احتمال بارداری در روز اول پریودی چقدر است؟!

هیچ زمان مشخصی وجود ندارد که احتمال بارداری بعد از آمیزش صفر و یا غیر ممکن مطلق باشد!

بعد از هر آمیزشی امکان باردارشدن وجود خواهد داشت. اما با این حال در طول چرخه و سیکل قاعدگی زمانی وجود دارد که امکان بارداری در آن حداکثر و حداقل خواهد بود.

اگر در روزهای آخر قاعدگی امیزشی صورت گیرد و تخمک گذاری نیز در اوایل چرخه انجام شود، امکان بارداری زیاد خواهد بود. زیرا اسپرم میتواند تا ۵ روز در بدن زندگی کند.

اما اگر آمیزش در روز اول قاعدگی انجام شود احتمال بارداری نزدیک به صفر خواهد بود.

به خاطر داشته باشید که شناخت سیکل قاعدگی راهی برای ارتقای شانس باردار ی است نه اجتناب از آن. اگر واقعا در صدد پیشگیری از بارداری هستید باید علاوه بر در نظر گرفتن زمان، وسایل و روش های موثرتری استفاده کنید.

چند نکته مهم درباره تخمک گذاری

* چهار ده روز قبل از اینکه خونریزی عادت ماهانه بعدی شروع شود، یک تخمک از تخمدان رها می شود ( به این وضعیت اصطلاحاً تخمک گذاری گفته می شود ).

* بعد از انجام مقاربت، اسپرمهای آقایان می توانند تا پنج روز نیز در دستگاه تناسلی خانمها زنده بمانند ( اگر چه اکثر آنها بعد از دو روز از بین می روند ).

* در صورتی که از سه روز قبل تا سه روز بعد از زمان تخمک گذاری مقاربت انجام شود احتمال وقوع حاملگی زیاد می باشد.

* از آنجایی که زمان دقیق تخمک گذاری (آزاد شدن تخمک از تخمدان) را نمی توان دقیقا پیش بینی نمود، بنابراین ۲ تا ۳ روز نیز به شروع و انتهای این دوره باید اضافه نمود. روش آگاهی از زمان باروری برای خانمهایی که دارای زمانهای قاعدگی منظم در هر ماه می باشند بسیار موثر می باشد.

روش تقویمی (روش ریتم)

در روش تقویمی ، خانمها می توانند از سوابق قاعدگی های قبلی خود به عنوان یک راهنما استفاده نمایند. در این روش هر خانمی می تواند میانگین روزها را در سیکل قاعدگی خود حساب نموده و زمانهای باروری آینده خود را تخمین بزند.

شروع به نوشتن دوره های قاعدگی خود به مدت ۸ تا ۱۲ ماه نمایید. اولین روز قاعدگی (اولین روز خونریزی) را بعنوان ”روز یک” دوره قاعده گی در نظر بگیرید.

کوتاهترین و بلند ترین چرخه قاعدگی را در نظر بگیرید. عدد ۱۸ را از کوتاهترین چرخه قاعدگی خود کم نمایید و آن را بعنوان اولین روز باروری یادداشت نمایید. عدد ۱۱ را از بلند ترین چرخه قاعدگی کم نموده و آن را بعنوان آخرین روز بارداری در نظر بگیرید.

مثال: تعداد روزهای بین ”روز یک” یک چرخه قاعدگی تا ”روز یک” چرخه قاعدگی بعدی در یک خانم عبارتند از :

فروردین ۲۹ روز- ازدیبهشت ۲۶ روز(کوتاه ترین چرخه)- خرداد ۳۰ روز – تیر ۳۱ روز(بلند ترین چرخه )- مرداد ۳۰ روز

در این مثال می بینیم که کوتاهترین چرخه قاعدگی در این خانم ۲۶ روز و بلند ترین آن، ۳۱ روز می باشد. عدد ۱۸ را از۲۶ کم می کنیم تا اولین روز باروری بدست آید (روزهشت). عدد ۱۱ را هم از ۳۱ کم می کنیم تا آخرین روز باروری بدست آید ( روز بیست). بنابراین در این خانم روزهای ۸ تا ۲۰ هر چرخه قاعدگی روزهای باروری هستند یعنی احتمال حاملگی در این روزها زیاد می باشد و باید در این روزها یا از مقاربت خود داری نماید و یا اینکه از سایر روشهای جلوگیری از بارداری (مثل کاندوم) استفاده نماید.

ارزیابی ترشحات دهانه رحم

در طی یک دوره قاعدگی، قوام یا غلظت ترشحات دهانه رحم در روز های قبل از تخمک گذاری، ترشحات دهانه رحم به بالا کشیدن و بالا بردن اسپرمها به داخل رحم و از آنجا به لوله ی فالوپ یعنی جایی که معمولا لقاح انجام می شود کمک می نماید.

ترشحات گردن رحم همچنین به بقای اسپرمها در داخل رحم کمک می کند.

در یک چرخه قاعدگی طبیعی معمولا بعد از پنج روز خونریزی قاعدگی، سه یا چهار روز مهبل خشک می باشد، سپس با ترشحات مایعی سفید یا زرد رنگ و چسبناک روزهای خیس بودن آغاز می گردد. این خیس بودن به تدریج افزایش یافته تا به روزی می رسیم که خیس ترین روز می باشد. در این روز ترشحات فراوان، صاف، لیز و لغزنده و خیلی کش می آید ( مثل سفیده تخم مرغ ). معمولا تخمک گذاری از دو روز قبل تا دو روز بعد از پیدا شدن چنین حالتی رخ میدهد. با یادداشت نمودن میزان ترشحات و پیدا کردن خیس ترین روز هر دوره قاعدگی می توانید روزهای تخمک گذاری را مشخص نمایید.

با استفاده از یک اسپکولوم (speculum) پلاستیکی می توانید خودتان ترشحات دهانه رحم را از نظر قوام و غلظت آن ارزیابی نمایید.

روش اندازه گیری دمای پایه ای بدن

هنگامی که یک خانم هر روز دمای بدن خود را اندازه می گیرد متوجه می شود که وقتی تخمک گذاری انجام میشود تغییراتی در دمای بدنش ایجاد می گردد. درست قبل از زمان تخمک گذاری، دمای بدن بطور موقتی به مدت کوتاهی پایین می آید. در عرض ۱۲ ساعت که تخمک گذاری انجام می شود دمای بدن چند دهم درجه بالا می رود و تا هنگام قاعدگی بعدی به همان حالت بالا باقی می ماند. وقتی درجه حرارت به مدت سه روز در همان حد بالا باق بماند، روزهای باروری پایان یافته و روزهایی که می توان بدون هیچگونه وسیله جلوگیری از بارداری مقاربت انجام داده و حامله نشد شروع می گردد.

همانند روش تقویمی، در روش اندازه گیری دمای پایه ای بدن، شما باید به مدت ۸ تا ۱۲ ماه دمای بدن خود را اندازه گیری و یادداشت نمایید تا بتوانید از آن بعنوان یک روش نسبتا مطمئن جلوگیری از بارداری استفاده نمائید.

یکی از اشکالات این روش آن است که دمای بدن افراد ممکن است بر اثر بیماریهای مختلف، کم خوابی یا مصرف داروها نیز تغییر یابد.

سایر علائمی که در هنگام تخمک گذاری در بدن تغییر می یابند عبارتند از :

* تغییراتی در وضعیت قرار گیری رحم

* درد خفیف یا انقباضات خفیفی در یک طرف قسمت تحتانی شکم ( در محل یکی از تخمدانها)

* نرم شدن دهانه رحم

* حساس شدن دهانه رحم

* حساس شدن پستانها

بنابراین برای جلوگیری از بارداری به روش ”آگاهی از زمان باروری” باید در زمانهای باروری یعنی از ۵ روز قبل تا ۳ روز بعد از تخمک گذاری از مقاربت نمودن پرهیز نمود و یا اینکه از سایر روشهای جلوگیری از بارداری مثل کاندوم در طی این روزها استفاده نمود.

اشتراک‌گذاری
21 نظر
 1. سلام من در روز ٣ پريوديم با نامزدم نزديكي داشتم ميزان خونريزيمم كم بود وقتي ك پيشاب داخل واژانم ريخت من سريع شستم خودمو امكانش هست من باردار بشم؟
  پريودي من نامنظم هست و من مشكل تروييد دارم.

 2. سلام،من روز اول پريدي با همسرم نزديكي داشتم ومايع مقداري در داخل ريخته شده آيا احتمال بارداري هست

  1. سلام احتمال بارداری ضعیف است.

 3. راضیه کیومرزی پاسخ

  سلام من شب همبستری بدون جلوگیری داشتن و منی کاملا وارد واژن شد و صبحش پریود شدم آیا قرص اورژانسی استفاده کنم یا خیر ممنونم

  1. سلام خیر نیازی به مصرف قرص اورژانسی نیست.

 4. سلام
  من روز اول پریودم بود.اما فقط دو تا لک داشتم، همسرم منی رو داخل ریخت،دیگه لک قطع شده.اما من ۴تا قرص ال دی خوردم. آیا امکان بارداری هست؟ و اینکه قرص ال‌دی خوردم پریودم نامنظم نمیشه. ممنون از پاسخ‌گوییتون??????

  1. سلام با توجه به شرح حال شما پریود شما نامنظم می شود و احتمال بارداری وجود ندارد.

 5. سلام من با خانم روز اول پریودی نزدیکی داشتم و مایع منی داخل واژن ریخت و روز بعد خونریزی کم شده و روز سوم تبدیل به لکه بینی شده آیا احتمال بارداری هست؟

  1. سلام احتمال بارداری به صفر نمی رسد باید صبر کنید اگر تاخیر در پریود خود داشتند آن وقت تست بارداری انجام شود .

 6. سلام.بهم ریختن تاریخ پریودی تو چندماه اخیر تاثیری تو مقاربت امن هم میزاره؟

 7. سلام خسته نباشید
  من بارداری خارج رحمی داشتم وعمل شدم ویک لوله رو برداشتن ۱۴مردادعمل شدم وبعدش خونریزی داشتم به نشانه پریودی که باحساب من که همیشه۲۸روزه پریودمیشدم دوباره۱۲شهریورپریودشدم وشبش رابطه باکاندوم داشتم(امارابطه ازعقب شوهرم خواست که بدون کاندوم بودوآب منی خودشوعقب ریخت)بعدش که من خواستم خودم رواول بادستمال تمیزکنم دیدم همه ی اون آب هاجلوی واژن هستن ونمیدونم داخل واژن رفته یانه والان میخواستم بدونم باردارمیشم یانه مرسی تروخداجواب بدین ممنون

 8. سلام من روز اول پريوديم با همسرم رابطع داشتم و اب خود را دو بار درون واژنم ريخت ايا امكان حاملگي وجود دارد؟؟

  1. سلام احتمال بارداری به صفر نمی رسد اما نباید در دوران پریود دخول صورت بگیرد عوارض برای شما به دنبال خواهد داشت .

 9. سلام من دو روز قبل از شروع پریودم همیشه لکه بینی قهوه ای دارم روز اول لکه بینی رابطه داشتم بدون دخول کامل البته ، روز بعدم پریود شدم امکان بارداری وجود داره ؟

  1. سلام خیر احتمال بارداری وجود ندارد.

 10. سلام روز اول پریودی رابطه داشتم و مایع داخل ریخته شد و حدود ۱۳ روز پریود بودم قرص اورژانسی هم مصرف کردم ایا امکان بارداری وجود دارد؟

  1. سلام احتمال بارداری ضعیف است.

 11. سلام من نزدیک پریودم هس لکههای کم داشتم نزدیکی داشتم کامل اب منی ریخته شد ایا احتمال بارداری هست؟ اگه پریود کامل بشم احتمال باداری بازم هس؟

 12. سلام
  بنده یک روز قبل از قائدگی با نامزدم رابطه داشتم اب منی هم کمی ریخته شد داخل ولی ازاونجایی ک باید صبح پریود میشدم پریود شدم ولی خون خیلی کمی داشتم اونم حدودا ۲ ۳ روز بود بقیه لکه داشتم ولی الان ۴۰روز بیشتر پریود نشدم و علائم بارداری دارم و شکمم ورم داره مثل نبض میزنه ولی اگه عفونت هم باشه من قرص خوردم هیچ ترشحی هم نداشتم
  آیا امکان داره باردار باشم؟

 13. سلام
  بنده یک روز قبل از قائدگی با نامزدم رابطه داشتم اب منی هم کمی ریخته شد داخل ولی ازاونجایی ک باید صبح پریود میشدم پریود شدم ولی خون خیلی کمی داشتم اونم حدودا ۲ ۳ روز بود بقیه لکه داشتم ولی الان ۴۰روز بیشتر پریود نشدم و علائم بارداری دارم و شکمم ورم داره مثل نبض میزنه ولی اگه عفونت هم باشه من قرص خوردم هیچ ترشحی هم نداشتم
  آیا امکان داره باردار باشم؟

 14. یک روز قبل پریود رابطه داشتیم بلافاصله بعد نزدیکی پریود شدم و ۸ روز ادامه داشت آیا احتمال بارداری هست
  من سیکل منظم ۲۸ روزه دارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *