۷ دلیل مهم آکنه و جوشهای پوستی در زنان/ تغییرات هورمونی و جوش صورت

یائسگی و تغییرات هورمونی باعث بروز جوش می شود
اصلی ترین عامل بروز آکنه، هورمون ها هستند. در دوره یائسگی میزان استروژن و پروژسترون کم می شود و این مسئله باعث افزایش عوامل التهاب زا شده و به این ترتیب سر و کله آکنه نیز پیدا می شود. علاوه بر این، مصرف قرص های ضدبارداری جدید نیز می تواند باعث بروز این مسئله شود. حتی استفاده از «آی یو دی»که در برخی خانم ها باعث بهبود وضعیت پوست می شود، در برخی دیگر باعث بروز جوش می شود. اگر متوجه شده اید که زیاد جوش می زنید و عوامل هورمونی آن را در خود می بینید بهتر است با پزشک تان مشورت کنید تا قرص هایتان را عوض و یا روش های دیگری را معرفی کند.
آکنه دلایل خودش را دارد، انتظار معجزه نداشته باشید
اگر به تازگی کرم یا هر نوع محصول آرایشی بهداشتی مخصوص پوست را خریده اید و امید داشته اید که یک شبه تمام جوش هایتان را محو کند، اما نتیجه نگرفته اید نگران نباشید. کاملا طبیعی است که در حین استفاده از داروها و غیره جوش ها همچنان در بیایند. زمانی که یک دوره درمانی جدید مراقبت از پوست را آغاز می کنید، بدانید که که ممکن است یک تا سه ماه طول بکشد تا نتایج اولیه خود را نشان دهد. برخی افراد به هوای اینکه دوره درمانی شان بی تاثیر یا تشدید کننده بوده است، بعد از یک هفته درمان را متوقف می کنند. اما باید صبور باشید و دلزده نشوید.
با وجود اینکه استفاده از داروهای درمانی می توانند بخشی از آکنه ها را برطرف کنند، اما باید بدانید که جوش ها عوامل متعددی دارند. لازم است که به میزان استرس و کیفیت خواب تان نیز دقت کنید. این دو عامل به طور ویژه ای روی افزایش میزان التهاب بدن نقش دارند و باعث بروز آکنه می شوند. بنابراین اگر جوش می زنید عوامل متعدد آن را در نظر بگیرید و صرفا به یک کرم یا محلول اتکا نکنید.
جوش می زنید، چون زیاد آرایش می کنید
افرادی که زیاد جوش می زنند، زیاد آرایش می کنند تا آنها را بپوشانند. این یک واکنش طبیعی و در عین حال دور باطل است. هر چه بیشتر آرایش کنید، پوستتان کمتر نفس می کشد و به اصطلاح خفه می شود. در واقع ترکیبات موجود در محصولات آرایشی منافذ پوست و غدد سباسه را مسدود می کند. به این ترتیب نیز زمینه عرض اندام باکتری ها و بروز جوش ها مهیا می شود. در نتیجه فرد بیشتر و بیشتر آرایش می کند تا جوش هایش را پنهان کند.
متخصصان پوست توصیه می کنند برای بهبود وضعیت پوست از آرایش غلیظ بپرهیزید. به عقیده این متخصصان در پیش گرفتن درمان های موضعی، مصرف دارو یا یا شیوه های درمانی جدید مانند میکرودرم ابریژن، لیزر و غیره برای اصلاح جای جوش ها بهتر از آرایش های غلیظ کارآمد خواهد بود. اگر مسئله آکنه تحت کنترل باشد، نیازی به این میزان آرایش نیز نخواهد بود.
مشکل از موهایتان ناشی می شود
اگر از انواع محصولات مربوط به مو مانند تافت ها، ژل ها یا موس استفاده می کنید و یا اینکه در شستن موهایتان تعلل می کنید، چربی پوست سر به سمت پیشانی سرازیر می شود. اگر متوجه شده اید که از محل رستنگاه موها جوش می زنید، می توانید مطمئن باشید که جوش هایتان به دلیل استفاده از محصولات آرایشی بهداشتی سنگین و روغن سر است. بهتر است از محصولات ملایم تر استفاده کنید و موهایتان را به طور مرتب و با دقت شستشو دهید. گاهی عوض کردن مدل مو نیز باعث جلوگیری از تماس موها با صورت شده و از بروز آکنه جلوگیری می کند.
بلوتوث
نسبت به بلوتوث آلرژی دارید
شاید باورتان نشود، اما بلوتوث نیز باعث بروز مشکلاتی در پوست می شود. اگر عادت دارید که از بلوتوث استفاده کنید ممکن است که جوش های قرمز کوچکی (که الزاما آکنه نیستند) در اطراف گونه و فک شما دیده شوند. حتی ممکن است یک پلاک پوستی در ناحیه ناف تان مشاهده کنید. این پلاک نیز ممکن است به دلیل حساسیت به سگک کمربند یا دکمه شلوار بروز کند.
عجیب تر اینکه نیکل فلزی است که اغلب با طلا قاطی شده است. در برخی افراد دور انگشت حلقه آنها یک پلاک قرمز رنگ شکل می گیرد. دلیل آن نیز حساسیت به جنس حلقه است. بنابراین اگر شما نیز دچار چنین جوش ها، پلاک ها و قرمزی هایی در سطح پوست هستید، حتما نسبت به جنس زیورآلات یا اکسسوارهای مورد استفاده تان حساس باشید.
روش مسواک زدن دندان ها نیز روی وضعیت جوش هایتان تاثیر دارد
ممکن است نسبت به محتویات خمیر دندان تان نیز حساسیت داشته باشید. در نتیجه ممکن دایره های قرمز رنگی دور دهان که شبیه به آکنه است مشاهده کنید. در این صورت توصیه می شود که در گام اول خمیردندان تان را عوض کنید. برخی از متخصصان توصیه می کنند قبل از مسواک زدن کمی وازلین به دور لب هایتان بمانید، چون اجازه نمی دهد ترکیبات خمیردندان با پوست تماس داشته باشد. کافیست که بعد از مسواک زدن، وازلین را از روی پوستتان پاک کنید.
آکنه ها در اثر مواد غذایی
می خواهید با مصرف مکمل، میزان پروتئین بدن تان را بالا ببرید؟ بنابراین به سراغ برخی محصولات غذایی سرشار از پروتئین مانند میلک شیک ها یا شکلات های پروتئین بار می روید؟ باید بدانید که این خوراکی ها حاوی میزان زیادی قند و کربوهیدرات ها نیز هستند و بدون اینکه متوجه باشید آنها را نیز وارد رژیم غذایی تان می کنند.
کربوهیدرات ها در حین گوارش به قند تبدیل می شوند و این مسئله باعث بروز التهاب و تولید کورتیزول می شود. حتما می دانید که کورتیزول نیز همان هورمون استرس است. این مسئله روی تعادل هورمونی شما تاثیر دارد. نتیجه این می شود که سر و کله آکنه ها پیدا می شوند. اگر به تازگی با این مسئله روبه رو شده اید، بهتر است به تغییراتی که در رژیم غذایی تان داده اید توجه کنید.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *