تفاوت شیر خشک شماره 1 و 2

تفاوت شیر خشک شماره ۱ و ۲ | همه آن چیزی که در مورد شیرخشک لازم است بدانید

من در این متن قصد داریم به سوالات متداول شما در رابطه با انواع شیر خشک پاسخ بدهیم. سوالاتی که برای برخی از شما ممکن است بدیهی به نظر برسند، اما برای برخی دیگر که به تازگی دارای فرزند شده اند و تجربه کافی در این زمینه ندارند، دغدغه محسوب شود. سوالاتی از قبیل تفاوت شیر خشک شماره ۱ و ۲،  یک قوطی شیر خشک برای چند روز کافی است؟، عوارض خوردن شیر خشک مانده چیست؟ و …. . با ما همراه باشید.

۱٫ تفاوت شیر خشک شماره ۱ و ۲

این شماره گذاری های بر روی قوطی های شیرخشک، آنها را متناسب با سن کودک دسته بندی می کند.

 • شیرخشک شماره ۱ برای بدو تولد تا ۶ ماهگی
 • شیرخشک شماره ۲  برای از۶ماهگی تا یک سال
 •  شیرخشک شماره ۳  متناسب برای سنین از یک سال به بعد است.
همچنین، احتمال دارد بر روی قوطی های شیرخشک به عبارتی مثل Infant formula برای شیرهای قابل استفاده از بدو تولد و follow-upformula برای شیرهای بزرگسال چاپ شده باشد.

۲٫ یک قوطی شیر خشک برای چند روز کافی است؟

برای چهار تا شش ماه اول که کودک هیچ غذای جامدی نمی‌خورد، به ازای هر یک کیلوگرم وزن کودک، به او ۱۶۰ سی‌سی شیر خشک در هر ۲۴ ساعت بدهید.

این اعداد میزان مصرف قطعی شیرخشک برای کودک شما نیست و فقط برای یک محاسبه سرانگشتی عنوان شده است. و ممکن است در برخی از روزها نوزاد شما بیشتر و یا گاهی کمتر شیرخشک بخورد.

۳٫ آيا براي مصرف شير خشک نيازي به آب جوش است؟

اگر چنين است، براي چه مدت؟

اگر کودک شما، کمتر از يک سال دارد، پيشنهاد مي شود که براي مخلوط کردن شير خشک، از آب جوش استفاده کنيد.

۴٫ براي مخلوط کردن شير خشک از چه نوع آبي استفاده کنم؟

تنها از آب سرد شير استفاده کنيد. هر صبح بگذاريد آب به مدت دو دقيقه بجوشد تا آلاينده هاي موجود در آن (مثلاً مس يا سرب) از بين برود.
اما آب غير کربناتي مانند آب سرچشمه طبيعي که از زير زمين بيرون مي آيد، بايستي به لحاظ باکتريايي بي خطر باشد. و بتوان آن را در زماني که داراي کمترين ميزان نمک و نيترات است، مورد استفاده قرار داد.آبي که امکان دارد به صورت طبيعي داراي سطوح بالاي نيترات، آرسنيک، فلوريد و ديگر فلزهاي سنگين يا داراي سطوح بالاي باکتري باشد را استفاده نکنيد.از آب معدني (که داراي مقدار بالايي سديم و مواد معدني است)، آب گازدار و آب کربناتي استفاده نکنيد.
چرا شیر خشک ببلاک کف میکنه

۵٫ مدت زمان نگهداری شير خشک دريخچال، در دماي اتاق و فریز شده

•منجمد کردن پيشنهاد نمي شود. انجماد شير خشک مي تواند به تغيير ويژگي مانند تجزيه چربي منتهي گردد. انجماد تاريخ انقضاي شير خشک را تمديد نخواهد کرد.
•پس از آماده کردن شير خشک شما مي توانيد آن را در دماي ۴-۲ درجه سانتيگراد ولي نه بيشتر از ۲۴ ساعت ذخيره کنيد.
•شير آماده شده نبايستي بيش از دو ساعت در دماي اتاق بماند. اگر شيشه را گرم کرديد، پس از يک ساعت آن را دور بريزيد.
•پس از تغذيه با شيشه ، باقيمانده آن را بايستي دور ريخت و نمي توان براي تغذيه بعدي ذخيره کرد و در يخچال نگه داشت. کوتاهي در پيروي از اين دستورالعملها مي تواند آسيب شديدي به کودک شما برساند.
۶٫ بهترين راه براي گرم کردن شير خشک چيست؟
•اگر شما شير خشک را گرم مي کنيد، پيش از دادن آن به کودک، براي اطمينان دماي آن را آزمايش کنيد.
•براي گرم کردن شير خشک از مايکرو ويو استفاده نکنيد، امکان دارد به سوختگيهاي شديدي منتهي گردد.
شايد غذاهاي کودک در دماي اتاق مصرف شود يا گرم شود. کودک شما شايد داراي اولويت باشد. اگر شما شير خشک ببلاک را گرم مي کنيد، ما پيشنهاد مي کنيم شيشه را در يک ظرف آب گرم قرار داده يا زير آب شير گرم بگيريد.
۷٫ آيا مي توان شيشه کودک را بيش از يک بار در حين تغذيه گرم کرد؟

دوباره گرم کردن پيشنهاد نمي شود. باقيمانده شير خشک را براي پرهيز از خطر آلودگي پس از يک ساعت دور بريزيد. امکان دارد دوباره گرم کردن بر ترکيب غذايي شير خشک تاثير بگذارد.

۸٫ چه مدتي مي توان کودک را با شير خشک تغذيه کرد؟
طيف شير خشک ببلاک و آپتاميل براي ۶ ماه اول ،ببلاک ۱و آپتاميل۱، ۱۲-۶ ماهه ببلاک و آپتاميل ۲ و ۲-۱ ساله ، ببلاک و آپتاميل ۳، است. تنها در زمانيکه کودک از شير مادر محروم مي باشد و تغذيه از شير مادر امکان پذير نيست، اين کار مي تواند منبع غذايي انحصاري را براي ۶ ماهه ها فراهم کند.
بيشتر کودکان برخي غذاهاي جامد را در حدود ۶ ماهگي آغاز مي کنند و شير خشک منبع مهم مواد غذايي را فراهم می کند. ما ببلاک و آپتاميل را به عنوان جايگزيني براي شير گاو درست مي کنيم، ببلاک وآپتاميل آهن و مواد غذايي ديگري را که شير گاو فاقد آنهاست، فراهم مي نمايد.
۹٫ اگر پيمانه خود را از دست بدهم، چه بايد بکنم؟

براي اطمينان از اينکه کودک شما سطوح مطلوبي از کالري و مواد غذايي را دريافت مي کند، اندازه گيري دقيق با پيمانه موجود در قوطي صورت مي گيرد. بنابراين اگر پيمانه گم شود، بهترين کار خريد يک قوطي از همان نوع و مارک پودر و استفاده از پيمانه قوطي جديد مي باشد.

۱۰٫ چه مقدار از شير خشک را بايستي براي تغذيه کودک استفاده کرد؟

مقدار غذايي که کودک شما نياز دارد و هر چند وقت يک بار به آن نياز دارد، در واقع به سن، مرحله رشد و وزن او بستگي دارد. اينها چند راهنمايي کلي مي باشند.

۱۱٫ استفاده از شیرخشک بعد از تاریخ انقضا
استفاده از هر محصول تاريخ گذاشته پيشنهاد نمي گردد. اين پيشنهاد بر اساس دو نگراني است که محتواي مواد غذايي شير خشک و کيفيت فيزيکي آن مي باشند.
محتواي مواد غذايي عنوان شده روي برچسب را نمي توان پس از گذشت انقضاي آن تضمين کرد. شير خشک اغلب منبع انحصاري مواد غذايي براي بسياري کودکان مي باشد و بي نهايت اهميت دارد که همه نيازهاي غذايي اين جمعيت به سرعت در حال رشد برآورده شود.
زماني که تاريخ انقضاي اين محصول گذشته است، کيفيت فيزيکي اين محصول مي تواند به صورت قابل توجهي کاهش يابد. در مورد شير خشکهاي مايع، امکان تجزيه بخش چربي وجود دارد که ممکن است به پولکهاي سفيد شناور روي غذا منتهي گردد. در مورد پودر، ممکن است قابليت مخلوط شدن غذا کاهش يابد و شايد پس از گذشت تاريخ انقضاي آن بوي بدي از آن بلند شود.
یک قوطی شیر خشک برای چند روز
۱۲٫ تفاوت بين شير خشک مايع و پودر چيست؟
شير خشکها به چندين شکل متفاوت پودر، مايع غليظ و مايع آماده براي تغذيه، موجود مي باشند. شکلهاي متفاوت داراي دستورالعملهاي آماده سازي متفاوت هستند که در يک برچسب مي آيند. همه شکلهايي که شما به کودک مي دهيد، رژيم متعادلي از مواد غذايي که کودک نياز دارد، مي باشد.
در ايران تنها شکل پودري موجود مي باشد. اما در اينجا توضيح هر يک را خواهيد يافت:
شير خشک آماده براي تغذيه شکلي از شير خشک که راحت بوده و نيازي به افزودن آب ندارد.
شير خشک مايع غليظ که با مقدار برابر آب ترکيب مي شود.
شير خشک پودري مقرون به صرفه ترين شکل که پيمانه هاي پودر با آب ترکيب مي شوند.
بهداشت، آماده سازي، رقيق سازي، استفاده و ذخيره سازي مناسب در زمان تهيه شير خشک، حايز اهميت مي باشد. از پزشک نوزاد بپرسيد که کدام نوع شير خشک براي کودک شما مناسب است.
۱۳٫ آيا کودک تحمل شير خشکي که به او داده مي شود را ندارد؟

همه کودکان گريه مي کنند، پريشان مي شوند يا معده آنها پر گاز مي شود يا گهگاه اسهال مي گيرند. اينها تمام مشکلات تغذيه رايج هستند. با اين وجود، مي توانند همچنان شما و کودکتان را بيچاره کنند. اگر کودک شما داراي يکي از اين نشانه ها يا بيشتر مي باشد، بهترين کار تماس با پزشک خودتان است. او قادر خواهد بود راههايي را براي کمک به کودک شما ارايه نمايد.

۱۴٫ چگونه مي توان به کودک نفخ دار خود کمک کرد؟
اينها راههاي ديگري هستند که مادران براي تسکين کودکان خود يافته اند. با اميدواري، يک يا دو تا از آنها به احساس بهتر کودک شما کمک خواهد کرد.
•او را به صورت بي خطر در يک پتو يا رو انداز قنداق کنيد. سپس او را محکم بگيريد و او را به آرامي تکان دهيد.
•با او راه برويد.
•او را در صندلي ماشين بنشانيد و راه ببريد.
•نگذاريد او براي مدت زيادي گرسنه بماند. يک سي دي آرامش بخش بگذاريد. شايد موسيقي به انحراف توجه او کمک کند.
•از ماما يا ناظر سلامت خود بخواهيد تکنيکهاي متفاوت گرفتن باد را نشان دهد.گاهي کودک شما در اثر يک حساسيت به يک پروتئين در شير دچار نفخ شده است. اگر اين مورد است، شايد پزشک کودک شما يک شير خشک ضد حساسيت پيشنهاد کند. اين ضد حساسيت است و به لحاظ باليني در خصوص کاهش علايم گاز معده به دليل حساسيت به پروتئين شير گاو به اثبات رسيده است.
۱۵٫ چه کار کنيم تا کودک خود را وادار به باد گلو زدن کنيم؟
شما مي توانيد او را در طي تعويض سينه و در پايان تغذيه اش، وادار به بادگلو زدن کنيد. هر مادري روش دلخواه خود را دارد که فهميده بهترين راه براي کودک او چيست، اما در اينجا برخي پيشنهادها وجود دارد:
•کودک خود را روي شانه خود قرار دهيد، با بازويتان از زير او را در همان وضعيت نگه داريد. در حاليکه کودک شما به صورت عمود قرار گرفته، اين وضعيت را ادامه دهيد، اين يک وضعيت خوب براي بادگلو زدن مي باشد. پشت او را با دست ديگر بماليد يا نوازش کنيد.
•کودک را به صورت عمودي در آغوش خود بنشانيد، بازوي خود را دور او حلقه کنيد. اجازه دهيد کودکتان به آرامي به طرف جلو تکيه کند، به طوريکه شکمش در مقابل بازوي شما قرار بگيرد. اين وضعيت به آرامي شکم او را تحت فشار گذاشته که امکان دارد به باد گلو کردن کمک کند. پشت او را با دست ديگر بماليد يا نوازش کنيد.
•صورت کودک را در آغوش خود بگذاريد. با يک دست او را محکم نگه داريد و با دست ديگر به آرامي پشت او را بماليد يا نوازش کنيد.در پايان غذا خوردن، کودک خود را در آغوش بگيريد، شايد يک آروغ خواب آلود را در پاسخ دريافت نماييد.
۱۶٫چگونه مي توان از بالا آوردن کودک جلوگيري کرد؟
امکان دارد شما قادر به جلوگيري از بالا آوردن کودکتان نباشيد، اما مي توانيد اين موارد و ميزاني که او سرفه مي کند را از طرق زير کاهش دهيد:
•تا جايي که امکان دارد هر وعده غذايي را آرام و آسوده ميل کنيد.
•از وقفه در طي يک وعده غذايي مانند سر و صداهاي غير معمولي يا روشن کردن چراغها خود داري نماييد.
•در زمانيکه او به شدت گرسنه است و گريه مي کند، سعي نکنيد به او غذا بدهيد (اول او را براي کاهش مقدار هوايي که اوفرو مي برد، آرام کنيد).
•در طول تغذيه هر سه تا چهار دقيقه او را وادار به آروغ زدن کنيد.
•پس از اينکه او غذا خورد، با او بازي نکنيد يا او را بالا نيندازيد.
•کودک خود را در يک وضعيت عمود غذا دهيد (نه خوابيده) و به سرعت روي شکم خوابندن شايد به او کمک نمايد.
•راه حل بالا آوردن متوالي مي تواند شامل استفاده از تغذيه جامد باشد.
اگر شما درباره بالا آوردن کودک خود نگرانيد، ما پيشنهاد مي کنيم که اين مسئله را با پزشک او مطرح نماييد.
۱۷٫حساسیت کودک به پروتئین شیرخشک

ببلاک HA وآپتاميل HA يک شير خشک ضد حساسيت مي باشد که براي پيشگيري از حساسيت پيشنهاد مي شود. پروتئين آن Whey است و در مقايسه با پروتئين ديگر شير خشکها با يک مزه قابل قبول تجزيه مي شود.
همچنين حاوي پره بيوتيکهايي است که يک حفاظت دوچندان را در برابر حساسيت به شير گاو ايجاد مي کند.

۱۸٫ چه نوع شير خشکي را بايستي استفاده کرد؟
در اين روزها بسياري غذاهاي متفاوت – در تنوع گسترده اي از قيمتها – موجود هستند که در ابتدا مي توانند فرآيند انتخاب را کمي دشوار گرداند.
انواع زياد شير خشک در بازار شامل:
•شير خشکهاي مبتني بر شير گاو که بخش عظيمي از شير خشکها را تشکيل مي دهد. به سفارش AAP به بيشتر شير خشکها مبتني بر شير گاو آهن افزوده شده است.
•شير خشکهاي مبتني بر سويا (براي کودکاني که شايد دچار عدم تحمل لاکتوز يا حساسيت به شير گاو باشند) گاهي آهن افزوده شده است.
•شير خشکهاي ضد حساسيت، براي کودکاني که نمي توانند شير خشکها اصلي را تحمل نمايند. در حدود ۳۰ تا ۴۰% از نوزاداني که نسبت به شير گاو حساس هستند به پروتئين شير خشکها سويا نيز حساسيت دارند. اين پروتئينها در اين غذاهاي ضد حساسيت، به آمينو اسيدهاي تشکيل دهنده خود شکسته مي شوند و بنابراين راحت تر گوارش مي شوند.
۱۹٫آيا همه شير خشکها، يکسان هستند؟
همه شيرهاي توليد شده بايد استانداردهاي اکيد غذايي وزارت غذا و دارو (FDA)، وزارت بهداشت و سلامت، مجموعه قوانين را برآورده کنند. اما، چند جزء اصلي وجود دارد که براي ارتقاي کيفيت يک شيرخشک به صورت انتخابي به آن افزوده شده و آن را نزديکتر به شير مادر مي گرداند.
براي کمک به تصميم گيري شما براي انتخاب يکي از آنها، از پزشک فرزند خود درباره اينکه کدام مارک براي کودک شما بهترين است، سئوال کنيد. مارکي که شما انتخاب مي کنيد، بايستي همه نيازهاي رشد و پيشرفت سالم نوزادان شما را تامين نمايد.
۲۰٫ استفاده از قوطی شیرخشک آسیب دیده

از شير خشکي که جعبه آن نشتي دارد، تو رفتگي يا هر نوع آسيب ديگري خورده، استفاده نکنيد.

۲۱٫ از کجا بفهمیم شیرخشک خراب شده

يک تاريخ چاپ شده در زير قوطي وجود دارد. اين بدين معناست که شما پودر را پيش از اين تاريخ مصرف نماييد. به طور کلي شير خشکها را مي توان از ۲۴-۱۸ ماه پس از توليد مورد استفاده قرار داد. اين در زماني صدق مي کند که قوطي هنوز باز نشده است.بنابراين، مراقب باشيد و از بررسي اين تاريخ در همه قوطيهاي شير خشک اطمينان حاصل کنيد.

۲۲٫ آيا شير خشک آماده اي براي نيازهاي خاص نوزاداني با مشکلات تغذيه وجود دارد؟
 • شير خشکها مخصوص در مارک ببلاک و آپتاميل در ايران موجود مي باشند که براي اين موارد طراحي شده اند:
 • نوزادان نارس با وزن پايين(ببلاک پره مچور)-نوزاداني با عدم تحمل لاکتوز اوليه و LI به دليل اسهال (ببلاک LF).
 • نوزاداني با استفراغ و بالا آوردن به دليل برگشت معده- مري ( ببلاک AR).
 • نوزاداني با خطر حساسيت به شير گاو ( ببلاک و آپتاميل HA با پروتئين تجزيه شده).
۲۳٫ مزاياي تغذيه با شير مادر چيست؟
•شير مادر، نوزاد را با تعادل مناسب مواد غذايي لازم براي رشد و پيشرفت محيا مي کند بدون اينکه رشد سيستم کليه و گوارش نوزاد را تحت فشار قرار دهد.
•همچنين شير مادر حاوي موادي است که به حفظ کودک از عفونتهاي مشخص، کمک مي کند.
•از آنجايي که شير مادر هميشه موجود است و نيازي به آماده سازي و ذخيره کردن ندارد، شير دادن راحت مي باشد.
•به علاوه، مادر و فرزند از اين طريق مي توانند به لحاظ رواني از تعامل گرم و نزديک، بهره مند گردند. به AAP بيان مي کند که معرفي تدريجي غذاهاي جامد غني از آهن در نيمه دوم سال اول زندگي بايستي رژيم شير مادر را کامل نمايد. پيشنهاد مي شود که تغذيه از شير مادر براي دست کم ۱۲ ماه و پس از آن تا زماني که دو طرف تمايل دارند ادامه يابد.
عوارض خوردن شیر خشک مانده
۲۴٫آیا نوزاد ۲ماهه بغیر از شیرخشک به غذای دیگری نیاز دارد؟

آکادمي متخصصان کودک آمريکا، WHO و همه مراجع، تغذيه با شير مادر را ترجيحا پيشنهاد مي کنند. اين مرجع مي گويد که تغذيه انحصاري با شير مادر، غذاي ايده آل و کافي براي پشتيباني از رشد و پيشرفت مطلوب براي تقريباً ۶ ماه پس از تولد مي باشد.

۲۵٫ آيا مي توانم به جاي شیر خشک آن از شير گاو استفاده کنم؟
•نوزاداني که پيش از ۱۲ ماهگي از شير گرفته مي شوند نبايستي شير گاو مصرف کنند ولي بايستي از شير خشک حاوي آهن استفاده نمايند.
•حتي پس از يک سالگي، شير خشکها (ببلاک و آپتاميل مرحله ۳) ترجيح داده مي شوند، چراکه شير گاو داراي مواد غذايي مهم مانند آهن، ويتامين سي و دي نيست.
۲۶٫تفاوت ميان شير خشکها مبتني بر شير و سويا چيست؟
پروتئين شيرخشک هاي مبتني بر شير از شير گاو به دست مي آيد که تحت حرارت قرار گرفته و آن را براي هضم ساده مي کند.قند فرمولاها، مبتني بر لاکتوز است، مگر اينکه به صورت منحصر به فرد بدون لاکتوز درست شده باشد.
شير خشکها مبتني بر سويا، عاري از شير و لاکتوز مي باشند. پروتئين در اين شير خشکها از منبع دانه سويا مي آيد که همچنين گوارش آن براي کودک آسان مي باشد. اگر کودکي نشانه هاي عدم تحمل نسبت به لاکتوز يا واکنشهاي حساسيت زاي مشخصي را نشان مي دهد، امکان دارد پزشک يک غذاي مبتني بر سويا را براي کمک به بهبود اين شرايط پيشنهاد کند.
چنانچه تشخيص داده شود که يک کودک با دريافت پروتئين شير دچار ورم مخاط روده مي شود به پروتئين سويا نيز حساس باشد، بنابراين بهتر است که يک شير خشک Hydrolyzedsate به او داده شود، غذايي که پروتئين آن از پيش هضم شده است و احتمال اين واکنش را کاهش خواهد داد. والديني که به دنبال يک رژيم مبتني بر سبزيجات براي سلامتي نوزاد خود هستند، شايد بخواهند استفاده از غذاي مبتني بر سويا را با متخصص اطفال در ميان بگذارند.
۲۷٫ شير خشک تجزيه شده چيست؟ (مانند ببلاک HAوآپتاميل )

شير خشک Hydrolyzedsate، غذايي است که پروتئين آن از پيش هضم شده و به قسمتهاي بسيار ريز تغيير کرده است، بنابراين، احتمال واکنش حساسيت زا به پروتئين شير گاو را کاهش خواهد داد. به دليل اين فرآيند تجزيه، ممکن است مزه در مقايسه با شيرهاي معمولي تغيير کرده و تلخ تر شود. ببلاک HA يک غذاي تجزيه شده از پروتئينWhey است که نسبت به بقيه غذاهاي تجزيه شده، دلپذير تر است.

۲۸٫ چه مواد غذايي در شير خشک وجود دارد و چرا آنها حاوي اين مواد مي گردند؟
شير خشکها شامل مواد انرژي زا (پروتئين، کربوهيدرات و چربي ) علاوه بر آن حاوي مواد مغذي ضروري مثل ويتامينها و مواد معدني نيز مي باشند.
مواد انرژي زا کالري لازم براي حفظ عملکردهاي جسماني را فراهم کرده، فعاليتها را پشتيباني نموده و رشد را ارتقا مي بخشد. آنها همچنين عملکردهاي ايمني دلخواه را به عنوان يک نتيجه کلي مواد غذايي پشتيباني مي نمايند. پروتئين بلوکهاي ساختماني ضروري براي تشکيل و ترميم بافت را فراهم مي آورد.
ويتامينها و مواد معدني براي متابوليسم مواد غذايي انرژي زا، ضروري مي باشند و مواد معدني نقش مهمي را در ساختار استخواني، تنظيم عملکردهاي جسماني مشخص، بازي مي کنند و به همراه آب به حفظ تعادل آبي بدن کمک مي کنند.
۲۹٫ آیا میتوان شیرخشک را با منابع آهن مخلوط کرد؟
شير خشک حاوي آهن استاندارد به لحاظ غذايي، غذاهاي کاملي براي نوزادان معمولي مي باشند (تنها در زماني که مقادير کافي غذا توسط کودک مصرف مي گردد).
در زماني که پزشک يک فرمول بدون آهن را پيشنهاد مي کند، منبع آهن ديگري بايستي پيشنهاد گردد. براساس پيشنهاد مراجع (بخشنامه هايEC ، غذاهاي کودکس، MOH) غذاها بايستي حاوي آهن شوند.
۳۰٫چرا نبايد کودک را با شير گاو ساده تغذيه کرد؟
به گفته کميته تغذيه آکادمي متخصصان اطفال آمريکا، شير گاو (شير ۲% چربي، ۱% چربي ،۰٫۵% چربي يا شير بدون چربي) براي کودک زير يک سال مناسب نيست.
•شير گاو، منبع غذايي ضعيفي از آهن مي باشد و کم خوني در اثر کمبود آهن رايج ترين مشکل در نوزادان مي باشد.
•شير گاو که به صورت خاصي فرآيند نشده (مانند فرآيند گرمايي که در شير خشک مورد استفاده قرار مي گيرد) مي تواند باعث خونريزي روده اي در برخي کودکان گردد. آهن با خون از دست مي رود.
•همچنين، سطوح پروتئين و سديم شير گاو بالاتر از مقدار پيشنهاد شده براي نوزادان کوچکتر است.
•به علاوه، شير گاو، ويتامين سي، اي و مس پاييني دارد.
•علاوه براين، شير گاو حاوي روغن شير (مقادير بالاي اسيدهاي چرب اشباع شده) است که براي گوارش کودک مشکل ساز مي باشد.
بنا به اين دلايل، کميته تغذيه پيشنهاد مي کند که تغذيه از شير مادر يا شير خشک محتوي آهن در طي سال اول زندگي ادامه يابد.
۳۱٫آيا اضافه کردن غله به شيشه کودک صحيح است؟
غله نبايستي به جز بنا به دلايل پزشکي معلوم شده (مثلاً برگشت معده به مري) به شيشه ها افزوده شود، چون اين کار فرصت يادگيري مهارت خوردن را از کودک مي گيرد و توزيع غذايي انرژي را تغيير خواهد داد.
يادآوري: هيچ نشانه غذايي براي افزودن غذاهاي مکمل به رژيم غذايي دوره نوزادي سالم، پيش از ۴ ماهگي وجود ندارد.
۳۲٫ تا چه زمانی می توان به کودک شیرخشک داد؟
نه. محتويات غذاهاي کودک چه غذاهاي آماده و چه غذاهاي خانگي هستند، به صورت قابل توجهي متفاوت مي باشند. به علاوه، در طي دوره انتقال در زماني که يک نوزاد به تدريج هم نوع و هم مقدار غذاهايي را که مي خورد افزايش مي دهد، شير خشک همچنان به صورت قابل ملاحظه اي در جهت برآورده کردن نيازهاي غذايي نوزاد، کمک مي کند.
در طي اين زمان، هم شير مادر هم شير خشک حاوي آهن، مي توانند به مناسب ترين صورت اين نيازها را برآورده کنند. کميته تغذيه آکادمي متخصصان اطفال آمريکا پيشنهاد مي کند که هم تغذيه از شير مادر و هم شير خشک حاوي آهن در طول اولين سال زندگي و حتي پس از معرفي غذاهاي جامد، ادامه يابند.
۳۳٫تا چه مدت پس از باز کردن شير خشک مي توان آن را نگه داشت؟

شير مایعی که از پودر تهيه مي شود و براي تغذيه در شيشه قرار مي گيرد، بايستي در يخچال نگهداري شود و ظرف ۲۴ ساعت مورد استفاده قرار گيرد. پودر باقيمانده در قوطی بايستي کاملاً پوشانده شده و در جاي سرد و خشک نگهداري شده و يک ماه پس از باز کردن مصرف گردد.

۳۴٫ آيا مي توان شيشه را پس از اينکه بخشي از آن توسط کودک خورده شد، دوباره گرم کرد؟
نه. زماني که يک کودک از طريق شيشه شير مي خورد، باکتريها از دهان کودک وارد شير مي گردند. اگر پروتئين مصرف نشده شير خشک در يخچال قرار گيرد و دوباره گرم شود، اين باکتريها داراي فرصت تکثير خواهند شد. در صورت در يخچال نبودن و دوباره گرم نکردن، از اين رشد جلوگيري خواهد شد.
بنابراين، شما بايستي هر شيشه را تنها با مقدار غذاي مورد نياز براي يک وعده تغذيه پر کنيد. پس از تغذيه، اگر غذا مصرف نشد، بايست آن را دور ريخت.
میتوان شیرخشک را با چیزی مخلوط کرد
۳۵٫آيا مي توان شير خشک را در مايکرو ويو گرم کرد؟

اجاقهاي مايکرو ويو هرگز نبايد براي گرم کردن شير خشک مورد استفاده قرار گيرند، چون خطر داغي بيش از حد مايع وجود دارد. در طول فرآيند قرار دادن مايکرو ويو، امکان دارد شيشه سرد بماند در حالي که شير خشک بسيار داغ گردد. شير خشک بيش از حد داغ مي تواند باعث سوختگيهاي جدي براي کودک شود.

۳۶٫ هر چند وقت يک بار نياز به خريد پستانک جديد وجود دارد؟

اين کار به چگونگي تميز نگاه داشتن، استرليزه کردن و مصرف روزانه کودک شما از پستانک بستگي دارد. از بررسي مرتب پستانکها براي نشانه هاي فرسايش و تعويض آنها، اطمينان حاصل کنيد. همچنين، همان گونه که کودک شما رشد مي کند، امکان دارد او پستانکهايي را در اندازه ها و جريانهاي مختلف، ترجيح دهد (هر چه کودکان بزرگتر مي شوند، سوراخها نيز بزرگتر مي گردند و براي کنترل جريانهاي سريعتر محيا مي شوند).

۳۷٫ رد کردن شیشه شیرخشک توسط بچه
اگر کودک شما از گرفتن شير در شيشه اجتناب مي کند، چندين دليل احتمالي وجود دارد. برخي از اين دلايل مربوط به شير و برخي مربوط به کودک مي باشند.
امکان دارد حرارت، ميزان جريان يا مزه شير باشد. کودکان در دوست داشتن شير گرم يا سرد متفاوت مي باشند، برخي ترجيح مي دهند سرد يخچالي باشد و برخي ديگر دوست دارند شير، نسبت به حرارت بدن گرم باشد. آيا مي تواند خيلي داغ يا خيلي سرد باشد؟ آيا نوک پستانک بسته مي شود؟ براي آزمايش آن، شيشه را واژگون (برعکس) کنيد- بايستي به سرعت چکه کند.
يا شايد کودک شما نيازبه نوک پستانکي با سوراخ بزرگتر دارد و پستانک در حال خراب شدن مي باشد. همچنين تاريخ انقضاي روي پودر را بررسي کنيد و اينکه به مدت طولاني تري نسبت به زمان پيشنهاد شده باز نمانده باشد. بررسي کنيد که شير هيچ بويي ندهد، براي مثال وقتي شما شير را درست مي کنيد بوي عطر يا پياز ندهد.اگر کودک شما شير خشک و غذاي جامد را رد مي کند پس ممکن است اين نشانه بيماري باشد.
علتهاي رايج سرما خوردگي، عفونتهاي ويروسي، عفونتهاي گوش و گلو (که مي توانند مکيدن را دردناک کنند) و برفک دهاني مي باشند.
برفک دهاني، يک عفونت قارچي است که باعث مي شود کودک تکه هاي سفيد رنگ روي زبان و درون دهان داشته باشد که مي تواند زخم شود. همه اين شرايط به آساني درمان مي شوند، اما اگر يک کودک دو وعده غذايي پي در پي را رد کرد، حايز اهميت است که از پزشک يا ناظر سلامت خود، مشاوره بگيريد. شما مي توانيد يک نوشيدني با آب جوشيده سرد شده بدهيد که به حفظ آب کمک خواهد کرد، اما همچنان به دنبال توصيه اي در خصوص اينکه چرا او شير نمي خورد، باشيد.
۳۸٫کودک من غذاهاي جامد را خوب مي گيرد ولي شيشه را رد مي کند، چرا؟
چندين احتمال وجود دارد:
•او دچار کم اشتهايي نسبت به قبل مي شود، مي تواند داراي اشتهاي پايين تري نسبت به معمول باشد، – اگر شما نگرانيد، با پزشک خود صحبت کنيد.
•همانگونه که کودکان به ۵-۴ ماهگي مي رسند، حواسشان به آساني در طول تغذيه پرت مي شود. حتي تلويزيون يا کودک ديگري مي تواند براي برهم زدن توجه او از غذا کافي باشد، بنابراين سعي کنيد يک جاي آرام را براي تغذيه او پيدا کنيد.
•اگر شما به تازگي غذاهاي جامد را شروع کرده ايد، شايد به اين دليل باشد که او غذاهاي جامد زياد مي خورد و براي شير خود اشتها ندارد.
•شايد او از غذاهاي جامد لذت مي برد و شير را غير جذاب و خسته کننده مي داند.سعي کنيد اول به او شير داده و بعد غذاهاي جامد بدهيد، يا به او غذاهاي جامدش را بدهيد و شير را يک ساعت دير تر به او بدهيد. اگر او همچنان رد مي کند، پس به او يک غذاي ديگر که با شير درست مي شود، براي مثال، ماست، شير برنج، فرني يا يک دسر شيري بدهيد. در پايان وعده غذايي، يک شيشه يا فنجان آب جوشيده سرد شده ارايه کنيد، و او هر مايع ديگري که نياز دارد را خواهد گرفت.
از حدود سن نه ماهگي، يک کودک براي به دست آوردن کلسيم ضروري چيزي معادل ۶۰۰-۵۰۰ ميلي ليتر شير لازم دارد- اما اين مقدار را مي توان از غذاهاي لبنياتي مانند پنير و ماست نيز، به دست آورد. بسياري از کودکان در اين سن تنها داراي يک شيشه شير در صبح و در زمان خواب و آب در طول بقيه روز خواهند بود.
دادن قطره هاي ويتامين در روزهايي که او شير نمي خورد، توصيه مي گردد.اگر شما اين راه حلها را براي چهار يا پنج روز امتحان کرديد و او همچنان شير را رد مي کند، پس با ناظر سلامت خود صحبت کنيد. او قادر خواهد بود به شما توصيه کند که آيا رژيم غذايي او کافي است يا خير.
۳۹٫ علاقه نداشتن کودکان به غذاهای جامد
•نوزادان و کودکان براي رشد و پيشرفت سالم به مقدار زيادي مواد غذايي نياز دارند، اما چون آنها داراي معده هاي کوچکتري نسبت به بزرگسالان مي باشند، اين مواد غذايي بايد در يک حجم کوچک داده شوند.
•خوردن شير زياد مي تواند شکم کودک شما را پر کند، کمي جا براي غذاهاي مغذي، خالي بگذاريد.
•غذاهاي جويدني نيز به پيشرفت سالم فک و ماهيچه هاي او کمک مي کنند که براي سخن گفتن ضروري است.
•معرفي جامدات ديرتر از شش ماه به اين معني است که شما فرصت معرفي تنوع گسترده اي از چاشنيها و حبوبات را از دست داديد و مطالعات نشان مي دهد که اين امر احتمال پريشاني کودک شما را پس از خوردن افزايش مي دهد.
•ارايه ميزاني از ديگر غذاها را به کودکتان ادامه دهيد و با ناظر سلامت خود درباره راههاي تشويق او به خوردن آنها، صحبت کنيد.
از کجا بفهمیم شیرخشک خراب شده
۴۰٫آيا شير خشک سويا براي کودک بي خطر است؟
به توصيه حرفه اي هاي سلامت، مانند يک متخصص تغذيه، متخصص کودکان يا دکتر عمومي، پيشنهاد مي کنند تنها يک شير خشک سويا را به کودک خود ارايه کنيد.
اين پيشنهادات براي کودکان زير شش ماه نيست.اگر کودک شما داراي عدم تحمل يا حساسيت به شير گاو است، شايد شير خشک سويا براي او مناسب باشد. اما يک سوم آنها در عين حال داراي حساسيت سويا مي باشند.
شير خشکهاي مبتني بر شير گاو تجزيه شده وجود دارد که براي بيشتر کودکان حساس مناسب هستند. از توصيه پزشکي در خصوص اين موضوع اطمينان حاصل کنيد تا کودکتان بهترين جايگزين شير مادر را دريافت نمايند. شير خشکهاي سويا شامل محلول گلوکز هستند که مي تواند در تماس دراز مدت به دندانهاي کودکتان آسيب وارد کند.
همچنين برخي والدين در مورد وجود فيتو استروژنهاي غذاي سويا نگران هستند. چند نگراني وجود دارد که جذب بالاي آنها مي تواند داراي تاثير معکوس بر توسعه هورموني کودک داشته باشد. اين يک موضوع بحث انگيز است که هنوز قرار است برطرف شود و متخصصان بر سر آن توافق ندارند.
کميته استانداردهاي غذايي توصيه مي کند که، تا زمانيکه يک بازنگري کامل از شواهد موافق و مخالف شير خشک سويا تکميل گردد، غذاي سويا بايستي تنها در شرايط استثنايي به کودکان کمتر از ۱۲ ماه داده شود و نبايستي اولين غذاي انتخابي باشد.
۴۱٫ چگونه مي توان از پوسيدگي دندانهاي کودک خود جلوگيري کرد؟
•اجازه ندهيد کودکتان با شيشه در دهانش بخوابد.
•تغذيه او را از سن شش ماهگي با فنجان انجام دهيد.
•تميز کردن کامل دهان کودک را پيش از اينکه دندانهايش ظاهر شود، آغاز نماييد.
۴۲٫ آيا بايستي بنا به تقاضاي کودک به او شيشه داد يا طبق جدول بندي زماني؟
در گذشته، مادران جديد براي تغذيه کودکان خود در هر سه يا چهار ساعت تشويق مي شدند، اما اکنون مي دانيم که هيچ چيز با اين کار به دست نمي آيد. الزام به يک جدول زماني انعطاف ناپذير شايد به اين معني باشد که کودک شما به آساني گرسنه و پريشان مي گردد.
کودکان در ابتدا به تغذيه اندک و مکرر نياز دارند. هر چه سيستم گوارش کودک شما تکامل يابد، او قادر به تحمل زمان بيشتري در بين وعده هاي غذايي خواهد بود. امتحان کنيد و بگذاريد او پيش قدم شود. چون او گرسنه است و نياز به غذاهاي بيشتري براي يک يا دو روز دارد شايد شما بفهميد او به صورت جهشي رشد مي کند، پس دوباره عادت مي کند.وزن گيري مناسب کودک در جدول رشد، بهترين شاخص شير دادن کافي مي باشد.

۴۳٫در چه زماني مي توان شيشه نوزاد را استرليزه کرد؟

همه کودکان نسبت به ميکروبهايي که باعث اسهال و استفراغ مي شوند، آسيب پذير هستند و بنابراين، بهترين کار ادامه استرليزه کردن شيشه ها و پستانکها (و تجهيزات شير دوشي) تا يک سالگي کودک مي باشد و به طور کلي او را در برابر باکتري مقاوم ساخته است.
سن پيشنهادي براي شروع غذاهاي جامد شش ماهگي است و به طور کلي از اين سن مي توان پياله ها، بشقابها و قاشقها را با استفاده از روش شستشو معمولي شست.

۴۴٫ ذخيره پودر شير ببلاک و آپتاميل که در بسته هاي نرم و جامد

پودر ببلاک و آپتاميل بايستي در قوطي تميز ذخيره شود. آن را در تماس مستقيم با نور آفتاب، رطوبت يا نزديک تهويه مطبوع ذخيره نکنيد که اين کار مي تواند باعث شود، پودر سريعتر منقضي گردد. اگر تغيير بويي يا چشمي را نسبت به پودر غذايي ملاحظه کرديد، سريعاً آن را دور بريزيد.

۴۵٫آیا برای یک پسر ۹ماهه ببلاک۲ نيازهاي غذايي او را برآورده مي کند؟

سعي کنيد غذاهاي جامد را به کودک خود معرفي کنيد، چون او ۹ ماه دارد. انجام اين کار در زماني که او نزديک به يک سالگي است، تغيير مشکلات خوراک کودک شما را کاهش خواهد داد. ما پيشنهاد مي کنيم به تدريج غذاهاي جامد را به او معرفي نماييد. با دادن چهار بار در روز، در حدود ۱۸۰ سي سي ببلاک ۲ مي توان نيازهاي غذايي يک کودک نه ماهه را تامين کرد.

۴۶٫ عوارض خوردن شیر خشک مانده
ترجيح اين است که شير شيشه اي را بلافاصله پس از آماده شدن مصرف کرد. ما قوياً پيشنهاد مي کنيم که شير باقيمانده را دور بريزيد و براي مصرف بعدي نگه نداريد. شما بايستي شيشه شير را بر اساس توانايي نوشيدن کودک درست کنيد، بنابراين، او مي تواند شير خود را در يک وعده تمام کند.
اشتراک‌گذاری
19 نظر
 1. ببلاک ۱///

  • شیر مادر بهترین منبع تغذیه برای نوزادان می باشد. انتخاب یک شیر نوزاد که به صورت تخصصی برای ایجاد مزایایی مشابه شیر مادر ساخته شده باشد، حایز اهمیت است.
  • ببلاک ۱ شیر خشکی است که در شرایطی که تغذیه از شیر مادر میسر نیست، اطمینان می دهد کودک مواد غذایی مورد نیاز خود را از ۶-۰ ماهگی دریافت نماید.
  • همچنین در موردی که تامین شیر مادر کافی نیست، می توان آن را به عنوان غذای مکمل شیر مادر مورد استفاده قرار داد.
  • ببلاک۱، مطابق با قوانین و توصیه های بین المللی تهیه شده است.
  • حاوی مواد غذایی اصلی برای رشد و پیشرفت سالم می باشد.
  • حاوی فیبرهای پره بیوتیکی است که ویژگیهای گوارش سالم و مدفوع خوب را ارتقا می دهد. …

  غنی شده با آهن، آنتی اکسیدانها، امگا۳ و اسیدهای چرب و نوکلئوتیدها…

  اطلاعات محصول:

  زمان مجاز نگهداری کالا:

  قوطی باز نشده، ۱۸ ماه پس از تولید.
  پس از باز کردن، محتوی آن را بایستی در عرض ۴ هفته مصرف کرد، به شرط آنکه قوطی یا بست? آن در جای سرد و خشک نگهداری شود.
  غذا را برای هر وعده درست کنید و در ۲ ساعت مصرف نمایید.
  نحوه تهیه استاندارد: ۱۳٫۷ گرم پودر (= ۳ پیمانه) + ۹۰ میلی لیتر آب = ۱۰۰ میلی لیتر شیر خشک (انداز? پیمانه، ۴٫۶ گرم)
  پیشنهاد می شود که پس از ۶ ماه به تدریج ببلاک ۱ را با ببلاک ۲ جایگزین کنید.

 2. باسلام و وقت بخیر
  سوال داشتم
  بچه شیرخشکی دارم۱۵اسفند واکسن ۴ماهگی داره
  بخاطر کم بودن وزنش دکترشیرخشک ببلاک آر وعوض کرد سوپرامیل داده وشربت نئوزینک ولی باید اشتهاش بازبشه
  بچه ۴ماهه چن ساعت ی بار دوکیل میخوره.جای نگرانی نداره؟
  علایم حساسیت ب شیرخشک جدید خداروشکرتو۲روزه وجود نداشته.علت چی هس
  تشکر

  1. سلام بهتره طبق دستور پزشک متخصص اطفال داروها را به نوزادتان بدهید نگران نباشید اگر نوزاد شما به شیر خشک حساسیت ندارد آن را ادامه دهید.

  2. با سلام بچه من ۴ ماهه است تا الان شیر خشک نا ن مصرف کرده التن ببلاک میخوره میخواستم ببینم ظرر نداره

 3. با عرض سلام وخسته نباشید
  دختر۸ماهه ای دارم که وزن خوب ونرمالي داشت،بر اثر بیماری نیم کیلو وزن از دست داده و لاغر شده برا اینکه (سریع )جبران کنه وبه وزن قبلی برگرده ،میخوام بهش شیر خشک بدم ،میخواستم ببینم به چه مدت و به چه اندازه شیر خشک بهش بدم اثر میکنه؟؟و با توجه به حساسیت به پروتئيين گاوی چه شیر خشکی پیشنهاد ميديد؟!،ممنون از پاسخگوييتون

  1. سلام ممنون. نیازی به دادن شیر خشک نیست شیر مادر مقوی تر از شیر خشک میباشد در غذای کودک خود از کره ویا قلم ویا ماهیچه گوسفندی استفاده کنید زرده تخم مرغ به کودک خود بدهید روزانه قطره مولتی ویتامین به کودک خود بدهید.

 4. طعم بد شیر خشک را چگونه ازبین ببریم ؟؟

 5. سلام خسته نباشيد
  من كودكي يك ماهه دارم با شير خودم سير نميشد بخاطر همين از شيرخشك ببلاك استتفاده ميكردم بعد يكماه شيرخشك رو خودم عوض كردم اپناميل گرفتم اشكالي نداره
  فرزندم چن بار اورده بالا ايا بخاطر عوض كردن شير خشكشه

  1. سلام شیر خشک را حتما با تجویز پزشک باید به کودک داد باید اولویت با شیر مادر باشد می توانید از قطره شیر افزا استفاده کنید با دادن شیر خشک نوزاد کمتر سینه مادر را می گیرد وبه این شکل شیر مادر کم میشود هرچه نوزاد بیشتر نوک سینه را بمکد شیر مادر افزایش می یابد .

 6. سلام خسته نباشید من یه پسر ۴۳روزه دارم از وقتی ب دنیا اومد سینه امو نگرفت خیلی تلاش کردم ولی نشد،بعداز چندروز شیرخشک ببلاک ۱براش خریدم بعد۱ماه حساسیت داشت حالا دکترش ببلاکHA بهش داد بااینم یبوست میگیره نمیدونم چیکارکنم توروخدا یه راه حل بهم بگین

 7. با سلام کودک ما چند وقتیه شیشه شیر را رد میکنه یه وعده دو وعده هم نیست کلا رد میکنه در ضمن دو هفتس ک رفته تو شیش ماهگی
  لطفا راهنمایی کنید ممنون

 8. سلام…دختر من هجده ماهشه…چند روزی سرما خورد بعد بلافاصله تو ده روز سه تا دندون درآورد و بعد اون اصلا شیشه شیر میبینه فرار میکنه و بدغذا هم شده تو این سه هفته و یک کیلو کم کرده…از گشنگی داد میزنه اما نمیخوره….چه کار کنم کلافم کرده؟؟؟

 9. سلام دخترم تازه رفته تو پنج ماه بنابر یه سری مشکلات می خوام بهش شیر خشک بدم بهم چه شیری پیشنهاد می کنید

 10. من به فرزندم در ۶۰میل جای دو پیمانه شیش پیمانه چهار پیمانه میریزم فزرندم ده ماهشه ومیخوام میزان بیشتری شیر دریافت کنه چون یک .دو بار در روز شیر خشک در خواب میخوره شیر خشک یارنه ای
  اول میخواستم بدونم شیر خشک یارنه ای ایا خوبه یا بد دوم میخواستم بدونم دقیقا چه ضرری شیر خشک غلیط داره چون یه عادتی دارم هرچیزی رو بدون دلیل قبول نمیکنم

  1. عزیزم بچت یبوست می گیره وقتی غلیظ میشه و هضمش سختتر میشه.
   به استاندارش توجه کن.

 11. باسلام وخسته نباشی کودک من یک ساله هست و وزن کمی دارد بردم دکتر گفت که پرز روده اش از بین رفته وبه من شیر ضد حساسیت آپتامیل داد و کودک من نمی خورد من آنرا به ماست اضافه کردم وبه اوخوراندم حالا سوال من اینه که می شه با همین ماست بهش بدم یا یه راه حل دیگه ای پیشنهاد کنید

 12. سلام بچم ۶ماهه هست به اشتباه شیرنان ۳بهش دادم آیا برای یکبار هم که شده نان۳ که برای یکساله میباشدبه ۶ماهه بدم عوارضی برای ۶ماهه داره ایجادمیکنه

 13. سلام وقت بخیر من دختر ۳ماه دارم به لاکتوز شیر حیاسیت دارد ولی ببلاک ال اف رو نمیخوره با نبات قاطی کردم دادم ایا نبات مضر است

 14. سلام من شیرخشک ببلاک ای اربه بچم میدم خیلی غلیظ بچه میک میزنه چیزی نمیادچیکارکنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *