نکاتی که مردان باید درباره بارداری همسرشان بدانند!

۱۰ نکته که مردان درباره بارداری باید بدانند

دوران بارداری برای بسیاری از زنان یک دوران پر از استرس و نگرانی محسوب می شود، به خصوص اگر اولین فرزند خود را در راه داشته و یا سقط جنین های متوالی را تجربه کرده باشند. همکاری متقابل بین زن و شوهر باعث می شود تا این دوران بهتر و شیرین تر سپری شود و کمک کند تا فرزندی سالم و سلامت داشته باشید. در این مقاله قصد داریم تا نکاتی که همه مردان باید در خصوص بارداری همسرشان بدانند را جمع آوری کرده و در این زمینه به شما اطلاعات دهیم. با ما همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: نقش مردان در دوران بارداری | اگر همسرتان باردار است، بخوانید! | نکات ریز و مهم! 

۱۰ نکته ای که مردان باید در خصوص بارداری زنان بدانند

۱٫ همسرتان چاق خواهد شد

باید برای اضافه وزن همسرتان آماده باشید. با تاکیدی که بر روی رژیم غذایی دوران بارداری می شود، اضافه وزن همسرتان کاملا عادی است. ویار در دوران باداری امری طبیعی است و ممکن است همسرتان هر لحظه هوس خوردن چیزی از شکلات و پیتزا تا انواع میوه ها و سبزیجات را داشته باشد. می توانید برای کم شدن استرس همسرتان در غذا خوردن ها او را همراهی کنید و یا چیزهای خوشمزه ای که هوس می کند را برای او تهیه کنید.

۲٫ به چاق شدن همسرتان اشاره ای نکنید

بهتر است هر چیزی که به ذهنتان می رسد را در این دوران بیان نکنید. به طور خاص در مورد چاق شدن همسرتان صحبت نکنید. به علت تغییرات هورمونی زیاد زنان در دوران بارداری بسیار حساس می شوند و این مساله می تواند شدیدا آنها را ناراحت کند. حتی اگر خودش دائما بر این مساله اشاره کند که چاق شده است، شما نباید این مساله را به او یادآوری کرده و یا در این خصوص با او صحبت کنید. بهتر است او را تحسین کنید و از اینکه هم اکنون زیبا به نظر می رسد صحبت نمایید.

۳٫ دوری از همسر در بارداری

در دوران بارداری و به خصوص در سه ماهه اول تغییرات هورمونی زیاد باعث حالت تهوع صبحگاهی می شود. روابط شما در این مدت کمی محدود می شود، اما این مساله پس از سه ماهه اول بارداری کمی بهبود پیدا می کند. در سه ماهه دوم اوضاع کمی بهتر شده اما در سه ماهه سوم به دلیل اضافه وزن و بزرگ شدن شکم و مشکلات تنگی نفس و … که همسرتان تجربه می کند، در برقراری روابط دچار مشکل خواهید شد. بنابراین بهتر است از فرصت سه ماهه دوم باداری برای روابط دو نفره تان استفاده کنید.

۴٫ خانم های باردار تنبل هستند

به یاد داشته باشید که همسرتان فرزندی در شکم دارد و تغییرات زیاد جسمی و خلقی را تجربه می کند. نکته مهم این است که بدانید خانم ها در دوران بارداری تنبل می شوند. اگر در اوایل بارداری خانه را دائما تمیز کرده و یا ظرف ها را بعد از غذا خوردن می شست، ممکن است متوجه شوید که در اواخر بارداری خانه تان کثیف می شود و یا سینک ظرف شویی پر از ظرف های نشسته است. اگر کمی باهوش باشید، اعتراضی نکرده و خودتان اقدام به تمیز کردن خانه و شست و شو ظرف ها می کنید.

۵٫ دائما همسرتان را سیر نگه دارید

خورد و خوراک سالم یک شرط مهم برای یک بارداری سالم است. اجاز ندهید تا همسرتان گرسنه باشد. وقتی همسرتان اطلاع می دهد که گرسنه است، سعی کنید تا فورا برای او غذایی آماده کنید. نیازی نیست تا فورا یک غذای وقت گیر و تشریفاتی برای او تهیه کنید، کافی است تا یک میان وعده سالم با او بدهید و سپس به غذای اصلی آن روز فکر کنید. سعی کنید تا در تمام این ۹ ماه همسرتان را سیر نگه دارید و هر زمان که به شما اطلاع می دهد که گرسنه است، برای تهیه غذای او اقدام کنید.

۶٫ خانم های باردار فراموشکار می شوند

برخی فکر می کنند این مساله که خانم ها در دوران بارداری فراموشکار می شوند، یک شایعه است. اما این مساله حقیقت دارد. در ابتدا ممکن است اینکه کلید در دستش است اما به دنبال کلید می گردد، خنده دار و جالب به نظر برسد، اما در ادامه ممکن است موضوعات مهم تری را فراموش کند. مثلا ممکن است فراموش کند که درب خانه را هنگامی که از خانه بیرون می رود، قفل کند. بنابراین بهتر است به او این مسائل را یادآوری کنید تا دچار مشکل نشوید.

۷٫ همسرتان کانون توجهات است

از زمانی که همسرتان اعلام می کند که باردار است، او در مرکز توجهات قرار می گیرد و هم شما و تمامی اعضاء خانواده و بستگان باید به او توجه ویژه ای داشته باشید. بنابراین از این موضوع ناراحت نشده و سعی کنید تا به این شرایط جدید کاملا عادت کنید.

۸٫ در ماه های آخر سعی کنید تا جای خواب جدید برای خود پیدا کنید!

با بالا رفتن ماه های بارداری همسرتان، شکم او بزرگ تر شده و خوابیدن برای او دشوارتر خواهد شد. به همین منظور از انواع بالشت در اطراف خود برای کمک به خوابیدن استفاده خواهد کرد. کاملا طبیعی است که به فضای خواب بیشتری احتیاج داشته باشد. بنابراین با او همکاری کرده و سعی کنید تا بر روی یک مبل راحت بخوابید و به اینکه همسرتان بالشت ها را در آغوش می گیرد، حسادت نکنید.

۹٫ خداحافظی با حس شوخ طبعی

همسرتان در دوران بارداری به علت تغییرات هورمونی بسیار حساس می شود. چیزهایی که قبلا باعث خنده و شادی اش می شد و یا از نظر خودتان خنده دار به نظر می رسد، ممکن است نه تنها او را شاد نکرده بلکه باعث ناراحتی و آزردگی اش شود. بنابراین بهتر است در این دوران حس شوخ طبعی و خنده و شوخی تان را کنار بگذارید و احساسات همسرتان را درک کنید.

کارهایی که مردان باید در دوران بارداری همسرشان انجام دهند

۱۰٫ شکایتی نداشته باشید!

ممکن است در این دوران مجبور باشید تا کارهای زیادی را در داخل و خارج از خانه انجام دهید و حتی مسئولیت تمام کارها را بر دوش بگیرید. این کارها می تواند خسته کننده و آزاردهنده باشد و حتی تمام وقت و انرژی تان را بگیرد. اما هیچ گله و شکایتی نکنید و این کارها را با بدون حتی ناراحتی و کج خلفی انجام دهید. به علاوه اگر شکلایتی کنید نیز جواب های مناسبی نخواهید شنید. مثلا کافی است بپرسید که «چرا ظرف ها را نشستی؟» احتمالا جواب هایی مثل «در حالی که من یک بچه به اندازه هندوانه در شکم دارم و تمام مدت وزن آن را حمل می کنم، تو نگران شسته نشدن ظرف ها هستی و از من انتظار داری؟». پس بهتر است که حواستان را جمع کرده تا باعث ناراحتی خود و همسرتان نشوید.

سخن آخر

بارداری می تواند باعث تغییرات زیاد جسمی و خلقی در زنان شود. به خصوص مردانی که اولین بارداری همسرشان را تجربه می کنند، اطلاعات زیادی در خصوص نحوه برخورد و درک رفتارها و اخلاق همسرشان در این دوران ندارند. به علت تغییرات هورمونی زیادی که خانم ها در این دوران تجربه می کنند، بسیاری از رفتارهایشان تغییر کرده و حساس تر و زودرنج تر می شوند. در این مقاله سعی کردیم تا نکاتی که می تواند به مردان در دوران بارداری همسرشان کمک کند را معرفی کرده و ایده هایی برای کمک به آنها ارائه دهیم. امیدوارم که این نکات بتواند به شما کمک کند تا در این دوران لحظات خوشی را تجربه کنید.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *