اگر نوزاد را ختنه نکنیم چه می شود؟!/ بهترین زمان ختنه چند ماهگی است؟

عفونت های کلیوی، مثانه و مجاری ادراری در پسربچه هایی که ختنه نشده اند، ۱۰ برابر بیشتر از ختنه شدگان است.
هر چه نوزاد کوچک تر باشد، خطر این عفونت ها در او بیشتر است و می تواند علایمی مانند درد کلیه، تب، درد و عفونت خونی داشته باشد. این احتمال در طول زندگی برای مردانی که ختنه نشده اند، ۴ برابر مردانی است که ختنه شده اند.

محققان استرالیایی معتقدند تاثیر ختنه بر عفونت‏های مجاری ادراری و کلیوی نوزادان پسر در سال اول زندگی کاملا واضح است.
اما این تاثیر در بزرگسالی چندان مشخص نیست.

فوق تخصص جراحی کودکان و نوزادان بابیان این مطلب که در مورد زمان صحیح ختنه اختلاف‌نظرهای زیادی وجود دارد گفت: بعضی پزشکان روزهای اول تولد و بعضی دیگر چند سالگی کودک را برای انجام عمل ختنه مناسب می‌دانند اما انجام عمل ختنه در روزهای اول به دلیل رابطه عاطفی شدید مادر و نوزاد، برای مادر سخت و سنگین است و البته انجام این عمل در چند سالگی نیز به بیهوشی نیازمند است که هم هزینه‌بر است و هم برای والدین استرس‌زاست.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران تصریح کرد: ۲ تا ۳ ماهگی بهترین سن برای انجام ختنه است چرا که نوزاد نسبتاً بزرگ شده است.

دلشاد با بیان اینکه ختنه اصولی دارد گفت: میزان باقی ماندن پوست و مخاطی که بعد از عمل ختنه باقی می‌ماند باید بین ۳ تا ۵ میلیمتر باشد که اگر بیشتر یا کمتر از آ‌ن باشد برای نوزاد عارضه ایجاد می‌کند که متأسفانه زیاد شاهد آن بوده ایم.

فوق تخصص جراحی کودکان و نوزادان ادامه داد: شایع‌ترین عوارض ختنه در لحظات اول خونریزی و در درازمدت تنگی دهانه مجرای ادراری است که این عوارض هم با روش حلقه و هم با روش جراحی و بخیه به وجود می‌آید.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ایران، شایع‌ترین دلیل ایجاد تنگی دهانه مجرای ادراری را عدم مراقبت صحیح بعد از ختنه در نوزادان شیرخواری که از پوشک استفاده می کنند دانست و افزود: باید تا ۴ ماه نوک آلت را با پماد A, D و وازلین بعد از تعویض پوشک چرب نمود و تا یک ماه نیز صبح و شب ۳۰ سی‌سی آب ولرم جوشانده به کودک خورانده شود تا ادرار رقیق شود و مانع از تنگی و سوختگی ادرار نوزاد شود.

فوق تخصص جراحی کودکان و نوزادان با بیان این مطلب که ۹۹ درصد عوارض ناشی از ختنه قابل پیشگیری است گفت: ختنه یک عمل جراحی است و عوارض خاص خود را دارد که این عوارض قابل پیشگیری است و آن کسی که ختنه را انجام می‌دهد باید همه عوارض آن را بداند.

عضو انجمن جراحان کودکان ایران گفت: روش حلقه برای انجام ختنه از یک تا دو سالگی روش مناسبی است به شرطی که پزشک به این روش مسلط باشد چرا که عدم تسلط پزشک می‌تواند به آلت نوزاد آسیب وارد سازد و پزشکان باید بدانند که اگر آلت نوزاد آسیب ببیند دیه‌اش مانند دیه یک انسان کامل است.

فوق تخصص جراحی کودکان و نوزادان با بیان این مطلب که متأسفانه ختنه در آموزش پزشکی برای انتر‌ن‌ها جایگاهی ندارد و آموزشی در این مورد نمی‌بینند؛ گفت: بهتر است همه پزشکان در کارگاه‌های آموزشی که برای انجام ختنه در انجمن جراحان کودکان و نوزادان برگزار می شود شرکت کنند.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *