نکات کلیدی در مورد سلامت چشم

۶ ویتامین مفید و نکات کلیدی برای سلامت چشم ها

ویتامین های بسیار خوبی برای سلامت چشم در رژیم غذایی معمول تان و به صورت مکمل وجود دارند که همه می توانند تأثیر چشمگیری بر سلامت بینایی شما داشته باشند. ویتامین ها ریز مغذی های اساسی هستند که بدن ما تقریباً برای هر فرآیند و عملکرد متابولیکی به آنها نیاز دارد. زمانی که صحبت از سلامت بینایی می شود، کمبود ویتامین می تواند باعث کاهش قدرت دفاع چشم شود و عملکرد آنها را مختل کند ، بنابراین همیشه عاقلانه ترین کار این است که برای سلامتی چشم مقدار کافی از این ویتامین ها در  برنامه رژیم غذایی خود بگنجانید. به ویژه با افزایش سن ، و استرس اکسیداتیو و عینک زدن چشم های تان را آسیب پذیر تر می کنند ، آگاهی از ویتامین هایی که برای سلامت چشم تان مفید هستند و استفاده از آنها که به نفع شما است نکته مهمی می باشد.

مطالب پیشنهادی: چشمان صورتی در نوزادان: علل، علائم و درمان

سلامت چشم با خوراکی ها

بهترین ویتامین ها برای سلامت چشم

از ریز مغذی ها و ویتامین های مهم برای سلامت چشم می توان به ویتامین های CوE ، لوتئین و زاگزانتین اشاره کرد. مزایای ویتامین ها برای سلامتی چشم شامل جلوگیری از تخریب ماکولا و گلوکوم (آب سیاه) می باشد.

لوتئین برای سلامت چشم

لوتئین یک ترکیب ضد التهابی و یک کاروتنوئید طبیعی است که به مقدار زیاد در غذاهایی مانند سبزیجات نارنجی ، سبزیجات برگدار سبز ، آناناس و پرتقال یافت می شود. از آنجا که لوتئین به عنوان یک آنتی اکسیدان در چشم عمل می کند ، این ترکیب فعال زیستی می تواند به جلوگیری از تخریب ماکولا  کمک کند.

ویتانین C برای سلامت چشم

این ویتامین محافظت کننده سیستم ایمنی عمومی برای سلامت چشم بسیار مفید است ، زیرا می تواند التهاب چشم را کنترل کند و همچنین در تولید کلاژن عنصر مهمی است که برای ترمیم هرگونه آسیب به بافت چشم شما لازم است.

ویتامین A برای سلامت چشم

این ویتامین با سرعت بخشیدن به روند بهبود چشم در پی آسیب یا جراحی مرتبط بوده است.

ویتامین A برای سلامت چشم

روی(زینک) برای سلامت چشم

روی در بافت های چشم با غلظت زیادی وجود دارد. این ماده معدنی سهم مهمی در  تسکین التهاب و از بین بردن مواد زائد که می تواند باعث مشکلات بینایی شوند،دارد.

زی گزانتین برای سلامت چشم

زی گزانتین که اغلب همراه با لوتئین یافت می شود ، کاروتنوئید دیگری است که می تواند به طور مستقیم از ماکولای چشم محافظت کرده و از مشکل دژنراسیون ماکولا (تباهی لکه زرد) واسترس اکسیداتیو جلوگیری کند.

اسیدهای چرب امگا ۳ برای سلامت چشم

این چربی های ضد التهابی برای یکپارچگی بافت در سراسر بدن مفید هستند. آنها می توانند از آسیب دیدن چشم که معمولاً در بیماران دیابتی رخ می دهد ، جلوگیری کنند.

اسیدهای چرب امگا 3 برای سلامت چشم

مزایای ویتامین ها برای سلامت چشم

از مهمترین مزایای ویتامین ها برای سلامت چشم می توان به جلوگیری از دژنراسیون ماکولا و گلوکوم و کاهش سرعت پیشرفت آب مروارید اشاره کرد.

آب مروارید

داشتن ویتامین های مناسب چشم در برنامه رژیم غذایی به معنای کاهش خطر ایجاد آب مروارید با افزایش سن و بهبود بینایی است.

آسیب های رادیکال آزاد

لوتئین ، زی گزانتین ، ویتامین A و ویتامین E همگی از چشم در مقابل آسیب رادیکال های آزاد محافظت می کنند ، که یک عامل اصلی در بروز مشکلات بینایی است.

خستگی چشم

شما می خواهید عضلات چشم خود را قوی و متمرکز نگه دارید. مصرف ویتامین های مناسب می تواند به شما این اطمینان را بدهد که چشم های شما در تمام روز بدون خستگی باز می مانند.

تسریع سلامت چشم

گلوکوم (آب سیاه)

گلوکوم یک بیماری چشمی است که میلیون ها نفر در سراسر جهان به آن مبتلا هستند. با دریافت مقادیر مناسب ویتامین های  چشم می تواند سرعت پیشرفت این بیماری را  کند یا از بروز آن جلوگیری کند.

بافت های چشم

برخی از ویتامین های چشم می توانند رطوبت چشم را حفظ کنند. برخی دیگر از بافت ها در برابر آسیب محافظت می کنند ، همه اینها برای کمک به بینایی شما ترکیب می شوند.

حساسیت به نور

ویتامین ها یک خط دفاعی کلیدی در برابر افزایش حساسیت به نور و ناراحتی هایی هستند که اغلب به همین صورت اتفاق می افتند.

برای سلامت چشم چه کارهایی باید انجام دهیم

همانگونه که سیگار کشیدن بر سلامت قلب و عروق تاثیر می گذارد. تاثیر غیر مستقیمی بر روی سلامت چشم ها نیز دارد. دود سیگار و تنباکو خشکی چشم را حتی برای کسانی که تنها در معرض دود قرار می گیرند نیز وختیم تر می کند. پس اگر تا الان سیگار می کشیدید برای سلامتی خود و اطرافیانتان آن را ترک کنید.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *