کیست تخمدان بترکد چه می شود؟!/ علایم پاره شدن کیست تخمدان

اگر پارگی کیست با خونریزی همراه باشد، شرایط اورژانسی است و ممکن است به جراحی نیاز داشته باشد. پارگی کیست تخمدان عارضه‌ای است که باعث خونریزی داخلی و درد شدید در ناحیه لگن می‌شود…

کیست تخمدان ضایعه‌ای سمی و مایع مانند است. کیست تخمدان ممکن است در هر مرحله از زندگی یک زن ایجاد شود. بطور کلی، کیست تخمدان هیچ نشانه‌ای ندارد. اگر علائمی هم وجود داشته باشد، معمولا خفیف است. 

به گفته متخصصان این کیست ها که یک بیماری بسیار شایع زنان هستند مربوط به سن خاصی نبوده اما با شروع سن باروری احتمال به وجود آمدن آنها بالا می رود و در سنین ۲۰ تا ۴۲ سالگی بیشتر دیده می شوند؛ پزشکان معتقدند دلیل اولیه پیدایش کیست تخمدان، اختلال در تخمک گذاری است که علت آن می تواند در خود تخمدان یا غیرتخمدانی باشد و در این موارد اغلب با درمان دارویی بیماری رفع می شود ولی با قطع شدن دارو مجددا عود می کند. دلیل دیگر، زیادی هورمون پرولاکتین (هورمون محرک تولید شیر در بدن) به علل مختلف است. کم کاری یا پرکاری تیروئید و سایر اختلالات هورمونی نیز می توانند باعث کیست تخمدانی شوند.

علل متفاوتی می تواند باعث بروز این کیست ها شود که اکثراً علت آن عدم تخمک گذاری است، چون فولیکولی که قرار است «تخمک» را ایجاد کند و معمولاً در روز چهاردهم بعد از شروع عادت ماهیانه، پارگی طبیعی پیدا کرده و تخمک را آزاد می کند، این اتفاق در این فرد رخ نمی دهد و با تجمع آب در داخل خود، تبدیل به کیست می شود. گاهی چند تخمک چند کیست تولید می کنند و این عمل تکرار شده، تعداد زیادی کیست کوچک در تخمدانها ایجاد می شود که آنها را به نام تخمدانهای «پلی کیستیک» می شناسیم.

کیست ها انواع مختلف دارند ولی کیست های تخمدان شایع که بیشتر دیده می شود، اکثراً کیست های ساده و همان کیست هایی است که شرح داده شد. ولی در مواردی این کیست ها می تواند بدخیم و خطرناک باشد که برای تشریح آنها به بحث های پیچیده پزشکی نیاز می باشد. گاهی هم از محل فولیکول تخمدانی در مرحله دوم سیکل ماهانه که دوره «لوتیئنی» نامیده می شود کیست های لوتیئنی ساخته می شود که آنها نیز به نام کیست «فونکسیونل» شناخته شده و خطرناک نیستند. این کیست ها یا خود به خود و یا بوسیله درمانهای ساده رفع می شوند.

برخی از علائم کیست تخمدان عبارتند از:

بی‌نظمی‌های قاعدگی، درد ناگهانی در کمر و لگن و درد در زمان رابطه جنسی. مشکل زمانی شروع می‌شود که کیست تخمدان پاره شود. احتمال پارگی کیست تخمدان در زنانی که تخمدان پلی‌کیستیک دارند، بالاتر است.

اگر پارگی کیست با خونریزی همراه باشد، شرایط اورژانسی است و ممکن است به جراحی نیاز داشته باشد. پارگی کیست تخمدان عارضه‌ای است که باعث خونریزی داخلی و درد شدید در ناحیه لگن می‌شود.

علائم پارگی کیست تخمدان
درد شدید شکم: پارگی کیست باعث ایجاد درد شدید، ناگهانی و برای برخی زنان، درد خفیف در ناحیه زیر شکم می‌شود. این درد معمولا در سمتی از بدن که کیست پاره شده است، حس می‌شود.
خونریزی: پارگی کیست معمولا در زمان قاعدگی اتفاق می‌افتد. خونریزی ناشی از کیست پاره شده، یک مساله مکرر و شناخته شده است. اگر خونریزی زیاد باشد می‌تواند برای فرد خطر آفرین شود. به گفته محققان کیست‌های مجرای لوتئال، دیواره‌های عروقی دارند که می‌تواند باعث افزایش خونریزی شود.
فشار و اتساع شکم: کیست‌های تخمدان بخش زیادی از فضای داخل شکم را اشغال می‌کنند. این کیست‌ها به اندام‌های مجاور فشار وارد کرده و نفخ ایجاد می‌کنند. پس از پاره شدن کیست تخمدان، از این فشار کاسته می‌شود. ولی با نشت مایع به فضای داخل شکم، تورم ادامه دارد و حتی ممکن است باعث نفخ بیشتر شود.
سرگیجه، حالت تهوع، استفراغ، دمای پایین بدن از دیگر نشانه‌های پارگی کیست تخمدان هستند.

دلایل پارگی کیست تخمدان
امکان پارگی کیست‌های بزرگ بیشتر است. پارگی کیست تخمدان می‌تواند علل متفاوتی داشته باشد:

نوسانات هورمونی و چرخه قاعدگی، شایع‌ترین علت پارگی کیست است.

خطر بروز کیست در دوران بارداری افزایش می‌یابد. اگر کیست تخمدان بدون ضربه و خود به خود پاره شود می‌تواند خطرآفرین باشد. بخصوص اگر بعد از حاملگی رخ دهد.
برای زنانی که فاکتور انعقاد خون در آن‌ها کم است، احتمال پارگی کیست افزایش می‌یابد.
مقاربت جنسی: گاهی اوقات کیست‌های بزرگ ممکن است در حین مقاربت یا بعد از آن دچار پارگی شوند. این یکی از شایع‌ترین دلایل پارگی کیست است.
یبوست: پیچش و کشش بر اثر حرکات روده به کیست‌ها فشار وارد می‌کند و ممکن است باعث پارگی آن‌ها شود.
حرکات ناگهانی حین ورزش کردن و حتی خم شدن برای برداشتن اشیا ممکن است موجب پارگی کیست تخمدان شود.

بسیاری از عوامل دیگر می‌‌توانند علائم پارگی کیست تخمدان را نشان دهند. از این قبیل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

آپاندیس
حاملگی خارج از رحم
خونریزی داخلی مانند خونریزی کبد و طحال

پارگی کیست تخمدان معمولا به درمان خاصی نیاز ندارد، ولی گاهی برای کاهش درد، داروهای ضددرد و مسکن تجویز می‌شود.

در بیماری که کیست تخمدان دارد، اگر علایم غیرعادی رخ دهد، ممکن است کار به جراحی بکشد، مثلاً کیست پاره شود و یا دردهای شکمی و لگنی حاد و علایم خونریزی داخل شکمی پیدا شود، اکثراً کار به جراحی می کشد.

در بعضی موارد هم ممکن است کیست دچار پیچ خوردگی شود و این پیچ خوردگی ادامه یافته منجر به تحریک پریتون و کیست دچار کم خونی شود. در این صورت نیز اگر علایم با جابجایی و استراحت تغییر نکند و درد و استفراغ ادامه پیدا کند، باید جراحی شود.

در حالتی که کیست خیلی بزرگ شود و یا آنکه پس از چند دوره درمان طبی به درمان جواب ندهد نیز باید جراحی شود.

معمولاً تخمدانهای با کیست های متعدد به جراحی نیاز ندارند ولی بیمار باید با دقت تحت نظر باشد و ممکن است سالها به درمان طبی نیاز داشته باشد که بر حسب شرایط سنی، وضعیت کیست ها و شرایط زناشویی و وزن بیمار، درمانها متفاوت خواهد بود.

اشتراک‌گذاری
16 نظر
 1. سلام دکتر
  من پهلو سمت چپم تا مثانه متورم شده انگار ی کیسه آب بزرگ‌بستی بهش.رفتم سونو نوشته ی کیست در ابعاد ۳۹ در ۲۳ همراه با اکوی ظریف داخلی با احتمال کیست کمپلیکه یا اندرومتریوما مشاهده شد در کلدوساک نیم سی سی مایع ازاد مشاهده شد
  الان ورم کمتر شده ولی هس هنوز دکتر برام امپول پروژسترون داده با قرص پیشگیری چون دو روز تاخیر پریود دارم.
  ماه پیشم ک ۱۲ روز تاخیر داشتم بدون دارو پربود شدم ولی ی چربی سفید ازم دفع شد بو هم نداشت.بنظر شما امپول رو بزنم؟دلیل تورمم چیه؟

  1. سلام باید داروهای تجویز شده توسط پزشک معالج خود را استفاده کنید.

 2. منم کیست داشتم خوب شدم داروی گیاهی ساپوژکس . به دوستام هم دادم خوب شدن داروی نسبتا ارزونی هم هست. سایت برگ بهشت http://bargebehesht.ir/ میفروشه. داروهای شیمیایی که هزارتا عوارض داره معلوم هم نیست که خوب میشی یا نه

  1. من ۲ سال پیش مصرف کردم خوب بود. باردار نمیشدم. کیستم خوب شد. الان دو تا بچه دارم!

 3. سلام من ۳۸ ساله هستم.تخمدان راست درگیرکیست بیرون از تخمدان شده به اندازه ۱۱۱ در ۷۸ میلیمتر، ۹ سال پیش رحم تخلیه شده در اثر خونریزی شدید حین زایمان.پزشک لاپاراسکوپی پیشنهاد داده ولی من میترسم.البته الان درد بسیار شدید دارم و سونو نشان داده که نشتی داشته.چه کنم؟

  1. سلام باید سریعا به پزشک مراجعه نمایید تا برای شما دارو تجویز شود.

 4. واقعا اين دارو تاثير داشت؟ تو رو خدا عوارض اينا نداشت كه من مجردم؟

 5. سلام من ۱۹سالمه کیست تخمدان دارم کیستم ترکیده وقتی هم که عادت ماهانه میشم خونریزیم خیلی شدیده وزنم کم میکنم چن وقت پیش ب دکتری مراجعه کردم قرص پیشگیری إل دی برام تجویز کرد ولی چن وقت که گذشت موهای صورتم بیشتر شد به نظرتون چه قرصی خوبه آیا عمل میخواد کیستم ؟

  1. سلام خیر نیازی به عمل جراحی نیست باید تحت نظر پزشک دارو مصرف کنید.

 6. سلام
  من با درد شدید زیر شکم رفتم بیمارستان که بعد سونو گفتند کیستم ترکیده وتشخیص پیچ خوردگی تخمدان بود که بعد از جراحی دکتر گفت تخمدان پیش نخورده بود… الان برام این سوال پیش اومده که اگه جراحی نمیکردم امکان داشت خود کیست برطرف بشه..و برای جراحی هم خیلی زیاد شکمم رو برش داده.. خیلی ناراحتم حس میکنم تشخیص اشتباه دادن و شاید نیاز به جراحی نبوده اصلا.

  1. سلام به این شکل بدون رویت مدارک اعم از سونوگرافی و شرح حال و علائم بالینی نمی توان نظر قطعی را داد.

 7. سلام من سنو دادم گفتن کسیت پاره شده الانم زیر شکمم خیلی درد میکنه وحس میکنم شکمم روز ب روز داره بزرگ میشه چکار کنم

  1. سلام باید تحت نظر پزشک معالج خود دارو مصرف کنید.

 8. سلام دکتر.من۳۵سالمه مجرد هستم و یکسال هست متوجه شدم کیست اندرومتریوما دارم چند دوره درمانهای مختلف اثر نداشت تا اینکه چهار ماه پیش دکتر امپول میکرولین همراه با توستسترون تجویز کردن سه ماه بعد از تجویز سونو دادم کیست بزرگتر شده بود.ولی یک ماه بعد مجددا سونو دادم چون حرکت سنگین زده بودم احساس میکردم کیست پاره شده .سونو مرکز دیگه گفت کیست کوجیک شده .ایا واقعا کوچیک شده سر یک ماه یا کیست پاره شده و داخل سونو مشخص نیست؟؟؟

  1. سلام در گزارش سونوگرافی قید شده که کیست کوچک شده است .

 9. فقط پزشک می تواند کیست تخمدان را تشخیص داده و معاینه کند که آیا درمان آن در خانه بی خطر است. زنانی که فکر می کنند ممکن است کیست تخمدان یا PCOS داشته باشند باید به پزشک مراجعه کنند . آنها در مورد تاریخچه پزشکی خانم سؤال می کنند و ممکن است سونوگرافی یا خون انجام دهند.
  در موارد نادر ، کیست تخمدان می تواند به اورژانس پزشکی تبدیل شود. کیست پارگی می تواند باعث درد شدید ، غیرقابل تحمل و خونریزی شدید شود. یک زن مبتلا به کیست پارگی همچنین ممکن است سرگیجه ، حالت تهوع یا استفراغ را همراه با درد لگنی تجربه کند. در صورت بروز این اتفاق ، آنها باید سریعاً به پزشک مراجعه کنند یا به بیمارستان مراجعه کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *