یک چهارم ژن های کودک از پدر و مادر بزرگ به او می رسد.

هر اسپرم و تخمک دارای ۲۳ عدد کروموزوم است و هنگام یکی شدن اسپرم و تخمک، سلول اولیه دارای ۴۶ کروموزوم یا ۲۳ زوج می باشد که یک زوج آن مربوط به جنس کودک خواهد بود. جنسیت کودک هم چنین بستگی دارد که کودک کروموزوم X را از مادر و هم چنین کروموزوم X دیگر خود را از پدر دریافت کند و در نتیجه جنس کودک، دختر گردد.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *