خوردن چای زیاد در دوران بارداری چه عوارضی دارد؟

میزان مجاز مصرف چای در بارداری چقدر است؟ خوردن چای زیاد چه خطراتی دارد؟

قرار گرفتن در معرض مقادیر زیاد کافئین از نوشیدنی هایی مانند چای در دوران بارداری ممکن است خطر عوارض مانند سقط جنین و وزن کم هنگام تولد نوزادان را افزایش دهد. اطلاعات مربوط به خطرات کافئین در دوران بارداری مختلط است، و هنوز مشخص نیست که دقیقاً چقدر ایمن است. با این حال، بیشتر تحقیقات نشان می دهد که اگر میزان مصرف کافئین روزانه خود را زیر ۲۰۰-۳۰۰ میلی گرم نگه دارید، خطر عوارض آن نسبتاً کم باقی می ماند. مقدار کل کافئین چای می تواند متفاوت باشد اما معمولاً بین ۲۰ تا ۶۰ میلی گرم در هر فنجان (۲۴۰ میلی لیتر) است. بنابراین، برای احتیاط، بهتر است روزانه بیش از ۳ فنجان (۷۱۰ میلی لیتر) بنوشید.

برخی از افراد برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض کافئین در دوران بارداری، ترجیح می دهند به جای چای معمولی، چای گیاهی فاقد کافئین بنوشند. با این وجود، تمام چای های گیاهی در دوران بارداری بی خطر نیستند. به عنوان مثال، چای های گیاهی حاوی شیرین بیان ممکن است زایمان زودرس ایجاد کند و باید از مصرف آن خودداری کرد. اگر باردار و نگران مصرف کافئین یا چای گیاهی خود هستید، حتماً از پزشک خود راهنمایی بگیرید.چای یکی از محبوب ترین نوشیدنی های دنیاست.

خوردن چای زیاد در دوران بارداری

بهترین انواع آن سبز، سیاه و اولونگ است. همه اینها از برگ گیاه Camellia sinensis تهیه می شوند. نوشیدنی های اندکی به اندازه یک فنجان چای رضایت بخش یا تسکین دهنده اند، اما شایستگی های این نوشیدنی به اینجا ختم نمی شود. قرن هاست که طب سنتی از خواص درمانی آن استفاده می کند. علاوه بر این، تحقیقات جدید نشان می دهد که ترکیبات گیاهی موجود در چای ممکن است در کاهش خطر ابتلا به بیماری های مزمن مانند سرطان، چاقی، دیابت و بیماری های قلبی نقش داشته باشد. میانه روی در مصرف چای برای اکثر افراد یک انتخاب بسیار سالم است، اما مصرف بیش از ۴-۳ لیوان (۷۱۰-۹۵۰ میلی لیتر در روز) می تواند عوارض جانبی منفی به دنبال داشته باشد. در اینجا ۹ عارضه جانبی احتمالی نوشیدن چای زیاد آورده شده است.

کاهش جذب آهن با خوردن چای زیاد در دوران بارداری
چای منبع غنی از ترکیباتی به نام تانن است. تانن ها می توانند به آهن موجود در بعضی از غذاها متصل شوند و آن را برای جذب در دستگاه گوارش شما غیرقابل دسترسی می کنند. کمبود آهن یکی از شایعترین کمبودهای مغذی است و اگر میزان آهن خون کم باشد، مصرف زیاد چای ممکن است شرایط شما را وخیم تر کند. تحقیقات نشان می دهد که تانن های چای به احتمال زیاد مانع جذب آهن از منابع گیاهی نسبت به غذاهای حیوانی می شوند. بنابراین، اگر رژیم غذایی گیاهی وگان یا گیاهخواری را دنبال کنید، ممکن است مقدار چای مصرفیتان بیشتر از حد معمول باشد.

مقدار دقیق تانن های موجود در چای بسته به نوع و نحوه تهیه آن می تواند بسیار متفاوت باشد. به عبارت دیگر، محدود کردن میزان مصرف به ۳ یا کمتر فنجان (۷۱۰ میلی لیتر) در روز به احتمال زیاد دامنه ای مطمئن برای اکثر افراد است. اگر کمبود آهن دارید اما هنوز از نوشیدن چای لذت می برید، در مورد مصرف آن بین وعده های غذایی احتیاط کنید. انجام این کار باعث می شود تا در توانایی بدن در جذب آهن از وعده های غذایی کمترتأثیر بگذارد.

افزایش اضطراب، استرس و بی قراری با خوردن چای زیاد در دوران بارداری
برگهای چای به طور طبیعی حاوی کافئین هستند. مصرف بیش از حد کافئین از چای یا هر منبع دیگری ممکن است به احساس اضطراب، استرس و بی قراری منجر شود. یک فنجان متوسط ​​(۲۴۰ میلی لیتر) چای بسته به نوع و روش دم کردن حاوی حدود ۱۱ تا ۶۱ میلی گرم کافئین است. چای سیاه نسبت به انواع سبز و سفید حاوی کافئین بیشتری هستند و هرچه چای را بیشتر بخیسانید، میزان کافئین آن بیشتر است. تحقیقات نشان می دهد که دوز کمتر از ۲۰۰ میلی گرم کافئین در روز بعید است که اضطراب قابل توجهی ایجاد کند. با این وجود برخی از افراد به کافئین حساس هستند و ممکن است نیاز باشد مقدار مصرفشان را محدود کنند. اگر نوشیدن چای موجب تلاطم و عصبانیت شما می شود، می تواند نشانه ای باشد که بیش از حد به آن مبتلا شده اید و لازم است مصرف خود را کاهش دهید تا علائم برطرف شود. همچنین می توانید چای گیاهی عاری از کافئین را انتخاب کنید. چای های گیاهی به عنوان چای واقعی محسوب نمی شوند زیرا از گیاه Camellia sinensisحاصل نمی شوند. در عوض، آنها از انواع کافئین حاوی کافئین مانند گل، گیاهان و میوه ساخته شده اند.

بی خوابی با خوردن چای زیاد در دوران بارداری
از آنجا که چای به طور طبیعی حاوی کافئین است، مصرف زیاد آن ممکن است چرخه خواب شما را مختل کند. ملاتونین هورمونی است که به مغز شما علامت می دهد که زمان خواب است. برخی تحقیقات حاکی از آن است که کافئین ممکن است تولید ملاتونین را مهار کند و منجر به کیفیت پایین خواب شود. خواب ناکافی با موضوعات مختلف ذهنی از جمله خستگی، اختلال در حافظه و کاهش توجه مرتبط است. علاوه بر این، کمبود خواب مزمن با افزایش خطر چاقی و کنترل قند خون همراه است. افراد کافئین را با سرعت های مختلف متابولیزه می کنند، و پیش بینی دقیقاً چگونگی تأثیر آن بر الگوهای خواب در همه دشوار است.

برخی از مطالعات نشان داده اند که حتی فقط ۲۰۰ میلی گرم کافئین ۶ یا بیشتر از ساعت قبل از خواب می تواند بر کیفیت خواب تأثیر منفی بگذارد، در حالی که مطالعات دیگر تأثیر قابل توجهی نداشته اند. اگر علائم مرتبط با کیفیت پایین خواب را تجربه می کنید و به طور مرتب چای کافئین دار می نوشید، لازم است میزان مصرف خود را کاهش دهید – به ویژه اگر سایر نوشیدنی ها یا مکمل های حاوی کافئین را نیز مصرف می کنید.

افزایش حالت تهوع با خوردن چای زیاد در دوران بارداری
برخی ترکیبات موجود در چای ممکن است باعث حالت تهوع شود، خصوصاً در مقادیر زیاد یا اگر با معده خالی مصرف شود. تانن های موجود در برگ های چای مسئول طعم تلخ و شیرین چای هستند. ماهیت قابض تانن ها همچنین می تواند باعث تحریک بافت گوارشی شود، به طور بالقوه منجر به علائم ناراحت کننده ای مانند تهوع یا درد معده می شود. مقدار چای مورد نیاز برای داشتن این اثر بسته به شخص می تواند به طرز چشمگیری تغییر کند.

افراد حساس تر ممکن است بعد از نوشیدن حداقل ۱-۲ فنجان (۲۴۰-۴۸۰ میلی لیتر) چای، این علائم را تجربه کنند، در حالی که دیگران ممکن است بدون توجه به عوارض بیماری، قادر به نوشیدن بیش از ۵ فنجان (۱٫۲ لیتر) باشند. اگر بعد از نوشیدن چای متوجه هر یک از این علائم شدید، میزان نوشیدن را کاهش دهید. همچنین می توانید چاشنی شیر یا غذای همراه با چای خود را اضافه کنید. تانن ها می توانند به پروتئین و کربوهیدرات موجود در مواد غذایی متصل شوند، که می تواند تحریک دستگاه گوارش را به حداقل برساند.

سوزش معده با خوردن چای زیاد در دوران بارداری
کافئین موجود در چای ممکن است باعث سوزش معده یا علائم ریفلاکس اسید موجود در بدن شود. تحقیقات نشان می دهد که کافئین می تواند اسفنکتر را که مری شما را از معده شما جدا می کند، شل کند، و اجازه می دهد محتویات اسیدی معده راحت تر درون مری جاری شود. کافئین همچنین ممکن است در افزایش تولید کل اسید معده نقش داشته باشد. البته، نوشیدن چای ممکن است لزوماً باعث سوزش معده نشود. افراد بسیار متفاوت در معرض قرار گرفتن در معرض غذاهای یکسان هستند. گفته می شود، اگر به طور مرتب مقدار زیادی چای مصرف می کنید و به طور مکرر سوزش قلب را تجربه می کنید، مصرف خود را کاهش داده و ببینید که آیا علائم شما بهبود می یابد یا نه.

سردرد
مصرف متناوب کافئین ممکن است به تسکین برخی سردردها کمک کند. با این حال، وقتی به صورت مزمن استفاده می شود، اثر متضاد می تواند رخ دهد.

مصرف روتین کافئین از چای ممکن است به سردردهای مکرر کمک کند. برخی تحقیقات حاکی از آن است که میزان ۱۰۰ میلی گرم کافئین در روز می تواند موجب عود روزانه سردرد شود، اما مقدار دقیق لازم برای ایجاد سردرد می تواند بر اساس تحمل فرد متفاوت باشد. چای نسبت به سایر انواع نوشیدنی های کافئین دار مانند نوشابه یا قهوه کافئین پایین تری را داراست، اما برخی از انواع می توانند حاوی ۶۰ میلی گرم کافئین در هر فنجان (۲۴۰ میلی لیتر) باشند. اگر سردردهای مکرر دارید و فکر می کنید ممکن است به مصرف چای شما مربوط باشد، سعی کنید این نوشیدنی را از رژیم غذایی خود برای مدتی کاهش یا کنار بگذارید تا ببینید که آیا علائم شما بهبود یافته است یا خیر.

سرگیجه
اگرچه سرگیجه یک عارضه جانبی کمتر شایع نوشیدن چای است، اما می تواند به دلیل نوشیدن زیاد کافئین از چای باشد. این علامت معمولاً با دوزهای زیادی کافئین همراه است، به طور معمول آنهایی که بیشتر از ۴۰۰-۵۰۰ میلی گرم، یا تقریباً ۶ تا ۱۲ فنجان چای می نوشند. با این وجود، ممکن است با دوزهای کمتری در افرادی که به خصوص حساس هستند رخ دهد.

وابستگی به کافئین
کافئین یک ماده محرک عادت است و مصرف منظم چای یا هر منبع دیگر می تواند به وابستگی منجر شود. علائم ترک کافئین ممکن است شامل سردرد، تحریک پذیری، افزایش ضربان قلب و خستگی باشد. میزان مورد نیاز برای ایجاد وابستگی بسته به شخص می تواند به میزان قابل توجهی متفاوت باشد. با این حال، برخی تحقیقات نشان می دهد که می تواند بعد از گذشت حداقل ۳ روز از مصرف متوالی، با افزایش شدت در طول زمان شروع شود.

سخن پایانی

چای یکی از محبوب ترین نوشیدنی های دنیا است. این نوشیدنی نه تنها خوشمزه است بلکه با فواید بیشماری برای سلامتی، از جمله کاهش التهاب و خطر کمتر بیماری مزمن مرتبط است. اگرچه مصرف متوسط ​​برای اکثر افراد سالم است، نوشیدن زیاد می تواند منجر به عوارض جانبی منفی مانند اضطراب، سردرد، مشکلات گوارشی و اختلال در خواب شود. بیشتر افراد می توانند روزانه ۳-۴ فنجان (۷۱۰-۹۵۰ میلی لیتر) چای بدون عوارض جانبی بنوشند، اما برخی ممکن است در دوزهای کمتری عوارض جانبی را تجربه کنند. بیشتر عوارض شناخته شده مرتبط با نوشیدن چای مربوط به مقدار کافئین و تانن آن است. برخی افراد به این ترکیبات حساس هستند. اگر عوارض جانبی نشی از مصرف چای را تجربه کردید سعی کنید مصرف آن را به تدریج کاهش دهید.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *