آیا کمبود ویتامین دی باعث نازایی می شود؟/ کمبود ویتامین D و سقط جنین!

دکتر هومن فاطمی، فوق تخصص درمان ناباروری در خصوص تاثیر کمبود ویتامین D در بروز ناباروری گفت: بر اساس تحقیقات صورت گرفته ویتامین D در بدن زنان در میزان باروری آنها تاثیر بسزایی دارد.

وی افزود: هرچه میزان ویتامین D در فرد کمتر باشد احتمال بروز ناباروری بیشتر می شود و بر اساس همین تحقیقات احتمال بروز کمبود ویتامین D در زنانی که دارای پوست تیره تر بوده و در معرض آفتاب قرار نمی گیرند، بیشتر و شانس بارداری های طبیعی یا به وسیله IVF در این افراد کمتر است.

دکتر فاطمی فاطمی اضافه کرد: علاوه بر این افرادی که دچار کمبود ویتامین D هستند حتی در صورت باردار شدن نیز ریسک سقط جنین در آنها بسیار بالاست و باید این مسئله مورد توجه پزشکان معالج قرار گیرد.

این فوق تخصص درمان ناباروری با تاکید بر اینکه مشکل کمبود ویتامین D تنها با مصرف قرص حل نمی شود، افزود: در زمان جذب ویتامین D در بدن مولفه های مختلفی در بارور ساختن فرد تاثیر دارند و بر همین اساس تنها مصرف قرص کمبود ویتامین D را جبران نکند و توصیه می شود افراد برای تامین ویتامین D مورد نیاز بدن خود به جای مصرف قرص بیشتر در معرض نور خورشید قرار گیرند.

دکتر فاطمی فاطمی در ادامه گفت: به عنوان مثال فردی که دچار تومور مغزی است مصرف قرص تنها سردردهای وی را التیام می بخشد و هیچ تاثیری در رفع مشکل ندارد و در خصوص تامین ویتامین D نیز باید جذب ویتامین از طریق آفتاب صورت گیرد.

وی بهترین زمان برای جذب ویتامین D را بین ساعت ۱۰ تا ۱۱ صبح عنوان کرد و گفت: بهتر است در این ساعت فرد به مدت ۲۰ دقیقه ۲۰ درصد پوست خود را زیر نور مستقیم خورشید قرار دهد و به این ترتیب می تواند ویتامین D مورد نیاز بدن را تامین کند.

این فوق تخصص درمان ناباروری در پایان خاطر نشان کرد: در حال حاضر درصد بالایی از زنان ایرانی به دلیل اینکه کمتر در معرض نور خورشید قرار می گیرند، دچار کمبود ویتامین D هستند و این مسئله نیز یکی از دلایل بروز نازایی است و با رفع آن میتوان تا حدودی از بروز ناباروری و سقط جنین جلوگیری کرد.

منبع خبر : yjc

اشتراک‌گذاری
2 نظر
  1. کمبود ویتامین A منجر به کاهش باروری میشود.
    کمبود ویتامین Aمیتواند باعث کاهش قدرت باروری شود. این ویتامین در آقایان باعث ساختن اسپرماتوزوئید میشود و در خانمها هم در تولید هورمونهای جنسی که به باروری کمک میکنند، تاثیر دارد. جگر، شیر، پنیر، خامه و کره حاوی این ویتامین هستند. این ماده مغذی در سبزیها و میوه های زرد رنگی مانند هویج، کدو، سیب زمینی، هلو، زردآلو و طالبی، وجو دارد.

  2. آقایان باید قبل از اقدام به بارداری سطح ویتامین D خون خود را چک کنند . در مطالعات دیده شده مردانی که سطح ویتامین D خونشان پایین است و به کمبود ویتامین D مبتلا هستند معمولا شاخص DFI بالاتری دارند و حرکت اسپرم در این مردان مناسب نمی باشد .
    بنابراین آقایانی که کمبود ویتامین دی دارند لازم است قبل از اقدام به بارداری سطح ویتامین D خود را به میزان نرمال ( حداقل ۳۰ نانوگرم بر میلی لیتر ) برسانند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *