درمان خانگی نیش پشه در کودکان

۷ روش موثر برای درمان خانگی نیش پشه در کودکان + راه های جلوگیری

هزاران گونه پشه در سراسر جهان وجود دارند. با این حال ، فقط سه گونه از آنها – Anopheles ، Culex و Aedes از نظر بالینی قابل توجه هستند و مسئول گزش در انسان هستند. گزش پشه از متداول ترین گزش حشرات است. جالب اینجاست که فقط پشه های ماده هنگام تغذیه از خون (پروتئین و منبع آهن) برای تأمین تغذیه و مواد غنی برای تخمهای خود نیش میزنند. کودکان بیشتر از بزرگسالان در معرض گزش پشه هستند. اکثر نیش های پشه نسبتاً بی خطر  و غیر مضر هستند اما ممکن است گاهی اوقات باعث واکنش های آلرژیک یا شیوع بیماری در کودکان شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد درمان نیش پشه ، واکنش های آلرژیک احتمالی و نکات پیشگیری از آن ، این پست از MomJunction را بخوانید.

مطالب پیشنهادی: ۷ درمان خانگی برای نیش پشه در کودکان: علل، عوارض و درمان گزش پشه

علائم گزش/نیش پشه در کودکان

هنگامی که یک پشه ماده پوست را برای مکیدن خون سوراخ می کند ، بزاق را در جریان خون ما مخلوط می کند. مواد شیمیایی موجود در بزاق پشه از لخته شدن خون جلوگیری کرده و باعث ایجاد پاسخ ایمنی منجر به قرمزی ، خارش و تورم می شود .طبق آکادمی آلرژی و آسم و ایمنی شناسی آمریکا (AAAAI) برای رخ دادن هرگونه واکنش، این تماس بین پوست و نوک دهان پشه باید حداقل برای شش ثانیه طول بکشد. تعداد اندکی از علائم رایج گزش پشه شامل موارد زیر است . برجستگی های قرمز (ناحیه ای که پشه آن منطقه را گاز می گیرد):این برجستگی های قرمز خارش دار ممکن است ساعت ها یا چند روز پس از نیش پشه ظاهر شوند و حتی ممکن است چند روزی طول بکشند و باقی بمانند.

علائم گزش/نیش پشه در کودکان

خارش یا تحریک پوستی (تورم)

وقتی نیشی در قسمت فوقانی صورت ایجاد شود ، ممکن است باعث تورم در اطراف چشم که ممکن است برای دو روز ادامه داشته باشد شود .کودکان بین یک تا پنج سال ممکن است تورمی بزرگ وصورتی رنگ را تجربه کنند.

واکنش های آلرژیک و علائم اضطراری در کودکان

واکنش های آلرژیک ناشی از نیش پشه در کودکان می توانند متفاوت باشند. معمولاً افرادی که حساسیت زدایی کرده اند (نسبت به گزش پشه حساسیت کمتری نشان می دهند یا حساسیت کمتری نشان می دهند) ممکن است هیچ واکنش قابل مشاهده ای نشان ندهند .مطابق AAAAI ، كودكان كوچك ممكن است به همین دلیل در برابر نیش پشه ها هیچ واكنشی نشان ندهند گرچه ممکن است برجستگی های ریز و قرمزی در برخی از انها دیده شود.در حالی که ، دیگران (افراد حساس تر) ممکن است گاهی اوقات واکنش جدی تری به نیش پشه نشان دهند.این واکنش ها ممکن است شامل موارد زیر باشد.

۱٫ضایعات تاول زده (ضایعات پوستی پر از مایع)

کهیرهای بزرگتر (جوش های گرد و قرمز رنگ روی پوست که به شدت خارش دار هستند ، گاهی اوقات با تورم خطرناک ، ناشی از واکنش آلرژیک) در اطراف نیش زدگی همراه با تب یا تورم مفصل هستند.

۲٫آنافیلاکسی

اگرچه با نیش پشه این وضعیت نادری است ، اما آنافیلاکسی یک وضعیت تهدید کننده زندگی است (باعث مرگ میشود)که با کهیر ، تورم گلو ، ضعف یا خس خس سینه مشخص می شود.در بسیاری از موارد ، نیش پشه می تواند باعث ایجاد عفونت یا بیماری شود.اگر کودک شما علائم زیر را دارد ، باید به دنبال پزشک باشید.

 • علائم آنافیلاکسی
 • تب
 • سردرد
 • بدن درد
 • جوش
 • حالت تهوع
 • سوزش چشم
 • کوفتگی یا خستگی
 • عوامل خطرزای نیش پشه

بوی بدن ، گرما ، نور ، عرق ، دی اکسید کربن و اسید لاکتیک پشه های ماده را به خود جلب می کنند.عوامل کمی هستند که افراد را در معرض نیش پشه قرار می دهند. نرها (مردها) بیشتر از ماده ها (زن ها) مستعد هستند.

 • دمای گرم بدن
 • لباسهای رنگ تیره (مخصوصاً برای پشه هایی که در طول روز گاز می گیرند)
 • محصولات معطر از جمله صابون ها و شامپوها
 • بوی نفس
 • عرق کردن

۳٫گروه خونی

یک مطالعه نشان داد که افراد دارای گروه خونی O بیشتر از گروه خون A ، B و AB پشه های Aedes albopictus را جذب می کنند.

پشه ها به عنوان ناقل (حمل کننده های) بیماری های مختلفی عمل می کنند از جمله:

 • چیکونگونیا
 • مالاریا
 • دانگ
 • ویروس زیکا
 • ویروس نیل غربی
 • تب زرد
 • انسفالیت

علاوه بر این ، ممکن است به دلیل گزش پشه و سایر نیش حشرات عوارضی ایجاد شود. این موارد می توانند شامل موارد زیر باشد.

۴٫سندرم اسکریتر

برخی از کودکان ممکن است به دنبال نیش پشه به سندرم اسکریتر مبتلا شوند.این یک واکنش التهابی نادر به بزاق پشه است.علائم می توانند شامل یک منطقه بزرگی از تورم ، قرمزی ، گرما ، و خارش یا درد باشد.

۵٫امپتیگو (زرد زخم)

این یک عفونت پوستی باکتریایی مسری است که معمولاً کودکان بین دو تا پنج سال را درگیر می کند .علت آن خارندن(خراشیدن/خارش) پوست در محل نیش است. ممکن است این عمل منجر به زخم زرد ، چرک یا زخم شود.

۶٫سلولیت

این بیماری همچنین یک عفونت باکتریایی است که به پوست گسترش می یابد.علائم می توانند شامل قرمزی ، درد ، گرما ، تورم روی پوست همراه با تاول یا کوفتگی باشد .

۷٫لنفانژیت

این عفونت باکتریایی می تواند به کانال های لنفاوی گسترش یابد.شایع ترین علامت ، ایجاد خط قرمز روی پوست است که از بازو یا پا بالا می رود.در برخی موارد ، عفونت ممکن است به جریان خون منتقل شود و در موارد شدیدتر باعث سپسیس شود.

درمان سریع نیش پشه در کودکان

درمان نیش پشه در کودکان

معمولاً واکنش موضعی ناشی از گزش پشه ها طی ۱۰ روز خود به خود برطرف می شوند .علاوه بر این ، اگر علائم آنافیلاکسی ظاهر شد ، به دنبال درمان فوری پزشکی نیش پشه باشید. با این حال ، بیماری های منتقله از پشه ممکن است به مراقبت پزشکی نیاز داشته باشند. نکات زیر می تواند در تسکین علائم در کودک شما در صورت بروز واکنش به نیش پشه به شما کمک کند.

۱٫ درمان نیش پشه در کودکان با کیسه آب یخ:

بلند کردن ناحیه آسیب دیده و استفاده از کیسه های یخ می تواند به کاهش تورم و درد کمک کند.

درمان نیش پشه در کودکان با کیسه آب یخ

۲٫ درمان نیش پشه در کودکان با تمیز کردن تاول ها:

تمیز کردن تاول ها با آب و صابون بدون ترکاندن آنها به کاهش خارش و عفونت کمک می کند.

۳٫ درمان نیش پشه در کودکان با لوسیون بدون نسخه:

استفاده از لوسیون بدون نسخه در ناحیه آسیب دیده نیز می تواند به کاهش علائم کمک کند.

۴٫ درمان نیش پشه در کودکان با استروئیدهای موضعی یا آنتی هیستامین های خوراکی:

در مواردی که خارش ادامه دارد ، استروئیدهای موضعی ، کرم های ضد خارش و آنتی هیستامین های خوراکی توصیه می شود.نشان داده شده است که لوراتادین ، ​​یک آنتی هیستامین ، علائم واکنش پوستی را به ویژه در کودکان کاهش می دهد .استفاده از کرم هیدروکورتیزون در کودکان توصیه نمی شود. در کودکان باید از استفاده بیش از حد از داروهای بیهوشی یا آنتی هیستامین اجتناب شود زیرا ممکن است در مدت زمان طولانی عوارض جانبی ای را ایجاد کند.

۵٫ درمان نیش پشه در کودکان با اپی نفرین خودکاری:

در صورتی که کودک شما به آنافیلاکسی حشرات تشخیص داده شده باشد ، پزشکان می توانند اپی نفرین قابل تزریق (خودکار) را توصیه کنند. اپی نفرین با معکوس کردن علائم آنافیلاکسی کار می کند.به عنوان مثال ، فشار خون فرد در طی واکنش آنافیلاکتیک به شدت پایین می اید زیرا رگ های خونی شل و گشاد می شوند – اپی نفرین باعث انقباض رگ های خونی می شود که فشار خون را افزایش می دهد.

علائم گزش/نیش پشه در کودکان

درمان های خانگی نیش پشه در کودکان

برای تسکین و رهایی از خارش و تورم ممکن است درمان های خانگی زیر را نیز امتحان کنید. با این وجود ، اگر کودک علائم دیگری مانند تب ، تاول ، بثورات پوستی ، بدن درد یا حالت تهوع را نشان داد ، باید فوراً به دنبال مراقبت پزشکی باشید.

۱٫ درمان نیش پشه با بلغور جو دوسر:

ازبلغور جو دوسر به دلیل خاصیت ضد خارش و ضد التهاب استفاده می شود.برخی ترکیبات شیمیایی (آونانترامیدها) موجود در جو دو سر به عنوان ماده ضد تحریک عمل می کنند. بنابراین ، یک حمام آب جو دوسر یا خمیر بلغور جو دوسر ممکن است به تسکین علائم نیش پشه کمک کند.

درمان های خانگی نیش پشه با بلغور جو دوسر

۲٫ درمان نیش پشه با سرکه:

زدن یک قطره سرکه به نیش پشه می تواند به کاهش خارش کمک کند.سرکه با خاصیت ضدعفونی کنندگی طبیعی می تواند در برابر تحریک پوستی موثر باشد.استفاده از کیسه حمام آغشته به آب سرد و محلول سرکه نیز می تواند موجب تسکین بیشتر شود.جوش شیرین:محلول جوش شیرین (بی کربنات سدیم) و آب نیز می تواند علائم نیش پشه را تسکین دهد.

درمان های خانگی نیش پشه با سرکه

۳٫ درمان نیش پشه با آلوئه ورا:

ژل آلوئه ورا به عنوان یک ضد التهاب شناخته شده است. بنابراین ، استفاده از ژل به طور مستقیم در محل نیش پشه می تواند به تسکین علائم کمک کند.

درمان های خانگی نیش پشه با آلوئه ورا

۴٫ درمان نیش پشه با ریحان:

اوژنول ، یک ترکیب شیمیایی ،شناخته شده است که در ریحان در برابر خارش پوست موثر است. از برگ های ریحان که در آب جوشانده شده است یا به عنوان خمیر است ، می توان برای تسکین نیش پشه استفاده کرد.

درمان های خانگی نیش پشه با ریحان

۵٫ درمان نیش پشه با عسل:

با خواص ضد باکتری و ضد التهابی ، می توان از عسل در محل نیش پشه و خارش استفاده کرد.

درمان های خانگی نیش پشه با عسل

۶٫ درمان نیش پشه با آویشن:

آویشن به عنوان خاصیت ضد باکتری و ضد قارچ شناخته شده است. می توان از برگهای آن در برابر نیش پشه برای تسکین خارش و تحریک پوست استفاده کرد.

درمان های خانگی نیش پشه با آویشن

جلوگیری از نیش پشه در کودکان

پیشگیری بهتر از درمان است! برای در امان ماندن فرزند خود از نیش پشه ها می توانید این نکات را دنبال کنید.

۱٫ استفاده از سموم دفع آفات توصیه شده

برای لاروهای پشه ، از روشهای توصیه شده برای کنترل رشد آنها استفاده کنید. برای پشه های بالغ از حشره کش های توصیه شده استفاده کنید.

۲٫ استفاده از موانع برای پشه ها

درها ، پنجره ها و فضاهای باز خود را با مش پوشانده یا بسته نگه دارید. تخت های کودکان را با تورهای پشه ای بپوشانید.

۳٫ پرهیز از نیش پشه

از مواد دافع پشه تایید شده مانند DEET (دی اتیل تولوآمید) استفاده کنید.اطمینان حاصل کنید که هنگام استفاده این در اتاق کودک ، دستورالعمل ها و اقدامات احتیاطی را به دقت بخوانید زیرا این مواد دافع ممکن است باعث تحریک چشم ، خشکی پوست یا بثورات پوستی شوند.

چه موقع برای نیش پشه باید به یک دکتر مراجعه کنید

اگر فرزندتان علائم زیر را دارد ، سریعاً به دنبال کمک پزشکی باشید. قرمزی یا رگه قرمز همراه با تب در حال گسترش .به نظر رسیدن بیمارگونه فرزند شما. درد یا قرمزی، ۲۴ ساعت پس از نیش در حال گسترش باشد.درد و قرمزی ۴۸ ساعت پس از نیش افزایش یافته است. تب، ورم بزرگتر یا پر از چرک می شود و با پماد آنتی بیوتیک خوب نمیشود.خارش شدید که در طی ۲۴ ساعت پس از استفاده از کرم استروئید بهبود نیافته است. علائم آنافیلاکسی مانند

 • ضعف
 • سرگیجه
 • تورم گلو
 • و تب ظاهر

می شود.

نیش پشه نسبتاً بی ضرر است. با این حال ، در برخی موارد ممکن است باعث واکنش های آلرژیک شوند. محافظت از کودک بهترین نوع دفاع است. اگر کودک شما علائم نیش پشه را همراه با تب ، بی حالی ، افزایش درد ، پف یا قرمزی نشان داد ، حتماً به دنبال مشاوره پزشکی باشید. هر تجربه مفیدی که برای به اشتراک گذاشتن در مورد درمان نیش پشه در کودکان دارید ، در صورت تمایل آن را در نظرات زیر به اشتراک بگذارید.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *