کیست میلیوم (میلیا) در نوزادان، کودکان و بزرگسالان: علل، علائم، انواع و درمان بیماری پوستی میلیا

کیست میلیوم (میلیا) در نوزادان و کودکان علل، علائم، انواع و درمان بیماری پوستی میلیا

کیست میلیوم (milium cyst) یک برجستگی کوچک و سفید است که به طور معمول در بینی و گونه ها ظاهر می شود. این کیست ها اغلب به صورت گروهی یافت می شوند. به کیست های متعدد میلیا (milia) گفته می شود. میلیا زمانی اتفاق می افتد که کراتین در زیر سطح پوست به دام می افتد. کراتین یک پروتئین قوی است که به طور معمول در بافت های پوست، مو و سلول های ناخن یافت می شود. میلیا می تواند در افراد از هر قومیت و سنینی رخ دهد. با این حال، آنها در نوزادان رایج تر هستند. به خواندن ادامه دهید تا در مورد میلیا، علل آن و کارهایی که می توانید برای درمان آنها انجام دهید، بیشتر بدانید.

علائم میلیا

میلیا برجستگی های کوچک و گنبدی (گرد) شکل است که معمولاً سفید یا زرد رنگ هستند. آنها معمولاً  باعث خارش یا درد نمیشوند. اما ممکن است برای برخی از افراد ناراحتی ایجاد کنند. ملافحه یا لباس های زبر ممکن است باعث شوند که میلیا تحریک و قرمز شود. کیست ها به طور معمول در صورت، لب ها، پلک ها و گونه ها یافت می شوند. با این وجود، آنها می توانند در سایر قسمتهای بدن مانند تنه یا دستگاه تناسلی نیز یافت شوند. آنها غالباً با بیماری ای بنام مرواریدهای اپستین (EBV) اشتباه گرفته می شوند. این بیماری شامل ظهور کیست های سفید زرد بی ضرر در لثه ها و دهان نوزاد است. به میلیا همچنین غالباً به طور نامناسب/نادرست “آکنه کودک” گفته می شود.

علل به وجود آمدن میلیا

علل به وجود آمدن میلیا

علل ایجاد میلیا در نوزادان با کودکان و بزرگسالان متفاوت است.

میلیا در نوزادان

علت بروز میلیا در نوزادان ناشناخته است. در مورد آکنه های کودک که توسط هورمون های مادر ایجاد می شود اغلب اشتباه میشود. بر خلاف آکنه کودک، میلییا باعث التهاب یا تورم نمی شود. نوزادانی که میلیا دارند معمولاً با آن متولد می شوند، در حالی که آکنه های نوزاد تا دو تا چهار هفته پس از تولد ظاهر نمی شوند.

میلیا در کودکان بزرگتر و بزرگسالان

در کودکان بزرگتر و بزرگسالان، میلیا به طور معمول با برخی از آسیب های پوستی همراه است. این ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تاول زدگی به دلیل شرایط پوستی مانند: بیماری پروانه‌ای، پمفیگوئید حلقوی، اپیدرمولیز بولوزا (EB)
 • جراحات و صدمات ناشی از تاول مانند گیاه پیچک سمی آمریکایی
 • سوزش
 • آسیب طولانی مدت خورشید
 • استفاده طولانی مدت از کرمهای استروئیدی
 • روش های مقاومت در برابر پوست ،مانند درم ابریژن یا لیزر تجدید شونده

اگر پوست توانایی طبیعی خود در لایه برداری را از دست بدهد، میلییا نیز می تواند پیشرفت کند. این می تواند در اثر پیری اتفاق بیفتد.

انواع میلیا

انواع میلیا

انواع میلیا بر اساس سنی که کیست رخ می دهد یا عواملی که باعث یشرفت میلیا میشود طبقه بندی می شود. این نوع ها نیز در دسته های اولیه یا ثانویه قرار می گیرند. میلیای اولیه مستقیماً از کراتین گرفتار شده (در زیر لایه بیرونی پوست گرفتار میشود) تشکیل می شود. این کیست ها معمولاً در صورت نوزادان یا بزرگسالان یافت می شود. میلیای ثانویه شبیه به میلیای اولیه به نظر می رسد، اما پس از چیزی که مجاری منتهی به سطح پوست را مسدود می کند، مانند بعد از آسیب دیدگی، سوختگی یا تاول ایجاد می شود.

میلیای نوزادی

میلیای نوزادی میلیای اولیه در نظر گرفته میشود. در نوزادان بروز می کند و طی چند هفته پاک می شود. کیست ها به طور معمول در صورت، پوست سر و قسمت تحتانی دیده می شود. براساس اطلاعات بیمارستان کودکان سیاتل، میلیا در ۴۰ درصد از نوزادان تازه متولد شده رخ میدهد.

میلیای اولیه در کودکان بزرگتر و بزرگسالان

کیست ها در اطراف پلک ها، پیشانی و دستگاه تناسلی یافت می شوند. میلیای اولیه ممکن است در طی چند هفته از بین برود یا برای چند ماه ادامه یابد.

میلیای نوجوان (Juvenile milia)

اختلالات نادر ژنتیکی که بر روی پوست تأثیر می گذارد، می تواند منجر به این نوع از میلیا شود. این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • سندرم کارسینوم سلول بازوی نوویید NBCCS. این می تواند به سرطان سلول پایه منجر شود.
 • پاکونیشی مادرزادی. (یک گروه نادر از اختلالات پوستی اتوزومی غالب است که در اثر جهش در یکی از پنج ژن مختلف کراتین ایجاد می شود.) این حالت ممکن است باعث ایجاد ناخن های ضخیم یا غیر طبیعی شود.
 • سندرم گاردنر. این اختلال ژنتیکی نادر ممکن است به مرور زمان منجر به سرطان روده بزرگ شود.
 • سندرم Bazex-Dupré-Christol. این سندرم روی رشد مو و توانایی تعریق تأثیر می گذارد.

میلیا در نوزادان، کودکان و بزرگسالان

پلاک میلیا (Milia en plaque)

این وضعیت معمولاً با اختلالات پوستی ژنتیکی یا خود ایمنی مانند لوپوس دیسکوئید یا لیکن پلان همراه است. پلاک میلیا می تواند روی پلک ها، گوش ها، گونه ها یا فک تأثیر بگذارد. کیست ها می توانند چندین سانتی متر قطر داشته باشند. این بیماری در درجه اول در زنان میان سال دیده می شود، اما ممکن است در بزرگسالان یا کودکان در هر سنی یا هر جنسیتی رخ دهد.

فوران میلیای چند گانه (Multiple eruptive milia)

(یک بیماری پوستی نادر است که با شروع ناگهانی میلیای متعدد رخ می دهد که به طور عمده در سر، گردن و تنه رخ می دهد.) این نوع میلیا از نواحی خارش دار تشکیل شده است که می توانند در صورت، بازوها و قسمت تحتانی بدن ظاهر شوند. کیست اغلب در طول زمان ظاهر می شود و از چند هفته تا چند ماه متغیر است.

میلیای آسیب زا (Traumatic milia)

این کیست ها در جایی رخ می دهند که آسیب به پوست وارد شده باشد. مثالها شامل سوختگی شدید و بثورات می باشد. کیست ممکن است تحریک شود، و باعث قرمزی آنها در امتداد لبه ها و سفیدی در وسط شود.

میلیای مرتبط با داروها یا محصولات

استفاده از کرمهای استروئیدی می تواند منجر به ایجاد میلیا روی پوست در صورت استفاده از کرم شود. با این حال، این عارضه جانبی نادر است. بسیاری از مواد تشکیل دهنده محصولات مراقبت از پوست و آرایش می توانند باعث ایجاد میلیا در برخی افراد شوند. اگر پوستی مستعد میلیا دارید، از مواد زیر استفاده نکنید:

 • پارافین مایع
 • نفت مایع
 • روغن پارافین
 • پارافینوم مایع
 • مایع بنزینی
 • روغن نفتی

اینها همه انواع روغن های معدنی هستند که ممکن است باعث ایجاد میلیا شود. لانولین (چربی پشم) همچنین ممکن است تشکیل میلیا را افزایش دهد.

تشخیص و درمان میلیا

تشخیص میلیا

پزشک معالج پوست شما را برای تعیین اینکه آیا شما بر اساس ظاهر، کیست میلیا دارید یا خیر، معاینه می کند. بیوپسی ضایعات پوستی (وقتی است که برای آزمایش مقدار کمی از پوست برداشته می شود) [Skin lesion biopsies] فقط در موارد نادر مورد نیاز است.

درمان میلیا

هیچ درمانی برای میلیای نوزادان لازم نیست. کیست ها معمولاً طی چند هفته پاک می شوند (از بین میروند). در كودكان بزرگتر و بزرگسالان، میلیا ظرف چند ماه از بین می رود. اگر این کیست ها باعث ناراحتی شوند، درمان هایی وجود دارد که می تواند در از بین بردن آنها مؤثر باشد. آنها شامل موارد زیر هستند:

 • کرایوتراپی (سرما درمانی). نیتروژن مایع میلیا را منجمد می کند. این متداولترین روش حذف است.
 • تخلیه. یک سوزن استریل محتویات کیست را بیرون می کشد.
 • رتینوئیدهای موضعی. این کرم های حاوی ویتامین A به لایه برداری پوست شما کمک می کنند.
 • لایه برداری شیمیایی. لایه برداری های شیمیایی باعث لایه برداری از لایه اول پوست می شوند و پوست جدیدی به وجود می آید.
 • از بین بردن با لیزر. یک لیزر کوچک برای از بین بردن کیست روی مناطق آسیب دیده تمرکز می کند.
 • دیاترمی (معالجه به وسیله حرارت). گرمای شدید کیست ها را از بین می برد.
 • تخریب کورتاژ (Destruction curettage). کیست ها را با جراحی محتاطانه از بین میبرد.
کیست میلیوم (میلیا)
جمع بندی

میلیا باعث ایجاد مشکلات طولانی مدت نمی شود. در نوزادان، کیست معمولاً طی چند هفته پس از تولد از بین می رود. در حالی که این روند ممکن است در کودکان بزرگتر و بزرگسالان بیشتر طول بکشد، میلیا مضر یا خطرناک در نظر گرفته نمیشود. اگر ظرف چند هفته وضعیت شما بهبود نیافت، موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید. آنها می توانند مطمئن شوند که این وضعیت، مسئله پوستی دیگری نیست.

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *