یارانه نقدی کودکان مبتلا به اوتیسم چقدر است؟

سازمان بهزیستی کشور برای هر کودک مبتلا به اوتیسم مبلغ سه میلیون و ۶۰۰ هزار ریال به عنوان یارانه در نظر گرفته است (سال ۹۵).

«اوتیسم یا خوددرماندگی نوعی اختلال رشدی از نوع روابط اجتماعی است که با رفتارهای ارتباطی و کلامی غیرطبیعی مشخص می شود.»

 این یارانه با نام کودک به حساب مرکز خدمات اوتیسم واریز می شود تا مرکز، خدمات خود را به کودک ارائه دهد؛ خانواده بیمار هم ، حداکثر یک میلیون و ۵۰۰ تا یک میلیون و ۵۵۰ هزار ریال را باید خودش به مرکز پرداخت کند.
سازمان بهزیستی، فهرست ۵۴ مرکز اوتیسم در ۳۰ استان کشور را که حدود ۲ هزار کودک را تحت پوشش قرار داده ، منتشر کرده است وعلاقمندان برای مشاهده این فهرست می توانند به نشانی اینترنتی سازمان بهزیستی مراجعه کنند.
بنا به این گزارش،سازمان بهزیستی از سال ۱۳۸۱ نخستین مرکز آموزش و توانبخشی اختلالات طیف اوتیسم را به عنوان اولین متولی این امر در سراسر کشور افتتاح کرد و تاکنون هم کمیت و هم کیفیت خدمات ارائه شده از سوی این مراکز رشد یافته است.
این گزارش می افزاید: همه کودکان مبتلا به اوتیسم تحت پوشش سازمان بهزیستی کشور همه روزه شنبه تا چهارشنبه از صبح تا ۱۴ بعد از ظهر و پنجشنبه ها تا ۱۲ ظهر خدمات تخصصی را در این مراکز به عنوان پایگاه های دائمی سازمان بهزیستی، دریافت می کنند.

اختلالات اتیسم از جمله اختلالات پرخرجی است که نیاز به خدمات تخصصی زیاد اعم از روانشناسی، کاردرمانی و گفتار درمانی دارد و به همین علت مخارج خانواده های دارای فرزند مبتلا به اوتیسم بسیار بالاتر از خانواده هایی است که دارای کودکانی با سایر معلولیت ها هستند؛ به همین دلیل نیز بهزیستی یارانه مراکز اوتیسم را بیش از یارانه سایر مراکز مقرر کرده است.

براساس این گزارش، خدمات روانشناسی، کاردرمانی، گفتار درمانی، بازی درمانی، آموزش خانواده و همچنین یک وعده غذای گرم و هزینه ایاب و ذهاب کودکان اوتیسم همگی از خدماتی به شمار می آیند که مراکز بهزیستی به آنان ارائه می دهد و هزینه ماهیانه دریافت هر یک از این خدمات از مراکز حدود پنج میلیون و ۱۵۰ هزار ریال است .

منبع خبر : ایرنا

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *