تغذیه در بارداری دو قلویی/ آیا باید ۲ برابر غذا بخورم؟!

آیا دو قلو باردار هستید؟ آیا می دانستید که باید دو برابر دیگر زنان باردار بخورید؟ اما چگونه؟ یک رژیم مناسب برای این نوع بارداری چگونه می باشد؟
هر زن بارداری در روز به ۳۰۰ کالری اضافی نیاز دارد. اگر منتظر دو قلوها هستید ، باید مقدار کالری اضافه شما ۶۰۰ کالری باشد. اما قرار نیست که این کالری فقط از طریق کربوهیدرات به بدن شما برسد، بلکه تا می توانید از دیگر مواد مغذی نیز استفاده کنید.

تغذیه در بارداری دو قلویی:

۱-میوه ها و سبزیجات :

میوه ها و سبزیجات غنی از مواد مغذی می باشند که یکی از آنها اسید فولیک می باشد.اسید فولیک یا فولات برای رشد جنین و کارکرد کبد بسیار ضروری می باشد.سبزیجات دارای برگ سبز و مرکبات منابع عالی اسید فولیک محسوب می شوند.حداقل باید پنج وعده در روز میوه و سبزیجات میل کنید.

۲-گوشت :

بارداری زمان مناسبی برای رژیم گیاهخواری نمی باشد. باید بدانید که بدن شما روزانه ۸۰ گرم پروتئین نیاز دارد.گوشت قرمز یکی از بهترین منابع پروتئین می باشد. گوشت مرغ و ماهی نیز دارای پروتئین می باشد.بهتر است هفته ای دو بار گوشت ماهی مصرف کنید.اسید آمینو در گوشت باعث رشد مغز ، بافت ها و عضلات جنین می شود.

۳-غلات کامل:

یک رژیم پر از غلات کامل ، رشد بچه را سریع تر می کند.جنین برای رشد کردن به ریز مغذی ها نیاز دارد.غلات کامل شامل برنج قهوه ای ، نان و جو می باشد.

۴-لبنیات :

کلسیم به محکم شدن استخوان های جنین کمک می کند.همچنین احتمال پره اکلامپسی را کاهش می دهد.اگر دو قلو باردار هستید ، حداقل باید چهار لیوان در روز شیر میل کنید.اگر شیر دوست ندارید ، دیگر محصولات لبنیاتی مانند پنیر و ماست را جایگزین کنید.

۵-آب :

اگر دوقلو باردار هستید ، باید نسبت به قبل آب بیشتری میل کنید، حتی اگر دوست نداشته باشید.شاید خوردن آبمیوه و شیر را ترجیح دهید، اما نوشیدن آب یکی از ضروریت های شماست.کارشناسان توصیه می کنند که روزانه یک لیتر اب نوشیده شود.اگر آب کافی به بدنتان نرسد ، ممکن است منجر به زایمان زودرس شود.بهتر است آب تصفیه شده یا جوشیده میل کنید.

۶-مکمل ها :

مصرف مکمل ها بهترین راه برای اطمینان از رسیدن مواد مغذی مانند آهن ، کلسیم و فولات به بدن می باشد.اگر دو قلو باردار باشید ، احتمال ابتلا به کم خونی در شما بیشتر می شود. بنابراین حتما باید مکمل مصرف کنید. بدون مشورت با پزشک هیچ گونه دارویی مصرف نکنید.

منبع خبر : momjunction

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *