۸ واقعیت جالب درباره “نوزادان تازه متولد شده” که نمی دانستید!

واقعیت هایی در مورد نوزاد که احتمالا نمی دانید!

اولین مدفوع نوزاد بو نمی دهد

اولین مدفوع بعد از تولد نوزاد سیاه و قیر مانند است و مکونیوم نام دارد که از مخاط، مایع رحم و هر چیزی که نوزاد در دوران بارداری و داخل رحم هضم کرده است تشکیل شده است. اما هنوز باکتری‌های روده که باعث بد بو شدن مدفوع می‌شود را ندارد. به محض اینکه غذا دادن به نوزاد را شروع کنید این باکتری‌ها در روده تجمع می‌کنند. بعد از یک روز یا بیشتر مدفوع نوزاد سبز، زرد یا قهوه‌ای و بودار می‌شود.

گاهی اوقات نوزاد نفس نمی کشد

گاهی اوقات نوزاد در زمان خواب به مدت ۵ تا ۱۰ ثانیه نفس نمی‌کشند و این امر ممکن است پدر و مادر را به وحشت اندازد. تنفس نامنظم در نوزادان امری طبیعی است. (اما اگر مدت زمان طولانی‌ تری نفس نکشید یا رنگش کبود شد حتماً با اورژانس تماس بگیرید.) همچنین زمانی که نوزاد شگفت زده می‌شود یا گریه می‌کند ممکن است در یک دقیقه بیش از ۶۰ بار نفس بکشد.

لوزه‌ها حس چشایی دارند

یکی از واقعیاتی درباره‌ نوزاد که احتمالا نمی‌دانید حس چشایی لوزه‌هاست. اگرچه حس چشایی در نوزاد مانند سایر کودکان و بزرگسالان است اما مناطق بیشتری مانند لوزه‌ها و پشت گلو را نیز در بر می‌گیرد. نوزاد می‌تواند شیرینی، تلخی و ترشی را تشخیص دهد اما تا ۵ ماهگی قادر به تشخیص شوری نیست.

اوایل بدون اشک گریه می‌کند

۲ تا ۳ هفته بعد از تولد، نوزاد شروع به گریه کردن می‌کنند اما تا یک ماهگی اشکی دیده نمی‌شود. اواخر بعد از ظهر و اوایل شب وقت گریه کردن و نق زدن است که اغلب بی دلیل بوده و هیچ کاری برای برطرف کردن آن نمی‌توان انجام داد.

بیشترین گریه‌ نوزاد مربوط به ۴۶ هفته بعد از بارداری است. پس از سه ماه معمولاً طوفان تمام می‌شود.

نوزاد سینه دارند

زمانی که نوزاد به دنیا می‌آید به نظر می‌رسد سینه‌ کوچکی دارد. حتی گاهی ممکن است از آن شیر خارج شود. علت آن جذب هورمون استروژن از مادر است و معمولاً طی چند هفته از بین می‌رود. در نوزاد دختر نیز یک دوره کوتاه خونریزی (پریود) دیده می‌شود که بعد از چند روز برطرف خواهد شد.

سرش را بیشتر به سمت راست می گذارد

تنها ۱۵ درصد نوزادان تمایل دارند زمانی که دراز می‌کشند صورتشان را به سمت چپ بچرخانند. به نظر می‌رسد این حالت مربوط به یک ژن باشد. این پافشاری تنها چند ماه ادامه دارد و همین موضوع نیز می‌تواند توجیه کند که چرا بیشتر افراد راست دست‌اند.

نوزاد بیشتر سلول‌های خاص مغز را دارد

اگرچه به مرور زمان مغز نوزاد بزرگ‌تر (بیش از ۲ برابر اندازه‌ی اولیه) خواهد شد، اما از ابتدا بیشتر سلول‌های عصبی حامل پیام‌های الکتریکی را دارد. بیشتر این نورون‌ها زمانی که می‌میرند جایگزین نمی‌شوند. پس تعداد آن‌ها در بزرگسالان کمتر است. با افزایش سن روابط بین سلول‌ها کمرنگ‌تر می‌شود که به افزایش تمرکز کمک کرده و در عوض از قدرت خلاقیت می‌کاهد.

خودش را میترساند

چیزهای زیادی باعث وحشت نوزاد می‌شوند: صدای بلند، عطر تند، نور، حرکت ناگهانی و حتی صدای گریه‌ خودش. زمانی که نوزاد می‌ترسد بازوهایش را به اطراف باز کرده و خودش را جمع می‌کند.

برخی از علائم مادرزادی نوزاد به مرور ناپدید می‌شوند

ماه گرفتگی یا همانژیوم (لکه‌های قرمز و صورتی معمولاً روی پیشانی، پلک‌ها، برآمدگی بینی یا پشت گردن) یا لکه‌های مغولی (لکه‌های مسطح و آبی مانند جوهر که اغلب در کمر یا باسن دیده می‌شود) معمولاً در عرض چند سال برطرف می‌شوند. علت این علائم مشخص نیست.

همانژیوم توت فرنگی از رشد سریع رگ‌های خونی به وجود می‌آید. این علائم بعد از چند هفته به وجود آمده و ممکن است تا سال‌ها باقی بماند.

نگهداری از نوزاد کار بسیار سختی است. اکنون که با این حقایق آشنا شدید دیگر مضطرب و نگران نخواهید شد و می‌دانید که این علائم همگی طبیعی هستند.  

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *