آیا مصرف تایلنول (Tylenol) در بارداری خطرناک است؟

آیا مصرف تایلنول (Tylenol) در بارداری خطرناک است؟

در دوران بارداری بنا به هر دلیلی درد بروز پیدا می کند. گاهی اوقات این دردها مربوط به بارداری هستند مانند کمردرد یا سایر علائم دردناک بارداری. بعضی مواقع دردها مربوط به بارداری نیستند و به دلایلی مانند سردرد یا جراحت رخ می دهند. بنابراین این سوال مطرح می شود که زمانی که باردار هستید، برای تسکین دردتان چه کاری انجام بدهید؟

خانوم باردار قبل از مصرف استامینوفن (Tylenol) چه روش هایی را باید امتحان کند؟

خانوم باردار قبل از مصرف استامینوفن (Tylenol) چه روش هایی را باید امتحان کند؟

امتحان کردن موارد غیر دارویی برای شروع کار ایده خوبی است. کارهایی مانند استراحت کردن، کمپرس سرد یا گرم؛ هر کدام که برای شما مناسب تر است. اما گاهی اوقات بهترین گزینه برای تسکین دردتان مصرف مسکن است. داروهای بدون نسخه زیادی موجود هستند، اما بسیاری از این داروها به دلیل مشکلات بالقوه ای که برای جنین به همراه دارند برای مصرف در دوران بارداری مناسب نیستند. اما به طور کلی مصرف استامینوفن (نام تجاری Tylenol) در زمان بارداری برای هر سه ماهه آن بی خطر در نظر گرفت می شود.

چرا استامینوفن (تایلنول) نباید اولین گزینه انتخابی زن باردار باشد؟

چرا استامینوفن (تایلنول) نباید اولین گزینه انتخابی زن باردار باشد؟

لازم به ذکر است که یک مطالعه گسترده مشخص کرد که بین مادرانی که در اواخر دوران بارداری استامینوفن مصرف کرده بودند و افزایش اختلال نقص توجه و بیش فعالی در هفت سالگی کودک آنها، ارتباط وجود داشته است. البته این مطالعه نشان نمی دهد که رابطه مستقیمی وجود داشته است یا خیر، اما برای تایید موضوع مطالعه بیشتری لازم است. همچنین مطالعه گزارش نکرد که ممکن است مقدار یا دفعات مصرف استامینوفن در بارداری نتایج بسیار متفاوتی هم داشته باشد. این موضوع نیاز به تسکین درد با روش های غیر دارویی را بیشتر می کند. همچنین چندین مطالعه نشان می دهند که بین مصرف تایلنول (acetaminophen/paracetamol) با آسم پیش از تولد و آسمی که در شش ماهگی کودک بروز پیدا می کند، ارتباط وجود دارد. با اینکه تعدادی سوال درباره ارتباط و علت این مشکل وجود داشته است، اما اکثر این مطالعات مشخص کرده اند که بین مصرف استامینوفن و نوزاد مبتلا به آسم یا علائمی مانند آسم تا هفت سالگی ارتباط وجود داشته است.

چه زمانی در بارداری مجاز به مصرف استامینوفن (Tylenol) هستید؟

چه زمانی در بارداری مجاز به مصرف استامینوفن (Tylenol) هستید؟

اگر درد شما با سایر روش ها رفع نمی شود، ممکن است برای تسکین دردتان به مصرف دارو بدون نسخه مانند استامینوفن (Tylenol) نیاز داشته باشید. به خاطر داشته باشید که موقع بارداری درد داشتن اصلا موضوع خوشایندی نیست. این کار باعث افزایش استرس می شود که اصلا برای شما یا جنین تان خوب نیست. با اینکه هیچ دارویی ۱۰۰ درصد بی خطر یا موثر نیست، اما این  داروی بدون نسخه برای شما و جنین تان در دوران بارداری بسیار کم خطر محسوب می شود. قبل از اینکه به مصرف دارو نیاز پیدا کنید، ابتدا باید با پزشک تان صحبت کنید که ببینید چه داروهایی برای مصرف شما در بارداری بی خطر است. مطمئن شوید که لیستی از این  داروها را تهیه می کنید. همچنین می توانید زمان بروز بیماری برای مصرف دارو با پزشک یا ماما صبحت کنید. اگر ناراحتی یا درد دارید که به صورت مکرر عود می کند، به ویژه سردرد، به دلیل اینکه ممکن است راه های دیگری برای رفع مشکل تان وجود داشته باشد، پس بهتر است با پزشک خود صحبت کنید. استفاده از ایبوپروفن (Advil, Motri) یا آسپرین در دوران بارداری بی خطر محسوب نمی شود، مگر اینکه پزشک یا ماما آن را تجویز کرده باشند.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *