گرفتگی بینی در بارداری و جنسیت جنین!/ آیا گرفتگی بینی نشانه پسر بودن جنین است؟

من هفته ششم بارداری هستم و دچار گرفتگی و خشکی بینی، مخصوصاً در شبها می شوم؛ آیا گرفتگی بینی در بارداری با جنسیت جنین در ارتباط است و به معنی پسر بودن جنین است؟

پاسخ مشاور:

خیر- گرفتگی بینی در بارداری ارتباطی به جنسیت جنین ندارد و به دلیل افزایش هورمون استروژن و افزایش حجم خون و ملتهب شدن غشاء بینی است.

گرفتگی بینی در بارداری و جنسیت جنین

چرا در این دوران دائم احساس گرفتگی بینی دارم؟

با اینکه شاید باورش کمی سخت باشد ولی گرفتگی یا آبریزش بینی در دوران بارداری عارضه ای نسبتا شایع است. بیش از ۳۰ درصد خانم های باردار در این دوران بدون هیچ گونه سابقه آلرژی یا ابتلا به انواع عفونت های ویروسی مانند سرماخوردگی دچار احتقان بینی هستند. این عارضه در اصطلاح پزشکی به رینیت بارداری موسوم است.

گرفتگی بینی ممکن است در طول دومین ماه بارداری آغاز شده و به تدریج با پیشرفت بارداری تشدید شود. با اتمام دوران بارداری علائم احتقان بینی نیز کاهش یافته و با گذشت دو هفته از زایمان به طور کامل از میان می رود.

افزایش ترشح هورمون استروژن در دوران بارداری سبب التهاب پوشش غشاء بینی و در نتیجه تولید "موکوس" (مواد داخل بینی) بیشتر می شود.

علاوه بر آن حجم خون بدن نیز در این دوران افزایش می یابد این جریان خون اضافه سبب ملتهب شدن عروق خونی دیواره بینی و به دنبال آن ایجاد احتقان در بافت های اطراف می شود. ضمن آنکه هورمون های دیگر نیز ممکن است در ایجاد این عارضه دخیل باشند. 

چگونه می توان فهمید که علت گرفتگی بینی ناشی از بارداری است؟

در صورتی که جز گرفتگی بینی علائم دیگری ندارید احتمالا به "رینیت“ بارداری مبتلا شده اید. ولی در صورت همراه بودن این عارضه با عطسه، سرفه، گلودرد، ضعف و در پاره ای موارد تب و تورم غدد لنفاوی، گرفتگی بینی شما احتمالا ناشی از سرماخوردگی و یا ابتلا به عفونت های دیگر است.

همچنین به علت شایع بودن عفونت های سینوسی در دوران بارداری در صورت مشاهده علائم سینوزیت مانند تب، سردرد، خروج ترشحات سبز یا زرد از بینی، دردناک بودن صورت در هنگام لمس که معمولا با تشدید درد در هنگام خم کردن سر به جلو همراه است، وجود درد در فک فوقانی و یا کاهش حس بویایی با پزشک خود تماس بگیرید.

از سویی دیگر چنانچه دچار گرفتگی یا آبریزش روان و ممتد بینی همراه با عطسه، خارش در ناحیه چشم ها، بینی، گلو یا گوش ها شده اید به احتمال فراوان به آلرژی مبتلا شده اید. تاثیر بارداری بر آلرژی در این دوران غیر قابل پیش بینی است: وقوع بارداری می تواند منجر به بهبود و یا وخیم تر شدن این عارضه شود.

حتی در مواردی ممکن است دریابید که در این دوران نسبت به آلرژن ها یا محرکات خاصی دچار حساسیت شده اید در حالی که پیش از بارداری خود هیچ گونه سابقه آلرژی یا حساسیتی نسبت به آنها نداشته اید. البته گاهی نیز ممکن است هیچ علت واضحی برای احتقان بینی خود پیدا نکنید. زیرا این احتمال وجود دارد که بیش از یک عامل در ایجاد این عارضه نقش داشته باشند. به عنوان مثال ممکن است به طور همزمان به دو عارضه آلرژی و رینیت بارداری مبتلا شده باشید.

روشهای تسکین گرفتگی بینی در بارداری چیست؟

برای تسکین این عارضه در طول روز آب و مایعات فراوان نوشیده و برای بهبود تنفس سرخود را هنگام خواب بالا نگه دارید. علاوه بر آن راه کارهای زیر نیز می توانند در کاهش این عارضه موثر باشند.

تنفس بخار آب در تسکین موقت علائم گرفتگی بسیار موثر بوده و غالباً با اثرات بسیار آرام بخشی همراه است. بنابراین یک دوش آب گرم گرفته و برای لحظاتی در فضای بخار گرفته حمام باقی بمانید و یا لیف حامتان را با آب داغ مرطوب کرده و با قرار دادن آن در مقابل دهانتان نفس بکشید.

علاوه بر آن می توانید از قطره های محلول نمکی (سالین) و یا اسپری آن که در داروخانه ها موجود است استفاده کنید. برای این منظور مقدار کمی از محلول را در هریک از مجاری بینی خود چکانده و یا آن را به داخل مجاری اسپری کنید. 

بعد از ۵ تا ۱۰ دقیقه قادر خواهید بود که به راحتی بینی خود را تمیز کنید. برای افزایش میزان رطوبت هوا می توانید از یک دستگاه بخور یا رطوبت ساز استفاده کرده و آن را شب ها موقع خواب نزدیک سر خود قرار دهید. دستگاه را بر اساس توضیحات مندرج در دفترچه رهنما به طور مرتب تمیز کنید. آب دستگاه بخور ایا رطوبت ساز را به طور روزانه تعویض کنید. زیرا در غیر اینصورت تبدیل به محیط مساعدی برای رشد باکتری ها و قارچ ها خواهد شد. ضمن آنکه فیلترهای این دستگاه ها نیز هر دو ماه یکبار باید تعویض شوند.

در هنگام خواب یا استراحت با استفاده از چند بالش اضافه سر خود را در ارتفاع بالاتری از سطح بدن قرار دهید. این کار در کاهش عارضه سوزش سردل نیز موثر است.

– انجام کمی ورزش نیز در رفع گرفتگی بینی موثر است. در روزهایی که میزان آلودگی هوا بالاست از ورزش کردن در خارج از منزل خودداری کنید. زیرا آلودگی می تواند زمینه را برای بروز التهاب مجاری بینی مستعد کرده و یا موجب تشدید گرفتگی شود.

– از استنشاق دود سیگار، مصرف الکل، قرار گرفتن در معرض رنگ ها و مواد شیمیایی و به طور کلی هر نوع عامل محرک دیگر که سبب تشدید علائم احتقان می شود خودداری کنید.

آیا می توان برای رفع این عارضه از دارو استفاده کرد؟

چنانچه این مشکل شما را خسته و کلافه کرده است می توانید در رابطه با علائم آن با پزشک خود صحبت کرده و از او در مورد داروهایی که مجاز به استفاده از آن هستید راهنمایی بگیرید. ولی به طور کلی به دلیل شکل گیری اندام های جنین در طول سه ماهه اول بارداری بهتر است جز در صورت ضرورت (به عنوان مثال استفاده از داروهای کنترل آسم) و یا تجویز پزشک از مصرف هر نوع دارو در این دوران خودداری کنید. در صورت تایید پزشک می توانید از یک داروی ضد احتقان استفاده کنید.

در نهایت آنکه از مصرف بی رویه اسپری های بینی خودداری کنید زیرا این کار می تواند منجر به عود گرفتگی بینی و یا تشدید عارضه احتقان شود.

اشتراک‌گذاری
5 نظر
  1. از روغن بنفشه برای رفع گرفتگی بینی میشه استفاده کرد؟

  2. خانمی که آسم داشته باشه در حین بارداری وضعیت بیماریش ممکنه شدیدتر بشه؟

    با تشکر

    1. تحت نظر پزشک معالج خود می توانید برای بارداری اقدام کنید منعی ندارد تشدید بیماری بستگی به وضعیت و شدت بیماری شما دارد که اگر تحت نظر پزشک باشید مشکلی پیش نمی آید.

  3. اسپری بینی ممنوعه اگه استفاده شه مادر،گرفتگی غیر عادی بین مری و نای پیدا میکنه.

  4. فرق جنینی که ماماتش مبتلا به آسم است با مادر سالم چیه؟ ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *