کیست ۳ و ۵ میلیمتری در تخمدان دارم!/ نیازی به عمل جراحی هست؟

سلام من کیستم ۵ و ۳میلی متره چکارکنم؟ میترسم عمل بخواد؟؟ آیا با ال دی کیستم از بین میره؟

پاسخ مشاور نی نی نما:

سلام خیر مشکلی ندارد. کیستهای سایز کوچک با قرص ال دی معمولاً برطرف می شوند البته اگر منشا هورمونی داشته باشند.

در صورتی که کیستهای بزرگتر با روش های غیر جراحی از بین نرود، رشد کند و یا منجر به درد شدید شود، جراحی گزینه ای برای برداشتن کیست تخمدان است.

سیستکتومی تخمدان به روش لاپاروسکوپی نوعی جراحی با حداقل تهاجم است که در آن برش های کوچکی بین ۵/۰ تا ۱ سانتیمتر در دیواره شکم ایجاد می گردد که از طریق آن لاپاروسکوپ وارد بدن می شود. لاپاروسکوپ به جراح اجازه می دهد که داخل شکم و لگن را ببیند. حفره شکمی نیز با استفاده یک گاز قابل جذب (معمولاً دی اکسیدکربن) پُر می شود تا بدین وسیله قابل دیدن باشد.

ابتدا از لاپاروسکوپ برای تعیین محل کیست استفاده شده سپس پزشک یک یا دو برش دیگر ایجاد می کند تا بتواند از طریق آن ها کیست را خارج کند. در این جراحی تمام سعی جراح بر این است که در حین برداشتن کیست تخمدان، بخش اعظم تخمدان دست نخورده باقی بماند چرا که وجود آن برای باروری ضروری است. بیمار حین انجام جراحی، در بیهوشی کامل خواهد بود و معمولاً در همان روز قادر است به منزل برگردد.

طبق تحقیقات انجام شده افرادی كه از قرص‌های ضد بارداری استفاده می‌كنند، كمتر دچار كیست تخمدان می‌شوند و در حاملگی و شیردهی نیز به علت مهار فعالیت تخمدان كیست‌های تخمدان كمتر مشاهده می‌شود. به طور کلی برای رفع كیست‌ها ساده‌ترین و كم‌خرج‌ترین درمان همان قرص‌های ضد بارداری است ولی بیمار نباید خودسرانه عمل كند، بلكه باید تحت نظر متخصص زنان باشد. توجه داشته باشید که خانم‌هایی که کیست تخمدان دارند و دارو مصرف می‌کنند، باید از حرکات ورزشی جهشی و کششی، دوومیدانی، شنا، یوگا و نظیر آن پرهیز کنند. در واقع هر کاری که فشار به لگن بیاورد ممنوع است.

توجه: تمام خانم‌ها باید سالی یک‌بار به متخصص زنان مراجعه كنند و تحت معاینه قرار گیرند. بخصوص پس از سن ۵۰ سالگی كه مشكلات خطرناک تخمدانی (سرطان‌ها) شایع‌تر است و از این سن باید هر شش ماه یک‌بار حتماً مورد معاینه دقیق قرار گیرند.

پزشکان برای پیشگیری و درمان کیست‌های تخمدان موارد زیر را توصیه می‌کنند:

عدم مصرف یا محدودیت مصرف مواردی نظیر: انواع شیرینی‌جات و کیک و کلوچه، ماکارونی و پاستا، غذاهایی که شکر به آنها اضافه شده است، آبمیوه‌های شیرین صنعتی، نوشابه، نان‌های سفید و بدون سبوس.
افزایش مصرف میوه، افزایش مصرف سبزیجاتی مثل هویج، فلفل، کاهو، کلم، اسفناج و…
مصرف داروی ضد دیابت گلوکوفاژ (متفورمین) قبل از هر وعده غذایی

آیا قرص ال دی کیست تخمدان را درمان می‌کند؟
شاید در برخی موارد قرص ال دی باعث درمان کیست تخمدان شود اما مواردی هم مشاهده شده است که این قرص‌ها نه تنها کیست تخمدان را درمان نکرده‌اند بلکه کیست تخمدان نسبت به قبل از مصرف قرص ال دی، بزرگ‌تر هم شده است! شاید در مواردی که کیست تخمدان منشاء هورمونی دارد این قرص‌ها بتوانند کیست را درمان کنند اما در مواردی که کیست تخمدان علتی غیر از تغییرات هورمونی دارد ممکن است این قرص‌ها کارآیی نداشته باشند. نتیجه درمان یا عدم درمان کیست تخمدان با قرص‌های ال دی پس از مصرف آنها مشخص خواهد شد. به هر حال مصرف این قرص‌ها هم بهتر است زیر نظر پزشک متخصص انجام شود.

منبع خبر : nininama،setare

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *