۷ سوال رایج درباره عکس رنگی از رحم یا هیستروسالپنگوگرافی!

 عکس رنگی رحم، عوارض عکس رنگی رحم،  هزینه عکس رنگی رحم

عکس رنگی از رحم چیست و چه کاربردی دارد؟

عکس رنگی از رحم یا هیستروسالپنگوگرافی روشی است که به‌منظور بررسی داخل رحم و لوله­‌های رحمی انجام می­‌گیرد. انجام هیستروسالپنگوگرافی در ارزیابی ناباروری بسیار مهم است. در صورت انسداد لوله‌های رحمی و یا وجود چسبندگی رحم، شانس باروری کاهش می­‌یابد. در این روش با استفاده از اشعه x و ماده حاجب چسبندگی­‌های درون رحمی، پولیپ، فیبروم و برخی دیگر از مشکلاتی که سبب انسداد لوله‌­ها و جلوگیری از لقاح تخمک و اسپرم می­‌گردد، قابل تشخیص است.

هنگامی که در رحم و لوله­‌ها هیچ‌گونه انسداد و مشکلی وجود نداشته باشد ماده حاجب بعد از تزریق، فضای داخل رحم و لوله­‌ها را به­‌طور یکنواخت پر خواهد کرد. ولی در هنگام وجود مشکل و انسداد لوله­‌ای ماده حاجب نمی­‌تواند تمام فضای داخل رحم و لوله­‌ها را پر نماید.بعد از تزریق، از رحم عکس‌برداری می­‌شود. پزشک با بررسی عکس­‌ها می‌­تواند وضعیت رحم و لوله­‌های رحمی را ارزیابی نماید.

عکس رنگی رحم درد دارد؟

باید بگوییم بله! اما میزان درد در افراد مختلف متفاوت است شدت درد برای عده ای بسیار زیاد است و برای برخی کمتر است که گاهی با یک بیهوشی سبک در برخی مراکز عکسبرداری انجام می شود.

برخی خانمها به‌­دلیل انقباض عضلات رحم و احساس دردی که به‌­خصوص در زمان تزریق ماده حاجب دارند، در مواردی­‌که لوله­‌های رحمی مسدود است، درد بیشتری احساس می­‌شود. مصرف داروهای مسکن مانند ایبوبروفن می­‌تواند در تسکین درد و ناراحتی موثر باشد. لذا ممکن است ۶۰-۳۰ دقیقه قبل از انجام عکس رنگی، یک داروی مسکن برای بیمار تجویز شود. به‌طورکلی بسیاری از زنان در حین هیستروسالپنگوگرافی مشکلی نخواهند داشت اما ممکن است مدتی پس از آن نیز احساس درد و ناراحتی نمایند، بنابراین بهتر است در روز گرفتن عکس رنگی از رحم، حتماً یک نفر آنها را همراهی نماید.

انجام عکس رنگی رحم یا HSG چقدر طول می کشد؟

 در حالی که روند واقعی حدود ۵ دقیقه طول می کشد، شما باید ۳۰ دقيقه قبل در مرکز مورد نظر حضور داشته باشید. و بطور کلی آمادگی تا انجام آن حدود یک ساعت زمان می برد.

علائم مسدود بودن لوله های فالوپ چیست؟

علاوه بر مشکلات مربوط به باروری، برخی از علائم و نشانه های آندومتریوز عبارتند از:
درد لگن.
مقاربت دردناک
ادرار دردناک
حرکات روده تحریک پذیر
درد شدید شکم
درد پایین کمر.
دوره های سنگین و یا پراکندگی بین دوره ها.
خستگی.

عوارض جانبی عکس رنگی رحم چیست؟

درد خفیف در حین یا بعد از انجام عکس رنگی رحم.
خونریزی یا لکه بینی به مدت دو تا سه روز پس از عمل.
احساس سرگیجه یا ضعف در طی یا بعد از عمل.
قرار گرفتن در معرض مقدار کمی اشعه …
عفونت لگن

آیا پس از عکس رنگی رحم خونریزی و لکه بینی طبیعی است؟

بله طبیعی است و از عوارض ناشی از HSG است. خونریزی واژینال یا لکه بینی برای ۱ تا ۲ روز پس از HSG شایع است. با این حال، خونریزی شدید، تب، خونریزی غیرطبیعی واژن و یا درد شکمی، می تواند نشانه هایی از عوارض جدی عکس رنگی رحم باشد و باید به سرعت به پزشک گزارش شود.

آیا عکس رنگی رحم می تواند به باردار شدن شما کمک کند؟

احتمال بارداری پس از عکس رنگی رحم بستگی به علت ناباروری دارد. اما برخی از پزشکان ادعا می کنند یک یا دو ماه پس از HSG بیشترین احتمال بارداری وجود دارد.

اشتراک‌گذاری
2 نظر
  1. عکس رنگی از رحم می تونه باعث درمان هم بشه ؟
    بی زحمت یک توضییح ساده بفرمائید…
    سپاس

    1. اگر چسبندگی خفیف باشد انجام عکس رنگی در باز شدن لوله موثر است در غیر این صورت نیاز به عمل لاپاراسکوپی وجود دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *