6 راه برای خلاص شدن از شر "بوی بد واژن"

۶ درمان خانگی رفع بوی بد واژن، ساده ولی مؤثر

واژن بوی منحصر به فردی دارد. برخی از خانم ها ممکن است نسبت به بوی واژن خود احساس هوشیاری کنند، اما طبیعی است که واژن سالم بوی کمی داشته باشد. با این وجود، در صورت عفونت یا سایر بیماری ها، این بو می تواند تغییر کند. تغذیه، وضعیت سلامتی و سایر عوامل می توانند بر روی رایحه طبیعی واژن تاثیر بگذارند. بسیاری از محصولات جهت بهبود بوی واژن ارائه می شوند، اما این مساله نه از نظر پزشکی لازم است و نه ایمن. در حقیقت، انجام این کار می تواند باعث بروز عفونت هایی شود که می توانند باعث بروز بوی نامطبوع شده یا بوی نامطبوع را تشدید کنند. در این مقاله، راهکارهایی را برای کاهش بی خطر بوی واژن ارائه کرده و هر گونه نگرانی در مورد بیمای زمینه ای را برطرف می کنیم.

انواع بوی واژن

انواع بوی واژن

احساسات منفی در مورد بوی واژن می تواند منجر به مشکلاتی در عزت نفس و تصور خود از بدن شود. با این وجود، طبیعی است که واژن بوی خفیف و مشک وار داشته باشد. این بو با تغییرهای هورمونی در دوران بارداری، یائسگی و چرخه قاعدگی تغییر می کند. این بوی جزئی دلیلی برای نگرانی محسوب نمی شود. با این وجود، زنان با بوی واژن متفاوت ممکن است تمایل داشته باشند تا با پزشک در این خصوص صحبت کنند. بخش های زیر این بوها را با جزئیات بیشتری پوشش می دهد.

بوی ماهی از واژن

هنگامی که برخی از عوامل بر شیمی پیچیده واژن تاثیر می گذارند، باکتری های مضر می توانند خارج از کنترل رشد کرده و بوی ماهی ایجاد کنند. واژینوز باکتریایی می تواند این اثر را داشته باشد. این شایع ترین عفونت واژن در بین زنان ۱۵ تا ۴۴ سال است. برخی از زنان مبتلا به واژینوز باکتریایی ممکن است علائم دیگر مانند خارش یا سوزش را تجربه کنند. این مساله ممکن است مشابه با عفونت مخمر باشد. با این وجود، برای بسیاری از اشخاص، بوی ماهی تنها علامت آن است. آنتی بیوتیک های تجویزی می توانند به درمان عفونت کمک کنند، و با استفاده از برخی از عادات سالم می توان خطر ابتلا مجدد به آنها را کاهش داد. این موارد به شرح زیر است:

 • از دوش واژینال اجتناب کنید: این مساله می تواند بر تعادل PH ظریف واژن تاثیرگذار باشد.
 • عدم استفاده از محصولات معطر یا با رایحه در داخل یا اطراف واژن: عطرها و سایر محصولات مانند تامپونهای معطر می توانند شیمیایی واژن را تغییر داده و واژینوز باکتریایی ایجاد کنند.
 • محدود کردن تعداد شرکای جنسی و داشتن رابطه جنسی ایمن: اگرچه واژینوز باکتریایی یک عفونت مقاربتی نیست (STI)، اما داشتن چند شریک جنسی می تواند بر تعادل باکتری های موجود در واژن تاثیرگذار باشد، و به طور بالقوه باعث واژینوز باکتریایی می شود.

واژن با بوی شیرین یا مانند آبجو

رشد زیاد مخمر در واژن می تواند بوی شیرین و مشابه با عسل یا کلوچه ایجاد کند. واژن ممکن است بویی مانند آبجو، آرد یا نان داشته باشد. همچنین گاهی اوقات می تواند بوی ترشی دهد. سوزش شدید، خارش یا احساس خشکی معمولاً همراه با عفونت های مخمر است. این علائم به مرور زمان وخیم تر می شوند. برخی از خانمها نیز ممکن است متوجه ترشحی شوند که شبیه پنیر کاتیج است. این اختلالات با استفاده از داروهای فاقد نسخه قابل درمان است. با این وجود، زنانی که قبلا به عفونت مخمر مبتلا نشده اند، برای رد سایر بیماری ها باید به پزشک مراجعه کنند. بسیاری از اقداماتی که می تواند از واژینوز باکتریایی جلوگیری کند، مانند اجتناب از مصرف محصولات معطر و دوش واژینال نگرفتن، می تواند در جلوگیری از رشد مخمر نیز موثر باشد. استراتژی های دیگر به شرح زیر است:

 • فقط در صورت لزوم، آنتی بیوتیک مصرف کنید: برای برخی از خانم ها، آنتی بیوتیک ها می توانند باکتریهای واژن مفید را از بین ببرند و باعث رشد مخمر واژن می شوند.
 • عدم برقراری رابط جنسی دهانی در افرادی که در دهان خود برفک (برفک دهانی) دارند: افراد می توانند از طریق تماس جنسی واژن به دهان به برفک دهانی دچار شوند.
 • نگه داشتن نسبتا خشک واژن: از آنجایی که مخمر در محیط های مرطوب با سرعت بیشتری رشد می کند، لازم است که بعد از تمیز کردن واژن از مرطوب نگه داشتن آن اجتناب کنید. بعد از وان حمام یا دوش گرفتن از حوله استفاده کنید و از استفاده از لباس شنا یا لباس زیر مرطوب اجتناب کنید.

بوهای دیگر

تغییرات هورمونی که در دوران یائسگی اتفاق می افتند، می توانند رایحه واژن را تغییر داده و واژن را دچار خشکی کنند. برخی از بیماری های مقاربتی خصوصا تریکومونیازیس نیز می توانند بوی واژن را تغییر دهند. زنان باید درباره هرگونه تغییر محسوس در بوی واژن با پزشک مشورت کنند؛ به خصوص اگر بوی آن قوی یا ناخوشایند باشد. با این وجود، آنها نباید از عطر برای برطرف کردن بو استفاده کنند.

نکاتی برای جلوگیری از بوی بد واژن

نکاتی برای جلوگیری از بوی بد واژن

۱٫ اقدامات بهداشتی مناسب را اتخاذ کنید

اتخاذ روشهای بهداشتی و ایمنی واژن می تواند به کاهش بوی واژن کمک کند. برخی از نکات عبارتند از:

 • پاک کردن واژن از جلو به عقب، زیرا از ورود مواد مدفوع به واژن جلوگیری می کند.
 • بلافاصله بعد از برقراری رابطه جنسی، ادرار کنید.
 • استفاده از صابون ملایم و بدون عطر تنها مخصوص فرج (بخش برونی آلت تناسلی زن).
 • روزانه یا وقتی لباس زیرتان عرق کرده یا خیس است، لباس خود را عوض کنید.
 • شستن لباس زیر با محصولات غیر معطر.
 • بعد از تعریق دوش گرفتن، زیرا عرق به دام افتاده می تواند بوی واژن را بیشتر کند.
 • اگر بوی ناخوشایندی وجود دارد، فرج (بخش برونی آلت تناسلی زن) را با آب بشوئید.
 • بین دوش گرفتن ها از یک لیف برای پاک کردن آرام این ناحیه استفاده کنید.

وارد کردن صابون در داخل واژن می تواند بر ph واژن تاثیرگذار باشد، که به طور بالقوه منجر به عفونت ها و بوی نامطبوع میشود.

۲٫ از محصولات قاعدگی داخلی استفاده کنید

برخی از خانمها ممکن است در دوران قاعدگی متوجه بوی واژن قوی تری شوند. تغییرات هورمونی می تواند بویی شبیه به آهن یا آمونیاک ایجاد کند. برای از محصولات دوران قاعدگی می توانند این بو را به دام انداخته و این اثر را کاهش دهد. برای کاهش بوی واژن به دلیل قاعدگی، از محصولاتی که در داخل واژن قرار می گیرد، استفاده کنید. رطوبت پد ماکسی و نوار بهداشتی های پارچه ای قابل استفاده مجدد می توانند در این بو نقش داشته باشد. نشستن بر روی یک پد مرطوب نیز می تواند عفونت را افزایش دهد. همچنین مهم است که نوار بهداشتی ها را به طور مکرر تعویض کنید.

۳٫ بعد از رابطه جنسی از واژن مراقبت کنید

برخی از افراد بلافاصله بعد از رابطه جنسی، متوجه بوی ماهی از واژن می شوند که نشانه ای از واژینوز باکتریایی است. برخی دیگر ممکن است متوجه بوی کمتری شوند. گاهی اوقات، مایعات منی با مایعات واژن تداخل داشته و باعث ایجاد بوی واژن می شود. برخی از روان کننده ها می توانند بر ph واژن تاثیرگذار باشد، که می تواند بر بو نیز اثر بگذارد. ممکن است افراد بخواهند بعد از رابطه جنسی واژنی، اقدامات زیر را انجام دهند تا هرگونه بو را کاهش دهند:

 • برای جلوگیری از تماس بین مایع منی و واژن از کاندوم استفاده کنید.
 • فرج (بخش برونی آلت تناسلی زن) را با آب بشوئید. پزشکان استفاده از دوش واژینال را توصیه نمی کنند.
 • از استفاده از روان کننده های معطر یا با بو خودداری کنید.

برای جلوگیری از بوی بد واژن، پروبیوتیک مصرف کنید

۴٫ پروبیوتیک مصرف کنید

پروبیوتیک ها باکتری های سالمی اند که سرتاسر بدن از جمله واژن را تقویت می کنند. پروبیوتیک ها همچنین ممکن است به جلوگیری از برخی از عفونت های واژن، به ویژه عفونت های مخمر کمک کنند. آنها می توانند خطر بوي واژن را کاهش دهند، زیرا به بازگرداندن pH طبیعی واژن کمک می کند.

۵٫ از پوشیدن لباس های تنگ اجتناب کنید

لباس می تواند مایعات و مواد اطراف واژن را به دام بیاندازد، که شامل موارد زیر است:

 • عرق
 • بافت مرده پوست
 • ترشح
 • مایع منی از مقاربت پیشین

لباس های بسیار تنگ از جمله برخی از گن ها، اغلب مسئول به دام انداختن این مایعات هستند. ماده مدفوع که به واژن برسد، می تواند باعث بروز عفونت و بو شود، بنابراین مهم است که لباس هایی که باعث بروز این مسائل می شوند را به تن نکنید. این موارد شامل لباس زیرهای تنگ می شود. پارچه های پنبه ای قابل نفس کشیدن برای افرادی که نگران بوی بد واژن هستند، بهترین انتخاب است، زیرا با احتمال کمتری رطوبت را نزدیک به واژن نگه می دارد. این مساله باعث می شود که تجمع باکتری ها و دیگر منابع تولید بو دشوارتر شده و به سختی بوی تندی ایجاد شود.

۶٫ مصرف قند را کاهش داده و به بدن آبرسانی کنید

مصرف غذاهای قندی می تواند باعث رشد بیش از حد مخمر شود که می تواند بوی مهبل را تقویت کند. هیچ تحقیقی از مصرف از هر گونه ماده غذایی برای تغییر در بوی واژن، حمایت نمی کند. با این حال، برخی از شواهد بر اساس حرف های مردم حاکی از آن است که مصرف غذاهای دارای بوهایی مانند هندوانه، سیب و کرفس ممکن است به شما کمک کند. زنان باید میزان زیادی آب بنوشند. آب رسانی مناسب به بدن از رشد باکتری ها جلوگیری می کند. همچنین می تواند از بوی بد عرق نیز جلوگیری کند و در نتیجه واژن بوی کمتری دارد.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *