چیز در آشپزخانه که شما را بیمار می کند

۱۱ چیز در آشپزخانه که شما را بیمار می کند

آشپزخانه اغلب قلب خانه نامیده می شود. جایی است که ما به دور هم جمع شده و غذا آماده می کنیم که ما را خوب و سالم نگه می دارد. با این وجود، مانند سایر قسمت های خانه، خطراتی در آشپزخانه در کمین است که می تواند شما را بیمار کند. برخی از مشکل سازها می توانند باعث ناراحتی گوارشی چند روزه شوند، اما برخی دیگر می توانند برای کودکان و کسانی که مشکل ضعف سیستم ایمنی بدن دارند، کشنده باشند. اگر احساس بیماری می کنید، زمان آن فرا رسیده است که به اطراف آشپزخانه خود نگاه کرده و احتمالا برخی از عادات خود را تغییر دهید.

مواردی که در آشپزخانه که شما را بیمار می کند

۱٫ رسیدگی نادرست به مواد غذایی

یکی از بزرگ ترین خطرات سلامتی در آشپزخانه، شما و نحوه رسیدگی به غذاها است. اگر غذا پخته نشده و با خیال راحت به آن رسیدگی نشود، باکتری ها می توانند سریعا تکثیر شده و باعث بیماری های ناشی از غذا شوند که می تواند منجر به مواردی از چند ساعت ناراحتی معده تا مرگ شود.

آیا در مورد هر یک از این اشتباهات مقصر هستید؟

غذاهایی که به خوبی پخته نشده اند: غذاها باید در دمای مناسب پخته شوند تا باکتری های مضر آنها از بین برود. زرده تخم مرغ شل (به خوبی پخته نشده)، سوشی، یا خمیر کوکی خام به خصوص برای کودکان خردسال و هر کسی که ضعف سیستم ایمنی بدن دارد، خطرناک است.

نگه داشتن باقی مانده های غذا در دمای اشتباه

دمای نامناسب مواد غذایی به سادگی باکتری ها، مخمرها و کپک ها را وارد مواد غذایی می کند. غذاهای گرم باید در دمای بالای ۱۴۰ درجه فارنهایت و غذاهای سرد باید در دمای زیر ۴۰ درجه فارنهایت نگهداری شوند. این موارد شامل غذاهایی که یخ آنها باز شده یا غذاهای خیس شده در آب هم می شود.

هرگز این غذاها را برای مدت طولانی در پیشخوان رها نکنید. یخ آن را به آهستگی در یخچال یا با سرعت بیشتری در مایکروویو آهسته ذوب کنید و سریعاً از آن استفاده کنید.

استفاده از محصولات کشاورزی نشسته

برای از بین بردن باکتریها و سموم دفع آفات باید تمام محصولات کشاورزی تازه، قبل از غذا یا استفاده در پخت و پز شسته شود.

شست و شو گوشت خام

گوشت های خام را نباید قبل از غذا پختن شست. شستن یا خیس کردن گوشت خام در سینک می تواند به سادگی هر گونه باکتری را به سینک یا پیشخوان آشپزخانه منتقل کند. پخت و پز در دمای مناسب، باعث از بین رفتن باکتری های مضر می شود.

شست و شو گوشت خام

منتقل شدن آلودگی بین مواد غذایی خام و پخته شده

هرگز از بشقاب مشابهی که گوشت های خام را در آن طعم دار می کنید برای قرار دادن آن در گریل جهت آماده کردن غذای نهایی استفاده نکنید. در فروشگاه مواد غذایی، مواد غذایی خام را در سبد جداگانه ای نسبت به مواد غذایی آماده قرار دهید. در دمای اتاق، محصولات کشاورزی خام را در کیسه های غیر قابل نشت کردن قرار دهید و از غذاهای آماده در یخچال و آبدارخانه دور نگه دارید.

در حین پختن غذا به طور مرتب دست های خود را شست و شو دهید

همانطور که مراحل مختلف آماده سازی مواد غذایی را انجام می دهید، به طور مکرر دست های خود را شست و شو دهید، به خصوص بعد از دست زدن به گوشت، تخم مرغ، و محصولات کشاورزی تازه.

۲٫ مواد غذایی فاسد

تقریبا همه ما مواد غذایی در یخچال یا آبدار خانه داریم که باید دور ریخته شود. خوردن یا طبخ این غذاها که از تاریخ ذخیره سازی آنها گذشته شدیدا خطرناک است. اگر نگران غذایی هستید، آن را دور بریزید. طعم آن را امتحان نکنید! همه باکتری هایی که باعث مسمومیت غذایی می شوند، طعم نداشته، قابل رویت نیستند و بو ندارند.

جلوگیری از مسمومیت غذایی هنگامی شروع می شود که شما خرید می کنید. میوه ها و سبزیجاتی را انتخاب کنید که لکه کبودی نداشته یا علائم آسیب حشرات نداشته باشند. کنسرو مواد غذایی که متورم است، تو رفتگی داشته یا وقتی نگاه می کنید، دچار زنگ زدگی است، خریداری نکنید. مواد بسته بندی شده نباید پارگی داشته یا هر گونه لک ناشی از نشتی داشته باشند.

۳٫ حوله های آشپزخانه

حوله های آشپزخانه پارچه ای ضروری بوده و راه عالی برای کاهش استفاده از حوله های کاغذی است. اگر اغلب آنها را نشوئید، خطر ایجاد شده و باعث انتقال آلودگی بر روی سطوح آشپزخانه می شود. بر اساس مطالعه ای انجام شده توسط بنیاد ملی بهداشت و درمان بین المللی انجام شده، حداقل ۷۵ درصد از حوله های آشپزخانه حامل باکتریهای کلیفرمی (سالمونلا یا اشریشیا کلی) هستند. برای تمیز کردن، آماده کردن غذا و شست و شو دست ها از حوله های جداگانه ای استفاده کنید. بعد از هر بار استفاده، حوله را در آب داغ بشوئید.

۴٫ درب بازکن های قوطی های کنسرو

چه از درب بازکن های دستی و چه برقی استفاده کنید، تیغ آن با هر بار استفاده در معرض محتویات قوطی قرار می گیرد. منتقل شدن آلودگی از محصولات گوشتی، سبزیجات و نوشیدنی ها به همدیگر می تواند باعث رشد باکتری ها شود.

بازکننده های دستی درب کنسروها باید بعد از هر بار استفاده با آب داغ و صابون شسته شوند یا اگر ماشین ظرف شویی ایمن است، آن را در ماشین ظرف شویی قرار دهید. در مورد درب بازکن های الکتریکی، تیغه را با یک ماده ضد عفونی کننده پاک کرده و کاملا خشک کنید تا از رشد باکتری ها جلوگیری شود.

۵٫ تخته های برش

تخته های برش باعث آماده سازی راحت تر غذا می شوند و از پیشخوان آشپزخانه محافظت می کنند. اما با هر برش، خراش ها و شکاف های خاصی ظاهر می شود که می تواند باکتری ها را حمل کند. اگر از تخته های برش مجزایی برای خرد کردن گوشت و میوه ها و سبزیجات خام استفاده نکنید، آلودگی منتقل شده از این مواد به همدیگر می تواند عواقب جدی سلامتی داشته باشد.

تخته های برش چوبی باید بعد از هر مرتبه استفاده با آب داغ و صابون شسته شوند. سپس با آب داغ شسته و با پارچه تمیز پاک کنید. هرگز تخته های چوبی را در ماشین ظرف شویی قرار ندهید، زیرا می تواند باعث آسیب شود. تخته های برش پلاستیکی و شیشه ای برای تمیز شدن کامل باید در ماشین ظرف شویی قرار بگیرند.

تخته های برش

۶٫ اسفنج ها

طبق تعریف، اسفنج ها چه طبیعی باشند و چه توسط انسان ساخته شده باشند، دارای ساختار متخلخلی هستند. اگرچه این منافذ در جذب لکه ها فوق العاده هستند، اما همچنین در نگه داشتن رطوبت و باکتری هایی که می توانند در آن محیط رشد کرده و باعث بیماری شوند، کاملاً مناسب هستند.

اسفنج ها باید با آب گرم و صابون شسته شده و در جایی با گردش هوای مناسب قرار بگیرند تا بعد ار هر بار استفاده خشک شوند. همچنین می توان آنها را در ماشین ظرف شویی اتوماتیک با درجه بالا شسته یا در ماشین لباس شویی در حالت شست و شو با آب گرم ریخت. اگر اسفنج پس از تمیز کردن بوی بدی دارد، فورا آن را دور بریزید. این بو نشانه ای از رشد باکتری در داخل آن است.

۷٫ دسته، دستگیره، و صفحات لمسی

چند مرتبه در روز دسته ها و دستگیره های کابینت آشپزخانه را لمس می کنید؟ در مورد دستگیره درب یخچال و صفحه لمسی ماکروویو چطور؟ آیا دست همه اشخاص همیشه تمیز است؟ احتمالا خیر.

آلودگی های غذاهای خام و آلودگی بدن باعث می شود تا باکتری هایی مانند سالمونلا، لیستریا و اشریشیا کلی و همچنین مخمرها و کپک ها بر روی سطوح باقی بمانند. هر کدام از این ارگانیسم ها می توانند باعث ناراحتی گوارشی شوند و برخی برای کودکان خردسال و افرادی با سیستم ایمنی ضعیف مضر هستند. بعد از هر مرتبه آماده سازی غذا یا حداقل به طور روزانه، دستگیره های کابینت، دستگیره های لوازم خانگی و پنل های کنترل باید با استفاده از ضد عفونی کننده یا اسپری ضد عفونی کننده تمیز شوند.

۸٫ نشت گاز و مونواکسید کربن

اگر در وسایل آشپزخانه از گاز طبیعی یا پروپان استفاده می شود، حفظ عملکرد مناسب آنها بسیار مهم است. حتی نشت کم یا عملکرد ناقص فندک می تواند عواقب کشنده ای داشته باشد. گاز طبیعی و پروپان فاقد بو هستند، اما شرکت های صنایع همگانی یک بوی تند به آن اضافه می کنند تا نشت گاز تشخیص داده شود. اگر بوی تخم مرغ فاسد استشمام کردید، فورا پنجره ها را باز کرده و مطمئن شوید که وسایل و فندک گاز خاموش هستند. با شرکت صنایع همگانی تماس گرفته و از دستورالعمل های آنها پیروی کنید.

اگر بو شدیدا قوی است، فورا محل را ترک کرده و از فاصله ای ایمن با اورژانس تماس بگیرید. تشخیص نشت کربن دی اکسید کاملا دشوار است، زیرا فاقد بو است. کربن مونواکسید زمانی تولید می شود که سوخت می سوزد و می تواند از اجاق گاز و آب گرم کن ساطع شود. در صورت عدم تشخیص، می تواند در داخل خانه جمع شده و باعث سردرد، علائمی مانند سرماخوردگی، ضعف عضلات و مرگ شود.

تنها راه مطمئن برای دانستن اینکه کربن مونواکسید در داخل خانه جمع می شود، این است که ردیاب کربن مونواکسید در خانه نصب کنید. اگر صدای زنگ هشدار کربن مونواکسید را شنیدید، بلافاصله به جایی رفته که هوای تازه دریافت کنید و با خدمات اورژانس تماس بگیرید.

۹٫ ظروف پلاستیکی

ظروف پلاستیکی تقریباً در هر آشپزخانه یافت می شود. متأسفانه همه آنها برای ذخیره مواد غذایی ایمن نیستند. بسیاری از ظروف پلاستیکی قدیمی تر حاوی بیسفنول ای یا BPA، یک ماده شیمیایی صنعتی هستند. مطالعات در مورد اثرات بیماری زا احتمالی قرار گرفتن در معرض BPA بر مغز و رشد رفتاری جنین، نوزادان و کودکان در حال انجام است.

ظروف پلاستیکی در آشپزخانه

روش هایی برای محدود کردن قرارگیری در معرض BPA وجود دارد:

  • محصولات پلاستیکی با برچسب عاری از BPA را انتخاب کنید و کدهای بازیافت را بازرسی کنید.
  • برخی از پلاستیک ها دارای برچسب درج شده با کدهای بازیافت سه یا هفت ممکن است با BPA ساخته شوند.
  • مصرف غذاهای تازه را به غذاهای کنسرو شده ترجیح دهید، زیرا اکثر قوطی های کنسرو با صمغ حاوی BPA اندود شده اند.
  • موسسه ملی بهداشت به مصرف کنندگان توصیه می کند که از استفاده از پلاستیک های پلی کربنات در مایکروویو و یا قرار دادن آنها در ماشین ظرفشویی خودداری کنند. پلاستیک ممکن است به مرور زمان خراب شود و به BPA اجازه دهد تا وارد مواد غذایی شود.

۱۰٫ پاپ کورن با مایکروویو

خوردن پاپ کورن تهیه شده با مایکروویو به طور خاص برای سلامتی تان خطرناک نیست، اما استنشاق میزان زیاد بخار جمع شده هنگام باز کردن درب کیسه به طور مستقیم در خارج از ماکروویو باعث می شود تا بیش از چهل ماده شیمیایی را استنشاق کنید. آژانس حفاظت از محیط زیست ایالات متحده آمریکا، بدترین ماده را دی استیل نامید که منجر شده است تا شرکت ها این ماده را از محصولات خود حذف کنند. با این وجود، اثرات اکثر مواد شیمیایی مورد استفاده در ساخت کیسه ها مشخص نیست. برای محافظت از خانواده خود در برابر آسیب های احتمالی سیستم تنفسی، اجازه دهید کیسه قبل از باز شدن کاملاً خنک شود یا در زیر یک فن آن را باز کنید.

۱۱٫ کیسه های خرید قابل استفاده مجدد

کیسه های خرید قابل استفاده مجدد برای محیط زیست عالی هستند و حتی ممکن است در فروشگاه های مواد غذایی با تخفیف فروخته شوند. اما احتمال انتقال آلودگی بین آنها و مواد مختلف وجود دارد، مگر اینکه به طور تمیز نگهداری شده و مراقب آنها باشید. برچسب زدن و تعیین کیسه های خرید برای موارد خاص حائز اهمیت است. یکی برای مواد تمیزکننده، یکی برای گوشت خام، یکی برای میوه و سبزیجات تازه و یکی برای کالاهای بسته بندی شده در نظر بگیرید.

هرگز کیسه های کثیف را در یک ماشین گرم که باکتری ها می توانند رشد کنند، قرار ندهید.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *