ایا سرکه رشک را هم از بین میبرد؟!

شستن سر خود یا فرزندتان با سرکه یا مایونز برای خلاص شدن از دست رشک را فراموش کنید؛ این روش ها اثر چندانی ندارد بهتر است از داروخانه شانه شپش بخرید و قبل از استفاده سر خود را با روغن زیتون چرب کنید…

سرکه تاثیر چندانی در از بین بردن رشک ندارد!

قبل از شروع به درمان شپش یا رشک، باید بدانید که آیا به این مشکل دچار شده اید یا خیر. در حالی که اولین نشانه ابتلا به شپش خارش شدید در ناحیه پوست سر است، برخی افراد در واقع هیچ خارشی را حس نمی کنند.

ایا سرکه رشک را هم از بین میبرد

بدین ترتیب تنها با بررسی های دقیق می توان به وجود این حشره در میان موهایتان پی ببرید. اولین کاری که باید بکنید این است که سر خود یا فرزندانتان را در زیر نور با دقت بررسی کنید. ممکن است در حین این کار با یک شپش بالغ که در میان موها به جلو می رود مواجه شوید، به دنبال یک حشره بی بال قهوه ای یا خاکستری باشید که به شکل و اندازه یک دانه کنجد است. از آنجایی که شپش به سرعت خود را پنهان می کند، در اکثر مواقع تخم های این حشره رویت می شوند که به آن ها تخم شپش یا «رشک» گفته می شود.

شپش تخم هایش را روی پوست سر می گذارد، تخم هایی که می توانند قهوه ای یا زرد متمایل به سفید بوده و بسیار کوچک هستند. در حالی که این تخم ها ممکن است در هر نقطه از سر پراکنده شده باشند اما رشته های بزرگ این تخم ها را می توان در گودی پشت گردن و اطراف گوش ها دید. اشتباه گرفتن این تخم ها با شوره سر به سادگی رخ می دهد اما به دلیل چسبیدن این تخم ها به پوست سر، با شانه کردن جدا نمی شوند. در صورتی که مزاحمتی برای این تخم ها ایجاد نشود، پس از یک یا دو هفته باز شده و به دوره بلوغ می رسند. حدود یک هفته بعد آن ها به شپش هایی بالغ تبدیل خواهند شد و برای سیکل زندگی تغذیه، تولید مثل و تخم گذاری کاملاً آماده می شوند. اگر این آفت ترسناک را در موهای خود یا اطرافیانتان یافتید وحشت نکنید و لازم نیست که لباس ها، حوله و رو بالشی هایتان یا اسباب بازی های پارچه ای فرزند کوچکتان را بسوزانید.

چگونه از دست شپش های خانه خلاص شد؟

۱- رو بالش، ملحفه و هر ابزار پارچه ای دیگری که روی آن خوابیده اید را با آب گرم بشورید و با بالاترین درجه گرمایی خشک کنید. به یاد داشته باشید که اگر تنها یک نفر از اعضای خانواده شپش داشته باشد معمولاً بقیه اعضای خانواده نیز به آن ها مبتلا شده اند.

۲- بالش های خواب را به مدت دستکم ۳۰ دقیقه در بالاترین دمای خشک کن ماشین لباسشویی قرار دهید.

۳- فرش های اتاق خواب و تمامی فضای آن را با جارو برقی و با قدرت بالا تمیز کنید.

۴- شانه ها، برس ها، کش سرها و دیگر ابزارهای مربوط به موی خود، فرزندان یا اطرافیانتان را در یک کیسه قرار داده و دستکم برای مدت ۲۴ ساعت در داخل فریزر قرار دهید.

۵- اگر بچه شما هنگام خواب عروسک های پارچه ای در بغل دارد این عروسک ها را نیز به مدت دستکم نیم ساعت در خشک کن ماشین لباس شویی یا دیگر وسایل گرماساز قرار داده و یا دستکم برای مدت ۳ روز آن ها را در داخل یک کیسه پلاستیکی وکیوم و بدون منفذ نگه دارید. شپش بدون تغذیه از خون انسان بیشتر از این مدت زنده نخواهد ماند.

از بین بردن رشک؛ چگونه؟!

شستن سر خود یا فرزندتان با سرکه یا مایونز برای خلاص شدن از دست این حشرات ترسناک را فراموش کنید. این روش ها اثر چندانی ندارد. در ادامه شما را با روش های موثر و بدون استفاده از آفت کش ها و مواد شیمیایی آسیب رسان برای خلاص شدن از دست این حشرات آشنا خواهیم کرد. نکته مهم این است که بسیاری از انواع شپش ها در قابل آفت کش هایی که معمولاً استفاده می شود ایمن شده اند.

۱- با خرید یک شانه شپش خوب شروع کنید به خصوص شانه های مخصوصی که دندانه های بلند و ریزی داشته و به خوبی تخم ها، شپش های جوان و بالغ را از موها و فرق سر جدا می کنند.

۲- سر خود یا فرد مبتلا را به روغن زیتون یا شامپو حالت دهنده مو آغشته کنید تا شانه راحتتر در میان موها حرکت کند.

۳- اکنون مرحله خسته کننده کار فرا می رسد. باید به صورت مرتب و مکرر از پوست سر تا نوک موهایتان را به دقت شانه کنید.

۴- در حالی که این کار را ادامه می دهید تخم ها و شپش ها را روی یک حوله کاغذی جمع کنید. سر خود از پوست سر و انتهای مو گرفته تا نوک آن را به ترکیبات ضد شپش غیرشیمیایی آغشته سازید. این ترکیبات از نمک برای خشک کردن و کشتن شپش ها استفاده می کنند. بگذارید این ترکیبات روی سرتان بماند تا خشک شود.

۵- در ادامه سر خود یا فرزندتان را با یک شامپوی غیرشیمیایی بشورید که باقیمانده شپش ها در هر مرحله ای که باشند را خواهد کشت.

۶- بعد از ماساژ دادن شامپو روی سر و تمام موها، بگذارید این محلول دستکم ۱۵ دقیقه روی سر باقی بماند و سپس آن را آبکشی کنید.

اکنون دیگر موها و سر شما یا فرزندتان از شپش و رشک خالی شده اما به یاد داشته باشید که ابتلا به این حشرات موذی خیلی ساده رخ می دهند و باید به صورت مرتب و در فواصل زمانی معین موها و سر را برررسی کنید و در صورت مشاهده ردی از آن ها مواردی که در بالا گفته شده را از نو تکرار کنید. 

منبع خبر : rooziato

اشتراک‌گذاری
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *