ایا لیزر برای زن باردار خطرناک است؟!

لیزر در بارداری

کارشناسان به هیچ وجه لیزر مو‌های زائد بدن را برای زنان باردار توصیه نمی‌کنند. به دلیل اینکه دانشمندان هیچ پژوهش انسانی که بی خطر بودن لیزر در طول بارداری را ثابت کند، مورد بررسی قرار نداده اند.

بارداری باعث ایجاد تغییرات هورمونی در بدن فرد می‌شود. این امر معمولا منجر به رشد مو‌های زائد می‌شود. اگرچه رشد این مو‌های زائد می‌تواند نا خوشایند باشد، اما بهتر است بدانید که آن‌ها خود شان به مرور زمان از بین می‌روند.

در صورتی که مو‌ها بصورت عادی از بین نروند، باید به دنبال درمان لیزر پس از زایمان باشید. پزشکان معمولا از افراد می‌خواهند که قبل از درمان تا چند هفته پس از زایمان صبر کنند.

ایا لیزر برای زن باردار خطرناک است؟!

آیا لیزر مو‌های زائد بی خطر است؟
بیشتر افرادی که از لیزر موی زائد استفاده می‌کنند مطمئنا تا کنون دریافته اند که این روش بی خطر و درد آن قابل تحمل است. به نظر می‌رسد که این روش هیچ خطری برای سلامتی نداشته باشد.

با این حال تعدادی از افراد عوارض جزئی را پس از لیزر مو زائد تجربه می‌کنند. بهتر است از پزشک متخصص پوست در ابتدا بخواهید که روی بخش کوچکی از پوست یک تست حساسیت انجام دهد قبل از اینکه این کار را روی قسمت‌های بزرگ‌تر پوست انجام دهد.

اشخاصی که تمایل به دریافت درمان لیزر مو‌ها زائد دارند، بهتر است به یک کلینیک معتبر مراجعه نمایند.

آیا لیزر مو‌های زائد دردناک است؟
به احتمال قوی چند روز بعد از درمان پوست تان قرمز و حساس شود. اکثر افراد احساسی شبیه به آفتاب سوختگی را تجربه می‌کنند. اگرچه خود لیزر به طور موضعی دردناک نیست.

عوارض جانبی لیزر مو
بعد از لیزر و رفع مو‌های زائد، چندین عارضه جانبی متفاوت ممکن است ایجاد شود. در بیشتر مواقع عوارض جانبی جزئی و موقتی هستند. هر فردی که دچار این عوارض می‌شود باید آن‌ها را به متخصص پوست خود گزارش کند.

۱. قرمزی و سوزش
لیزر موی زائد به فولیکول مو‌های در معرض لیزر آسیب می‌رساند. بدن نسبت به آن واکنش نشان می‌دهد و بسیاری از افراد قرمزی و تحریک پوستی را در نواحی تحت تاثیر تجربه می‌کنند. پوست ممکن است دچار سوزش و حساسیت شود و حتی این امکان وجود دارد که به میزان جزئی دچار تورم شود. علائم معمولا کوتاه مدت هستند و پس از گذشت چند ساعت کاهش می‌یابند.

نواحی لیزر شده نیز ممکن است شبیه پوستی شوند که روی آن شرایط مشابه موم زدن انجام شده یا پوسته پوسته شده باشد. تعدادی از متخصصان پوست استفاده از یک ماده بی حس کننده برای کاهش واکنش افراد نسبت به این فرایند را معمولا توصیه و تجویز می‌کنند.

سوزش پوست پس از تحریک اولیه معمولا طی چند ساعت پس از درمان باید کاهش پیدا کند. تورم و قرمزی می‌تواند با استفاده از پک یخ یا یک حمام آب سرد از بین برود.

۲. پوسته پوسته شدن
تعدادی از افراد ممکن است دچار پوسته پوسته شدن پوست در نواحی لیزر شده، شوند. معمولا این مسئله جزئی است، اما می‌تواند نا خوشایند باشد.

پوسته پوسته شدن برخی مواقع می‌تواند موجب ایجاد خراش یا زخم شدن پوست شود. با مراقبت از نواحی درمان شده پس از انجام لیزر، درست مانند استفاده از مرطوب کننده شخص می‌تواند از هر گونه مشکل پایدار پس از انجام این عمل، پیشگیری نماید.

۳. تغییر در رنگ پوست
برخی از افراد ممکن است متوجه تغییر رنگ جزئی در نواحی لیزر شده پوست شوند. این احتمال وجود دارد که پس از لیزر مو‌های زائد، پوست تیره‌تر یا روشن‌تر شود.

ممکن است افراد با پوست روشن متوجه تیره شدن لک‌های پوستی خود شوند. همچنین این امکان وجود دارد افراد با پوست تیره‌تر مستعد روشن‌تر شدن رنگدانه‌های پوست شوند. این تغییرات به مرور زمان از بین می‌رود و پوست به حالت طبیعی خود باز می‌گردد.

۴. جراحت چشم
لیزر مو‌های زائد شامل استفاده از لیزر‌های قدرتمند است. این بدین معنا خواهد بود که خطرات بالقوه جراحت شدید چشم وجود دارد به ویژه هنگامی که پزشک یا متصدی زیبایی روی چهره شخص لیزر انجام می‌دهد.

هم شخص تحت معالجه و هم فردی که لیزر را انجام می‌دهد باید از عینک ایمنی حفاظت کننده از چشم استفاده کنند تا از چشم‌های شان در حین انجام کار به خوبی محافظت کنند.

۵. خطر عفونت پوست
مانند سایر روش‌های زیبایی برداشتن مو ها، آسیب زدن به فولیکول‌های مو به وسیله لیزر می‌تواند خطر عفونت را بالا ببرد.

نواحی لیزر شده باید در حین زمانی که تسکین می‌یابد به عنوان یک زخم درمان شود. اگر هر کدام از علائم عفونت را تجربه کردید با یک متخصص پوست مشکلات تان را در میان بگذارید.

سر انجام اینکه نباید از کرم‌های آنتی بیوتیک بدون نسخه (OTC) برای بخش‌های بزرگی از پوست در صورت داشتن عفونت استفاده کرد.

عوارض جانبی نادر لیزر
عوارض جانبی کمتر گزارش شده که پس از لیزر مو‌های زائد احتمال دارد بوجود آید شامل موارد زیر است:

• سوختگی و تاول
در صورتی که لیزر مو‌های زائد به درستی انجام نشود خطر سوختگی و تاول وجود دارد.

هنگامی که یک متخصص آموزش دیده این کار را انجام دهد، سوختگی و تاول به ندرت اتفاق می‌افتد. لیزر مو‌های زائد از لیزر‌هایی با گرمای بالا استفاده می‌کند. متخصص باید یک وسیله خنک کننده را قبل از استفاده از لیزر روی پوست شخص اعمال کند. این روند کمک می‌کند که از سوختگی توسط لیزر به خوبی پیشگیری شود.

• اسکار یا جای جوش خوردن زخم‌ها
اسکار معمولا یک عارضه جانبی ناشی از لیزر مو‌های زائد نیست. با این حال در صورتی که متخصص لیزر خطایی انجام دهد، ممکن است اسکار بوجود بیاید.

در مورد افراد متخصص و آموزش دیده با کیفیت این مشکل نباید اتفاق بیفتد. همچنین اگر که فرد مراقبت‌های پس از درمان را به درستی انجام ندهد ممکن است این مشکل بوجود آید.

افرادی که تحت درمان با لیزر قرار می‌گیرند باید پوست تحت درمان را در صورتی که دچار سوختگی شده درمان کنند تا از آسیب بیشتر به آن بکاهند. این بدین معنا است که آن را از خیس شدن و تابش مستقیم نور دور نگه دارند و مرتبا علائم عفونت را بررسی کنند.

لیزر مو‌های زائد چقدر موثر است؟
بهره وری از درمان و لیزر مو‌های زائد موثر است، اما به ندرت اثر دائمی برای از بین بردن مو‌ها مشاهده شده است. در هر صورت درمان با لیزر مو، به میزان قابل توجهی رشد مو را کاهش می‌دهد.

پس از نخستین درمان، بسیاری از افراد تنها به مدت چند ماه بدون مو خواهند بود. مو‌ها نهایتا دوباره به حالت اولیه خود بر می‌گردند البته اغلب نازک‌تر و روشن‌تر هستند و کمتر از قبل توجه جلب می‌کنند.

اکثر اشخاص به درمان چندین جلسه‌ای لیزر نیاز دارند تا به یک راه حل مناسب یا دوام بیشتر برای رفع مو‌ها دست یابند. همانطور که گفته شد با هر جلسه مو ممکن است نازک‌تر و سست‌تر شود. بعد از انجام جلسات مورد نیاز، ممکن است رشد آن‌ها به طور کلی متوقف شود.

لیزر مو‌های زائد روی مو‌های تیره موثر‌تر است. افراد با موی بلوند، قرمز یا خاکستری متوجه تغییر چندانی نمی‌شوند، زیرا نور‌های لیزر بیشتر جذب مو‌های تیره رنگ می‌شوند و روی موی روشن چندان تاثیر نتیجه بخشی ندارند.

لیزر مو‌های زائد در دوران بارداری
کارشناسان به هیچ وجه لیزر مو‌های زائد بدن را برای زنان باردار توصیه نمی‌کنند. به دلیل اینکه دانشمندان هیچ پژوهش انسانی که بی خطر بودن لیزر در طول بارداری را ثابت کند، مورد بررسی قرار نداده اند.

بارداری باعث ایجاد تغییرات هورمونی در بدن فرد می‌شود. این امر معمولا منجر به رشد مو‌های زائد می‌شود. اگرچه رشد این مو‌های زائد می‌تواند نا خوشایند باشد، اما بهتر است بدانید که آن‌ها خود شان به مرور زمان از بین می‌روند.

در صورتی که مو‌ها بصورت عادی از بین نروند، باید به دنبال درمان لیزر پس از زایمان باشید. پزشکان معمولا از افراد می‌خواهند که قبل از درمان تا چند هفته پس از زایمان صبر کنند.

چندین باور اشتباه در مورد لیزر مو‌های زاید وجود دارد که شامل موارد زیر می‌شوند:

• لیزر مو موجب سرطان می‌شود
این باور اشتباه که لیزر مو‌های زائد سبب سرطان می‌شود کاملا بی اساس است. لیزر‌ها به صورت خاصی برای عبور کردن از سلول‌های پوست و تنها هدف قرار دادن عمیق فولیکول‌های مو داخل پوست طراحی شده اند.

لیزر‌های استفاده شده در دستگاه لیزر موی زائد پرتو بسیار کمی تولید می‌کنند. البته این پرتو مضر نیست و هیچ مدرکی مبنی بر اینکه لیزر موی زائد موجب سرطان می‌شود، وجود ندارد.

• لیزر مو باعث ناباروری می‌شود
باز هم عنوان می‌کنیم که هیچ مدرکی مبنی بر ناباروری بر اثر لیزر مو‌های زائد وجود ندارد. لیزر تنها به داخل پوست نفوذ می‌کند و هیچ تاثیری روی اندام‌های دیگر ندارد. لیزر مو‌های زائد عموما بی خطر است حتی در پوست‌های حساس در بخش‌هایی همچون کشاله ران و بیکینی.

• لیزر‌های خانگی به اندازه لیزر‌های متخصصان پوست نیز تاثیر گذار هستند
لیزر‌های خانگی برای افرادی هستند که می‌خواهند بدون مراجعه به متخصص پوست، مو‌های زائد شان را از بین ببرند. بسیاری از افراد با استفاده از این لیزر‌های خانگی، شاهد نتایجی مطلوب همانند روشن شدن یا نازک‌تر شدن مو می‌شوند. با این وجود لیزر‌های خانگی موی زائد به اندازه دستگاه‌های لیزر پزشکان متخصص پوست، تاثیر گذار نیستند.

در چه صورت پس از لیزر موهای زائد باید به پزشک مراجعه کرد
هر فردی که نسبت به لیزر مو‌های زائد واکنش‌های نامناسب و ناخوشایندی نشان دهد باید به پزشک مراجعه کند. آن‌ها می‌توانند علائمی نظیر قرمزی و تورم را خانه درمان کنند، اما باید همیشه علائم عفونت‌های پوستی را به پزشک یا متخصص پوست گزارش دهند.

گزارش زود هنگام علائم سبب درمان سریع شده و از هر گونه عوارض بلند مدت پیشگیری می‌کند.

فردی که قصد بارداری دارد باید قبل از انجام لیزر با پزشک خود مشورت کند. پزشک می‌تواند سایر گزینه‌های درمانی را توصیه کند، زیرا لیزر موی زائد باید چندین جلسه انجام شود و فرد مراجعه کننده طی این مدت نباید باردار شود.

لیزر موی زائد هنگامی که به درستی انجام شود برای اکثر افراد تاثیر گذار و بی خطر است. این امکان وجود دارد که درمان‌های چندگانه انجام شود تا مو‌های زائد به طور کامل از بین برود، معمولا رفع مو بصورت دائم تضمین نمی‌شود.

برخی از افراد ممکن است پس از انجام لیزر دچار عوارض خفیفی همچون قرمزی، تورم وسوزش شوند. آن‌ها می‌توانند این علائم را در خانه درمان کنند، اما کسی که متوجه علائم عفونت پوستی می‌شود باید به پزشک مراجعه کند.

منبع خبر : برگرفته از fararu

اشتراک‌گذاری
2 نظر
  1. دختر من ۱۲سالشه و واژنش بو میده چکار باید بکنم؟؟

    1. اگر ترشحات عفونی به رنگ سبز و یا خاکستری و … و یا سوزش وخارش دارد باید به پزشک مراجعه نمایید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *