گودی و سیاهی زیر چشم کودک/ مهمترین علت آن چیست؟!

گودی و سیاهی زیر چشم کودک، درمان گودی زیر چشم کودکان،  قرمزی زیر چشم کودکان،  علت گودی چشم در کودکان چیست،  کبودی چشم نوزاد،  قرمزی زیر چشم کودک از چیست،  علت ورم زیر چشم در کودکان،  درمان سیاهی زیر چشم کودکان

۵۰ درصد از کودکانی که در شهرهای بزرگ زندگی می‌کنند با آلرژی‌های راه‌های تنفسی درگیر شده و این امر موجب سیاهی و گودی زیر چشمانشان می‌شود.

یکی از مواردی که اغلب باعث نگرانی والدین کودک می گردد کبودی زیر چشم کودک است که گاهأ والدین آن را به مشکلاتی نظیر کم خونی یا اختلالات کلیوی در طفل نسبت می دهند.

شایان ذکر است که هرچند کم خونی و مشکلات کلیوی و حتی ابتلا به ژیاردیا (انگل خونخوار) از علل این عارضه هستند.

ولی علت اصلی کبودی زیر چشم کودکان پر خونی عروق ناحیه مذکور به علت ابتلا کودک به آلرژیهای فصلی بخصوص تب یونجه می باشد که علی رغم فصلی بودن آلرژی اغلب در تمام طول سال وجود دارد و به عنوان علامت غروب آلرژی خوانده می شود.

وجود چین های اضافه ناحیه پلک تحتانی و خط عرضی پل بینی نیز از علائم دیررس تر ظاهری تب یونجه می باشد. این کودکان اغلب از عوارض دیگری نظیر آبریزش های مداوم بینی و چشم ها وسرفه های خشک شبانه همراه با خارش چشم و بینی و بی قراری در طول شب رنج می برند.

یکی از علائم بارز تب یونجه در کودکان بیقراری در طول شب به صورت جا به جا شدن مداوم در رختخواب و صحبت کردن در خواب همراه با گریز از مکانهای گرم است بطوریکه اغلب این کودکان از انداختن پتو بروی خود بیزارند و تمایل به خوابیدن در نواحی سردتر اطاق نظیر موزاییک و کناره های اطاق را دارند.

گرفتگی بینی خروپف وخوابیدن با دهان باز از علائم جدی و آسیب رسان به زیبایی چهره و سلامت دندان های این کودکان است.

به علاوه ابتلا کودک به بیماری تب یونجه می تواند سبب عصبانیت پرخاشگری و بی اشتهایی او در طول روز گردد و حتی به آفت تحصیلی او بیانجامد.

با تشخیص به موقع و درمان مناسب کودک میتوان جلوی عوارض بالقوه مشروحه فوق را گرفت ولی اغلب موارد کبودی های زیر چشم تا مدتها باقی خواهد ماند.

در حالیکه تعیین و اجتناب از آلرژن های مسبب بیماری گام اول در درمان شرایط آلرژیک تلقی می شود ولی این مورد همیشه ممکن یا عملی نیست. برای کودکانی که به ذرات گرد و خاک آلرژی دارند، پوشش های خاص برای تشک و بالش می تواند برای کاهش علائم آلرژی بینی مزمن بسیار کارآمد باشد. به خاطر اینکه ذرات گرد و خاک در رطوبت نسبی بالای ۵۰ درصد رشد می کند، استفاده از مرطوب کننده در واقع باعث آسیب بیشتر می شود به جای اینکه سودی برساند. کودکانی که به موهای حیوانات آلرژی دارند ممکن است از حذف حیوانات متهم از خانه سود ببرند. با این حال فرد باید درک کند که بدون تمیز کردن کامل مواد خانه مو می تواند باقی بماند و باعث علائم مداوم برای شش ماه بعد از رفتن حیوان خانگی شود.

نهایتا، کشیدن سیگار که باعث تحریک راه تنفسی می شود ( و مدتها بعد از خاموش کردن سیگار باقی می ماند) باید از خانه و ماشین در تمام اوقات حذف شود.

چه مدت این شرایط طول خواهد کشید؟
متاسفانه بسیاری از کودکانی که از نظر ژنتیکی مستعد ابتلا به آلرژی ها هستند به کسب حساسیت های آلرژیک بیشتر در دهه اول زندگی خود ادامه خواهند داد. علائم آلرژی بینی می تواند در تمام دهه های زندگی اذیت کننده باشد. در حالیکه دوره و شدت شرایط آلرژیک غیر قابل پیش بینی است، الگوی علائم آلرژی شدید معمولا مشکلات مشابه را در تمام اوقات نشان خواهد داد.

عوارض تب یونجه در کودک من چیست؟
طیف مشکلات ناشی از آلرژی های بینی درمان نشده گسترده است و شامل عفونت های سینوس و گوش به صورت راجعه، آسم برونشیال، راستای نادرست دندان که نیاز به ارتودنسی دارد، اختلالات خواب که منجر به مشکلات رفتاری و یا یادگیری می شود، می باشد.

۵۰ درصد از کودکانی که در شهرهای بزرگ زندگی می‌کنند با آلرژی‌های راه‌های تنفسی درگیر شده و این امر موجب سیاهی و گودی زیر چشمانشان می‌شود.

عباس مومن‌زاده متخصص اطفال گفت: گودی و سیاهی زیر چشم کودکان دلایل مختلفی نظیر دخالت ژنتیک و ارث را همراه دارد که مربوط به زندگی در بعضی از مناطق جنوبی ایران می‌شود.

وی گفت: ۵۰ درصد از افراد به خصوص کودکان که در شهرهای بزرگ زندگی می‌کنند و به آلرژی‌های راه‌های تنفسی مبتلا می‌شوند زیر چشمانشان کبود و سیاه است، کبودی و سیاه چشمی اغلب کودکان زیر ۵ سال اگر به دلیل آلاینده‌ها و آلرژی باشد درمان پذیر است اما به دلایل ارثی و فامیلی درمانی ندارد.

مومن‌زاده تصریح کرد: تعیین نوع آلرژی و تشخیص زود هنگام در درمان بسیار کمک کننده است.

این متخصص اطفال خاطرنشان کرد: تماس بیش از جد چشم با موبایل، کامپیو‌تر و تلویزیون موجب گودی و سیاهی زیر چشم کودکان نیز می‌شود که باید با راهنمایی درست از طرف والدین و کار کردن کمتر از ۱ الی ۲ ساعت با کامپیو‌تر این مشکل را حل کرد.

اشتراک‌گذاری
یک نظر
  1. سلام دخترم هفت ماهشه یوبوست گرفته بودحالاکه مشکل یوبوستش حل شده اصلاغذانمیخوره حتی اب هم نمیخوره تبش روسی وشش ونیم هس ویکم زیرچشمش گودشده وسیاهی داره لطفا راهنماییم کنیدممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *