ختنه در اولین روز تولد بهتر است انجام شود یا ۲ ماهگی؟!

چه زمانی بهتر است ختنه نوزاد انجام شود؟

سلام من ماه آخر بارداری هستم و فرزندم پسر است در مورد بهترین زمان انجام ختنه برای نوزاد سوال داشتم. بعضی از دکترها میگن بهتره همان روز اول تولدش ختنه کنی و بعضی ها هم میگن بهتره یه مقداری نوزاد جون بگیره و ۲ ماهگی ختنه اش کنی؟ به نظرتون چیکار کنم؟؟

پاسخ مشاور نی نی نما:

در مورد بهترین زمان برای انجام ختنه اختلاف نظر وجود دارد اما به دلیل اینکه هر چه کودک بزرگتر شود استرس والدین نیز بیشتر می شود و برای کودک نیز سختتر می شود.

ختنه در اولین روز بعد از تولد عوارض کمتر و سهولت بیشتری دارد. البته باید نوزاد حتماً یکبار ادرار کرده باشد.

ختنه بعد تولد معمولاً با روش حلقه انجام می شود که بدون خونریزی است و پوست بعد از چند روز خشک می شود و می افتد.

اما برخی دیگر از پزشکان ۲ تا ۳ ماهگی را توصیه می کنند. روش حلقه تا قبل از ۳ ماهگی ممکن است. با این حال کودک حتماً تا قبل از یک و نیم سالگی باید ختنه شود. ختنه نشدن کودک احتمال عفونت ادراری را افزایش می دهد.

بهترین زمان انجام ختنه، ختنه در اولین روز تولد

ختنه عبارت است از برداشتن غلاف کلاهک و این عمل یکی از قدیمی ترین عمل های جراحی است که از دیرباز وجود داشته است و قدیمی ترین سنت تاریخ بشر است و خاص مسلمانان نیست.

به طوری که قابل مشاهده است در زیر پوست ختنه گاه معمولاً ماده سفید رنگ خمیری شکلی جمع می شود که آن را باید پاک و تمیز کرد تا موجب التهاب و تحریک نشود؛ برداشتن پوست سبب سهولت نظافت این ناحیه می گردد.

شاید ابتدا این امر جنبه بهداشتی داشته و بعداً جزء مقررات مذهبی شده است. پوست در پایین تشکیل چین مدور پوستی می دهد که معمولا روی کلاهک را می پوشاند، اما به آسانی می‌توان آن را از روی کلاهک عقب زد و بدین ترتیب غلافی برای آن می سازد.

در موقع سفتی آلت کلاهک از سوراخ پوست غلاف بیرون می آید. گاهی این سوراخ تنگ است و تولید ناراحتی می‌کند در بین غلاف و سر آلت اغلب ترشحات مخاطی سفید رنگ خمیری شکل جمع می شود و گاهی به علل مختلف متورم می گردد.

بین پزشکان اطفال و جراحان در مورد زمان انجام این عمل اختلاف است. اغلب متخصصان اطفال، پوست ختنه گاه را محافظ سر آلت که بسیار ظریف و حساس است تصور می کنند و برداشتن آن را در اوایل تولد سبب بروز مشکلات ادراری کودک تصور می‌کنند.

ولی چون این عمل حساس و دردناک است بهتر است که آن را در روز اول تولد انجام داد که هم کودک را در آینده رنج و عذاب ندهد و هم از سهولت کار در این زمان بهره گرفت. چرا که این پوست ظریف را در روزهای اول با کلاهکی پلاستیکی و نخی که به دور آن بسته میشود و در مدت چند روزی می افتد بدون هیچ خونریزی و مشکلی میشود انجام داد اما در بزرگسالی پوست کلفت می شود و باید با متد قدیم آن را عمل کرد که هم درد بسیار دارد و هم ممکن است ایجاد خونریزی کند.

اشتراک‌گذاری
3 نظر
  1. ختنه بعد تولد معمولاً با روش حلقه انجام می شود که بدون خونریزی است و پوست بعد از چند روز خشک می شود و می افتد… بنظرم این بهتره برا پسرم پنج دقیقه طول کشید . چند روز بعد هم حلقه افتاد.

  2. ?این روش را نباید برای بعضی کودکان انجام داد. به عنوان مثال ?کودکان دچار نقص شکلی مشخص در آلت تناسلی نباید با استفاده از این روش ختنه شوند، زیرا روش حلقه ای دقیق نیست و می تواند گسترش دهنده بدشکلی آلت باشد. در صورتی که بد شکلی آلت بسیار مشهود باشد بهتر است با پزشک در باره ختنه صحبت کنید یا عمل ختنه را انجام ندهید.

    ?ختنه در افراد مبتلا به هیدروسل (تجمع مایعات در کیسه بیضه) و فتق ممکن است باعث به وجود آمدن عوارض جدی شود. ?همچنین کودکان دچار عفونت های جدی یا بیماری هموفیلی و دیگر اختلالات خونی و یا کودکانی که مادران آن ها قرص های ضد انعقاد مصرف می کرده اند نباید ختنه شوند.

  3. مراقبت های پس از ختنه هم خیلی مهمه که دستورش رو من از دکتر گرفتم شما هم دقت کنید نحوه پوشاک و پمادی که میده رو چطور استفاده کنیم… موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *