۱۴ دلیل بزرگ شدن و درد سينه!

علت درد و بزرگ شدن سينه، علت درد و ورم سينه، علت بزرگ شدن پستانها، علت بزرگ شدن ناگهانی یکی از پستانها ، علت درد سينه سمت چپ ، علت درد سينه بعد از پريود، علت درد و سوزش سينه، درمان درد سينه در خانمها ، علت ورم سينه چيست

علت درد و ورم سينه

سینه و بزرگی آن می تواند در هر یک از مراحل زندگی بویژه در دوره های بلوغ، آبستنی، شیردهی و بعد از شیردهی مشاهده شود؛ بزرگ شدگی سینه را بعد از یائسگی نیز گزارش کرده اند. 

تورم پستان به معنی بزرگ شدن یک یا هر دو سینه از اندازه طبیعی شان است.

این حالت ممکن است با سایر علائم مانند حساسیت به لمس، درد، وجود توده، تغییرات آرئول (نوک پستان) و یا ترشح از نوک پستان همراه باشد.

متورم شدن سینه معمولا، یک فرایند فیزیولوژیک طبیعی در دوران بلوغ یا حاملگی است و یا ممکن است نشانه ای از یک اختلال پزشکی باشد.

حساسیت به لمس پستان و یا درد و ناراحتی خفیف تا متوسط پستان نیز به معنی حساس شدن آن ها به لمس یا فشار است که اغلب با قرمزی همراه می باشد. حساسیت به لمس و درد پستان باید از یکدیگر تفکیک شوند. گرچه هر دو ممکن است باعث ایجاد مشکلات ذهنی و وابسته به سطح تحمل فرد شوند.

درد پستان، دردی است که به احتمال بیشتری ممکن است از سایر نقاط بدن مثل شکم، گردن و زیر بغل ناشی شود.

علل تورم پستان چیست؟!
نشانه ها زیر در مورد هر کدام از علل تورم پستان باید توسط پزشک بررسی شود.

۱- بلوغ
در این حالت تورم پستان ممکن است با موار زیر همراه باشد:

افزایش اندازه سینه
رشد مو آندروژنیک (موهای ناحیه تناسلی و یا مو زیر بغل)
شروع قاعدگی (در سن شروع قاعدگی)
تجمع چربی در ران، باسن و یا پایین شکم
گاهی اوقات با استفاده از قرص های جلوگیری از بارداری نیز این علائم دیده می شود.

۲- چرخه قاعدگی
نشانه های چرخه قاعدگی به غیر از تورم سینه ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

تحریک پذیری و تغییرات خلق و خو (سندرم پیش از قاعدگی و یا PMS، تنش پیش از قاعدگی و یا PMT)
تورم هر دو پستان و حساسیت قبل از قاعدگی
درد های معمول در قاعدگی
ضعف و بی حوصلگی
سردرد
ترشحات واژن
استفاده از قرص های پیشگیری از بارداری و یا داروهای ناباروری نیز این حالات را ایجاد می کنند.

۳- علامت بارداری
نشانه های بارداری به غیز از تورم پستان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

حساسیت به لمس پستان
آمنوره یا همان قطع قاعدگی با وجود آن که قبلا فرد دوره های منظم داشته.
تهوع و استفراغ که بیشتر هنگام صبح ایجاد می شود
ترشح شیر از پستان به شکل مایعی شفاف
تکرر ادرار
تیره و یا بزرگ شدن آرئول (ناحیه اطراف نوک پستان)
سردرد
خستگی
گاهی استفاده از قرص های ضد بارداری و داروهای هورمونی آزاد کننده گونادوتروپین، نارسایی زودرس تخمدان و یائسگی این حالات را ایجاد می کنند.

۴- شیردهی (تغذیه با شیر مادر)
نشانه های آمادگی بدن برای شیردهی بعد از زایمان ممکن است به شکل زیر باشند:

درد سینه ها
توده قابل لمس در سینه که همان غددی هستند که شیر ترشح می کنند.
تولید آغوز و ترشح آن از سینه ها
اگر دیگر علائم و نشانه مانند درد بیش از حد، درد در یکی از پستان ها، تورم غیر طبیعی و یا ترشح چرک از سینه ها وجود داشته باشند، نیاز به آزمایشات بیشتر است. اما در غیر این صورت تورم پستان و حساسیت آن نشانه طبیعی در بارداری و پس از زایمان است.

۵- یائسگی
نشانه های یائسگی عبارتند از:

ایجاد دوره های نامنظم قاعدگی و یا آمنوره (قطع دوره)
حساسیت به لمس پستان
افزایش وزن
گرگرفتگی و یا بالا رفتن بی دلیل دمای بدن
تغییرات خلق و خوی
بارداری، نارسایی زودرس تخمدان، مصرف داروهای آزاد کننده گنادوتروپین و یا درمان جایگزینی هورمونی (HRT) نیز ممکن است این حالت ها را ایجاد کند.

۶- داروها
داروهایی مانند دراوهای هورمونی آزاد کننده گونادوتروپین، داروهای ضد بارداری، درمان جایگزینی هورمون (HRT) و استروئیدهای آنابولیک نیز تورم پستان ایجاد می کنند.

۷- لنفادنوپاتی و تورم لنف
در این حالت غدد لنفاوی بزرگ شده و توده در پستان احساس می شود. این غدد معمولا مترحک هستند. عفونت پستان (ماستیت)، آبسه پستان، بارداری و شیردهی از شایع ترین علل دیگر تورم پستان به این شکل هستند.

۸- ورم پستان (عفونت پستان)
این حالت اغلب در زمان شیردهی رخ می دهد و نشانه های آن ممکن است شامل موارد زیر باشد:

درد پستان
حساسیت به لمس
قرمزی
احساس گرما
در صورت وجود آبسه پستان نیز این علائم مشاهده می شود. گاهی نیز این علائم عوارض مصرف دارو است.

۹- آبسه پستان
در این حالت مجموعه ای از چرک در بافت پستان تشکیل می شود و همراه با علائم زیر است:

درد شدید پستان
تب
لرز
قرمزی
احساس گرما
ترشح چرک از پستان
منحرف شدن نوک پستان
ایجاد توده و یا برآمدگی روی سطح پستان
منحرف شدن آرئول
سرطان پستان و ورم پستان نیز چنین علائمی دارد.

۱۰- توده های پستانی
بیشتر این غده ها پستان خوش خیم هستند و ممکن است خود به خود ناپدید شوند. در این حالت علائم زیر را شاهد خواهید بود:

توده قابل لمس در پستان ( این توده ها ممکن است ثابت یا متحرک باشند)
وجود چند توده کوچک به طور همزمان

تورم پستان و وجود توده به علت شیردهی، لنفادنوپاتی، آبسه پستان، سرطان پستان، از بین رفتن بافت چربی سینه، کیست پستان، فیبروآدنوم و زگیل از دیگر عوامل ایجاد کننده این نوع توده ها هستند.

۱۱- سرطان پستان
در سرطان پستان ممکن است توده بدون درد باشد. این توده معمولا ثابت هستند و اندازه شان بزرگ می شود. گاهی نیز از روی سطح پستان قابل مشاهده هستند. سایر علائم آن نیز عبارتند از:

منحرف شدن نوک پستان و یا آرئول
ورم غدد لنفاوی در اطراف ترقوه، زیر بغل و یا حتی بازو
توده های خوش خیم پستان، نکروز ( ازبین رفتن بافت) چربی سینه، پاپیلومای، فیبروآدنوم، لنفادنوپاتی، آبسه پستان، تورم و توده به علت شیردهی نیز از دیگر علل ایجاد تورم پستان همراه با علائم بالا هستند.

۱۲- بزرگ کردن سینه ها یا ایمپلنت
تورم پستان با عمل جراحی به معنی بزرگ شدن انتخابی سینه ها طی عمل زیبایی است. در این حالت عفونت پستان بعد از جراحی (ورم پستان)، آبسه پستان و یا واکنش های آلرژیک می تواند باعث تورم و درد پستان و حساسیت به لمس در آن شود.

۱۳- کوچک کردن سینه
در عمل کوچک کردن سینه تورم پستان ممکن است به علت التهاب بافت پستان رخ دهد. عفونت بعد از عمل پستان نیز ممکن است تورم ایجاد کند.

۱۴- ژنیکوماستی
این حالت به تورم غیر طبیعی پستان در مردان اشاره دارد. این حالت ممکن است در هر مرحله ای از زندگی رخ دهد و باید آن را از بزرگ شدن سینه ها به دلیل تقویت عضلات سینه تفکیک کرد.

افزایش سایز سینه در مردان بزرگسال معمولاً در اثر پرخوری است که موجب انباشته شدن چربی در ناحیه سینه می‌شود. اگر سینه‌های مردی به طور ناگهانی بزرگ شود یا دردناک گردد، نیاز به بررسی‌های پزشکی بیشتر است. ممکن است علت عدم توازن هورمونی باشد.

وضعیت‌هایی هست که نیاز به مداخله پزشکی دارد، از اینرو تشخیص دقیق می‌تواند برای شما و پزشک مشخص کند که وضعیت شما نیاز به درمان دارد یا خیر.

منبع خبر : salamati

اشتراک‌گذاری
19 نظر
 1. ببخشيد من احساس ميكنم سينه هام بزرگ شده و يكم درد داره، البته تو يه ماه گذشته هم قرص اورژانس استفاده كردم و هم آمپول پروژسترون (٢ تا) الان هم از داروي جلوگيري مارلين استفاده ميكنم امروز ١٩ مين قرصشو خوردم، و همچنين داروي ضد وسواس هم روانپزشك برام نوشته، امكان داره تغيير سايز به خاطر اين ها باشه؟

  1. بله علت آن استفاده از داروهای هورمونی است و گذرا است با قطع قرص وبه دنبال پریود شدن به حالت اول بر می گردد.

 2. سلام خسته نباشين ببخشيد يه سوال داشتم آيا بعد از ٦٠ روز كه از رابطه ميگذره و آزمايش بتاعدد زير ٢ و بي بي چك منفي نشون ميده
  امكان بارداري وجود داره؟
  چون بعضي از خانما نوشتن تو بعضي نظرات تا ٣ ماهگي بي بي چك و آزمايششون منفي شده ولي بعدش مثبت
  و اينكه در بارداري با تزريق پروژسترون امكان خونريزي وجود داره؟ من ٢ تا پروژسترون زدم و چند روز لكه و بعدش ٤ روز خونريزي داشتم
  امكانش هست؟

  1. سلام خیر احتمال بارداری وجود ندارد ‌.

 3. سلام ،بنده ۲۲ساله ،،،،سه چارهفته ای هس ک متوجه شدم سینه چپم یکم بزرگترشده البته خیلی اززیرلباس اصلامعلوم نیس،نمیدونم قبلا اینجوری بودم یاتازه متوجهش شدم،خیلی نگرانم میترسم مشکلی باشه البته هیچ درد و توده ایم ندارم،میشه،راهنماییم کنید،ممنون

  1. سلام این مسئله طبیعی است وجای نگرانی وجود ندارد.

 4. سلام ،بنده ۲۲ساله ،،،،سه چارهفته ای هس ک متوجه شدم سینه چپم یکم بزرگترشده البته خیلی اززیرلباس اصلامعلوم نیس،نمیدونم قبلا اینجوری بودم یاتازه متوجهش شدم،خیلی نگرانم میترسم مشکلی باشه البته هیچ درد و توده ایم ندارم،میشه،راهنماییم کنید،ممنون

 5. درد در سینه هام بزرگی ان و دست میخوره درد میکنه و احساس میکنم ماده ای داخلش تکون میخوره مدت سه ماه اینجوریه و موقع پریود هم فرقی نمیکنه فقط سفت تر میشه همین راهنمایی لطفا ممنونم

  1. باید سونوگرافی سینه انجام بدهید تا علت مشکل شما بررسی شود.

 6. سلام،۳۰ ساله هستم، قبل از پریودی سینه هام سفت و دردناک و و بزرگ و درونش توده ای ایجاد میشه که قابل لمس بعداز پریودی دوباره به حالت اول برمیگیره ، بعد اخرین پریودی متوجه شدم سینه سمت راستم بزرگتر از سمت چپ همان حالت قبل پریودی(بزرگ تر، سفت تر ، توده یفت و قابل لمس تقریبا وسط رو به بالا) مانده و به حالت اولش برنگشته. غیر از این علائم دیگری ندارم

  1. سلام در زمان پیش از قاعدگی این مسئله طبیعی است اما اگر به مدت طولانی درد یا احساس توده در سینه خود داشتید باید به پزشک مراجعه نمایید تا علت مشکل شما بررسی شود.

 7. سلام. بیست و دو سالمه و یه ساله شیر میدم سینه ی سمت راستم بزرگتر از چپه از اول اینطوری بوده و اینکه سینه هام خیلی کوچیکه میشه در دوران شیردهی سایز سینه رو بزرگتر کرد با چه روشی و دارویی؟ ممنون

  1. سلام در دوران شیردهی اتفاقا سایز سینه خانم های شیرده بزرگتر از زمان های غیر شیردهی است سایز سینه ژنتیکی است اما اگر وزن مناسب ندارید می توانید با ورزش کردن و رژیم غذایی مناسب تا حدودی به تناسب اندام برسید .

 8. سلام ۲۳سالمه حدود چند سال پیش دست راستم درد ازقسمت زیر بغل درد میگرفت وسریع ول میکرد بعدازاون سینه سمت راستم درد میکنه بیشتر زمان پریودی واینکه یکم ازسینه سمت چپم اندازش بزرگتر شده ویکم درد داره وزیر بغلمم یکم درد میکنه یعنی ممکنه سرطان سینه باشه چون علایم دیگه هی ندارم

  1. سلام اگر درحال حاضر مشکل دارید باید برای بررسی بیشتر به پزشک مراجعه نمایید تا در صورت نیاز سونوگرافی درخواست شود.

 9. سلام…من چند روزی هس سینم حساس به سرما شده و وقتی سردم میشه سینم به شدت درد میگیره کمر درد و دل درد هم دارم اما پریود نمیشم

 10. سلام حدوددوماه پیش مامانم یه توده زمانی که دراز کشیده بود کنارسینه سمت چپش احساس کردرفتیم دکترماموگرافی سونوگرافی انجام دادگفتن فیبروکیست هس قرص دانازول و عصاره گل مغربی دادن استفاده میکنه ولی این اواخر دیدم سینه چپش ازسینه راستش بزرگتر شده خیلی نگرانم علتش چیه؟

  1. سلام باید به پزشک جراح بیماری های پستان برای بررسی مراجعه شود.

 11. سلام.۲۹ سالمه
  از دیشب به طور ناگهان یه حالت سفتی تو سینه ی چپم حس میکنم،کلا سینم بزرگتر شده
  من بچه شیر میدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *