۱۰ راه حل موثر برای صبحانه خور کردن کودکان!

چه کنیم کودکان صبحانه بخورند؟

 آیا کودک شما ترجیح می دهد که صبحانه نخورد؟ آیا هر روز صبح سر این مسئله که کودک قبل از مدرسه یا بازی، غذای کافی بخورد، درگیری دارید؟ نگاه دقیقی به عادت‌های صبحانه خود بیاندازید زیرا الگوها بهترین معلم هستند. اگر هر روز سر میز می نشینید تا صبحانه لذیذی را صرف کنید، بدون شک فرزند شما نیز چنین خواهد کرد.
 سعی کنید همگی با هم و به شکلی خوشایند و بدون عجله غذا را صرف کنید. سعی کنید از صبحانه لذت ببرید و نشان دهید که واقعاً خوشحالید!

صبحانه نخوردن کودک

 اگر با وجود نشان دادن یک الگوی خوب، هنوز کودک از خوردن صبحانه امتناع می ورزد آن را تبدیل به یک درگیری شدید نکنید. به جای آن می توانید از راه‌حل‌های زیر استفاده کنید:

۱- صبحانه را جالب کنید
 سعی کنید زمان کافی را برای یک صبحانه مفرح در نظر بگیرید. کوشش کنید که آنها را لذتبخش کنید؛ صبحانه نباید صرفاً موقعیتی باشد که مواد غذایی را به زور فرو دهید. به عنوان مثال کودکان خردسال از اینکه لیوان و فنجان مخصوص به خودشان را داشته باشند، لذت میبرند.
 آنها از اینکه با تزیین قسمتی از نان با مقداری پنیر و درست کردن یک شکل خنده دار در آراستن سفره شرکت کنند سرگرم می شوند. به کیک صبحانه کرم اضافه کنید و با شکلات روی آن شکل های جالبی بکشید تا کودکان از خوردن آن لذت بیشتری ببرند.

 2- به کودک اجازه دهید که در برنامه‌ریزی صبحانه کمک کند
 اگر به کودک خود اجازه دهید که در تنظیم برنامه هفتگی صبحانه کمک کند و یا اینکه هنگام خریدن لوازم صبحانه شما را همراهی کند؛ با علاقه بیشتری سر میز صبحانه حاضر خواهد شد.

۳- می توانید عادات غذایی خود را تغییر دهید
 اگر کودک شما غذای معمول را نمیخورد، غذای دیگری امتحان کنید. شیر برای کودک تهیه کنید و به او اجازه دهید که فقط غذای مایع بخورد. مقداری کره روی قطعات سیب بمالید و یا اینکه یک برش پیتزا یا سیب زمینی با پنیر را با یک لیوان شیر به او بدهید.

۴- صبحانه را مختصر کنید
اگر کودک شما ناهار را به صبحانه ترجیح می‌دهد؛ به او یک صبحانه مختصر و یک ناهار مفصل بدهید. این برنامه در حالتی که صبحانه انرژی کافی را برای تمام مدت صبح فراهم کرده است و تا هنگام صرف ناهار کودک از نظر انرژی کمبود ندارد، مشکلی ایجاد نمیکند.

۵- غذاهای مختلفی تهیه کنید
غذاهای جدیدی را هر چند وقت یکبار به برنامه صبحانه اضافه کنید تا از یکنواختی جلوگیری شود. اگر کودک ناگهان از خوردن غذایی که قبلا دوست داشت امتناع می کند به زور آنرا به او ندهید. برای مدتی آن را کنار بگذارید و سپس به تدریج و با ظرافت مجدداً آن را به برنامه غذایی او اضافه کنید.

۶- موقع صرف صبحانه با کودک همراه باشید
کودکان خردسال نباید هنگام صبحانه تنها رها شوند؛ حتی کودکان بزرگتر نیز دوست دارند همراهی داشته باشند. اگر نمی توانید هنگامی که کودک صبحانه را میخورد، با او سر میز بنشینید در اتاق بمانید و به او یک "همراه صبحانه خوردن" بدهید تا سر میز با او بنشیند.

معمولا یک عروسک یا حیوان پارچه ای برای این کار مناسب است، ولی حتی وسایل جانبی نظیر رادیو، تلویزیون یا کتاب مصور و پر از نقاشی نیز ممکن است همین تاثیر را داشته باشد.
اگر گهگاه کودک زیر نظر شما هنگام صرف صبحانه تلویزیون تماشا کند، اشکالی ندارد. با این حال، باید مراقب باشید که این کار به صورت یک عادت در نیاید.

۷- دانه های خوراکی را بسته بندی کنید
یک دانه خوراکی (مثل ذرت بو داده) را با کمک کودک خود انتخاب کنید سپس آن را به اندازه های مناسب در داخل کیسه های پلاستیکی تمیز بریزید. در هر بسته، یک جایزه مانند عکسبرگردان، بلیط رفتن به یک مکان دیدنی (مثلاً باغ وحش یا موزه) بگذارید.
کودک هنگامی جایزه را میبرد که تمام غذا یا مقدار معینی از آن را که قبلا روی آن توافق شده است را بخورد.

۸- با کودک ساختمان بازی کنید
در ازای هر لقمه ای از صبحانه که کودک شما می خورد، به او یک تکه ساختمان اسباب بازی بدهید. هنگامی که کودک صبحانه اش را خورد می توانند از این تکه ها برای ساختن یک قلعه استفاده کند. یا این که اگر کودک دوست دارد اجازه دهید که موقع صرف صبحانه تکه‌تکه قلعه را بسازد.

۹- نقاشی خورشید بکشید
به کودک اجازه دهید هر بار که یک لقمه غذا می خورد با ماژیک روی یک تکه کاغذ بکشد. او را تشویق کنید که در حالی که غذایش را می خورد یک منظره را تمام کند. روی یک تکه کاغذ، منظره خورشید را بکشید با هر لقمه یک شعاع نورانی به خورشید اضافه کنید. اگر این عمل را به صورت پیوسته انجام دهید، می‌توانید هر روز شعاع های بیشتری به خورشید اضافه کنید و هنگامی که خورشید بسیار تابان شد، کودک شما یک جایزه مانند رفتن به پارک را خواهد برد.

۱۰- زمان بگیرید
برای این که به کودکانی که کند غذا می‌خورند انگیزه بدهید، ساعت را روی زمانی که کودک باید صبحانه اش را تمام کند تنظیم کنید و او را برانگیزید که قبل از به صدا درآمدن زنگ، صبحانه اش را تمام کند. سپس به تدریج زمان را کوتاه‌تر کنید و برای این منظور هر روز یکی تا دو دقیقه زمان را کوتاه‌تر کنید تا اینکه به یک زمان پذیرفتنی و قابل قبول برای تمام کردن صبحانه دست پیدا کنید.

چگونه با کودکم رفتار کنم؟- دکتر گاربر

منبع خبر : اختصاصی نی نی نما

اشتراک‌گذاری
2 نظر
  1. تو تهیه صبحانه و غذا وقتی مشارکت میکنه چون خودش زحمت کشیده قدرشناس میشه و خودش هم میخوره.

  2. من وقتی بی اشتهایی رو درش غایب می بینم بجای اصرار. میگم سفره خودش و بشقاب خودش رو تو سالن بچینه و من و همسرم مهمون میریم خونه بچه م و بازی بازی غذا میخوریم. لامصب چه خوشمزه س. توش ماهی سبزه می رقصه یا سبزیه؟ … فقط باید حسابی وقت و حوصله داشت ?

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *