برای تقویت اسپرم چه بخوریم؟!

تغذیه برای افزایش کیفیت اسپرم

 برای افزایش کیفیت اسپرم چه بخوریم؟

برای تقویت اسپرم غذاهای سالم بخورید
شما چیزی هستید که آن ها را میخورید و اسپرم شما نیز مستقیما از غذای شما تغذیه می کند. غذاهای بد می توانند روی سلامت اسپرم تاثیر منفی داشته باشند همانطور که غذاهای خوب می توانند تاثیر مثبت بگذارند. اسپرم مردانی که با رژیم غذایی ناسالم روزهای خود را سپری می کنند و رژیم آنها شامل گوشتهای فراوری شده، نوشابه های گازدار، شیرینی و غذاهای اسنک و پیتزا می باشد کاملا با اسپرم افرادی که انواع آجیل بویژه گردو، مرغ، ماهی و میوه و حبوبات می خورند متفاوت است. علاوه بر موارد غذایی، برخی از ویتامین ها نیز برای سلامت اسپرم بسیار مفید هستند.

  برای تقویت اسپرم ویتامین B_12 بخورید
   این ویتامین در گوشت، ماهی و لبنیات یافت می شود. این ویتامین روی بدن شما تاثیرات مثبتی گذاشته و می تواند از اسپرم شما در مقابل استرس ها و ناملایمات مراقبت کند.

برای تقویت اسپرم ویتامین C بخورید
خوردن بیشتر پرتقال، سیب زمینی و گوجه و اسفناج می توانند شمارش اسپرم ها را افزایش دهند. در برخی موارد ادامه دادن خوردن این نوع غذاها بطور منظم، حتی تعداد اسپرم ها را می تواند دوبرابر بکند.

برای تقویت اسپرم آجیل و خشکبار بخورید
آجیل و خشکبار رابطه طولانی مدتی با سلامت قوه جنسی داشته و تحقیقات سال ۲۰۱۸ نیز که بر روی ۱۱۹ مرد انجام شده است نشان داده است که خوردن مرتب این نوع مواد غذایی به مدت ۱۴ هفته می تواند شمار اسپرم را در مرد تا ۱۶ درصد افزایش دهد. لیکوپن در مواد غذایی مانند گوجه و هندوانه که رنگ آنها قرمز است وجود دارد. این ماده می تواند گونه های اکسیژن واکنش پذیرس را کاهش دهد. این گونه ها در صورت ازدیاد می توانند به دی ان ای فرد و همچنین اسپرم ها ضربه بزند.

ورزش کردن برای تقویت اسپرم 

اما نباید زیاده روی کرد
ورزش کردن می تواند شمارش و جنبش و حتی شکل اسپرم را تغییر بخشد. در تحقیقات سال ۲۰۰۵ بدست آمد که ادغام تمرین های ورزشی و فعالیت های آرام می توانند مستقیما کیفیت اسپرم های پیر و ضعیف را هم فعال کنند. البته اضافه وزن و چاقی نیز می تواند به اسپرم ضربه بزند و عمر قدرت جنسی را کاهش دهد. تمرین و ورزش کردن و کاهش وزن می تواند شمارش اسپرم را بالا برده و کیفیت آنها را در طور چند هفته بالا ببرد. روزانه ۲۰ دقیقه پیاده روی و تمرین های ورزشی سبک می توانند با آزاد کردن هورمون ها، عمر جنسی انسان را افزایش داده و گردش خون بهتری در بدن جریان یابد. فعالیت فیزیکی شدید، به خصوص دوچرخه سواری، دویدن و کوهنوردی، به کاهش کیفیت مایع منی منجر می شود. این ممکن است به دلیل صدمه از صندلی های دوچرخه یا حرکت اسکروتوم و یا تغییرات هورمون ناشی از استرس نیز باشد. یک مطالعه در سال ۲۰۰۳ نشان داد که موشهای نری که در معرض افزایش ارتفاع بودند، تعداد اسپرم پایین تری داشتند.

شرت های بلند یا کوتاه؟
ابتدا اجازه دهید که موضوع را روشن کنیم. یک مطالعه در سال ۲۰۱۶ نشان داد که تقریبا هیچ تفاوتی در نوع لباس و تعداد اسپرم وجود ندارد. اما پس از آن، مطالعه ای که در سال ۲۰۱۸ انجام شد، نشان داد که مردانی که شرت های بلندی می پوشند نسبت به افرادی که شرت بلند نمی پوشند، ۱۷ درصد اسپرم بیشتری دارند. البته این به معنی نیست که سریعا تمامی لباس های خود را تغییر دهید زیرا همچنان نتایج تحقیقات در مورد مورد نوع لباس پوشیدن و اینکه تا چه اندازه اینکار می تواند روی شمارش اسپرم ها تاثیر بگذارند نامشخص است.

استفاده از مکمل ها غذایی برای تقویت اسپرم 
اگر به دنبال افزایش کیفیت اسپرم خودتان هستید، می توانید با استفاده از ویتامین های مختلف و مواد معدنی موجود در خوردنی هایی که روزانه مصرف میکنید، کیفیت اسپرم خود را افزایش دهید. شما همچنین می توانید با استفاده از مکمل های ویتامینی به طور روزانه سلامت اسپرم خود را بهبود بخشید. برای مثال باید گفت ویتامین C برای جنبش و حرکت اسپرم، ویتامین D برای غنی شدن آن و زینک ها برای از بین بردن سطح پایین آن موثر هستند.

از محصولان شیمیایی پرهیز کنید
محصولات شیمیایی می توانند با ایجاد هورمون هایی موجب اختلال در بدن شما بشوند. این مواد موجود در غذای شما می تواند تنظیم بدن شما را بهم ریخته و حتی در شمارش و قدرت و جنبش اسپرم بدن شما تاثیر بگذارد.

به طور خلاصه اگر بخواهیم توضیح دهیم این است که مواد شیمیایی به هیچ عنوان نمی توانند برای بدن انسان مفید واقع شوند. راه حل ساده نیز این است که در موقع مصرف غذاها شما مواد غذایی طبیعی را جایگزین محصولات شیمیایی بکنید و حتی ظروف غذایی پلاستیکی خود را کنار گذاشته و از شیشه و یا استیل استفاده کنید. 

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *