5 ادویه خطرناک و 5 ادویه مفید در دوران بارداری؛ باید ها و نباید های مصرف ادویه ها در حاملگی

۵ ادویه خطرناک و ۵ ادویه مفید در دوران بارداری؛ باید ها و نباید های مصرف ادویه ها در حاملگی

آیا شما اعتقاد دارید که ادویه جات و غذاهای پر ادویه می توانند در بارداری شما مشکل ایجاد کنند؟ آیا شما فقط به این دلیل که مطمئن نیستید که در دوران بارداری چه ادویه هایی را باید مصرف کنید و از خوردن چه ادویه هایی باید اجتناب کنید به همه غذاها (غداهای بیرونی) نه میگویید؟ برای پاسخ به تمام سؤالات شما، ما یک لیست جامع از ادویه هایی که در دوران بارداری باید خورد و ادویه هایی که نباید خورد تهیه کرده ایم. فقط کافی است مقاله را بخوانید تا کاملا متوجه شوید.

ادویه چیست؟

ادویه ها از جایگاه ویژه ای در آشپزی ما برخوردار هستند، زیرا زمانی که سبزیجات پخته شده را یک بار با انواع ادویه ها طبخ میکنیم، باعث ایجاد طعمی فوق العاده و بویی عالی میشوند. ویکی پدیا ادویه را به عنوان یک هسته خشک، ریشه، پوست (درخت) ، مواد گیاهی یا میوه ای معرفی میکند که عطر و طعم و مزه را به دستور غذایی شما اضافه می کند. می توانید از ادویه ها، نه فقط برای طعم دهندگی، بلکه به عنوان ماده/عوامل رنگ دهنده و مواد نگهدارنده یک ماده غذایی نیز استفاده کنید. ادویه ها با گیاهان متفاوت است، زیرا گیاه دارای برگ سبز متصل به آن است. از ادویه بیشتر برای تزئین یا طعم دهنده استفاده می شود.

پنج ادویه برتری که میتوانید در دوران بارداری آنها را مصرف کنید

۱٫ زرد چوبه

زرد چوبه، ادویه برتری که میتوانید در دوران بارداری آن را مصرف کنید

ادویه ها در دوران بارداری می توانند بسیار مفید باشند. همه ما از ارزش غذایی مغذی زردچوبه به عنوان یک داروی تسکین دهنده/ماده ضد درد آگاه هستیم و همچنین از طرفی زردچوبه می تواند برای پوست شما فوق العاده عمل کند. در عین حال، زرد چوبه حاوی ماده ای به نام کورکومین است که یک ماده سم زدای طبیعی است و از کبد در برابر صدمات ناشی از الکل، مواد شیمیایی و برخی داروها محافظت می کند. همچنین به کاهش استرس اکسیداتیو (در اصل عدم تعادل بین تولید رادیکالهای آزاد و توانایی بدن در مقابله یا سم زدایی اثرات مضر آنها از طریق خنثی سازی توسط آنتی اکسیدان ها است) کمک می کند. حد ایمن مصرف حداکثر ۸ گرم در روز است.

۲٫ زنجبیل

زنجبیل، ادویه برتری که میتوانید در دوران بارداری آن را مصرف کنید

زنجبیل یک درمان خانگی مؤثر برای درمان بیماری صبحگاهی، تهوع و استفراغ در دوران بارداری است. زنانی که از بیماری صبحگاهی رنج می برند، میتوانند دوز ۱ گرم زنجبیل را روزانه به مدت چهار روز متوالی مصرف کنند تا بتوانند تسکین فوری دریافت کنند. مطالعات انجام شده در گذشته نشان داده اند که این امر به درمان زنان مبتلا به بیماری صبحگاهی کمک می کند.

۳٫ فلفل سیاه

فلفل سیاه، ادویه برتری که میتوانید در دوران بارداری آن را مصرف کنید

فلفل سیاه منبع غنی کرومیوم (فلزی سخت و خاکستری رنگ) است که برای یک زن باردار لازم است. پایین بودن سطح کرومیوم می تواند سطح قند خون و کلسترول خون را افزایش دهد و این می تواند منجر به دیابت یا بیماری های قلبی شود. یک مطالعه نشان داده است زنانی که به دلیل بارداری به دیابت مبتلا می شوند، در صورت داشتن رژیم غذایی منظم کرومیوم می توانند در کاهش آن کمک کنند. مطالعات برای نتایج دقیق تر در حال انجام است. میزان توصیه شده روزانه ۳۰ میکروگرم است.

۴٫ هل

هل، ادویه برتری که میتوانید در دوران بارداری آن را مصرف کنید

در دوران بارداری می توانید از عطرهای هل یا چای استفاده کنید، زیرا می توانند به رفع تهوع کمک کنند و بسیار بی خطر هستند.

۵٫ پیازچه (پیاز کوهی)

پیازچه (پیاز کوهی)، ادویه برتری که میتوانید در دوران بارداری آن را مصرف کنید

پیازچه تازه منبع غنی و طبیعی فولات (ویتامینB9) است. همانطور که می دانیم یک زن باردار برای رشد مغز جنین، تقسیم سلولی و سنتز DNA به اسید فولیک احتیاج دارد. مقدار کافی فولات در رژیم غذایی شما می تواند از نقص لوله عصبی کودک جلوگیری کند.

پنج ادویه برتری که باید از خوردن آنها در دوران بارداری اجتناب کنید

۱٫ شنبلیله

شنبلیله، ادویه برتری که باید از خوردن آن در دوران بارداری اجتناب کنید

دانه‌های شنبلیله اثر تحریکی روی رحم دارند و بنابراین برای خانمهای باردار توصیه نمی شود. همچنین، مصرف دانه/تخم از طریق دهان می تواند باعث نفخ، مشکل گاز و اسهال شود. دوز بالای تخم شنبلیله می تواند باعث عقب ماندگی رشد در کودکان شود.

۲٫ آنقوزه (آنغوزه)

آنقوزه (آنغوزه)، ادویه برتری که باید از خوردن آن در دوران بارداری اجتناب کنید

یک ادویه روزانه که در هر خانواده استفاده می شود، باید از آن در دوران بارداری اجتناب شود، زیرا ممکن است منجر به سقط جنین شود. این ماده به عنوان یک داروی ضد بارداری عمل می کند و می تواند باعث از دست رفتن خون شود.

۳٫ سیر

سیر، ادویه برتری که باید از خوردن آن در دوران بارداری اجتناب کنید

سیر حاوی مقداری ماده قوی و بالقوه سمی است که برای یک خانم باردار توصیه نمی شود. همچنین، اگر مقدار زیادی از آن مصرف شود، می تواند باعث سوزش معده و خونریزی نیز شود.

۴٫ سنبل ختایی (سرده)

سنبل ختایی (سرده)، ادویه برتری که باید از خوردن آن در دوران بارداری اجتناب کنید

این ادویه حاوی ماده ای است که می تواند باعث رقیق شدن خون شود (کسانی که دارای پلاکت های بسیار کمی هستند) و از این رو در بارداری توصیه نمی شود.

۵٫ نعناع

نعناع، ادویه برتری که باید از خوردن آن در دوران بارداری اجتناب کنید

چای نعناع رحم را شل/سست می کند و این می تواند باعث سقط جنین شود. همچنین، استفاده از روغن نعناع در دوران بارداری می تواند باعث قاعدگی شود از این رو قبل از استفاده از نعناع به هر شکلی باید احتیاط کنید.

اشتراک‌گذاری
پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *