کیت تخمک گذاری را از کجا بخرم؟! قیمت آن چند است؟

کیت های تخمک گذاری را می توانید از داروخانه های معتبر در سطح شهر تهیه کنید. قیمت کیت تتخمک گذاری با توجه به مارک آن متفاوت است اما بطور مثال تست تعیین زمان تخمک گذاری مکث ۱۴ (max14) در سال ۹۸ حدود ۱۸ هزار تومان است.

مزیت تست مکث ۱۴ استفاده از ادرار (به جای خون) جهت انجام تست است و در هر جعبه ۵ عدد تست وجود دارد. 

کیت تخمک گذاری از کجا بخرم، قیمت کیت تخمک گذاری در سال 98

زمان انجام تست تخمک گذاری: اگر به منظور باردارشدن از تست مکث ۱۴ استفاده می کنید بهترین زمان برای انجام تست دو تا سه روز قبل از میانه سیکل ماهانه می باشد ولی توصیه می شودبرای تعیین زمان اغاز انجام تست از جدول ضمیمه استفاده کنید. 

برای مثال اگر دوره سیکل شما ۲۸ روز است مطابق جدول توصیه می شود از روز یازدهم تست را آغاز کنید. تست را روزانه تا زمان مثبت شدن (ظهور دو خط صورتی رنگ واضح) تکرار نمایید.

مثبت شدن تست به این معنی است تخمک در حدود ۲۴-۳۶ ساعت بعد آزاد می شود و لذا احتمال وقوع بارداری طی این زمان زیاد خواهد بود. اگر به منظور جلوگیری از بارداری از تست مکث ۱۴ استفاده می کنید باز مطابق جدول تست مکث ۱۴ را انجام دهید که داخل جعبه است.

در صورتیکه دو خط ظاهر شود (هرچند خط پایین تست کمرنگ باشد) شانس بارداری زیاد است و باید جلو گیری انجام شود و در صورتی که تنها یک خط ظاهر شود احتمال وقوع بارداری وجود ندارد. 

استفاده از کیت پیش بینی تخمک گذاری در برنامه ریزی برای بارداری بسیار موثر است. هنگامی که کیت تخمک گذاری نتیجه مثبت را گزارش می‌کند، بایستی برای افزایش احتمال باروری در دو سه روز آینده، هر روز رابطه جنسی داشته باشید. 

بهترین مارک کیت تخمک گذاری

انواع مختلفی از کیت‌های پیش بینی تخمک گذاری وجود دارند. Clearblue Easy و First Response دو نمونه از محبوب‌ترین کیت‌های تخمک گذاری هستند.

همانند تست‌های بارداری، بسته به نوع تکنولوژی مورد استفاده، تست‌هایی با رنج قیمتی متفاوت از ارزان تا گران در بازار موجودند. گران‌ترین آن‌ها کیت‌های پیش بینی کننده تخمک گذاری دیجیتال هستند.
Clearblue Easy یکی از محبوب‌ترین تست‌های دیجیتال است. این تست دو هورمون، LH و استروژن را تشخیص می‌دهد. بدین ترتیب بهتر از دیگر تست‌ها "پنجره باروری" را تعیین می‌کند.

ارزان‌ترین تست پیش بینی تخمک گذاری، نوار‌های تست کاغذی هستند. اما هنگام خرید این تست ها درنظر داشته باشید که ممکن است در تفسیر نتایج آن با مشکل مواجه شوید زیرا این نوار‌ها به راحتی قابل تفسیر نیستند.

کیت‌های دیجیتالی پیش بینی تخمک گذاری، به سادگی به شما اعلام می‌کنند بارور هستید یا خیر. اما تست‌های نواری، به ویژه آن‌هایی که ارزانتر هستند، به سادگی نتیجه را اعلام نمی کنند. بر خلاف بیبی چک که در آن یک خط (که نشان گر بارداری است) ایجاد می‌شود یا خیر، در تست تخمک گذاری باید بررسی کنید که آیا خط تست تیره‌تر از خط کنترل است یا نه و این کار آسانی نیست.
علیرغم اینکه تفسیر تست های کاغذی دشوار است، برخی افراد تمایل به استفاده از این تست های ارزان قیمت دارند.

کیت تخمک گذاری چیست؟
کیت پیش‌بینی تخمک گذاری (OPK) آزمایشی مبتنی بر ادرار است که در خانه برای پیش‌بینی زمان تخمک گذاری استفاده می‌شود. این کیت با تشخیص هورمون LH، نزدیکی زمان تخمک گذاری را اعلام می‌کند.
در بسته کیت تخمک گذاری چند نوار تست (کاغذ‌های باریک و نازک) وجود دارند که بسیار شبیه به تست بارداری (بیبی چک) هستند و نمونه ادرار بر روی یک سر نوار تست قرار می‌گیرد. نتیجه تست اعلام می‌کند که آیا زمان تخمک گذاری نزدیک است یا خیر.

استفاده از کیت تخمک گذاری برای پسردار شدن چگونه است؟
شواهد علمی، استفاده از کیت تخمک گذاری برای پسردار شدن را تایید نمی‌کند. معروف‌ترین تئوری در این زمینه، روش شتلز (Shettles) است که در دهه ۱۹۶۰ مطرح شده است، اما با نتایج تحقیقات اخیر سازگاری ندارد.
مهمترین عامل تعیین جنسیت جنین بر اساس روش شتلز (Shettles)، زمان مقاربت است. شتلز می‌گوید اگر رابطه جنسی در حوالی تخمک گذاری اتفاق بیفتد، احتمال پسر دار شدن بیشتر می‌شود.
او ادعا می‌کند، اسپرم مردانه (Y) که تعیین کننده جنسیت پسر است، سریعتر و کوچک‌تر از اسپرم زنانه (X) است و طول عمر کوتاه‌تری نیز دارد (البته مطالعات جدید تفاوت سرعت بین اسپرم X و Y را رد کرده اند).
تئوری شتلز می‌گوید اگر رابطه جنسی از ۱۲ ساعت قبل از تخمک گذاری تا ۱۲ ساعت پس از آن اتفاق بیفتد، احتمال باروری با جنین پسر بیشتر می‌شود. اما اگر رابطه جنسی خارج از این زمان انجام شود، چون اسپرم X طول عمر بیشتری دارد، احتمال دختر دار شدن بیشتر می‌شود.

دیگر پارامترهای موثر بر باروری جنین پسر در روش شتلز عبارتند از:

pH واژن: اسیدی بودن محیط واژن احتمال باروری جنین دختر را افزایش می دهد. زیرا محیط اسیدی، اسپرم Y که ضعیف تر است را به سرعت از بین می برد. بنابراین برای پسر دار شدن بایستی محیط واژن قلیایی باشد.
زمان بندی رابطه جنسی: داشتن رابطه جنسی تا سه روز قبل از تخمک گذاری برای پسر دار شدن توصیه نمی شود. در صورت رابطه داشتن در این روزها بهتر است از کاندوم استفاده کنید.
موقعیت (پوزیشن) رابطه جنسی: موقعیت هایی که منجر به نفوذ عمیق تر می شوند، در پسر دار شدن موثرند. نفوذ عمیق تر موجب می شود اسپرم Y نزدیک تر به تخمک قرار گیرد و احتمال از بین رفتن آن در مسیر واژن کمتر شود. موقعیت (doggy style) به منظور داشتن نفوذ عمیق تر پیشنهاد می شود.
ارگاسم زن: ارگاسم زن کمک می کند تا اسپرم Y سریع تر و آسان تر در واژن حرکت کند و خود را به تخمک برساند.
پایین بودن دمای بیضه: حمام آب گرم و پوشیدن لباس زیر تنگ مردان موجب تضعیف اسپرم Y در مردان می شود. بدین منظور بهتر است لباس های آزاد بپوشید و دمای بیضه ها را پایین نگه دارید.
کافئین: نوشیدن یک لیوان نوشیدنی کافیین دار (چای یا قهوه) یک ساعت پیش از رابطه جنسی، توسط آقایان، احتمال باروری جنین پسر را بالا می برد.
همان گونه که پیش از این گفته شد، این روش به اثبات علمی نرسیده و تحقیقات اخیر خلاف آن را نشان داده اند. اما آگاهی از زمان تخمک گذاری و نحوه استفاده از کیت تخمک گذاری به بالا رفتن احتمال باروری کمک می‌کند.

کیت تخمک گذاری چگونه کار می‌کند؟

کیت پیش بینی تخمک گذاری با تشخیص سطح هورمون LH در ادرار کار می‌کند. LH مخخف هورمون لووتینیزه است. با نزدیک شدن زمان تخمک گذاری، سطح LH افزایش می‌یابد تا موجب بلوغ تخمک شود. این افزایش ناگهانی LH به نام LH surge شناخته می‌شود. حدود ۳۶ ساعت پس از LH surge، تخمک گذاری رخ می‌دهد.
برای افزایش شانس بارداری، شما باید دو روز قبل از تخمک گذاری رابطه جنسی داشته باشید.
از آنجایی که کیت‌های تخمک گذاری LH surge را که ۱۲ تا ۳۶ ساعت قبل رخ داده، تشخیص می‌دهند، می‌توانید با اطمینان خاطر و در زمان مناسب رابطه جنسی داشته باشید.
مانیتور باروری Clearblue Easy با تشخیص LH surge و استروژن به شما در تعیین پنجره باروری کمک می‌کند. از آنجا که استروژن قبل از افزایش LH شروع به افزایش می‌کند، مانیتور باروری Clearblue دقت بیشتری در تعیین پنجره باروری دارد. این تست از یک هفته قبل از تخمک گذاری شما را آگاه می‌کند که چه زمانی رابطه جنسی داشته باشید. 

منبع خبر : مطلب تکمیلی از سایت ستاره

اشتراک‌گذاری
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *