آیا IVF خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد؟!

نتایج یک تحقیق گسترده نشان می دهد که IVF خطر ابتلا به سرطان سینه را در آینده افزایش نمی دهد. این تحقیق که در هلند انجام شده است. ۲۵۰۰۰ خانم که به طور متوسط در ۲۱ سال گذشته تحت درمان IVF بوده اند را مورد بررسی قرار داد. این تحقیق , نتایج یک تحقیق قبلی که در سال ۲۰۱۳ در آمریکا بر روی ۸۷۰۰۰ زن انجام شده بود را تائید می کند. سرطان سینه می تواند در اثر مواجهه با هورمون های طبیعی استروژن و پروژسترون و همچنین نمونه های سنتز شده این هورمون ها ایجاد شود. درمان های IVF باعث می شود که بدن در کوتاه مدت در معرض مقادیر بالایی از این هورمونها قرار گیرد ندا بسیار مهم است که خطرات احتمالی آنها بررسی شود.

این تحقیق که در ژورنال جامعه پزشکی آمریکا (American medical association ) بر روی ۲۵/۱۰۸ زن بین سالهای ۱۹۵۵ تا ۱۹۸۳ انجام گرفت. از این تعداد ۱۹/۱۵۸ مورد تحت درمان IVF قرار گرفته بودند و ۵۹۵۰۲ نفر تحت درمان های دیگری قرار گرفته بودند. ۹۴۸ مورد ( حدود ۳% ) سرطان سینه در هر گروه گزارش شد. نتایج تحقیقات همین گروه قبلا نشان داده بود که هیچ گونه ارتباطی بین سرطان روده بزرگ و آندومتر و IVF وجود ندارد.اگر چه زنان مورد مطالعه به مدت ۲۱ سال تحت بررسی قرار گرفتند و سن متوسط آنها ۵۴ سال بود ولیکن باید به این نکته توجه داشت که بیشتر سرطان های سینه پس از این بروز می کنند.

علاوه بر آن درمان های نوین IVF در مقایسه با دهه ۸۰ و ۹۰ میلادی تغییر چشمگیری یافته و شاید نتایج این مطالعه با رژیم های کنونیمطابقت نداشته باشد.این تحقیق همچنین نشان داد که زنانی که ۷ یا تعداد بیشتری سیکل IVF انجام داده اند در مقایسه با آنهایی که ۱ یا ۲ سیکل انجام داده اند احتمال ابتلای کمتری به سرطان سینه دارند. همچنین میزان پاسخ کم به اولین سیکل IVF با درصد پایینی ابتلا به سرطان سینه ارتباط مستقیم دارد. 

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *