بهترین کرم سوختگی نوزاد چیه؟!

در گذشته بهترین کرم سوختگی نوزاد روغن زیتون و روغن نارگیل و وازلین و همچنین مالیدن شیر مادر بوده است. اما در حال حاضر برای حل این مشکل، کرمهای متنوع گیاهی و شیمیایی به بازار آمده است.

گاهی بعد از امتحان کردن کرمهای متنوع، نتیجه مطلوب حاصل نمی شود. ما در اینجا قصد داریم تجربیات شما را در قسمت نظرات بشنویم و بهترین کرم سوختگی نوزاد را از این طریق به مادران عزیز معرفی کنیم.

بهترین کرم سوختگی نوزاد

سوختگی پای نوزاد که با علایمی مثل قرمزی، آماس و بثورات ناشی از تماس با پوشک در محل هایی از بدن کودک دیده می شود که کهنه کودک با پوست بدن او تماس داشته است، مانند ناحیه باسن، قسمت جلو و سطح خارجی ران ها، ناحیه عانه و پوست کیسه بیضه ها. ولی پوست چین های کشاله ران و چین بین بیضه ها و ران کودک سالم می ماند. این نوع قرمزی و تورم به دو علت به وجود می آید:

قرمزی و تحریک پوست باسن به علت گاز آمونیا
گاز آمونیا در نتیجه رشد میکروب های مختلف آمونیاساز که در کهنه گرم و مرطوب کودک وجود دارد، تولید می شود. مخصوصا اگر کهنه کودک دیر به دیر عوض شود. علت به وجود آمدن این نوع قرمزی این است که بدن کودک در محل هایی که با کهنه های او تماس دارد، در نتیجه وجود گاز آمونیا و کهنه مرطوب تحریک و قرمز می شود. در بعضی از مواقع نیز ممکن است تاول و برجستگی های کوچک نیز ایجاد شود. اگر میکروب های مختلف در محل هایی که پوست، قرمز شده است اضافه شوند، سبب پیدایش تاول های چرکی نیز می گردد.

تحریک پوست در نتیجه حساسیت پوست نسبت به کهنه یا پوشک کودک
پوست بدن ممکن است نسبت به مواد شیمیایی انواع پوشک یا مواد پاک کننده ای که در شست و شوی کهنه ها به کار می رود حساس شود. در نتیجه موجب قرمزی و آماس ناحیه ای گردد که کهنه با بدن کودک تماس داشته است.

قرمزی و زخم نوک مجرای ادرار
اگر کودک در هفته های اول تولد ختنه شود و علل فوق الذکر وجود داشته باشد، سبب تحریک سوراخ خارجی مجرای ادرار می گردد. به این ترتیب که ابتدا نوک مجرای ادرار قرمز می شود، سپس تحریک های مکرر سبب زخم شدن نوک مجرا می گردد، به طوری که ممکن است حتی هر روز چند قطره خون نیز از مجرای ادرار دفع گردد. در چنین حالتی هر موقع کودک بخواهد ادرار کند، به علت سوزش ادرار ناراحت می شود و گریه می کند. زخم سر مجرای ادرار کودک معمولا بعد از سه ماهگی به وجود می آید.

به منظور پیشگیری از سوختگی پای نوزاد می‌بایست به موارد زیر توجه نمود:
چون علت پیدایش این نوع التهاب پوست، تماس کهنه های گرم و مرطوب آلوده به ادرار و مدفوع با پوست بدن است، بنابراین کودک را نباید محکم پیچید، بلکه کهنه او را باید آزاد و شل به پای کودک گذاشت، به طوری که بین کهنه کودک و پوست بدن او هوا جریان داشته باشد.
کهنه کودک را باید زود به زود عوض کرد و پایش را بدون پوشش، چند ساعت در روز آزاد و در معرض هوا قرار داد.

پاهای کودک را باید بعد از هر نوبت مدفوع با آب گرم ساده و بدون صابون بشوئید.
بعضی از مادران، پارچه های لاستیکی و پلاستیکی، انواع مشمع و یا شورت پلاستیکی روی کهنه های کودک قرار می دهند تا ادرار و مدفوع به خارج نشت نکند. بعضی دیگر در این امر افراط کرده و نه تنها کهنه، بلکه شکم و پشت و پاهای کودک را با پلاستیک می پوشانند و مخصوصا چند گره محکم در جلو و چند گره در عقب می زنند، به طوری که هیچ سوراخ و منفذی وجود ندارد که بخار ادرار و مدفوع خارج شود، این عمل را می توان به طور استثنایی موقعی که کودک را به میهمانی می برید، برای یکی دو ساعت انجام دهید، ولی نه هر روز برای تمام ساعات شبانه روز.
بستن کودک با کهنه نخی بسیار خوب است، در صورتی که کاملا با صابون معمولی شسته، آب کشیده، جوشانده و استریل گردد.

اگر کهنه کودک بوی آمونیا می دهد، غیر از جوشاندن و استریل کردن، اسیدی کردن آنها نیز کمک می کند. به این ترتیب که کهنه را بشوئید و آب بکشید و سپس برای مدت نیم ساعت در محلول سرکه و آب (یک استکان سرکه در یک سطل آب) قرار دهید و سپس کهنه را بدون شستن و آب کشیدن خشک نمایید.

اگر در ناحیه باسن و اطراف ناحیه دستگاه تناسلی کودک زخم هایی ایجاد شده است و ترشح دارد، محل آن را با آب نمک برای مدت ۲ الی ۳ روز کمپرس مرطوب و خنک کنید و محل را در معرض هوا قرار دهید تا کاملا خشک شود.
اگر دستورات فوق موثر واقع نشد، پزشک معمولا کرم هیدروکورتیزون جلدی تجویز می کند که باید برای مدت یکی دو هفته به محل قرمزی پوست مالیده شود.

مادر می تواند از پماد اکسید دوزنک به دفعات به پای کودک بمالد، ولی این دارم را نباید موقعی که قرمزی و آماس وجود دارد به کار برد.
موقعی که قرمزی و آماس پوست بهبود یافت، برای پیشگیری از عود مجدد باید تمام دستورات بهداشتی فوق رعایت شود.

لطفاً تجربه های خود را در مورد "بهترین کرم سوختگی نوزاد" با ما به اشتراک بگذارید…

اشتراک‌گذاری
10 نظر
 1. بهترین کرم سوختگی نوزاد از نظر من فیروزه. هم ارزونه و هم واقعاً موثره

 2. کرم ایروکس هم برای سوختگی بچه خوبه از گل بابونه و گندم و گل همیشه بهار درست شده. موارد مصرف:
  – جلوگیری از حساسیت و ادرار سوختگی پای کودکان
  – نرم کننده، ترمیم کننده و ضد التهاب
  – جلوگیری از ایجاد تحریکات پوستی
  – حاوی ۱۰% زینک اکساید

 3. پودر بچه فیروز هم خوبه ولی میگن ترکیبات شیمیایی توش داره و برا بچه ضرر داره ولی از قدیم من یادمه پودر بچه برا سوختگی پای نوزاد می زدن

  1. میگن پودر بچه باعث نازایی دختران در آینده میشه و آرسنیک داره

 4. کرم کالاندولا دینه خیلی خوبه.از همه هم ارزونتره

 5. کرم کالاندولا دینه خیلی خوبه.از همه هم ارزونتره

 6. من برای سوختگی پای بچه روغن زیتون می زنم البته ممکنه مدفوعش را هم تحریک کنه و بچه پی پی کنه اما بهترین روغن طبیعی از نظر من روغن زیتونه

 7. سلام .از نظر من کرم ۱/۲/۳ موستلا واقعا عالیه من واسه پسر عزیزم از این کرم استفاده می کنم

 8. دختر من دو سال و نیمه اس. ۴ روز دستش و زد ب قابلمه داغ و پشت پشت دستش سوخت چون شنیده بودم ک اب سرد و سیب زمینی و خمیر دندان خوب نیس و روغن زیتون بهترین گزینه است بنابر این دستش رو با روغن زیتون چرب کردم اون لحظه فقط قرمز شد ولی تاول نزد دو روز پناد زینک فیروز زدم براش ولی پوست دستش کنده شد دیدم زخم رو تازه نگه میداره بنابراین پماد رو قطع کردم و ترجیح دادم ک خشک بشه الان دو روزم هست ک هیچی نمیزنم ولی در اثر بازی دستش ب جایی میخوره درد میگیره و پوست سوخته جدا میشه میخوام بدونم چه درمانی آنجا بدم ک سریع تر خوب شه و جاش هم نمونه.ممنون از راهنمایی تون‌‌…

  پاسخ دکتر عباس شکری، متخصص اطفال:
  مادر عزیز پماد تریامسینولون ان ان جی را به مدت یک هفته، صبح و شب روی زخم بمالید. اگر پس از یک هفته بهتر نشد به متخصص پوست مراجعه کنید.

 9. دخترمن۶ماهشه الان دوروزپاش قرمزه ازهرچی استفاده کردم جواب نداده الانم وازلین زدم شماچ پیشنهادی دارین؟؟؟؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *