7 مورد مهمی که والدین نباید به کودکانشان درباره "پول" بگویند!!!!!!

۷ مورد مهم درباره پول که والدین نباید به کودکانشان بگویند!

بسیاری از کودکان درک درستی از پول ندارند؛ اما چون نگرش ها، رفتارها و دانش کلی ما درباره پول مستقیماً از والدین ما نشات می گیرد، مسئولیت آموزش به طور طبیعی بر عهده پدر و مادر خواهد بود. بس کوبلینر (Beth Kobliner) متخصص امور مالی در کتاب جدیدش “فرزندتان را به یک نابغه پولی تبدیل کنید (حتی اگر شما اینگونه نیستید)“: یک راهنمای والدین برای کودکان ۳ تا ۲۳ سال که در تاریخ ۷ فوریه منتشر گردید، می گوید که والدین می توانند با آنچه نباید به کودکانشان درباره پول بگویند شروع کنند. وی می گوید: “وقتی صحبت از پول می شود، من فکر می کنم چیزهایی وجود دارد که کودکان (بخصوص کودکان کم سن و سال) آمادگی درک آنها را نداشته و در نتیجه لازم نیست آنها را بدانند.”

لیست هفت گانه درمورد پول که بهتر است درباره آنها با کودکان صحبت نکنید

لیست هفت گانه درمورد پول که بهتر است درباره آنها با کودکان صحبت نکنید

۱٫ چه مقدار درآمد دارید

درحالی که کوبلینر پیشنهاد می کند که اطلاعات مربوط به درآمد خود را با کودکتان درمیان نگذارید (چه ۵۰۰۰۰ یا ۵۰۰۰۰۰ دلار درآمد دارید). بدون شک باید اطلاعاتی کلی در این خصوص در صورتی که وی از شما سئوال کرد، در اختیارش قرار دهید. به عنوان مثال می توانید به وی بگویید که میانگین درآمد در آمریکا برای یک خانواده حدود ۶۵۰۰۰ دلار است و سپس به وی بگویید که شما در چه جایگاهی نسبت به این وضعیت قرار دارید. شما همزمان با این که نمی خواهید کودکتان را در بی خبری قرار دهید، اما همزمان نمی خواهید به وی این برداشت را بدهید که میزان درآمد شما به نسبت به دیگران در چه حدی است یا باید باشد.

۲٫ کدامیک از والدین درآمد بیشتری دارد

در خانواده هایی که پدر و مادر کار می کنند، کوبلینر می گوید شما نباید نان آور اصلی را اعلام کنید. قرار دادن علامت دلار بر روی آنچه پدر و مادر می توانند بدست آورند، این پیام را بویژه به کودکان خردسال می دهد که تاثیر و کمک یکی از والدین در زندگی بیشتر از دیگری است. بدون شک وقتی کودکان بزرگتر شدند نهایتاً خواهند فهیمد که به عنوان مثال پزشکان یا وکلا درآمد بیشتری از معلمان دارند. در منازلی که یکی از والدین برای نگهداری از کودکان در منزل می ماند، کوبلینر می گوید مهم است که به کودکان بفهمانید که این نیز یک کار تمام وقت علی رغم نداشتن هر گونه درآمدی می باشد. کوبلینر می نویسد “به طور کلی بدون توجه به جزئیات، بهتر است که یک خط مقدم یکپارچه داشته باشید: ما یک تیم هستیم، ما با یکدیگر کار می کنیم و مهم نیست هر کسی چه مقدار درآمد دارد.”

کدامیک از والدین درآمد بیشتری دارد

۳٫ چه مقدار برای بازنشستگی پس انداز کرده اید

حساب های بازنشستگی حتی برای بالغین پیچیده هستند. بنابراین بدانید که کودک شما درک نخواهد کرد که چرا شما مقداری از پولتان را پس انداز می کنید، بدون اینکه بتواند آن را خرج کنید. کوبلینر درباره یک تجربه شخصی خود سخن می گوید: “وقتی من تقریباً ۱۰ ساله بودم، سوزان همسایه ما به من گفت که والدین وی یک میلیون دلار را در حساب بازنشستگی شان پس انداز کرده اند. اولین واکنش من این بود که فکر کنم او یک دروغگوست. من هیچ وقت کسی را نمی شناختم که یک میلیون دلار پول داشته باشد. بدون توجه به این مساله، دانستن این اطلاعات درست یا غلط هیچ سودی برای من نداشت.”

۴٫ چه کسی به شما پول بدهکار است

کوبلینر می گوید: پول معمولاً ریشه مشکلات خانوادگی است، اما بهتر است کودکان را در این مشکلات شریک نکنید. وی می نویسد: “بدون شک شما ناراحت هستید که برادر دوست داشتنی اما بی مسئولیت تان به شما ۱۰۰۰ دلار بدهکار می باشد و قبل از پرداخت این بدهی به سفر تفریحی رفته است. اما اگر این مطلب را به کودکتان بگویید، نه تنها آن را به عموی خود خواهد گفت، بلکه این مطلب را مدت ها پس از اینکه وی بدهی خود را پرداخت کند نیز به خاطر خواهد داشت و حتی شما ممکن است تسویه نمودن بدهی را هرگز به اطلاع کودکتان نرسانید. وی معتقد است که این ایده خوبی است که به کودکتان بیاموزید تا به هر فردی پول قرض ندهد، اما در این خصوص از افرادی که رابطه نزدیکی با آنها دارید، مثال نزنید.

چه کسی به شما پول بدهکار است

۵٫ چه مقدار به پرستار کودکتان پول می دهید

اگر برای کودکتان پرستار استخدام کرده اید، شرایط قرارداد وی را محرمانه نگه دارید. این کار بسیار مهمی است و قرار دادن برچسب قیمتی بر روی آن به کودک شما یک دست بالای اطلاعاتی می دهد که این می تواند اختیار فردی را که از وی مراقبت می کند، زیر سئوال ببرد.

۶٫ چقدر برای یک هدیه برای کودکتان هزینه می کنید

کوبلینر می گوید برای کودکان هدایا معمولاً یک بعدی هستند. آنها درباره هزینه فکر نکرده و صرفاً متوجه ذوق و شوق هدیه دادن و هدیه گرفتن هستند. با بیان قیمت یک هدیه، چه زیاد و چه کم، ممکن است برداشت آنها را دچار تغییر کنید. کوبلینر می نویسد: “ارزش یک هدیه همواره توسط قیمت آن نشان داده نمی شود. به طور کلی، بعصی از بهترین هدایا مانند ساختن پیتزا با پدر یا ساختن یک قلعه بالشتی با مادر، اساساً رایگان هستند. اما با بزرگتر شدن کودک، فرصت هایی بدست خواهید آورد تا درباره این مسائل با وی صحبت کنید.” وی می گوید: “برادرزاده ده ساله یکی از دوستان در مراسم جشن تولدش وقتی فهمید که هدایای کمتری نسبت به جشن تولد قبلی خود دریافت کرده است، به گریه افتاد. مادرش باید توضیح می داد که اکنون او بزرگتر شده است و چیزهایی که می خواهد هزینه بیشتری دارند. بنابراین تعداد از اقوام با یکدیگر شریک شده اند تا بتوانند هزینه iPad را که وی واقعاً دوست داشته است به جای یک سری هدایا کم ارزش تر قبلی، بپردازند.”

چقدر برای یک هدیه برای کودکتان هزینه می کنید

۷٫ چه مقدار برای پرداخت هزینه دانشگاه فرزندتان نگران هستید

فرستادن فرزندتان به دانشگاه برای بسیاری از خانواده ها افتخار آفرین است، اما یافتن راهی برای پرداخت هزینه های آن می تواند نگران کننده باشد. بهتر است که فرزندتان را وارد این بحث نکنید، مگر اینکه به سن دبیرستان رسیده باشد. حتی در آن زمان، به نظر کوبلینر، “از صحبت های بیش از حد منفی گرایانه بپرهیزید. این گونه مباحث به راحتی توسط فرزندان سوء تعبیر شده و آنها ممکن است نتیجه بگیرند که دانشگاه هزینه ای است که نباید بر خانواده تحمیل نماید.” نهایتاً اگر رفتن به دانشگاه در خانواده شما یک اولویت است، به فرزندتان بفهمانید که برای این منظور باید پس انداز کنید.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *