بهترين زمان آميزش برای بارداری/ کیت تخمک گذاری چیست؟!

سلام ببخشید خانم دکتر من ۱۸ دی یعنی امروز روز اول پریودیم هست. سیکل قاعدگیم سی روزه هست چه روزهای بهتره نزدیکی کنم که حامله بشوم؟

پاسخ مشاور نی نی نما:

سلام بهتر است از شب ۱۴ سیکل قاعدگی تا ۱۸ سیکل قاعدگی، یک شب در میان برای بارداری اقدام کنید.

برای اینکه بهترین نتیجه را بگیرید و حامله شوید، باید طی مدت یک تا دو روز پیش از تخمک گذاری تا ۲۴ ساعت پس از آن، با همسرتان آمیزش داشته باشید. دلیل این امر آن است که اسپرم ها می توانند دو تا سه روز زنده بمانند، اما تخمک نمی تواند بیشتر از ۲۴ ساعت پس از تخمک گذاری به حیات خود ادامه دهد، مگر اینکه لقاح صورت پذیرد.

اگر در حوالی زمان تخمک گذاری نزدیکی داشته باشید، احتمال حامله شدن شما افزایش می یابد. شما می توانید با تعیین زمان دقیق تخمک گذاری، همچنین با افزایش آگاهی خود در مورد تغییرات هورمونی و جسمی که در هر ماه در بدن شما رخ می دهد، احتمال حامله شدن خود را افزایش دهید. زمانی را که دوره پریود بعدی شما آغاز می شود، در نظر بگیرید. سپس ۱۲ تا ۱۶ روز از آن کم کنید. این چند روز، همان محدوده زمانی است که احتمال تخمک گذاری شما در آن بسیار زیاد است. برای خانمهایی که یک دوره کامل آنها ۲۸ روز طول می کشد، چهاردهمین روز، روز تخمک گذاری است. برای استفاده از این روش، شما باید بدانید که دوره کامل شما معمول چند روز طول می کشد.

زنان باردار، یائسه و زنانی که قرص های ضد بارداری مصرف می کنند، تخمک گذاری ندارند.

نشانه های رایج تخمک گذاری که در اکثر زنان دیده می شود:

تغییر میزان ترشح دهانه رحم. داشتن بیشترین میزان ترشح، به معنای روز تخمک گذاری است.
تغییر دمای بدن. برای بسیاری از زنان، دمای بدن قبل از تخمک گذاری، افزایش می یابد. پس، افزایش دمای بدن به نیز یکی از نشانه های تخمک گذاری است.
تغییر وضعیت و استحکام دهانه رحم. هنگام تخمک گذاری، رحم سفت، باز و خیس می شود.
افزایش حس بویایی.

برخی نشانه های ثانویه تخمک گذاری عبارتند از:

لکه بینی خفیف
درد لگنی
حساس شدن سینه ها
نفخ شکم

تست های پیش بینی کننده تخمک گذاری:
این بسته ها در داروخانه ها بدون نسخه به فروش می رسند. این بسته ها میزان جریان هورمون لوترایزین را درست قبل از تخمک گذاری در ادرار تعیین می کنند.استفاده از این بسته ها بسیار آسانتر و دقیق تر از روش BBT (تعیین دمای بدن) می باشد و توانایی تشخیص تخمک گذاری در ۱۲ الی ۳۶ ساعت را دارا می باشند و در ابتدایی ترین ماههای استفاده به شما در بالا بردن شانس باردار شدن کمک می کند . برای نتیجه مطلوب تر دستورات بروشور را دنبال نمایید.

با توجه به دستورات باید اولین ادرار در روز را مورد آزمایش قرار داد ولی بهتراست ادرار دوم مورد آزمایش قرار گیرد، چراکه ادارا در طول شب غلیظ شده وممکن است نتیجه اشتباه برگرداند. سیکل تخمک گذاری از اولین روز پریود آغاز می شود . اگر شما دارای سیکل ۲۸ روزه هستید، باید تست تخمک گذاری را در روز یازدهم و به مدت ۶ روز(یا هر تعداد روزی که توسط شرکت تولید کننده آن در دستورات مشخص شده ) انجام دهید.

اگر سیکل ماهانه شما بین ۲۷ تا ۳۴ روز می باشد زمان تخمک گذاری شما بین روزهای ۱۳ و ۲۰ خواهد بود. بنابراین بهتر است تست را در روز ۱۱ شروع کرده و تا روز ۲۰ ادامه دهید .اگر سیکل ماهانه شما نامرتب می باشد بهتر است بدانید این روش، روش مناسبی برای تعیین زمان تخمک گذاری شما نخواهد بود و بهتر است ابتدا با مراجعه به پزشک، سیکل ماهانه خود را منظم کنید.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *