۵ نکته طلایی در تربیت کودکان

۱_احساسات را به کودکانمان بیاموزیم

با تبدیل مدرسه به یک محیط امن برای بازگو کردن احساسات به کودکان فرصت دهید تا طیف احساسات انسانی مانند پیروزی ، نا امیدی ، شکست ، ترس ، عشق و ..را بشناسند. آنها را تشویق کنید تا با در نظر گرفتن قدم بعدی اطرافیانشان در هر شرایطی، پی به احساسات آنها ببرند. وقتی کودک یا دانش آموز شما در شرایط سخت و ناراحت کننده ای قرار گرفت ، با پرسیدن این سوال که " خوبی؟" ، "مطمئنی که خوبی؟" به او نشان دهید که اهمیت به عواطف دیگران چقدر مهم است . به آنها احساس امنیت بدهید.

۲_ به آنها بیاموزید که بدون خشونت ،گفتگو کنند

بحث کردن و گفتگو در کمال آرامش را به آنها بیاموزید.سعی کنید در هر شرایطی دانش آموزان را کنار هم جمع کنید و با طرح سوالاتی آنها را درگیر بحث کنید.به آنها اجازه دهید که صحبت کردن با یکدیگر را بیاموزند.

۳_بخشش و گذشت شرط اول زندگی

با برگزار کردن جلسات آشتی کنان به آنها گذشت را بیاموزید و با این کار به آن دسته از کودکانی که از بی احترامی دوستانشان رنجیده شده اند فرصت بدهید تا در مورد احساساتشان حرف بزنند و به آن گروه از کودکانی که دیگران را آزرده اند، فرصت معذرت خواهی بدهید. این وظیفه ی ماست که راه حل مشکلات احساسی را به آنها بیاموزیم.

۴_ توجیه کردن راهش نیست.

اغلب اوقات همه ی ما از توجیه کردن تنها برای متقاعد کردن خودمان و خوب جلوه دادن کار بدی که انجام داده ایم، استفاده می کنیم. وقتی کودکانمان با هم درگیر می شوند اگر از آنها بپرسیم " این چه کار اشتباهی بود که کردی؟" مطمئن باشید که جوابشان این خواهد بود:"اون شروع کرد." برای بسیاری از کودکان توجیه کردن ، راهی برای پوشاندن کارهای اشتباه وپرخاشگری هایی است که انجام داده اند.

به آنها بیاموزید که زورگویی و پرخاش درست نیست و توجیه کردن هیچ چیزی را عوض نمی کند. به این طریق کودکانمان یاد میگیرند که مسئولیت کارهایی که انجام داده اند، را بدون هیچ توجیهی به گردن بگیرند و شما هم با این کار فردی فکور و با مسئولیت برای جامعه بار می آورید.

۵_کار گروهی را به آنها بیاموزید.

همه مان به عنوان فردی از اجتماع ، باید راه و رسم همکاری با دیگران را بیاموزیم.کار گروهی به کودکانمان می آموزد که با شخصیت های افراد و سبک های متفاوت ارتباط بین آدمها آشنا شوند. هم چنین قبول نظرات دیگران و احترام متقابل در اجتماع  را به آنها می آموزد.

آموزش مهارتهای هوش احساسی، مدرسه را برای کودکان تبدیل به محیطی امن جهت ابراز احساسات ، آموزش ارتباط موفق و سازگاری بیشتر می کند و شخصیت آنها را برای آینده ای بهتر آماده می سازد.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *