داروهای گیاهی برای تنظیم هورمون های زنانه/ تنظیم پریود با گیاهان!

پریود نامنظم می­تواند ناشی از عدم تعادل هورمونی، کاهش وزن غیر­اصولی، بی­ اشتهایی یا پرخوری عصبی، استرس یا عوامل دیگر باشد…

داروی گیاهی برای تنظیم هورمون های زنانه، تنظیم پریود با گیاهان دارویی، قرص تنظیم هورمون زنان،  تنظیم هورمونهای بدن خانمها،  قرص تنظیم هورمون قاعدگی،  تنظیم هورمون مردانه در زنان،  درمان گیاهی هورمون مردانه،  افزایش هورمون زنانه

عدم تعادل هورمونی زنان با سلامتی در ارتباط است، از ناباروری و افسردگی تا از دست دادن تمرکز و از دست دادن قدرت عضلانی. عدم تعادل هورمونی باروری و عدم تعادل هورمونی سیستمیک می تواند از موارد مهمی باشد. 

از بین تمام مشکلات مربوط به عادت ماهانه، پریودهای نامنظم از آنهایی است که ذهن خیلی از خانم­ها را درگیر خودش کرده است.

پریود نامنظم می­تواند ناشی از عدم تعادل هورمونی، کاهش وزن غیر­اصولی، بی­ اشتهایی یا پرخوری عصبی، استرس یا عوامل دیگر باشد.

اگر شما هم این مشکل را دارید، توصیه ما این است که برای چند ماه سیکل ماهانه خود را تحت نظر بگیرید و ثبت کنید و در همین حین حواستان به این باشد که چه عواملی سبب بروز این مشکل می­شود.

در این مقاله، ۳۵ درمان طبیعی معرفی می­کنیم که به شکل طبیعی سیکل ماهانه را تنظیم می­کند:

۱. زنجبیل
زنجبیل تا حد زیادی به تنظیم دوره‌ی ماهانه در زنان کمک می‌کند. این ریشه‌ی خوراکی جریان قاعدگی را بهبود می‌دهد و همچنین درد غیر قابل تحمل زنان را در زمان قاعدگی تسکین می‌دهد. فقط ۲/۱ قاشق چایخوری ریشه‌ی زنجبیل تازه را در یک فنجان آب به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه بجوشانید. سپس برای بهبود طعم و مزه‌اش کمی شکر یا عسل به آن اضافه کنید. این مخلوط را صاف کنید و آن را سه بار در روز بعد از هر وعده غذا به مدت حدودا یک ماه بنوشید.

۲. زردچوبه
خواص گرم‌کنندگی پودر زردچوبه عدم تعادل هورمونی را بهبود می‌دهد و چرخه‌ی قاعدگی را تنظیم می‌کند. خواص ضد التهابی و ضد اسپاسم آن نیز دل درد را کاهش می‌دهد. ۴/۱ قاشق چایخوری پودر زردچوبه بردارید و آن را به شیر ولرم اضافه کنید. این ترکیب را هر روز بنوشید، تا زمانی که بهبودی بیابید.

۳. تخم گشنیز
دو فنجان آب بردارید و یک قاشق چایخوری تخم گشنیز به آن اضافه کنید. آنها را بجوشانید تا زمانی که مقدار آب به نصف کاهش بیابد. ترکیب را صاف کنید و آن را سه بار در روز و به مدت چند روز قبل از شروع پریودتان بنوشید. این درمان را به مدت یک یا دو ماه دنبال کنید. به جای استفاده از تخم گشنیز، می‌توانید به صورت روزانه آب گشنیز نیز بنوشید.

۴. آب هویج
هویج منبع خوبی از آهن است و عملکرد مناسب هورمون‌ها را تنظیم می‌کند. برای استفاده از این روش درمانی باید یک لیوان آب هویج به طور منظم به مدت سه ماه بنوشید تا پریود نامنظم در نهایت نرمال شوند.

۵. رازیانه
رازیانه یک داروی قاعدگی‌آور موثر است. این گیاه جریان قاعدگی را افزایش می‌دهد. جدای از این، خواص ضد اسپاسم آن دل درد همراه با سندرم پیش ازقاعدگی را بهبود می‌بخشد. دو قاشق غذاخوری تخم رازیانه بردارید و اجازه بدهید در یک لیوان آب به مدت یک شب خیس بخورند. صبح ترکیب را صاف کنید و آن را بنوشید. برای رسیدن به نتایج مورد نظر این کار را روزی یک بار و به مدت یک ماه انجام بدهید.

روش دیگر این است که یک قاشق چایخوری تخم رازیانه را بکوبید و آن را تبدیل به پودر کنید. سپس پودر را به یک فنجان آب جوش اضافه کنید و اجازه بدهید به مدت پنج دقیقه دم بکشد. در نهایت ترکیب را صاف کنید و آن را بنوشید.

۶. دانه‌های کنجد و شکر زرد
زمانی که پای رفع مشکل پریود نامنظم به میان بیاید، دانه‌ی کنجد و شکر زرد تاثیری خارق‌العاده دارند. یک مشت دانه‌ی کنجد بردارید و آنها را بو بدهید. سپس، آنها را همراه با یک قاشق چایخوری شکر زرد به شکل پودر دربیاورید. دو هفته قبل از این‌که پریودتان آغاز شود، هر روز با معده خالی یک قاشق چایخوری از این پودر را مصرف کنید. این درمان را به مدت چند ماه دنبال کنید.

– روش دیگر این است که خیلی ساده قبل از آن‌که دوره قاعدگی آغاز شود، یک قطعه شکر زرد بخورید.

– توجه: از این درمان در طول زمانی که پریود هستید، استفاده نکنید.

۷. دارچین
اثر گرم‌کنندگی پودر دارچین گرفتگی‌های قاعدگی را کاهش می‌دهد، و هیدروکسی کالکون موجود در آن نیز به تنظیم میزان انسولین کمک می‌کند. نصف قاشق چایخوری پودر دارچین بردارید و آن را به یک لیوان شیر اضافه کنید. این ترکیب را به صورت روزانه به مدت چند هفته بنوشید.

– علاوه بر این، شما می‌توانید چای دارچین نیز بنوشید، پودر دارچین را روی نان تست‌تان بپاشید، یا مرتبا چوب دارچین بجوید.

۸. انگور
برای جلوگیری از پریود نامنظم آب انگور را به صورت روزانه بخورید. همچنین می‌توانید انگور خام را در رژیم غذایی روزانه‌تان به مقدار متوسط بگنجانید. مصرف بیش از حد انگور ممکن است باعث شل شدن حرکات شود.

۹. جعفری
آب جعفری به عنوان یکی از موثرترین داروهای خانگی برای مشکلات مربوط به قاعدگی در نظر گرفته می‌شود. جعفری را خرد کنید و آنها را همراه با کمی آب داخل مخلوط‌کن بریزید تا آب جعفری تهیه کنید. این نوشیدنی یک جایگزین عالی برای دارو است.

۱۰. انجیر
۵ عدد انجیر بردارید و آنها را در یک فنجان آب بجوشانید. سپس آن را صاف کنید و نوشیدنی حاصل را به صورت روزانه مصرف کنید. این نوشیدنی چرخه قاعدگی شما را منظم خواهد کرد.

۱۱. زعفران
۱ قاشق چایخوری زعفران را در یک فنجان و نیم آب بجوشانید. اجازه بدهید بجوشد تا زمانی که مقدار آن به ۱ قاشق غذاخوری کاهش بیاید. یک قاشق مایع باقی‌مانده را به سه قسمت تقسیم کنید و آن را به مدت چند روز با مقادیر مساوی از آب، سه بار در روز بنوشید.

۱۲. خیار چنبر تلخ
موثر بودن خیار چنبر تلخ برای درمان پریود نامنظم ثابت شده‌است. آب آن را یک یا دو بار در روز به مدت چند هفته بنوشید. علاوه بر این، آب خیار چنبر تلخ بدن شما را از ابتلا به دیابت محافظت می‌کند.

۱۳. آب‌دوغ و تخم تربچه
کمی تخم تربچه بردارید و آنها را به شکل پودر دربیاورید. دو قاشق بزرگ از این پودر را به یک فنجان ‌آب‌دوغ اضافه کنید و خوب هم بزنید. این مخلوط را به صورت روزانه و به مدت دست کم سه ماه بنوشید. شما متوجه بهبودی خود خواهید شد.

۱۴. سرکه سیب
سرکه سیب طبیعی سطوح انسولین و قند خون را که به تنظیم دوره‌های قاعدگی به طور طبیعی کمک می‌کنند، کاهش می‌دهد. ۲/۱ قاشق غذاخوری سرکه سیب را همراه با آب یک بار در روز و قبل از وعده‌های غذایی‌تان مصرف کنید. این ترکیب مشکل پریودهای نامنظم را به خوبی حل می‌کند.

۱۵. زیره‌ی سبز و دانه‌ی کنجد
زیره‌ی سبز و دانه‌ی کنجد را به مقدار برابر از هر کدام بردارید و آنها را آسیاب کنید و به شکل یک پودر دربیاورید. سپس عسل را به این مخلوط اضافه کنید. یک قاشق غذاخوری از این ترکیب را به طور روزانه مصرف کنید.

۱۶. ویتامین C
ویتامین C تا حد زیادی در تولید استروژن نقش دارد. استروژن پوشش داخلی رحم را که دوره‌های قاعدگی را مدیریت می‌کند، تشکیل می‌دهد. اگر دوره‌های قاعدگی تان به صورت ۳۰ یا ۳۵ روزه رخ نمی‌دهد، میزان بالایی از ویتامین C مصرف کنید. برای این کار شما می‌توانید در رژیم غذایی خود پرتقال، سیب، گوجه فرنگی، انواع توت، و غیره را بگنجانید.

توجه داشته باشید که دوز بالای ویتامین C برای زنان باردار پیشنهاد نمی‌شود چرا که ممکن است باعث سقط جنین شود.

۱۷. گیاه آنقوزه
گیاه آنقوزه ارزش دارویی بسیار زیادی دارد. این گیاه شامل ترکیبات شیمیایی است که می‌توانند اختلال هورمونی را درمان کنند. مقدار کمی از آنغوزه‌ی پودر شده بردارید و آن را در کره‌ی تصفیه‌شده تفت بدهید. سپس آن را همراه با کمی عسل به شیر بز اضافه کنید. دوز توصیه شده‌ی آنغوزه ۲۰۰ تا ۵۰۰ میلی‌گرم در روز است.

۱۸. آب نیشکر
به مدت یک هفته قبل از شروع دوره‌ی قاعدگی آب نیشکر بنوشید تا پریودهای‌تان نظم پیدا کنند.

۱۹. درخت پنج‌انگشت
این یکی از بهترین گیاهان برای تنظیم قاعدگی شما است. ماده‌ی فعال موجود در درخت پنج‌انگشت فعالیت غده‌ی هیپوفیز را منظم می‌کند. و به این ترتیب تعادل ترشحات هورمونی تخمدان را حفظ می‌کند. برای نرمال کردن زمان چرخه‌ی قاعدگی باید این گیاه را به طور منظم مصرف کنید. مصرف دوز استاندارد ۳۰ تا ۴۰ میلی‌گرمی از این گیاه بی‌خطر در نظر گرفته می‌شود.

– توجه داشته باشید که مصرف این گیاه توصیه نمی‌شود اگر شما در حال مصرف هر گونه داروی باروری هستید.

– این گیاه را نباید در دوران بارداری مصرف کنید.

۲۰. نعناع
ترکیبی از یک قاشق چایخوری عسل و پودر نعناع خشک‌شده یک درمان عالی برای پریود نامنظم است. این ترکیب را سه بار در روز و به مدت چند هفته مصرف کنید.

۲۱. گیاه کوهوش آبی
کوهوش آبی به عنوان یک قاعده‌آور که سبب تحریک جریان قاعدگی می‌شود، عمل می‌کند. مصرف این گیاه رگ‌های خونی را در رحم گسترش می‌دهد و منجر به گردش مناسب خون می‌شود. قبل از شروع دوره‌ی قاعدگی‌تان نوشیدنی تهیه شده از این گیاه را بنوشید یا عصاره‌ی آن را مصرف کنید. برای دوز دقیق آن، با یک پزشک مشورت کنید.

هشدار
– مصرف مقدار زیادی از این گیاه ممکن است باعث بروز سردرد، تهوع، و فشار خون بالا شود.

– این درمان برای زنان باردار توصیه نمی‌شود.

۲۲. گیاه دم شیر
روغن‌های معطر گیاه دم شیر و آلکالوئیدها موجود در آن مشکل پریود نامنظم را در زنان درمان می‌کند. برای به‌دست آوردن فوایدی که این گیاه برای سلامتی دارد، از برگ آن یک عصاره‌ی گیاهی یا نوشیدنی تهیه کنید.

۲۳. گیاه بومادران
گل‌های این گیاه را می‌توانیم برای درمان مشکل قاعدگی استفاده کنیم. برای درمان پریودهای نامنظم نوشیدنی تهیه شده از این گیاه را میل کنید، یا آن را خیس بگذارید و نوشیدنی حاصل را مصرف کنید.

۲۴. گیاه کوهوش سیاه
فیتواستروژن‌های موجود در این گیاه فعالیت هورمون‌ها را در بدن به حالت طبیعی درمی‌آورند و به این ترتیب به حل مشکلات قاعدگی کمک می‌کنند. از عصاره یا تنتور آن برای تنظیم کردن پریودهای‌تان استفاده کنید.

۲۵. گیاه کیسه کشیش
این گیاه به عنوان قابض عمل می‌کند. گیاه کیسه کشیش عضلات رحم را سفت می‌کند، و به این ترتیب نه تنها مشکل پریود نامنظم را حل می‌کند، بلکه مانع از خونریزی بیش از حد نیز می‌شود. این گیاه را به شکل تنتور یا عصاره مصرف کنید تا از فوایدی که برای سلامتی دارد بهره‌مند شوید.

۲۶. گیاه پای شیر
گیاه پای شیر حاوی تانن است که به پیشگیری از بی‌نظمی‌های قاعدگی کمک می‌کند. به علاوه، این گیاه سالیسیلیک اسید دارد که عضلات شما را شل می‌کند و باعث تسکین گرفتگی‌های قاعدگی می‌شود.

۲۷. برگ ریحان مقدس
کمی برگ تازه‌ی ریحان مقدس را له کنید تا آب آن خارج شود. یک قاشق چایخوری عسل و به همین میزان آب ریحان را با هم ترکیب کنید. حالا کمی پودر فلفل روی این مخلوط بپاشید و آن را دو بار در روز برای درمان مشکل پریود نامنظم میل کنید.

۲۸. پوست درخت چریش
دو فنجان آب در یک کاسه بریزید و سه فنجان از پوست درخت چریش را به مدت ۲۰ دقیقه در آن خیس بگذارید. جوشانده را صاف کنید و یک فنجان از آن را سه بار در روز مصرف کنید. این درمان را ادامه بدهید تا زمانی که متوجه بهبودی در خودتان بشوید.

۲۹. گل ختمی
پنج گل ختمی تازه بردارید و آنها را در یک آبمیوه‌گیری له کنید تا به شکل خمیر صاف و یکدستی دربیاید. صبح‌ها این خمیر را با مقداری آب قبل از خوردن صبحانه میل کنید. مصرف این خمیر را باید هفت روز قبل از شروع چرخه‌ی قاعدگی‌تان شروع کنید. این درمان کمک می‌کند تا استروژن و پروژسترون در بدن به تعادل برسند و به تنظیم چرخه‌ی ماهانه‌ی شما کمک می‌کند.

این روش‌های درمانی می‌توانند پریودهای شما را منظم کنند. برای منظم شدن پریودهای‌تان همچنین بکوشید یک سبک زندگی سالم داشته باشید. اگر شما به طور مداوم پریود نامنظم دارید، با یک متخصص زنان برای درمان مناسب مشورت کنید، به خصوص اگر بالای ۴۰ سال سن دارید.

– توجه: قبل از این که هر یک از درمان‌های گیاهی قید شده در این نوشتار را شروع کنید حتما با یک پزشک مشورت کنید.

۳۰. آلوورا
کمی ژل آلوورای تازه از برگ آن خارج کنید و یک قاشق چایخوری عسل را با آن مخلوط کنید. این مخلوط را هر روز قبل از صبحانه به مدت حدود سه ماه مصرف کنید. خواص درمانی شگفت‌انگیز این مخلوط می‌تواند اختلالات زیادی را درمان کند.

– روش دیگر این است که ژل تازه را از سه برگ آلوئه‌ورا خارج کنید و آنها را بجوشانید تا زمانی که ژل به رنگ قهوه‌ای دربیاید. پس از آن‌که ژل سرد شد، یک قاشق چایخوری از آن را همراه با یک فنجان آب مصرف کنید. هر روز صبح این ترکیب را با معده‌ی خالی میل کنید.

– توجه: ژل آلوئه‌ورا را در دوران قاعدگی خود مصرف نکنید.

۳۱. ریشه‌ی درخت انجیر هندی
ریشه‌ی درخت انجیر هندی را در یک فنجان آب به مدت حدود ۱۰ دقیقه بجوشانید. ۲ تا ۳ قاشق غذاخوری شیر گاو به این جوشانده اضافه کنید و آن را قبل از رفتن به رختخواب میل کنید.

۳۲. بامبو
یک مشت برگ بامبو را در کمی آب بجوشانید. سپس آن را صاف کنید و نوشیدنی به‌دست آمده را به طور منظم مصرف کنید تا زمانی که بهبودی را در خود مشاهده کنید. این گیاه دارای خواص درمانی است که دوره‌های قاعدگی‌تان را منظم می‌کنند.

۳۳. پاپایای نارس
میوه‌ی پاپایا برای پریود نامنظم که به دلیل استرس و یائسگی ایجاد شده‌است، بسیار مفید است. این میوه به انقباض فیبرهای عضلانی موجود در رحم که سبب القاء دوره‌های قاعدگی می‌شوند، کمک می‌کند. به مدت چند ماه آب میوه‌ی پاپایای نارس بنوشید یا پاپایای خرد شده بخورید.

توجه داشته باشید که میوه یا آب میوه‌ی نارس پاپایا را در طول مدت پریودتان میل نکنید.

۳۴. پوست درخت Saraca Asoca
یک کاسه بردارید؛ یک فنجان شیر، دو قاشق غذاخوری عصاره‌ی پوست این درخت و یک لیوان آب به آن اضافه کنید. واجازه بدهید این ترکیب بجوشد تا زمانی که آب آن به نصف کاهش پیدا کند. این نوشیدنی را در روز سوم و چهارم از پریودتان دست کم سه بار در روز بنوشید.

۳۵. گیاه کالاندولا
گیاه کالاندولا، که به عنوان گل همیشه بهار باغ نیز نامیده می‌شود، یک منبع غنی از فلاونوئیدها (زیست زردینه‌ها) و کوئرستین است که گردش خون را متوازن می‌کنند. خواص ضد درد این گل، درد قبل از قاعدگی را از بین می‌برند. به سادگی، ۲ گرم از گل همیشه بهار خشک شده را به ۲۰۰ میلی‌لیتر آب جوش اضافه کنید. اجازه دهید کمی دم بکشد. سپس ترکیب را صاف کنید و نوشیدنی به‌دست آمده را دو بار در روز مصرف کنید.

بایدها
– به طور منظم ورزش کنید.

– استرس خود را با تمرین تکنیک‌های تمدد اعصاب مانند یوگا یا مدیتیشن (مراقبه) از بین ببرید.

– مولتی ویتامین مصرف کنید.

– وزن مناسب بدن‌تان را حفظ کنید.

– یک رژیم غذایی مغذی داشته باشید.

– آب سبزیجات مصرف کنید.

– ذرت، چغندر، کاهو، مارچوبه و تخمه‌ی کدو تنبل را در رژیم غذایی روزانه‌تان بگنجانید.

نبایدها
– از ورزش کردن بیش از اندازه پرهیز کنید.

– از سیگار کشیدن و مصرف مواد مخدر پرهیز کنید.

– از سفر کردن بیش از اندازه اجتناب کنید.

– قرص‌های ضد بارداری را بیش از حد مصرف نکنید.

– کربوهیدرات‌ها را بیش از اندازه مصرف نکنید.

– از مصرف نوشیدنی‌های کافئین‌دار و الکلی خودداری کنید.

منبع خبر : bazdeh

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *