کم خونی در ۳ ماه اول بارداری/ قرص آهن بخورم یا نه؟!

برای درمان کم خونی در ۳ ماه اول بارداری با تجویز پزشک می توانید قرص آهن بخورید و از غذاهای حاوی آهن، مثل گوشت و حبوباتی مثل عدس‌، لوبيا، سبزي‌ها مثل جعفري، اسفناج، انواع خشكبار مثل توت خشك، انجير، كشمش و بادام و فندوق و گردو استفاده کنید…

سلام هفته نهم بارداری هستم و قبل از بارداری هم کم خونی فقر آهن داشتم آیا می تونم قرص فیفول یا قرص آهن بخورم؟!

پاسخ مشاور نی نی نما:

مصرف قرص آهن یا فیفول از ماه چهارم بارداری به بعد در یک بارداری عادی توصیه می شود اما مادران بارداری که قبل از بارداری دچار کم خونی فقر آهن بوده اند و درمان نشدند و همچنان در شروع بارداری هم کم خونی فقر آهن دارند می توانند تحت نظر پزشک قرص آهن بخورند. با آزمایشات اولیه بارداری میزان هموگلوبین شما مشخص می شود.

در ضمن سعی کنید غذاهای آهن دار بیشتری مصرف کنید. بهترين منابع غذايي آهن گوشت، مرغ و ماهي است علاوه بر آن زرده تخم مرغ و حبوبات مثل عدس‌، لوبيا، سبزي‌ها مثل جعفري، اسفناج، انواع خشكبار مثل توت خشك، انجير، كشمش، خرما و انواع غذاي مثل پسته‌، بادام، فندوق و گردو از منابع خوب آهن نام برد.

کم خونی در 3 ماه اول بارداری، کم خونی در ماه هفتم بارداری، کم خونی در ماه هشتم بارداری، برای کم خونی در بارداری چه بخوریم، برای کم خونی در بارداری چه باید کرد، هموگلوبین پایین در بارداری، کم خونی در بارداری

مراقبتهای سه ماهه اول بارداری:

در حالت ایده آل، مراقبت دوران بارداری قبل از لقاح با تمرکز بر عادات مغذی غذا خوردن، وزن مناسب، مدیریت مناسب پزشکی مانند دیابت، پرکاری تیروئید، و فشار خون، و پرهیز از سیگار کشیدن، مصرف الکل و سوء مصرف مواد است.

تغذیه ۳ ماه اول بارداری:

در دوران بارداری جنین کاملا وابسته به مادر است و مواد غذایی که مادر مصرف می کند ازراه جفت به جنین می رسد. بنابراین تغذیه مناسب مادر باردار علاوه بر تامین سلامت خودش، در سلامت جنین و نوزاد آینده هم نقش مهمی دارد. غذای روزانه خانم باردار باید دارای همه گروه های غذایی باشد چون استفاده از یک گروه غذایی، همه مواد لازم را تامین نمی کند.

گروههای غذایی عبارتند از:

۱-گروه غلات؛ موادغذایی این گروه منبع خوبی برای تولید انرژی است. مانند انواع نان مخصوصا نان سبوس دار، برنج، ماکارونی، جو، گندم، ذرت، ضمنا مخلوط غلات وحبوبات مانند عدس پلو و لوبیا پلو منبع خوبی از پروتئین برای مادر باردار است.

۲-گوشت و جانشین های آن؛ این گروه غذایی پروتئین وآهن بدن راتامین می کنندو موادغذایی موجود در این دسته برای خون سازی، تکامل سیستم عصبی ورشد جنین لازمند. مانندانواع گوشت قرمز، مرغ، ماهی، تخم مرغ، انواع مغزها(گردو،بادام ،پسته،فندق و…)، انواع حبوبات(عدس،لوبیا،نخودو…)به منظور جلوگیری از سرایت بیماری انگلی حتما باید گوشت کاملا پخته شود.

۳-شیر وفرآورده های آن مانند پنیر،ماست،کشک؛ مصرف این مواد هم کلسیم بدن مادر را تامین کرده و هم برای استخوان بندی جنین و شکل گیری واستحکام دندانهای او در آینده ضروری است. علاوه بر کلسیم این گروه دارای مواد مغزی دیگری مثل انواع ویتامین های آ و ب است.

۴- سبزی ها ومیوه ها؛ این گروه شامل انواع سبزی ها مثل کاهو، هویج، گوجه فرنگی، سیب زمینی، جعفری و انواع میوه های تازه و خشک (توت خشک، کشمش ،انجیرو…)است که شامل ویتامین های مورد نیاز بدن و مقداری آهن هستند. یکی از مهمترین ویتامین های مورد نیاز بدن ویتامین ث است. مصرف سبزیجات ومیوه جات بصورت تازه این ویتامین را برای بدن تامین می کند. زیرا طبخ این مواد ویتامین ث را ازبین می رود. در مورد مصرف سیب زمینی توصیه می شود ابتدا کاملا تمیز شسته شده و با پوست پخته شود. باتوجه به آنچه که گفته شد، مصرف مقدارکافی مواد غذایی حاوی کلسیم، پروتئین، ویتامین C وهم چنین اسیدفولیک در دوران بارداری سلامت مادر و جنین را تامین می کند. اسیدفولیک ماده ای است که مصرف آن بخصوص در سه ماهه اول حاملگی برای رشد سیستم عصبی جنین لازم است. سبزیجاتی مثل گل کلم واسفناج منبع خوبی برای اسید فولیک می باشد.

در بارداری چون مصرف مواد غذایی به تنهایی افزایش نیاز مادر به آهن وسایرموادمورد نیازرا تامین نمی کند، مصرف قرص آهن ومولتی ویتامین از شروع ماه چهارم تا سه ماه بعد از زایمان واسید فولیک از ابتدا تا پایان بارداری توصیه می شود در خانم هایی که تصمیم به بارداری می گیرند وزمان مشخصی را برای حاملگی خود در نظر دارند، مصرف اسیدفولیک ازسه ماهه قبل ازبارداری تاپایان بارداری توصیه می شود.

توجه: غذاهای چرب ،شیرینی ،مواد تحریک کننده مثل چای وقهوه در بارداری باید با احتیاط خورده شود. در این جدول به چند نمونه از غذاهای دارای مواد مورد نیاز بدن اشاره می شود . روابط زناشویی: تمایل جنسی زنان بارداردرمراحل مختلف حاملگی تغییرمی کند. احساس لذت بیشتر ویا حتی تنفر از داشتن نزدیکی دربارداری کاملا طبیعی است .

تمایلات جنسی مردان هم ممکن است تغییر کند. این احساسات متفاوت اغلب به علت تغییرات هورمونی زنان ویا تصورات هر دو طرف در مورد وضعیت جسمانی زن باردار وموقعیت خاص او در این دوران می باشد. در یک حاملگی سالم، نزدیکی تا قبل از ماه آخر حاملگی ضرری ندارد. مشروط به اینکه راحتی زن رعایت شده و وضعیت قرار گرفتن بدن او طوری باشدکه به شکم وی فشار وارد نشود خانم هایی که در حاملگی های قبلی خود سابقه سقط، خونریزی، پارگی کیسه آب وزایمان زودرس دارند، باید از نزدیکی در سه ماه اول وآخر خودداری کنند.

بهداشت دهان ودندان: با توجه به اهمیت مراقبت از دندان ها در حاملگی، زن باردار بهتراست در طول بارداری حداقل یکبار توسط دندانپزشک معاینه شود. حداقل یکبار مسواک زدن در روز (قبل از خواب )ضروری است. با پیشرفت حاملگی به علت افزایش هورمون ها ممکن است لثه ها متورم و پر خون شده و خونریزی از لثه ها پیش آید، اگر خونریزی زیاد شده و بیش از چند روز ادامه یابد لازم است با دندانپزشک مشورت شود.

بهداشت روان: آرامش مادر از مسائلی است که امروزه بسیار مورد توجه قرار دارد. ثابت شده است که اضطراب وهیجانات زن حامله بر سلامت جنین تاثیر می گذارد. آرامش روانی مادربخصوص نزدیک زایمان اهمیت زیاذی دارد. پدر خانواده می تواند بیشترین نقش را در فراهم کردن محیطی آرام و دور از اضطراب برای همسرش داشته باشد. مصرف دارو و…: اکثر داروها می توانند از جفت عبور کرده و به جنین رسیده و اثرات زیان باری برای جنین ونوزاد ایجاد کنند. از آنجایی که بیشترین اثرات سوء داروها و مواد مضر در سه ماهه اول حاملگی است لذا در این مدت باید از مصرف دارو بدون تجویز پزشک، همچنین از کشیدن سیگار یا تنفس در فضای آلوده به دود سیگار و همچنین انجام هر نوع عکسبرداری پزشکی بدون اجازه پزشک خودداری شود کشیدن سیگار، نوشیدن الکل، مصرف خودسرانه دارودر بارداری برای سلامت مادر ونوزاد خطرناک است.

ورزش: بهترین ورزش در بارداری، پیاده روی در هوای آزاد است. خانم باردارمی تواند حدودنیم ساعت درروز وحداقل سه بار در هفته پیاده روی کند. راه رفتن باعث تقویت عضلات شکم شده و درماه های آخربه راحت انجام شدن زایمان کمک می کند. انجام تمرینات بسیارساده در بارداری ضمن حفظ اندام مادر در کاهش انقباض عضلات لگن وران وکاهش کمردرد ودردپشت مؤثر بوده ومادر رااز نظر جسمی و روحی برای زایمان آماده می کند انجام چند حرکت ورزشی ساده در بارداری، در حالی که زانوها ودستها رابه زمین تکیه داده اید ،عضلات کمروشکم خودرا به سمت بالا وپایین حرکت دهید. به پشت دراز کشیده ،زانوها را خم کنید ودستها را دردو طرف بدن قرار دهید.

در حالیکه نفس های عمیق وآهسته می کشید، عضلات شکم وکمر خودرا به طرف بالا و پایین حرکت دهید در حالیکه ستون فقرات خودرا راست نگه داشته اید زانوها رااز هم جداکرده وبه حالت نیمه نشسته درآئید، سپس به حالت ایستاده برگردید. این تمرین را می توانید به هنگام کار در منزل انجام دهید.

اجتناب ازتماس با افراد بیمار: ابتلاء مادرباردار به برخی بیماری های عفونی مثل سرخچه عوارض متعددی در جنین ایجاد می کند. لذا زن باردار باید ازتماس با افراد مبتلا به بیماری های عفونی مثل سرخجه وهپاتیت و آبله مرغان دوری کنند. تزریق واکسن بیماری های مثل سرخجه وهپاتیت به زنان قبل ازبارداری، از ابتلاءآنان به این بیماری ها دردوران بارداری جلوگیری می کند. در صورتی که خانم باردار با افراد مبتلا به این بیماری ها تماس داشته و قبلا برعلیه آن ایمن نشده باشد، حتما باید با پزشک مشورت نماید.

منبع خبر : ana

اشتراک‌گذاری
یک نظر
 1. خیلی سپاس از زحمات شبانه روزی عزیزان … خواسم به خانم های عزیزم عرض کنم :
  اگه قراره امتحان بارداری بدید و میوه زندگیتون رو سالم ببینید حتمن حتمن، مو ب مو این نکات رو بخاطر بسپارید و کار اساسی شما مطالعه، آگاهی ، تغذیه و ورزش و .. باشه!

  فکر کنید اگر به این جمله بی تفاوت باشید یا نشنیده باشد چه مانع دشواری ممکنه در جلو راهتان باشه!

  “تزریق واکسن بیماری های مثل سرخجه وهپاتیت به زنان قبل ازبارداری، از ابتلاءآنان به این بیماری ها دردوران بارداری جلوگیری می کند.”

  البته بهترین درک از خوندن یک یا چند جمله ی تلگرامی بدست نمیاد بهتره کتاب و مقاله های اینجور سایت ها رو با علاقه دنبال کنید.

  می بخشید اگه با حالت دستوری حرف زدم??

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *